Σελίδα 3 από 3 ΠρώτηΠρώτη 1 2 3
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 21 έως 25 από 25

Θέμα: wifi στα 50 μετρα

  1. #21
    Μέλος
    Όνομα
    βανα
    Εγγραφή
    Jan 2012
    Περιοχή
    αθηνα
    Μηνύματα
    70

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από info@kalarakis.com Εμφάνιση μηνυμάτων
    αυτό πο υπροτείνει ο krissgr ειναι το φτηνότερο που μπορείς να κάνεις

    Εναλλακτικά μπορείς και το επόμενο
    Πέρνεις ένα access point p.x netis WF2411 και το ρυθμίσεις ως client (έχει επιλογή μέσα στο μενού) και
    συνδέεσαι με την αδερφή σου στο μπαλκόνι ή από μέσα για να μη βρέχεσαι
    αυτό έχει μια θύρα ethernet στην οποία συνδέσεις ένα δεύτερο (το ίδιο) άλλα με ρύθμιση access point αυτή τη φορά
    για να έχει δύκτιο μέσα στο σπίτι
    θα κοστίσει περίπου 60ε όλο το θέμα
    Καπως πιο κατανοητο αυτο, με λιγα λογια αγοραζω δυο ρουτερ και τα κανω το ενα client και το αλλο access point. Τη ρυθμιση στο client θα την κανω στο χωρο της αδερφης μου με καλωδιο ethernet? Την ρυθμιση του access point? Μηπως μπορεις να μου τα πεις βημα βημα για να καταλαβω? Στη συνεχεια αυτα και τα δυο θα βρισκονται στον δικο μου χωρο εσωτερικα ή εξωτερικα? Εχω δυο ρουτερ απο τη hol που δεν τα χρησιμοποιω, μπορουν να κανουν κι αυτα την ιδια δουλεια ή δεν κανουν?

    0 Not allowed! Not allowed!

  2. #22
    Μέλος
    Όνομα
    Βασίλης
    Εγγραφή
    Sep 2011
    Περιοχή
    Κερατσίνι
    Μηνύματα
    8.778

    Προεπιλογή

    αν τα βαλεις στο μπαλκονι και εχουν οπτικη επαφη θα εχεις καλυτερο σημα.Αν παιζουν και μεσα απο το σπιτι ασε τα μεσα.
    τι μαρκα ειναι της hol?πρεπει να ψαξεις το setup τους να δεις αν υποστηριζουν λειτουργια client-access point.

    0 Not allowed! Not allowed!
    Δυο πράγματα είναι άπειρα, το σύμπαν και η ανθρώπινη βλακεία, αλλά για το σύμπαν δεν είμαι εντελώς σίγουρος

  3. #23
    Μέλος
    Όνομα
    Χρήστος
    Εγγραφή
    Jan 2012
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    52

    Προεπιλογή

    Η εφαρμογή που προσπαθείς να υλοποίησης προϋποθέτει κάποιες βασικές γνώσεις (ίσως και λίγο πάνω από βασικές) δικτύων. Όλα τα μηχανήματα που σου έχουμε προτείνει δεν είναι plug and play αλλά χρειάζονται παραμετροποίηση. Η βασική φιλοσοφία όλων των προτάσεων είναι η εξής : Ένας client που θα λάβει το σήμα και θα πρέπει να βρίσκεται όσο ποιο κοντά στο σήμα άρα μάλλον στο μπαλκόνι. Ο client θα πρέπει από κάπου να πάρει τροφοδοσία (να μπει σε κάποια πρίζα) και θα πρέπει και να μεταφέρει το σήμα που λαμβάνει εντός του σπιτιού. Άρα θα χρειαστεί ένα καλώδιο από τον client μέχρι κάποια πρίζα και ένα ακόμα που θα μεταφέρει το σήμα. Ένα μηχάνημα PoE (power over ethernet) έχει το πλεονέκτημα ότι με ένα καλώδιο (δικτύου UTP) καλύπτουμε και τη μεταφορά του σήματος και την τροφοδοσία. Εντός του σπιτιού θα χρειαστεί ένα acceses point που θα πάρει το σήμα από καλώδιο που είναι συνδεδεμένο με τον client και θα το αναμεταδώσει στις συσκευές. Το TP-Link που προτείνω είναι και client και acceses point δηλαδή είναι repeater. Οπότε θεωρητικά μόνο με μια τροφοδοσία (σύνδεση σε μια πρίζα) λειτουργεί το όλο σενάριο. Άλλα ακόμα και αυτή η λύσει προϋποθέτει γνώσει δικτύων για των προγραμματισμό και εργαλεία (τουλάχιστον μια πένσα ακροδεκτών και φισάκια rj45)

    0 Not allowed! Not allowed!

  4. Ένα μέλος ευχαρίστησε τον krissgr για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    el greco 1 (14-09-16)

  5. #24
    Μέλος
    Όνομα
    βανα
    Εγγραφή
    Jan 2012
    Περιοχή
    αθηνα
    Μηνύματα
    70

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από krissgr Εμφάνιση μηνυμάτων
    Η εφαρμογή που προσπαθείς να υλοποίησης προϋποθέτει κάποιες βασικές γνώσεις (ίσως και λίγο πάνω από βασικές) δικτύων. Όλα τα μηχανήματα που σου έχουμε προτείνει δεν είναι plug and play αλλά χρειάζονται παραμετροποίηση. Η βασική φιλοσοφία όλων των προτάσεων είναι η εξής : Ένας client που θα λάβει το σήμα και θα πρέπει να βρίσκεται όσο ποιο κοντά στο σήμα άρα μάλλον στο μπαλκόνι. Ο client θα πρέπει από κάπου να πάρει τροφοδοσία (να μπει σε κάποια πρίζα) και θα πρέπει και να μεταφέρει το σήμα που λαμβάνει εντός του σπιτιού. Άρα θα χρειαστεί ένα καλώδιο από τον client μέχρι κάποια πρίζα και ένα ακόμα που θα μεταφέρει το σήμα. Ένα μηχάνημα PoE (power over ethernet) έχει το πλεονέκτημα ότι με ένα καλώδιο (δικτύου UTP) καλύπτουμε και τη μεταφορά του σήματος και την τροφοδοσία. Εντός του σπιτιού θα χρειαστεί ένα acceses point που θα πάρει το σήμα από καλώδιο που είναι συνδεδεμένο με τον client και θα το αναμεταδώσει στις συσκευές. Το TP-Link που προτείνω είναι και client και acceses point δηλαδή είναι repeater. Οπότε θεωρητικά μόνο με μια τροφοδοσία (σύνδεση σε μια πρίζα) λειτουργεί το όλο σενάριο. Άλλα ακόμα και αυτή η λύσει προϋποθέτει γνώσει δικτύων για των προγραμματισμό και εργαλεία (τουλάχιστον μια πένσα ακροδεκτών και φισάκια rj45)

    Τελεια αναλυση. Δεν εχω γνωση δικτυων ομως εχω τη διαθεση να προσπαθησω να το κανω. Επισης εχω πενσα ακροδεκτων και φισακια. Οποτε απ' ο,τι καταλαβα πρεπει να αγορασω ενα τετοιο κι ενα τετοιο. Θα κοιταξω να τα βρω και το πιθανοτερο ειναι να τα αγορασω. Ειναι κατι τετοιο δηλαδη? poeadapters-feature-device-protection2.jpg
    Υπαρχει μηπως θεμα με αυτο το μηχανημα να μπαινουν κι αλλοι και να εκτιθεται το δικτυο της αδερφης?

    0 Not allowed! Not allowed!

  6. #25
    Μέλος
    Όνομα
    Χρήστος
    Εγγραφή
    Jan 2012
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    52

    Προεπιλογή

    Ρίξε μια ματιά στα video. Περιγράφουν ακριβός τον τρόπο ρύθμισης.
    Δύστυχος το δικό μου είναι είναι 400 χιλιόμετρα από την Αθήνα και αγναντεύει τα περήφανα Τζουμέρκα.
    Αν το είχα εδώ θα μπορούσα να βοηθήσω περισσότερο.
    Μόνο αυτό θα πάρεις. Το PoE το έχει μέσα στο κουτί.
    Πάντα με τη προϋπόθεσή ότι το σήμα που θα αναμεταδόσεις είναι αρκετό και χωρίς διακοπές.
    Για το θέμα ασφάλειας δεν αλλάζει κάτι. Πάντως ένας δύσκολος κωδικός και υψηλή ασφάλεια (WPA-PSK/WPA2-PSK) είναι απαραίτητα έτσι και αλλιώς.

    https://www.youtube.com/watch?v=H4DSN3uVpD8
    https://www.youtube.com/watch?v=BXAcPU-SER0

    Καλό βράδυ.

    0 Not allowed! Not allowed!

Σελίδα 3 από 3 ΠρώτηΠρώτη 1 2 3

Παρόμοια Θέματα

  1. ΤΙ ΑΚΡΙΒΩΣ ΜΕΤΡΑ ΤΟ ΑΜΠΕΡΟΜΕΤΡΟ
    By marder in forum Ηλεκτρολογικά
    Απαντήσεις: 11
    Τελευταίο Μήνυμα: 29-07-16, 22:44
  2. Απαντήσεις: 16
    Τελευταίο Μήνυμα: 28-10-15, 23:39
  3. Προταση καλωδιου για TVI οικονα στα 400 μετρα
    By katmadas in forum Συστήματα Παρακολούθησης
    Απαντήσεις: 18
    Τελευταίο Μήνυμα: 12-09-15, 22:56
  4. Wifi στα 5740 MHz και outpower στα 25 dBm υπάρχει κάποιο πρόβλημα?
    By giorgosxristou in forum Ραδιοερασιτεχνισμός
    Απαντήσεις: 12
    Τελευταίο Μήνυμα: 05-08-13, 22:22

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας