Σελίδα 1 από 3 1 2 3 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 10 από 25

Θέμα: Μόνιμη εγκατάσταση GPS tracker σε αυτοκίνητο

  1. #1
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Αντώνης
    Εγγραφή
    Aug 2016
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    3

    Προεπιλογή Μόνιμη εγκατάσταση GPS tracker σε αυτοκίνητο

    Καλησπέρα σας
    Καταρχήν ως νέο μέλος, καλώς σας βρήκα!
    Το Πρόβλημα:
    Έχω ένα GPS tracker το οποίο θέλω να εγκαταστήσω στο αυτοκίνητο, μόνιμα. Η συσκευή έχει ενσωματωμένη επαναφορτιζόμενη μπαταρία (Li-ion 3.7 V 1000mAh, δηλαδή 3.7Wh). Για τη φόρτιση της συσκευής έχω προμηθευτεί ένα τροφοδοτικό 12v DC σε 5v DC στα 2A.
    Το ερωτημα:
    Είναι προτιμότερη η σύνδεση: α) απευθείας με τη μπαταρία; ή β) με τον αναπτήρα του αυτοκινήτου;
    Υπέρ και κατά:
    Το πρώτο μειονέκτημα της α) περίπτωσης είναι οτι είναι πολύ πιθανό να "μείνω" απο μπαταρία κάποια στιγμή. Σχεδόν σίγουρο θα έλεγα. Το δεύτερο μειονέκτημα είναι οτι θα πρέπει να βάλω εγώ κάποια ασφάλεια. Ενώ στη περίπτωση β) και προστατέυεται η μπαταρία του αυτοκινήτου, αφού η φόρτιση της ενσωματωμένης μπαταρίας του GPS ξεκινάει με την εκκίνηση της μηχανής και απ' όσο ξέρω ο αναπτήρας έχει κάποια ασφάλεια (ηλεκτρική εννοώ). Κατα συνέπεια θεωρώ τη λύση β) καλύτερη.
    Απο εσάς θα ήθελα:
    1) Επειδή οι γνώσεις ηλεκτρολογίας που έχω είναι πολύ μα πολύ βασικές, να μου πείτε αν κάνω κάποιο λάθος.
    2) Τι είναι σωστότερο να εφαρμοστεί; το α) ή το β);
    3) Υπάρχει κάποιος κίνδυνος; π.χ, φωτιά απο υπερθέρμανση ή βραχυκύκλωμα;
    4) Απο "διαστασιολογικής απόψεως" έχει γίνει καλή επιλογή στον φορτισή; Δηλαδή, αρκεί ώστε να φορτίσει την ενσωματωμένη μπαταρία της συσκευής σε ένα εύλογο χρονικό διάστημα, (για τη περίπτωση β αυτό), υποθέτωντας ότι το όχημα παρέμεινε ακινητοποιημένο 3 μέρες π.χ. (που δεν μένει ποτέ, αλλά λέμε τώρα...)

    Κάτι τελευταίο που θα ήθελα να αναφέρω (αν και το έχω απορρίψει ως λύση γιατί θεωρώ οτι δεν προσφέρει κάτι ουσιαστικό αλλά θα ήθελα μια γνώμη και πάνω σε αυτό), είναι το εξής:
    μπορεί να εφαρμοστεί κάτι ενδιάμεσο των περιπτώσεων α) και β) δηλαδή, να γίνει σύνδεση απευθείας με τη μπαταρία και να μπεί μια συσκευή που θα απομονώνει αυτόματα τη μπαταρία όταν η τάση πέσει σε επικίνδυνα επίπεδα (κάτω απο 12 V δηλαδή). Αυτό γίνεται ή όχι; και αν γίνεται συμφέρει; διότι αυξάνεται ο βαθμός πολυπλοκότητας χωρίς να μας προσφέρει η λύση αυτή κάτι ουσιαστικό. Αυτά.
    Ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων

    Κάποιες διευκρινίσεις...
    1) Για τα jammer γνωρίζω, ας πούμε όμως οτι αυτό δεν έιναι παράγοντας
    2) Η μπαταρία του GPS κρατάει μέχρι και 3 μέρες

    0 Not allowed! Not allowed!

  2. #2
    Μέλος Το avatar του χρήστη MacGyver
    Όνομα
    Steve
    Εγγραφή
    May 2009
    Περιοχή
    SKG
    Μηνύματα
    2.215

    Προεπιλογή

    Αν δεν παίρνει αδιάκοπη τάση, μετά από 3 μέρες ακινησίας δεν θα έχεις tracker.
    Αν κατόπιν κάνεις μικρές διαδρομές, δεν θα προλαβαίνει να ολοκληρώσει τη φόρτιση και οι 3 μέρες μπορεί να γίνουν ώρες.

    0 Not allowed! Not allowed!

  3. #3
    Μέλος
    Όνομα
    Βασίλης
    Εγγραφή
    Sep 2011
    Περιοχή
    Κερατσίνι
    Μηνύματα
    8.778

    Προεπιλογή

    Με αυτα που μας εχεις παραθεσει,αν με αυτη την μπαταρια που φοραει κραταει 3 μερες,το ρευμα που τραβαει ειναι απειροελαχιστο,Οποτε βαλε το πανω στην μπαταρια.

    0 Not allowed! Not allowed!
    Δυο πράγματα είναι άπειρα, το σύμπαν και η ανθρώπινη βλακεία, αλλά για το σύμπαν δεν είμαι εντελώς σίγουρος

  4. #4
    Μέλος Το avatar του χρήστη DLS 33
    Όνομα
    Δημητρης
    Εγγραφή
    Oct 2012
    Περιοχή
    Ξανθη
    Μηνύματα
    539

    Προεπιλογή

    βαλε μια μπαταρια απο μηχανακι η UPS.

    -1 Not allowed! Not allowed!
    https://www.youtube.com/watch?v=oZPENPIspcI
    Case MXM 190 --- Fiat F110 --- GSXR 1100 WP
    https://prnt.sc/isjgx1

  5. #5
    Μέλος
    Όνομα
    Χρήστος
    Εγγραφή
    Sep 2012
    Περιοχή
    Χολαργός
    Μηνύματα
    1.907

    Προεπιλογή

    Καλώς ήρθες
    Δεν ηξερα οτι εχουν φτασει τα tracker 3 μέρες αυτονομία με μια τοσο μικρη μπαταριούλα
    Στην ουσια εχεις παρει ενα μικρο κινητο με gps . 3 μέρες κρατάνε τα κινητα με τετοιες μπαταρίες μονο στο standby . ( 20 μέρες ενα καλύτερο nοkia πχ )
    Εισαι σίγουρος οτι λειτουργει το GPS όλες αυτες τις 3 μέρες ( υπολογίζει στιγμα ) ή κοιμάται και ενεργοποιείται μονο πχ αν ανοιξεις τις πόρτες , αν βαλεις μπρος τη μηχανη ή αν κουνηθει το αυτοκίνητο ( εχεις αγορασει τον αντιστοιχο sensor ή εχει ενσωματωμένο επιταχυνσιομετρο ; ) . Μπορει να στο ρυμουλκήσουν δηλαδη και να μην καταλάβει τίποτα ;

    Πoιο μοντέλλο έχεις ;

    Oσο για την ερώτηση σου , στην ουσια τώρα εσυ βάζεις εναν φορτιστη αυτοκινητου για κινητο , αμα τον αφήσεις στον αναπτηρα ειναι σαν να λές στον κλέφτη κοιτα που παει το καλώδιο για να αχρηστευσεις το tracker ...

    0 Not allowed! Not allowed!

  6. #6
    Μέλος
    Όνομα
    Γιώργος
    Εγγραφή
    Apr 2010
    Περιοχή
    Γλυφάδα
    Μηνύματα
    615

    Προεπιλογή

    Μάλλον έχεις κάποιο φορητό GPS Tracker σαν αυτό Το σωστό είναι να συνδεθεί μέσω μιάς ασφάλειας 5Α στην μπαταρία του αυτοκινήτου. Αυτά τα trackers έχουν ενσωματωμένο Shock sensor και όταν δεν κινείται το όχημα πέφτουν σε sleep mode, οπότε η κατανάλωση είναι σχεδόν μηδενική.
    Επίσης για να παρακολουθείς ΔΩΡΕΑΝ τις διαδρομές του αυτοκινήτου σου μέσω internet (GPRS), άνοιξε έναν λογαρισμό εδώ, και καταχώρησε το ID του tracker (ΙΜΕΙ) και τον αριθμό τηλεφώνου τις κάρτας sim. Μπορείς μέσω ενός λογαριασμού να παρακολουθείς μέχρι 5 trackers δωρεάν. Η εφαρμογή είναι καταπληκτική, κρατάει ιστορικό των διαδρομών και άλλα πολλά που θα ανακαλύψεις μόνος σου ....

    0 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη georgeb1957 : 02-09-16 στις 13:47

  7. Ένα μέλος ευχαρίστησε τον georgeb1957 για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    mikemtb (03-09-16)

  8. #7
    Μέλος
    Όνομα
    Χρήστος
    Εγγραφή
    Sep 2012
    Περιοχή
    Χολαργός
    Μηνύματα
    1.907

    Προεπιλογή

    απ οτι ξερω το μεγαλο coban ( το σιδερενιο για αυτοκινητα ) ειχε εξωτερικο σενσορ κραδασμου , εξτρα , που τον ρυθμιζες με ενα ποτενσιομετρακι απο το 1 ως το 9 . Αυτα τα μικρα δεν νομιζω να εχουν τίποτα ... εισαι σιγουρος οτι έχει , ή το καταλαβαίνει απο το gps οτι κουνηθηκε ( αν εχεις ενεργοποιημενο το geo fence; )

    http://www.ebay.com/itm/262602545489

    http://www.ebay.com/itm/NEW-Genuine-...IAAOSwa39Uw1CW

    ρωτάω γιατι δεν μπορω να φανταστω την ασφαλεια του αυτοκινητου μου σε "συναγερμο - τρακερ " με τηλεκοντρολ της πλάκας
    ( ενα που ειχα ανοίξει είχε pt2262 receiver και σταθερο κωδικο... )

    0 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη aktis : 02-09-16 στις 13:57

  9. #8
    Μέλος
    Όνομα
    Γιώργος
    Εγγραφή
    Apr 2010
    Περιοχή
    Γλυφάδα
    Μηνύματα
    615

    Προεπιλογή

    Ναι, είμαι σίγουρος. Στο παράδειγμα που έδωσα, πήγαινε κάτω κάτω στα specifications --> main Function -->15 και διαβασέ το

    0 Not allowed! Not allowed!

  10. #9
    Μέλος
    Όνομα
    Χρήστος
    Εγγραφή
    Sep 2012
    Περιοχή
    Χολαργός
    Μηνύματα
    1.907

    Προεπιλογή

    Θα μου επιτρέψεις να μην εχω εμπιστοσυνη σε γραφόμενα πωλητων ebay ... όχι οτι όλοι λένε ψέματα , αλλά κυκλοφορουν τοσα μοντελλα που οι πωλητες τα μπερδευουν .

    βεβαια αυτο (αν εχει sleep η οχι ) αποδεικνυεται εύκολα με μέτρηση της κατανάλωσης ( απο την μπαταρια του τρακερ στο τρακερ)
    και κάνοντας μερικα κουνηματακια στο τρακερν για να φανει αν εχει shock sensor και ποσο ευαίσθητος ειναι

    0 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη aktis : 02-09-16 στις 14:25

  11. #10
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Αντώνης
    Εγγραφή
    Aug 2016
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    3

    Προεπιλογή

    Καλησπέρα και σας ευχαριστώ για τις απόψεις σας!

    @aktis το GPS είναι αυτό ακριβώς που είπε ο georgeb1957 και όσον αφορά τις προδιαγραφες, ισχύουν!!! και ναι, το εχω δοκιμάσει και πράγματι κρατάει 3 μέρες. Μέσα σε αυτές τις 3 μέρες όποτε και να πάρω τηλέφωνο μου στέλνει sms με link στο google maps και τη θέση του. Προφανώς σε πραγματικές συνθήκες, μύνημα θα χρειαστεί να στείλεις μόνο αν βγείς έξω απο το σπίτι και το όχημα....λείπει, επομένως ουσιαστικά εδώ λαμβάνεις υπόψην τον χρόνο αναμονής. Ένα κινητό μπορεί να έχει χρόνο αναμονής 3 μέρες όπως είπες και εσύ άλλωστε, δεν ξέρω γιατί σου φαίνεται περίεργο :/
    Τώρα όσον αφορά τη σύνδεση για τον αναπτήρα, προφανώς η σύνδεση θα γίνει απο τη πίσω μεριά του αναπτήρα στα λαμάκια, ώστε να είναι κρυφη (γίνεται στο δικό μου τουλάχιστον, το έχω τσεκάρει). Σε ευχαριστώ πάντως...


    @georgeb1957 Όπως προείπα, το GPS είναι αυτό ακριβώς που έδειξες, μόνο που έκανα τη βλακεία και το αγόρασα χωρίς τον μετασχηματιστή, τον οποίο πλήρωσα χρυσό μετά εδώ στην Ελλάδα, αλλά τέλοσπάντων αυτό δεν έχει σημασία τώρα. Για το site δεν είχα ιδέα και σε ευχαριστώ πολύ. Να πω την αλήθεια και εγώ είχα καταλήξει με την μπαταρία του αυτοκινήτου απευθείας σύνδεση, αλλά φοβάμαι οτι αν π.χ. κάνω 2 μέρες να το πάρω, οτι θα μου την κατεβάσει και όχι τίποτα άλλο αλλα αυτό χαλάει τις μπαταρίες απ' όσο ξέρω. Επίσης όπως είπα και στο αρχικό μου post, τι γίνεται με τις υπερθερμάνσεις π.χ. καύσωνας το καλοκαίρι. Γιατί άμα είναι να το προστατέψω απο κλοπή και να μου πάρει καμιά φωτιά....μάλλον δεν αξίζει:P.

    Εκ των υστέρων σκέφτηκα το εξής: μήπως να αφαιρέσω τελείως την μπαταρία του GPS και να το συνδέσω απευθείας με την μπαταρία του αυτοκινήτου; Ή δεν έχει νόημα;

    Ευχαριστώ και πάλι παιδιά.

    0 Not allowed! Not allowed!

Σελίδα 1 από 3 1 2 3 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. GPS TRACKER 102B (απο Ebay)
    By RNR in forum Γενικά
    Απαντήσεις: 30
    Τελευταίο Μήνυμα: 09-01-19, 23:38
  2. Αγορά gps tracker
    By passer07 in forum Συσκευές GSM / GPS / Tablet
    Απαντήσεις: 47
    Τελευταίο Μήνυμα: 16-05-17, 12:00
  3. Προβλημα με GPS Tracker σε παπι
    By tornado in forum Κυκλώματα για Auto & Moto
    Απαντήσεις: 10
    Τελευταίο Μήνυμα: 08-02-17, 09:39
  4. GPS TRACKER AUTO
    By RNR in forum Κυκλώματα για Auto & Moto
    Απαντήσεις: 8
    Τελευταίο Μήνυμα: 02-09-16, 23:49
  5. gps tracker
    By spiroscfu in forum Συστήματα Ασφαλείας
    Απαντήσεις: 14
    Τελευταίο Μήνυμα: 09-06-15, 23:22

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας