Σελίδα 1 από 2 1 2 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 10 από 19

Θέμα: Λαμπτήρες Led

  1. #1
    Μέλος Το avatar του χρήστη Googlis
    Όνομα
    Νίκος
    Εγγραφή
    Oct 2010
    Περιοχή
    Επαρχία/Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    319

    Προεπιλογή Λαμπτήρες Led

    Λόγω του ότι αλλάζω τώρα τις λάμπες του σπιτιού σε Led σκέφτηκα να κάνουμε ένα νήμα εδώ και να ποστάρουμε το που μπορουμε να βρούμε οικονομικές και καλές λάμπες Led.
    Καθώς στην αγορά παίζουν πάρα πολλές μάρκες κι αμέτρητες στο internet!

    Λοιπόν προσωπικά δοκίμασα κάποιες gu10 4w της globiled και ήταν οκ ως προς την απόδοση, από αντοχή δεν ξέρω θα δείξει...

    0 Not allowed! Not allowed!
    www.coffeeheat.gr Τα πάντα για τον καφέ και τα ροφήματα!

  2. #2
    Μέλος Το avatar του χρήστη picdev
    Όνομα
    akis
    Εγγραφή
    Jul 2007
    Περιοχή
    ____
    Μηνύματα
    7.381

    Προεπιλογή

    Πάρε από το καυκα καμιά επώνυμη τουλάχιστον που έχουν 2 χρόνια εγγύηση

    Sent from my 2014813 using Tapatalk

    0 Not allowed! Not allowed!

  3. #3
    Μέλος Το avatar του χρήστη Googlis
    Όνομα
    Νίκος
    Εγγραφή
    Oct 2010
    Περιοχή
    Επαρχία/Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    319

    Προεπιλογή

    Πράγματι αυτός είναι μεγάλος προβληματισμός.

    Οι επώνυμες πόσο μάλλον ο καυκάς φτηνές δεν είναι....
    Αν έχεις επιχείρηση ή της 3-4 λάμπες που ανάβεις συχνά αξίζει να αγοράσεις καλές πιστεύω.
    τις άλλες όμως που τις ανάβεις άντε καμιά ώρα την μερά μπορεις να τις αγοράσεις με 3-4€ από το internet.

    Οι επώνυμες σκοπός είναι να αντέχουν 15+ χρόνια. Η εγγύηση 2ετών προσωπικά δεν μου λέει κάτι είναι πολύ μικρή ή τιποτένια για την διαφορα τιμής.

    Αν είναι να χαλάνε κάθε δυο τρια χρόνια, καήκαμε!

    0 Not allowed! Not allowed!
    www.coffeeheat.gr Τα πάντα για τον καφέ και τα ροφήματα!

  4. #4
    Μέλος Το avatar του χρήστη picdev
    Όνομα
    akis
    Εγγραφή
    Jul 2007
    Περιοχή
    ____
    Μηνύματα
    7.381

    Προεπιλογή

    15 χρόνια ????
    Μάλλον κάτι δεν ξέρεις καλά. Πρόσφατα στη δουλειά στείλαμε μία κούτα από λάμπες στο καυκα και μάλιστα μάρκας οσραμ γιατί κάηκαν όλες εντως 2 ετών .
    Αν εσύ πιστεύεις ότι οι κινέζικες που διάλεξε θα κρατήσουν παραπάνω πάω πάσο.
    Μπορεί να βέβαια να έχεις στο πι ακα σου σταθεροποίηση , επιτηρητή φάσης αντικεραυνικη προστασια κτλ οπότε μπορεί να επιμηκηνεις τον χρόνο ζωής.

    Ένας άλλο τρόπος ίσως είναι να τοποθετήσεις 12v λαμπες και industrial τροφοδοτικό πχ μάρκας mean well ή καλύτερα απο αυτά

    Sent from my 2014813 using Tapatalk

    0 Not allowed! Not allowed!

  5. #5
    Μέλος Το avatar του χρήστη jimnaf
    Όνομα
    jim
    Εγγραφή
    Feb 2006
    Περιοχή
    sv
    Μηνύματα
    797

    Προεπιλογή

    Πάντως εγώ απογοητεύτηκα από την σαβούρα που φέρνουν ως συνήθωςστην Ελλάδα.

    Έχω μέχρι τώρα 5 λάμπες led
    12w 220v που έγιναν strobe.


    Και έχω δώσει
    7 E για κάθε μια .

    0 Not allowed! Not allowed!

  6. #6
    Μέλος Το avatar του χρήστη SV1EDG
    Όνομα
    Μάριος
    Εγγραφή
    Apr 2005
    Περιοχή
    ΑΘΗΝΑ
    Μηνύματα
    1.095

    Προεπιλογή

    Εγώ πάντως τις έχω 4 χρόνια στο σαλόνι και ακόμα δουλεύουν...από κινέζο....και έχω πάρει και 1-2 για backup....

    0 Not allowed! Not allowed!

  7. #7
    Μέλος Το avatar του χρήστη Googlis
    Όνομα
    Νίκος
    Εγγραφή
    Oct 2010
    Περιοχή
    Επαρχία/Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    319

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από picdev Εμφάνιση μηνυμάτων
    15 χρόνια ????
    Μάλλον κάτι δεν ξέρεις καλά. Πρόσφατα στη δουλειά στείλαμε μία κούτα από λάμπες στο καυκα και μάλιστα μάρκας οσραμ γιατί κάηκαν όλες εντως 2 ετών .
    Αν εσύ πιστεύεις ότι οι κινέζικες που διάλεξε θα κρατήσουν παραπάνω πάω πάσο.
    Μπορεί να βέβαια να έχεις στο πι ακα σου σταθεροποίηση , επιτηρητή φάσης αντικεραυνικη προστασια κτλ οπότε μπορεί να επιμηκηνεις τον χρόνο ζωής.

    Ένας άλλο τρόπος ίσως είναι να τοποθετήσεις 12v λαμπες και industrial τροφοδοτικό πχ μάρκας mean well ή καλύτερα απο αυτά
    Μάλλον κάτι ξέρω καλύτερα....
    Και αυτό που ξέρω είναι πως έχουν ανοίξει σχεδόν χιλιάδες καταστήματα με led.
    Κυκλοφορούν αμέτρητες μάρκες led, κυρίως φασόν.
    Από τα ηλεκτρονικά ξέρουμε πως τα led σχεδόν δεν χαλάνε.
    Από την εμπειρια γνωρίζουμε πως ο κάθε παπάρας αντί να αποδεχτεί την φτήνια ή την αστοχία του προιόντος του, τα φορτώνει σε κάτι που δεν μπορεί να αποδειχτεί, πχ στο κακό ρεύμα.

    Πράγματι έχω επιτηρητή τάσης, αντικεραυνικό κτλ καθώς θεωρώ τραγικό τουλάχιστον για εμάς που γνωρίζουμε 5 πράγματα παραπάνω, το να έχουμε συσκευές εξοπλισμό στο σπίτι-κατάστημα που κοστίζει κάποιες χιλιάδες ευρώ και να μην λαμβάνουμε κανένα μέτρο ασφαλείας, πόσο μάλλον όταν αυτό κοστίζει μόνο 300-500€.

    Εν τέλει πιστεύω πως υπάρχουν και κάποιες αξιόπιστες μάκρες και γι αυτό δημιούργησα αυτό το νήμα.

    Αν όμως ακόμα και σε μία επώνυμη μάρκα η εγγύηση είναι μόνο 2 χρόνια, είναι τιποτένια και δεν είναι κίνητρο για την αγορά της την στιγμή που σε κινέζο θα την βρεις 5 φορές πιο φτηνά.

    Αν εν τέλει δεν βρεθεί κατόπιν συζήτησης κάποια-ες αξιόπιστες μάρκες, μια χαρά θα πάρω από τον κινέζο με ο,τι ρίσκο κι αν έχει αυτό.

    Το να πληρώνω διπλή και πόσο μάλλον πενταπλή τιμή και να ακούω, συγνώμη, αλλά χοντροπαπαριές για την τάση ας τα πούνε αλλού, σε αυτούς που τα πιστεύουν.

    0 Not allowed! Not allowed!
    www.coffeeheat.gr Τα πάντα για τον καφέ και τα ροφήματα!

  8. #8
    Μέλος
    Εγγραφή
    Nov 2007
    Μηνύματα
    1.459

    Προεπιλογή

    Κάπου είχε αναφερθεί τι σαβουροτροφοδοτικό έχουν ακόμα και οι επώνυμες. Πήρα καμια 30αρια LEDoN και στο 6μηνο τις έστειλα όλες RMA. Πριν κανα χρόνο πήρα Vtac ~20 και εχει αστοχήσει μόνο μια. Τα ίδια προβλήματα με τις LED έχουν και οι "οικονομιας", αφού πριν χαλάσει ο σωληνας φθορισμού χαλάει το ηλεκτρονικό balast.

    0 Not allowed! Not allowed!

  9. #9
    Μέλος
    Όνομα
    _
    Εγγραφή
    Jan 2015
    Περιοχή
    _
    Μηνύματα
    1.762

    Προεπιλογή

    δημοσίευμα που εξηγει πολλα για τον τυπο λαμπτήρων, την φωτεινότητα, την κατανάλωση, τον χρόνο ζωης κα.
    http://www.supereverything.gr/2014/06/ta-panta-gia-tis-lampes.html

    περίεργο ειναι πως οι λαμπες οικονομίας ειναι φτιαγμένες ετσι ωστε να μην προσφέρουν οικονομία αφου χαλουν γρηγορότερα απο οτι υπολογίζουμε και ειναι.....
    Επικίνδυνες
    Οι λαμπτήρες εξοικονόμησης ενέργειας όμως περιέχουν και μικρές ποσότητες υδραργύρου, τοξικό στοιχείο που έχει σχετιστεί με νευρολογικές βλάβες, γεννητικές ανωμαλίες και άλλα προβλήματα υγείας.
    Ο Νίκος Κατσαρός Διευθυντής Ερευνών του ΕΚΕΦΕ «Δημόκριτος» είπε σε εκπομπή του ΚΡΗΤΗ TV κάτι το ανατριχιαστικό: «Εάν σπάσουν πέντε από τις πολυδιαφημιζόμενες λάμπες εξοικονόμησης ενέργειας, μπορεί ο υδράργυρος που περιέχουν να μολύνει μια λίμνη ογδόντα τετραγωνικών χιλιομέτρων»!
    Έτσι λοιπόν, πέραν της εξοικονόμησης ενέργειας, οι νέοι λαμπτήρες φωτισμού δέχονται κριτική ως προς την περιβαλλοντική τους αξία, καθιστώντας του λαμπτήρες εξοικονόμησης ενέργειας τύπου LED, καλύτερη επιλογή για την πλειοψηφία των καταναλωτών.

    ετσι οταν χαλάει μια λάμπα πρεπει να την βαζουμε σε ειδικα σημεια ανακύκλωσης λαμπων σε κουτιά που υπάρχουν σε πολυκαταστήματα και σουπερμαρκετ.

    0 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Spark : 28-08-16 στις 10:18

  10. #10
    Μέλος
    Όνομα
    Γιώργος
    Εγγραφή
    Apr 2012
    Περιοχή
    Πειραιάς
    Μηνύματα
    249

    Προεπιλογή

    Νομιζω πως η μονη λυση ειναι να χρησιμοποιησεις α ποιοτητας switching και καποιο επισης καλης ποιοτητας driver.
    Αυτες που δουλευουν με 230V oποιας <καλης> εταιρειας και να ειναι δεν πιστευω πως αντεχουν πανω απο 10000 ωρες στην καλυτερη περιπτωση ,ενω τα περισσοτερα λεντ (στοιχεια) μπορουν να αντεξουν απο 30000 εως 50000 ωρες (ακομη και τα κινεζικα).

    0 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη ale george : 28-08-16 στις 10:34

Σελίδα 1 από 2 1 2 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Λαμπτήρες led.
    By panpar in forum Ηλεκτρολογικά
    Απαντήσεις: 14
    Τελευταίο Μήνυμα: 01-09-13, 06:47
  2. καίγονται συνέχεια οι λαμπτήρες
    By dmitspan in forum Ηλεκτρολογικά
    Απαντήσεις: 79
    Τελευταίο Μήνυμα: 19-05-11, 14:58
  3. καταστήματα με λαμπτήρες
    By zoran in forum Ηλεκτρολογικά
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 23-10-10, 15:51
  4. λαμπτήρες εξοικονόμησης ενέργειας
    By eposa in forum Γενική Συζήτηση
    Απαντήσεις: 14
    Τελευταίο Μήνυμα: 26-01-10, 00:15
  5. Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 22-02-07, 14:12

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας