Σελίδα 5 από 5 ΠρώτηΠρώτη ... 3 4 5
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 41 έως 46 από 46

Θέμα: ερωτηση για κατασκευη οικιακων ηχειων

  1. #41
    Μέλος
    Όνομα
    Θάνος
    Εγγραφή
    Mar 2016
    Περιοχή
    Παλλήνη
    Μηνύματα
    69

    Προεπιλογή

    Κατ’αρχάς, δεν είμαι δάσκαλος, και ούτε θέλω να το πιστεύω. Μπορεί να ξέρω πως κουνιούνται τα ηλεκτρόνια, αλλά εδώ είμαστε χομπύστες και ανταλλάσουμε απόψεις και ιδέες.
    Είδα και το ποστάρισμά σου για τους μετασχηματιστές. Όπως σου είπαν και τα παιδιά, υπάρχει σοβαρό κόστος στο DIY. Σε λάμπα, μιας και έχεις προσανατολιστεί προς τα εκεί, υπάρχουν 3 μετασχηματιστές, που οι εξόδου είναι το πιο σοβαρό κόστος (ένας ακόμη λόγος για OTL, που δεν έχουνε εξόδου). Για τροφοδοσία, όλο και κάποιος μπορεί να σου δώσει έναν, όλο και κάπου θα βρεθεί λύση και το Μοναστηράκι να είναι καλά. Αλλά ο εξόδου τσού, θέλει χρήμα. Σαν κόστος για ιδιοκατασκευή, μια πλακέττα RIAA και μια στεροφωνική μοντούλα Tripath είναι η φτηνότερη λύση και το αποτέλεσμα είναι ικανοποιητικότατο (δες προηγούμενο ποστάρισμα).

    Ψάξε για καμιά μοντούλα με TA2024 (2Χ15 W) ή TA2022 (2Χ90 W) είναι διαμάντια και είμαι ένθερμος υποστηρικής (και χωρίς ποσοστά). Φαντάσου το ΤΑ2022 το χρησιμοποιούσε η Carver και η Bel Canto. Παρ’ ότι η Tripath πτώχευσε (να γιατί δεν έχω ποσοστά), τα τσιπάκια και οι μοντούλες της κυκλοφορούν ακόμη.
    http://www.ebay.com/itm/Power-Amplif...QAAOSwofxUhnDq (αυτό προς αποφυγή, τα πηνία δεν είναι σόϊ).
    http://www.ebay.com/itm/2-15W-4Ohm-C...AAAOSwEOxXPw6S (Χονγκογκολέζικο, της Sure Electronics, πολύ σοβαρή κατασκευή, καλό, δουλεύει στα 12 V!)
    http://www.ebay.com/itm/TA2022-digit...IAAOSwB4NWzGm8 (το καλύτερο, έχει και προενισχυτή line).
    Σύν φυσικά τη RIAA. Και φυσικά αυτή είναι μια προσωπική άποψη χαμηλού κόστους, και όχι προσταγή. Η τελική απόφαση είναι σαφώς δική σου.

    Αποφάσισε τι θέλεις για ενισχυτή και ψάξε χωρίς να βιαστείς. Αφού αποφασίσεις, προχώρα και μη ξανακούσεις κανένα μας για το τι θα φτειάξεις, μη γυρίσεις πίσω. Για το πως θα το φτειάξεις, είναι άλλο θέμα, να είσαι ανοιχτός.
    Για τις EL84 δεν μπορώ να εκφέρω γνώμη, δεν έχω ακούσει την συγκεκριμένη σχεδίαση. Όλο και κάποιος θα δεί την ερώτηση και θα πεί την γνώμη του.

    0 Not allowed! Not allowed!

  2. #42
    Μέλος
    Όνομα
    Αθανάσιος
    Εγγραφή
    Mar 2012
    Περιοχή
    Κορυδαλλός
    Μηνύματα
    35

    Προεπιλογή

    Τώρα έχω πάρει ένα μετασχηματιστή που δουλεύω κατά κόρον σαν ηλεκτρολόγος τύπου el. Θα δοκίμασω να του ρίξω πάνω ανόρθωση να πάρω τα επιθυμητά μεγέθη και να κάνω κάποια πειράματα. Αν παίξει θα σε ενημέρωσω γιατί μιλάμε για πολυ περισσότερα mA και με κόστος κοντά στα 20 ευρα. Χιχιχιχιχιχ αν δεν έχεις νέα μου σύντομα θα είμαι στο die trying....χαχαχααχ

    0 Not allowed! Not allowed!

  3. #43
    Μέλος
    Όνομα
    Θάνος
    Εγγραφή
    Mar 2016
    Περιοχή
    Παλλήνη
    Μηνύματα
    69

    Προεπιλογή

    Καλή επιτυχία!! Φεύγω ταξίδι και θα είμαι εκτός δικτύου για καμιά 15αριά μέρες. Τα λέμε τον άλλο μήνα με αποτελέσματα!!

    0 Not allowed! Not allowed!

  4. #44
    Μέλος
    Όνομα
    Αθανάσιος
    Εγγραφή
    Mar 2012
    Περιοχή
    Κορυδαλλός
    Μηνύματα
    35

    Προεπιλογή

    Σε ευχαριστωωωωωω παρά πολύ.... Καλό ταξίδι μάστορα μου... Από εκεί που θα πας Φερέ εμπειρίες και σχέδια.... Χαχαχαχαχαχα

    0 Not allowed! Not allowed!

  5. #45
    Μέλος Το avatar του χρήστη sakis
    Όνομα
    east electronics
    Εγγραφή
    Nov 2007
    Περιοχή
    ATHENS GREECE
    Μηνύματα
    3.012

    Προεπιλογή

    kirby ... διαβασμενος .....

    Ο τροπος που δουλευει ο JVC ειναι τυπου new class A δεν εχει απολυτως καμμια σχεση με πραγματικη ταξη Α απλα διαχειριζεται την πολωση με εναν διαφορετικο τροπο και για λογους μαρκετινγκ το βαφτισανε με αυτο το ονομα ...

    Αυτο που σου χρειαζεται να ξερεις για τον JVC ειναι οτι σαν ενισχυτης ειναι εξαγρηγορος και ειναι ιδανικος για πολυθεματικα μουσικα θεματα σε συνδυσμο με ευαισθητα ηχεια και χαμηλες κυριως εντασεις ...πιο πανω αρχιζει και βρωμιζει πολυ

    Η ταξη Α ειναι πιο αργη η λαμπα επισης και αρεσκονται συνηθως σε μονοθεματικα μουσικα θεματα τυπου ενα πιανο και μια φωνη και μολις μπουν τα κρουστα τον πινουν ...

    Αρα η ευαιοσθησια των ηχειων ειναι ενα θεμα και απολυτα σχετικο για το τι ενισχυτη θα επιλεξεις αλλα και το ειδος της μουσικης που ακους ειναι σημαντικο για τις επιλογες σου

    Εγω ας πουμε που ειμαι στην house σκηνη ( στα 50 μου ) δεν εχω βρει σχεδον κανενα μηχανημα σε ταξη Α το οποιο μπορει να παιξει τετοιες μουσικες

    Αρα μην βιαζεσαι ενα βημα τη καθε φορα μαθε πρωτα τα γυρω γυρω και μετα επελεξε προς τα που θα αφησεις τα φραγκα σου

    Kirby ...η παρουσια σου εδω τιμα τον χωρο ...

    Φιλικα
    Σακης Πετροπουλος

    0 Not allowed! Not allowed!
    SERVICE ΕΝΙΣΧΥΤΩΝ ΚΑΙ ΙΑΠΩΝΙΚΩΝ ΜΗΧΑΝΗΜΑΤΩΝ ΗΧΟΥ
    east_electronics@yahoo.gr
    www.eastelectronics.gr επισκευη ενισχυτη , επισκευη ενισχυτων , επισκευη ηχειου , επισκευη sansui , επισκευη techΝics

  6. #46
    Μέλος
    Όνομα
    Θάνος
    Εγγραφή
    Mar 2016
    Περιοχή
    Παλλήνη
    Μηνύματα
    69

    Προεπιλογή

    Φίλε Σάκη, ευχαριστώ για τα καλά λόγια, αλλά δεν νομίζω να τα αξίζω, είμαι απλά ένας ακόμα λοξός από τους πολλούς..
    Θα συμφωνήσω απόλυτα για τις λάμπες και την τάξη Α. Σίγουρα έχουν ιδιαίτερο άκουσμα, αλλά υστερούν σε ταχύτητα και ο συντελεστής απόσβεσης είναι, τουλάχιστον εκεί που έχει φτάσει σήμερα με άλλες υλοποιήσεις, επιεικώς απαράδεχτος. Και αυτό έχει ηχητικό κόστος...
    Αθανάσιε, ο Σάκης πάντως υποννόησε τη χρήση του JVC που ήδη έχεις, καλή ιδέα, είναι φτηνή και σου δίνει χρόνο να σκεφτείς, ακούσεις και κρίνεις. Επίσης, μιας και αποφάσισες να κατασκευάσεις τα Duevel, σκέψου λίγο το vertical active bi-amping με Tripath ή gain clone.

    ΥΓ1. Αθανάσιε, ξέχασε τι προτιμώ/προτείνω εγώ, αλλά ψάξου καλά και μη βιάζεσαι και κυρίως μην επηρεάζεσαι από μεμονωμένες προσωπικές γνώμες (πχ. μόνο την δική μου) και σχόλια για προσωπικές κατασκευές. Ότι και να μου πεις για μια κατασκευή "μου", "εγώ" πιστεύω οτι είναι τέλεια και ο μετασχηματιστής "μου" κάνει τον Lundahl να κιτρινίζει από την ζήλια του. Άθροισε απόψεις και προτάσεις και αποφάσισε. Και ρίξε μια ματιά στα προσωπικά σου μηνύματα, αν και λόγω ταξιδιού θα είμαι εύκαιρος μετά τις 26.
    ΥΓ2. Σάκη, ψάξε άν δεν το έχεις το "Jazz variants" του John Beck, και εκεί να δείς τι πίνουν ορισμένοι...

    0 Not allowed! Not allowed!

Σελίδα 5 από 5 ΠρώτηΠρώτη ... 3 4 5

Παρόμοια Θέματα

  1. Κατασκευη ηχειων
    By chris14 in forum Κυκλώματα Εικόνας-'Ηχου & Φωτισμού
    Απαντήσεις: 16
    Τελευταίο Μήνυμα: 08-05-13, 17:09
  2. κατασκευη ηχειων
    By vlahoskwn in forum Κυκλώματα Εικόνας-'Ηχου & Φωτισμού
    Απαντήσεις: 26
    Τελευταίο Μήνυμα: 26-07-12, 00:39
  3. ΚΑΤΑΣΚΕΥΗ ΗΧΕΙΩΝ
    By wanted in forum Ερωτήσεις Αρχάριων
    Απαντήσεις: 16
    Τελευταίο Μήνυμα: 26-04-10, 21:36
  4. κατασκευη ηχειων
    By IOANNIS in forum PCB & Κουτιά Κατασκευών
    Απαντήσεις: 39
    Τελευταίο Μήνυμα: 01-10-09, 13:19

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας