Σελίδα 2 από 2 ΠρώτηΠρώτη 1 2
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 11 έως 13 από 13

Θέμα: Ενεργοποίηση DTR/RESET μέσω software σε ATMega328

  1. #11
    Μέλος Το avatar του χρήστη plouf
    Όνομα
    Χρήστος
    Εγγραφή
    Mar 2005
    Περιοχή
    Ιλιον,Αθήνα
    Μηνύματα
    2.103

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από nanobot Εμφάνιση μηνυμάτων
    Π

    Χρηστό σε ευχαριστώ για την απάντηση.

    Τα έχω δει τα fusebits και το σκεφτικά να το κάνω έτσι, αλλά το πρόβλημα είναι ότι θέλω η τελική συσκευή να μπορεί να είναι programmable χωρίς να χρειάζεται η διαδικασία της ενεργοποίησης του RSTDISBL flag. Φαντάσου μια συσκευή που τρέχει για αρκετό καιρό και κάποια στιγμή χρειαστεί να προσθέσουμε μια καινούργια λειτουργία ή εντοπίσαμε μια δυσλειτουργία και θέλουμε να την διορθώσουμε με νέο πρόγραμμα. Στην περίπτωση μου θα κάνω upload το νέο πρόγραμμα γυρνώντας το διακόπτη στην θέση programmable που θα συνδέει το DTR στο reset pin (πράγμα που και πρακτικό είναι, και το πρόβλημα λύνει και γενικώς δουλεύει πολύ καλά), αλλά θα ήθελα αυτή τι λειτουργία να την ελέγχω μέσω κώδικα χωρίς καθόλου διακόπτη, δηλαδή μέσω μιας συνθήκης στον κώδικα να ορίζω αν ο mcu παίρνει το DTR και είναι πλέων σε θέση να κάνει upload.
    Προγραμματιζεται αν έχεισ προγραμματιστή HighVoltage ...

    0 Not allowed! Not allowed!
    ​Χρήστος

  2. #12
    Μέλος Το avatar του χρήστη SProg
    Όνομα
    Σάββας
    Εγγραφή
    Mar 2014
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    2.612

    Προεπιλογή

    Κατι τετοιο.

    dasdsa.png

    2-3 εξαρτηματα ειναι.Στησε το προχειρα και μετα εαν δουλευει θελει αλλες 2-3 αλλαγες.

    0 Not allowed! Not allowed!

  3. #13
    Μέλος Το avatar του χρήστη nanobot
    Όνομα
    Χρήστος
    Εγγραφή
    Dec 2015
    Περιοχή
    Λαμία
    Μηνύματα
    41

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από plouf Εμφάνιση μηνυμάτων
    Προγραμματιζεται αν έχεισ προγραμματιστή HighVoltage ...
    Δεν αμφισβητώ ότι γίνεται αυτό. Για να απενεργοποιήσω το RSTDISBL fusebit, θέλει κάποια διαδικασία και να γραφτεί ξανά ο bootloader στον mcu και ναι, αν έχω ένα δικό μου project που θα θελήσω να αλλάξω το πρόγραμμα και το RSTDISBL, θα μπορέσω να το κάνω.

    Αυτό που θέλω να κάνω, αφορά κυρίως το production και το κατά πόσο εύκολο θα είναι να γίνει support όταν θα χρειαστεί. Φαντάσου λοιπόν ένα σενάριο, ότι έχω φτιάξει μια συσκευή που είναι κομμάτι μιας εφαρμογής που το έχω πουλήσει σε 100 πελάτες. Σε κάποια φάση, ανακαλύπτω μια δυσλειτουργία ή θέλω να προσθέσω μια καινούργια λειτουργία στη συσκευή. Αν έχω απενεργοποιήσει το RSTDISBL, θα πρέπει να βγει ο MCU από τη συσκευή, να προγραμματιστεί με νέο bootloader για το fusebit, να κάνω update το πρόγραμμα και να απενεργοποιήσω και πάλι το RSTDISBL. Θα πρέπει να επισκεφτώ όλους τους πελάτες και η να κάνω την διαδικασία επιτόπου, ή να πάρω τις συσκευές μαζί μου, να τις προγραμματίσω και να τις ξαναπάω πίσω. Ενώ αν θα μπορώ να ενεργοποιώ το DTR προς το reset κατευθείαν από το πρόγαμά, απλός θα μπαίνω σε κάθε πελάτη με TeamViewer και θα κάνω upload το καινούργιο πρόγραμμα χωρίς καν να φύγω από την έδρα μου. Ίσως θα έπρεπε να αναπτύξω από την αρχή τους λόγους που μπορεί να χρησιμεύσει αυτό που θέλω να κάνω.

    Βέβαια στη συγκεκριμένη περίπτωση, το project είναι κάτι σχετικά απλό που έχω φτιάξει για μένα και ο χειροκίνητος διακόπτης με καλύπτει.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από SavKok Εμφάνιση μηνυμάτων
    Κατι τετοιο.

    dasdsa.png

    2-3 εξαρτηματα ειναι.Στησε το προχειρα και μετα εαν δουλευει θελει αλλες 2-3 αλλαγες.
    Σάββα κάθισα εχθές και έφτιαξα μια NAND με 2 NPN N2222A transistors, έκανα μια δοκιμαστική συνδεσμολογία με το DTR/RESET και το digital pin, αλλά δε μου δούλεψε. Θα καθίσω να δοκιμάσω αυτό που έχεις φτιάξει εσύ να το δω. Γενικώς είναι παράξενη η κατάσταση με την τάση στο reset και πρέπει να καθίσω να κάνω μετρήσεις για να ξέρω ακριβώς τι γίνεται. Η τάση από το DTR είναι στα 3.3V και από ότι είδα η NAND που έφτιαξα, ναι μεν δουλεύει, αλλά επηρεάζει κάπως τις τάσεις. Για παράδειγμα τα 3.3V τα κάνει 3.8V στην έξοδο. Θα δοκιμάσω το δικό σου να δω τι θα βγάλει.

    0 Not allowed! Not allowed!
    There are two rules for success:
    1) Never tell everything you know.

    Workstation: Xeon E5-2620V3 X2 | Asus Z10PE-D8 WS | Samsung 32GB 2133MHz X2 | Samsung 950 Pro 512GB M.2 | Asus GTX1080 8GB | EVGA Supernova P2 PSU 1600W

Σελίδα 2 από 2 ΠρώτηΠρώτη 1 2

Παρόμοια Θέματα

  1. Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 26-04-17, 23:15
  2. Αποστολή δεδομένων σε ATMEGA328 (FRAM)
    By acmilangr in forum Μικροελεγκτές
    Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 20-07-13, 21:25
  3. RS485 με ATMEGA328
    By acmilangr in forum Μικροελεγκτές
    Απαντήσεις: 15
    Τελευταίο Μήνυμα: 27-11-11, 15:53
  4. μΕ atmega328
    By gsouf in forum Μικροελεγκτές
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 09-12-10, 22:27
  5. ATMEGA328
    By andreas222 in forum Μικροελεγκτές
    Απαντήσεις: 9
    Τελευταίο Μήνυμα: 16-11-10, 19:12

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας