Σελίδα 1 από 2 1 2 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 10 από 11

Θέμα: Απορία για ηλεκτρικό κινητήρα βάρκας - Άλλαξε η πολικότητα!

  1. #1
    Μέλος
    Όνομα
    παύλος
    Εγγραφή
    Sep 2015
    Περιοχή
    θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    103

    Προεπιλογή Απορία για ηλεκτρικό κινητήρα βάρκας - Άλλαξε η πολικότητα!

    Καλησπέρα,

    Πριν λίγο καιρό αγόρασα μία ηλεκτρική μηχανή (36lbs ώση) για το μικρό φουσκωτό που έχω. Τη μηχανή την πήρα μεταχειρισμένη αλλά σε σχετικά καλή κατάσταση, ωστόσο όταν την σύνδεσα με την μπαταρία που έχω (12volt, 90Ah, βαθειάς εκφόρτισης, κλειστού τύπου για σκάφη) γυρνούσε ανάποδα και έτσι από εκεί που είχε κανονικά 3 ταχύτητες για πίσω και 5 για μπροστά, πήγαινε ακριβώς το αντίθετο. Προφανώς κατευθείαν συνέδεσα τη μπαταρία με τη μηχανή αντίθετα, δηλαδή το - στο + και αντίστοιχα και λειτούργησε κανονικά. Σήμερα άνοιξα με ένα κατσαβίδι τη μηχανή να δω μέσα μπας και ο τύπος που μου την έδωσε ή το εργοστάσιο είχαν κάνει καμιά πατάτα και βάλανε τα χρώματα των καλωδίων ανάποδα, αλλά με έκπληξη διαπίστωσα πως τα καλώδια ήταν κανονικά, δηλαδή το κόκκινο πήγαινε στην υποδοχή που είχε + και το μαύρο στην -.
    Θέλω να ρωτήσω τα εξής:

    1) Υπάρχει πρόβλημα αν απλά συνδέω τη μπαταρία ανάποδα στη μηχανή, δηλαδή το + της μπαταρίας στο - της μηχανής και αντίστοιχα, ώστε να πηγαίνει σωστά ή δεν υπάρχει πρόβλημα και μπορώ να το κάνω άφοβα? Ενοώ αν θα βλάψει τη μηχανή ή την μπαταρία.
    2) Για ποιό λόγο προέκυψε αυτό?
    3) Πως μπορώ να το διορθώσω ώστε να συνδέω το + στο + και το - στο - και να γυρίζει κανονικά (εκτός αν δε χρειάζεται να το φτιάξω)

    Υ.Γ. Η μπαταρία είναι ολοκαίνουρια, πολύ καλή και έχω και έναν φορτιστή - συντηρητή. Δε θέλω να πάθει κάτι η μπαταρία για αυτό ανησυχώ μήπως επειδή 2-3 φορές που την σύνδεσα ανάποδα στη μηχανή για να κάνω τη δουλεία μου έπαθε κάτι. Στον φορτιστή - συντηρητή την φορτίζω κανονικά πάντως.

    Ευχαριστώ παιδιά, περιμένω τις γνώσεις και τις γνώμες σας, καλό βράδυ.

    0 Not allowed! Not allowed!

  2. #2
    Μέλος Το avatar του χρήστη georgekem
    Όνομα
    Γιώργος
    Εγγραφή
    May 2013
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    37

    Προεπιλογή

    Καλησπέρα Παύλο,

    Όχι δεν υπάρχει πρόβλημα, αισθητικό είναι το θέμα.

    Σύμφωνα με αυτά που αναφέρεις, "φαίνεται" πως έχει ανοιχτεί ο κινητήρας (ίσως για να αλλαχτούν τα καρβουνάκια) και έχει τοποθετηθεί ο ρότορας υπο άλλη γωνία σύμφωνα με αυτήν που είχε τοποθετηθεί στο εργοστάσιο και ορίστηκε η πολικότητα σύμφωνα με τους ακροδέκτες κόκκινο - μάυρο.

    Αυτό που συμβαίνει, είναι ότι αλλάζει η φορά του μαγνητικού πεδίου όταν τοποθετείται ο ρότορας σε διαφορετική γωνία (μέχρι να κουμπώσει), στην οποία καθοριστικό ρόλο παίζουν οι μαγνήτες που τον "αγκαλιάζουν".

    Μπορείς να βγάλεις τον ρότορα, να τον περιστρέψεις μερικές μοίρες (τον βγάζεις, τον γυρνάς λίγο και τον ξανα τοποθετείς μέχρι να κουμπώσει).

    Όταν τον κλείσεις, θα ελέγξεις την φορά.


    Φιλικά,
    Γιώργος

    1 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη georgekem : 29-08-16 στις 00:50
    kementze Projects

  3. #3
    Μέλος
    Όνομα
    Σάκης
    Εγγραφή
    May 2011
    Περιοχή
    ΚΑΒΑΛΑ
    Μηνύματα
    1.592

    Προεπιλογή

    Εχω δει πατεντα που σε κινητηρα 12βολτο σε βαρκακι αλλαζαν τη πολικοτητα απο τις δακγανες στη μπαταρια για να κανει οπισθεν.Απλο και θεμιτο αν σκεφτεις οτι και οι συνθετοι κινητηρες κανουν το ιδιο αλλα με διακοπτη που αντιστρεφει τη πολικοτητα.

    0 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη sakisr : 29-08-16 στις 07:27

  4. #4
    Μέλος Το avatar του χρήστη MacGyver
    Όνομα
    Steve
    Εγγραφή
    May 2009
    Περιοχή
    SKG
    Μηνύματα
    2.215

    Προεπιλογή

    Κανονικά υπάρχει μια μικρή γραμμή στο σώμα του μαγνήτη και μια στο καπάκι με τα καρβουνάκια.
    Αυτές πρέπει να συμπίπτουν.

    0 Not allowed! Not allowed!

  5. #5
    Μέλος Το avatar του χρήστη gcostas
    Όνομα
    Κώστας
    Εγγραφή
    Dec 2010
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    174

    Προεπιλογή

    Καλή σας μέρα
    σκέφτηκε κανείς μήπως είναι κινητήρας για την πλώρη της βάρκας, υπάρχουν για χρήση σε μικρά βαρκάκια κυρίως γλυκού νερού , πάντως δεν νομίζω ότι χρειάζεται να κάνεις κάτι
    Κώστας

    1 Not allowed! Not allowed!

  6. #6
    Μέλος
    Όνομα
    παύλος
    Εγγραφή
    Sep 2015
    Περιοχή
    θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    103

    Προεπιλογή

    οχι ειναι κινητηρας για το πισω μερος της βαρκας, τον βρηκα και στο ιντερνετ. επομενως, να τον χρησιμοποιω κανονικα συνδεοντας αναποδα τα καλωδια στη μπαταρια?

    0 Not allowed! Not allowed!

  7. #7
    Μέλος Το avatar του χρήστη nikosp
    Όνομα
    Νίκος
    Εγγραφή
    Apr 2009
    Περιοχή
    Κυψέλη
    Μηνύματα
    963

    Προεπιλογή

    Συμφωνώ και εγώ με τους προλαλήσαντες για το ότι πρέπει να έχει γίνει κάποια επέμβαση στο μοτέρ με αποτέλεσμα να έχει μονταριστεί κάτι λάθος
    Μπορείς πάντως να συνδέσεις τα καλώδια όπως χρειάζεται για να πηγαίνει σωστά το μοτέρ
    Δεν θα έχεις κανένα πρόβλημα

    0 Not allowed! Not allowed!

  8. #8
    Μέλος
    Όνομα
    Βασίλης
    Εγγραφή
    Sep 2011
    Περιοχή
    Κερατσίνι
    Μηνύματα
    8.779

    Προεπιλογή

    και αν εχει τιποτα ηλεκτρονικα βολτομετρακαι αμπερομετρακια και μπιχλιμπιδακια θα κανουν τσαφ.

    0 Not allowed! Not allowed!
    Δυο πράγματα είναι άπειρα, το σύμπαν και η ανθρώπινη βλακεία, αλλά για το σύμπαν δεν είμαι εντελώς σίγουρος

  9. #9
    Μέλος
    Όνομα
    παύλος
    Εγγραφή
    Sep 2015
    Περιοχή
    θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    103

    Προεπιλογή

    αν εχει η μηχανη ενοεις? οχι δεν εχει πανω της κατι τετοιο. εχει μονο εναν δεικτη με ledακια που σου δειχνει ποσο μπαταρια εχεις, το οποιο παραδοξως δουλευει κανονικα! ειλικρινα δε μπορω να εξηγησω πως γινεται αυτο (για τον δεικτη με τα led λεω). το να παθει κατι η μηχανη οκ, λογικο να μην εχει θεμα, αλλωστε ολους τους ηλεκτρικους κινητηρες αν τους συνδεσεις αναποδα, γυρνανε και αναποδα, περισσοτερο για τη μπαταρια ρωτησα αν παιζει καποιο προβλημα, αλλα απ'οτι καταλαβα δεν υπαρχει καποιο θεμα.

    0 Not allowed! Not allowed!

  10. #10
    Συντονιστής Το avatar του χρήστη nestoras
    Όνομα
    Παναγιώτης
    Εγγραφή
    Feb 2006
    Περιοχή
    Ξάνθη
    Μηνύματα
    4.616

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από pavel Εμφάνιση μηνυμάτων
    αν εχει η μηχανη ενοεις? οχι δεν εχει πανω της κατι τετοιο. εχει μονο εναν δεικτη με ledακια που σου δειχνει ποσο μπαταρια εχεις, το οποιο παραδοξως δουλευει κανονικα! ειλικρινα δε μπορω να εξηγησω πως γινεται αυτο (για τον δεικτη με τα led λεω). το να παθει κατι η μηχανη οκ, λογικο να μην εχει θεμα, αλλωστε ολους τους ηλεκτρικους κινητηρες αν τους συνδεσεις αναποδα, γυρνανε και αναποδα, περισσοτερο για τη μπαταρια ρωτησα αν παιζει καποιο προβλημα, αλλα απ'οτι καταλαβα δεν υπαρχει καποιο θεμα.

    Μπορεί να τροφοδοτειται μέσω γέφυρας ανόρθωσης.

    0 Not allowed! Not allowed!
    FreeBsD For Ever

Σελίδα 1 από 2 1 2 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Ερώτηση για ρελέ σε ηλεκτρικά παράθυρα
    By a in forum Κυκλώματα για Auto & Moto
    Απαντήσεις: 16
    Τελευταίο Μήνυμα: 16-01-18, 08:13
  2. Κατσαβίδι ηλεκτρικό και μύτες για λάπτοπ
    By toni31 in forum Όργανα & Εξοπλισμός
    Απαντήσεις: 15
    Τελευταίο Μήνυμα: 21-12-14, 19:19
  3. Brushes(Καρβουνάκια?) για ηλεκτρικό μοτέρ
    By AAEIV in forum Εξαρτήματα & Datasheets
    Απαντήσεις: 26
    Τελευταίο Μήνυμα: 10-04-13, 11:02
  4. Μία βοήθεια για την πολικότητα μοτέρ
    By paulkaz in forum Ερωτήσεις Αρχάριων
    Απαντήσεις: 23
    Τελευταίο Μήνυμα: 18-01-12, 21:02
  5. απορία σε ηλεκτρικό κύκλωμα
    By KostasA in forum Ερωτήσεις Θεωρίας
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 04-09-10, 14:03

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας