Σελίδα 4 από 5 ΠρώτηΠρώτη ... 2 3 4 5 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 31 έως 40 από 46

Θέμα: ερωτηση για κατασκευη οικιακων ηχειων

  1. #31
    Μέλος
    Όνομα
    Αθανάσιος
    Εγγραφή
    Mar 2012
    Περιοχή
    Κορυδαλλός
    Μηνύματα
    35

    Προεπιλογή

    Για την πολύ θερμή και πλήρη ανάλυση... Έχω ένα σοβαρό θέμα ομως. Εγώ είμαι ηλεκτρολόγος και τα ελάχιστα πράγματα που ξέρω τα έμαθα εμπειρικα ότι αφορά τον ήχο. Θα φτιαξω τα duevel σε μεσαίο μέγεθος που βρήκα στο site. Ήδη παραγγειλα την ξυλια. Αν θα φτιαξω τον ενισχυτή που ειπε ο φιλτατος ακης τον πρώτο που εφτιαξε θα μου οδηγήσει τα ηχεία στα 120 Βαττ περίπου ? Ο άλλος βγαίνει χοντρικά στα 600€ και ειναι θεωρώ πολλά για πρώτο diy ενισχυτή και πόσο μάλλον λάμπατο.

    0 Not allowed! Not allowed!

  2. #32
    Μέλος
    Όνομα
    Αθανάσιος
    Εγγραφή
    Mar 2012
    Περιοχή
    Κορυδαλλός
    Μηνύματα
    35

    Προεπιλογή

    Συγνωμη.που ζαλιζω αλλά πως καταφέρνει ο ta-5002 να βγάζει 2 χ60watt με δύο λαμπες και να έχει από μαγαζί έτοιμος για πριζα 190€????

    0 Not allowed! Not allowed!

  3. #33
    Μέλος
    Όνομα
    Θάνος
    Εγγραφή
    Mar 2016
    Περιοχή
    Παλλήνη
    Μηνύματα
    69

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από kvolt Εμφάνιση μηνυμάτων
    Συγνωμη.που ζαλιζω αλλά πως καταφέρνει ο ta-5002 να βγάζει 2 χ60watt με δύο λαμπες και να έχει από μαγαζί έτοιμος για πριζα 190€????
    Λάμπα προενίσχυση, σιλικόνες έξοδος (δεν ξέρω αν είναι τρανζίστορ ή Μος), υβριδικός, δεν έχει μετασχηματιστές εξόδου... Χαζή ερώτηση, μεταξύ του πικάπ και του ενισχυτή που ψάχνεις, παίζει τίποτε άλλο?, όπως πχ. προ με RIAA??

    0 Not allowed! Not allowed!

  4. #34
    Μέλος
    Όνομα
    Αθανάσιος
    Εγγραφή
    Mar 2012
    Περιοχή
    Κορυδαλλός
    Μηνύματα
    35

    Προεπιλογή

    Λέει τπτ ή είναι χρεπι??? Αυτήν την στιγμή δεν έχω τπτ πάνω γιατί πάει σε είσοδο phono κατευθείαν και ο ενισχυτής έχει και επιλογή για κινητού μαγνητη ή κινητού πηνίου βελόνα. Θα χρειαστει κατι? Σε καμία δεκαριά μέρες έρχονται τα ξύλα για τα duevel......

    0 Not allowed! Not allowed!

  5. #35
    Μέλος
    Όνομα
    Θάνος
    Εγγραφή
    Mar 2016
    Περιοχή
    Παλλήνη
    Μηνύματα
    69

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από kvolt Εμφάνιση μηνυμάτων
    Λέει τπτ ή είναι χρεπι??? Αυτήν την στιγμή δεν έχω τπτ πάνω γιατί πάει σε είσοδο phono κατευθείαν και ο ενισχυτής έχει και επιλογή για κινητού μαγνητη ή κινητού πηνίου βελόνα. Θα χρειαστει κατι? Σε καμία δεκαριά μέρες έρχονται τα ξύλα για τα duevel......
    Αν λές για τον TA-5002, δεν ξέρω, δεν τον έχω ακούσει, δεν τον έχω δεί. Ψάξε reviews, άν και βρήκα μόνο Ελληνικά, Κυπριακά και Πολωνέζικα sites που τον έχουν, χωρίς σχόλια. Άντε καλορίζικη η ξυλεία, σε καλή μεριά!! Κώνο πως θα φτειάξεις, έχεις τόρνο?? Κάπου μέσα στο site έχει κάτι φωτό και video της κατασκευής. Χωρίς ανακλαστήρα/διασκορπιστή πάντως, έχει τελείως διαφορετική συμπεριφορά. Σαν απλή/προσωρινή λύση βάλε μπάλα όπως έβαλα εγώ, δουλεύει. Η σύνδεση είναι πικάπ, προ και τελικός...

    0 Not allowed! Not allowed!

  6. #36
    Μέλος
    Όνομα
    Θάνος
    Εγγραφή
    Mar 2016
    Περιοχή
    Παλλήνη
    Μηνύματα
    69

    Προεπιλογή

    Τσεκάρισε τον ΤΑ, έχει προ??

    0 Not allowed! Not allowed!

  7. #37
    Μέλος
    Όνομα
    Αθανάσιος
    Εγγραφή
    Mar 2012
    Περιοχή
    Κορυδαλλός
    Μηνύματα
    35

    Προεπιλογή

    Έχω στείλει ήδη μηνυμα στον προμηθευτή να μου πει αν δεν έχει θα δω τι θα κάνω σε προ πάλι λάμπα. Ναι έχω εναν μικρό τορνο να κανω την δουλειά μου μία χαρά. Και θέλει και driver για τουιτερ γιατί ο πάνω κώνος κάνει την δουλειά της χοανης στα βίντεο που είδα.

    0 Not allowed! Not allowed!

  8. #38
    Μέλος
    Όνομα
    Αθανάσιος
    Εγγραφή
    Mar 2012
    Περιοχή
    Κορυδαλλός
    Μηνύματα
    35

    Προεπιλογή

    Δεν φτάνει που είναι πάντρεμα λάμπας και μοσφετ θέλει και riaa. Οπότε πάμε εξ ολοκλήρου σε diy. Θα κάνω τις ψαχτηκες μου ....θέλω σίγουρα 2*30 με προενισχυση.

    0 Not allowed! Not allowed!

  9. #39
    Μέλος
    Όνομα
    Θάνος
    Εγγραφή
    Mar 2016
    Περιοχή
    Παλλήνη
    Μηνύματα
    69

    Προεπιλογή

    Χόντρυνε... Ψάξε στο ebay, υπάρχουν διάφοροι που προσφέρουν προ με RIAA (πολύ καλό!!: http://www.ebay.com/itm/JFET-2SK170-...kAAMXQVT9S-IR-), line driver και μοντούλες τελικών σε τάξη D (πχ. Sure electronics Χονγκογκολέζικη, την εμπιστεύομαι, ήχος άψογος), ή λάμπες ή ότι άλλο θέλεις. Από κεί και μετά, τα κουτιώνεις όλα, ξοδεύεις και άλλα για ένα σωστό τροφοδοτικό και προαιρετικά για κάποια επί πλέον βελτίωση υλικών (πχ. πυκνωτές). Μειονέκτημα ο τεράστιος χρόνος και η προσπάθεια που θα απαιτηθεί, τό τελικό μεγαλύτερο κόστος, ενώ σαν πλεονέκτημα, έχεις το αποτέλεσμα που θέλεις, όπως το θέλεις και μπορείς να το δείξεις μαζί με τα ηχεία, περήφανα. Εναλλακτικά, ψάξε σε integrated amplifier, υπάρχουν πολλές εταιρείες και προσφορές (πχ. Σκρούτζ), όπου αντιστρέφονται οι παράμετροι, και είναι σαφώς οικονομικότερη λύση. Το DIY είναι ο ορισμός της Αμερικάνικης έκφρασης "the money pit" αλλά μου αρέσει...

    0 Not allowed! Not allowed!

  10. #40
    Μέλος
    Όνομα
    Αθανάσιος
    Εγγραφή
    Mar 2012
    Περιοχή
    Κορυδαλλός
    Μηνύματα
    35

    Προεπιλογή

    Λοιπόν συνονόματε ειμαι σε παρα πολυ δρόμο. αποφάσισα να παίξω με τον elektor με τις 2 χ el84 ανα κανάλι. να φτιάξω και ενα riaa αλλά για λάμπα πάλι και τέλος προσπαθώ να προσαρμόσω τις διαστάσεις και τα μεγάφωνα σε αυτά που πλέον έχω κατασταλλάξει και να φτιάξω και τα ερωτεύσιμα duevel σε πιο μικρό μέγεθος. άλλωστε do it yourself or die trying.....ότι βγεί.... στα δικά μου τα αυτία θα ακούγεται μελωδία. αποφάσισα για τον elektror γιατι είναι σχετικά πιο φθηνός απο άλλους και βγαίνει κοντά στα 18watt ανα κανάλι... εσύ καμία πρόταση? όλες δεκτές απο τους δασκάλους του είδους...

    0 Not allowed! Not allowed!

Σελίδα 4 από 5 ΠρώτηΠρώτη ... 2 3 4 5 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Κατασκευη ηχειων
    By chris14 in forum Κυκλώματα Εικόνας-'Ηχου & Φωτισμού
    Απαντήσεις: 16
    Τελευταίο Μήνυμα: 08-05-13, 17:09
  2. κατασκευη ηχειων
    By vlahoskwn in forum Κυκλώματα Εικόνας-'Ηχου & Φωτισμού
    Απαντήσεις: 26
    Τελευταίο Μήνυμα: 26-07-12, 00:39
  3. ΚΑΤΑΣΚΕΥΗ ΗΧΕΙΩΝ
    By wanted in forum Ερωτήσεις Αρχάριων
    Απαντήσεις: 16
    Τελευταίο Μήνυμα: 26-04-10, 21:36
  4. κατασκευη ηχειων
    By IOANNIS in forum PCB & Κουτιά Κατασκευών
    Απαντήσεις: 39
    Τελευταίο Μήνυμα: 01-10-09, 13:19

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας