Σελίδα 1 από 2 1 2 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 10 από 17

Θέμα: Προς αναζήτηση γαντιών για εργασίες με οξέα

  1. #1
    Μέλος
    Όνομα
    ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΣ
    Εγγραφή
    Jan 2012
    Περιοχή
    Άνω Αχαρναί
    Μηνύματα
    717

    Question Προς αναζήτηση γαντιών για εργασίες με οξέα

    Έχω πρόβλημα με ότι γάντια για οξέα έχω χρησιμοποιήσει. Μετά από 1 με 2 χρόνια το πολύ, αρχίζουν να λιώνουν ή να τρυπάνε. Το τελευταίο ζευγάρι μάλιστα, το είχα πάρει από αποθήκη χημικών. Μήπως έχουν ημερομηνία λήξης;

    Στο eBay βλέπω να υπάρχουν αρκετά φτηνά γάντια με αντίσταση στα χημικά, αλλά από την φωτογραφία τους που βλέπω, δεν μου γεμίζουν και πολύ το μάτι. Υπάρχει καμιά πρόταση;

    0 Not allowed! Not allowed!

  2. #2
    Συντονιστής Το avatar του χρήστη lepouras
    Όνομα
    Γιανννης
    Εγγραφή
    Jan 2011
    Περιοχή
    ΚΑΙΣΑΡΙΑΝΗ
    Μηνύματα
    7.017

    Προεπιλογή

    θεωρώ ότι λογικά και έχουν ημερομηνία λήξης. εδώ τα ηλεκτρολογικά και έχουν ημερομηνία λήξης τα δύο χρόνια. δεν θα έχουν για τα χημικά και πόσο μάλλον από την στιγμή που τα δουλεύεις με αυτά κιόλας?

    0 Not allowed! Not allowed!
    «Η Ιστορία διδάσκει πως ουδείς διδάσκεται απ’ αυτήν».
    Ποτέ δεν νικάς έναν ηλίθιο ,θα σε ρίξει στο επίπεδό του και θα σε κερδίσει λόγω πείρας.

    www.drakotrypa.gr Να σκέφτεσαι σαν άνθρωπος της δράσης,και να δρας σαν άνθρωπος της σκέψης...

  3. #3
    Μέλος Το avatar του χρήστη IRF
    Όνομα
    Γιώργος
    Εγγραφή
    Mar 2014
    Περιοχή
    .
    Μηνύματα
    1.533

    Προεπιλογή

    Τι οξέα και σε τι συγκεντρώσεις χρησιμοποιείς;κάθε οξύ και άλλο γάντι.Γιατί αν είναι θειικό οξύ δεν υπάρχει γάντι που θα αντέξει μήνα ας πούμε.Μόλις στάξει θεικό στο γάντι πας βρύση και το πλένεις αμέσως.Αν είναι υδροχλωρικό τα γάντια πετρελαίου (χοντρά και φθηνά)που παίρνεις από το σιδερά της γειτονιάς σου είναι μια χαρά.Για λάτεξ δεν συζητάμε.Νιτριλίου εξαρτάται από τα οξέα.Προσοχή οι ατμοί οξέων που τρυπάνε γάντια κάνουν μεγάλη ζημιά σε μάτια πνεύμονες.Γενικά όταν κάνουμε δουλειά με οξέα χρησιμοποιούμε πλαστικές λαβίδες .ΤΑ ΟΞΕΑ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΣΑΝ ΤΙΣ ΓΥΝΑΙΚΕΣ ΠΟΥ ΤΟ ΕΥΧΑΡΙΣΤΙΟΥΝΤΑΙ ΤΟ ΧΕΡΙ.Σίγουρα χρησιμοποιούμε χοντρά γάντια για να μην πέσει ούτε μια σταγόνα.Αν μιλάμε για υδροφθορικό!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
    Αν μεταγγίζεις οξέα από μπιτόνια σε αποθήκη πχ υπάρχουν ειδικά σιφώνια(αντλίες με μοτέρ) που δεν πρέπει να πέφτει σταγόνα έξω.Πες μας τι κάνεις με τα οξέα;

    3 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη IRF : 19-09-16 στις 06:26

  4. Ένα μέλος ευχαρίστησε τον IRF για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    draco1 (23-09-16)

  5. #4
    Μέλος
    Όνομα
    Δημήτρης
    Εγγραφή
    Jun 2012
    Περιοχή
    Χαλκιδική
    Μηνύματα
    442

    Προεπιλογή

    Για αλκαλικά (καυστικό νάτριο) τι γάντια χρειάζομαι;

    0 Not allowed! Not allowed!


  6. #5
    Μέλος Το avatar του χρήστη IRF
    Όνομα
    Γιώργος
    Εγγραφή
    Mar 2014
    Περιοχή
    .
    Μηνύματα
    1.533

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Sted Εμφάνιση μηνυμάτων
    Για αλκαλικά (καυστικό νάτριο) τι γάντια χρειάζομαι;
    Ξεκίνα με πετρελαίου που είναι φθηνά και χοντρά και τα πουλάει και ο κάθε σιδεράς της γειτονιάς.ΠΡΟΣΟΧΗ ΓΛΥΣΤΡΑΕΙ ΑΠΙΣΤΕΥΤΑ.
    Δεν συζητάω φυσικά να ανακατεύεις με το γάντι διάλυμα καυστικό νάτριο. Τονίζω ότι το γάντι έχει προστατευτικό ρόλο αν πέσει λίγο και δεν το καταλάβεις όσο δουλεύεις.

    1 Not allowed! Not allowed!

  7. Ένα μέλος ευχαρίστησε τον IRF για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    draco1 (23-09-16)

  8. #6
    Μέλος
    Όνομα
    Δημήτρης
    Εγγραφή
    Jun 2012
    Περιοχή
    Χαλκιδική
    Μηνύματα
    442

    Προεπιλογή

    Επειδή την πάτησα πολλές φορές τώρα είμαι χωρίς γάντια. Δεν ανακατεύω φυσικά το διάλυμα αλλά στην δειγματοληψία-μέτρηση θέλω δεν θέλω τα χέρια μου βρέχονται... Την έχω μάθει την υφή... Πλένω τα χέρια μου με νερό και με λίγο οξύ και όλα εντάξει.

    0 Not allowed! Not allowed!


  9. #7
    Μέλος
    Όνομα
    ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΣ
    Εγγραφή
    Jan 2012
    Περιοχή
    Άνω Αχαρναί
    Μηνύματα
    717

    Προεπιλογή

    Τα γάντια τα χρειάζομαι όταν κάνω αποχάλκωση. Δουλεύω με μίγμα υδροχλωρικού οξέος και περιντρόλ. Άντε τα θέλω και για λίγο, να βγάζω την πλακέτα από τον εμφανιστή. Φυσικά μετά την εργασία τα ξεπλένω και τα αφήνω κρεμασμένα να στεγνώσουν.

    Οπότε αν κατάλαβα καλά κάθε χρόνο θέλω και καινούργιο ζευγάρι. Όμως αν θυμάμαι καλά την δεκαετία του '80, είχα ένα ζευγάρι για την αποχάλκωση που κράτησε πάνω από 10 χρόνια. Στο τέλος τα τρύπησα γιατί πήγα να κάνω και άλλες εργασίες, όπως να βάζω κάρβουνα στην ψησταριά...

    0 Not allowed! Not allowed!

  10. #8
    Μέλος Το avatar του χρήστη IRF
    Όνομα
    Γιώργος
    Εγγραφή
    Mar 2014
    Περιοχή
    .
    Μηνύματα
    1.533

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Sted Εμφάνιση μηνυμάτων
    Πλένω τα χέρια μου με νερό και με λίγο οξύ και όλα εντάξει.
    Το οξύ που πλένεις τα χέρια σου φρόντισε να είναι ΜΟΝΟ ξύδι για σαλάτα.Επίσης να έχεις ένα μπουκάλι 1 λίτρο διάλυμα βορικού οξέος(θα το αγοράσεις από φαρμακείο)για πλύσιμο ματιών σε περίπτωση πιτσιλίσματος ΜΑΤΙΩΝ.Ξεπλένεις με όλο το μπουκάλι αν πέσει σταγόνα στο μάτι και μετά 15 λεπτά με νερό.Βάλε πλαστικά γυαλιά.Τα μάτια είναι το σημαντικότερο που πρέπει να προστατεύσεις σε σχέση με τα χέρια σου

    2 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη IRF : 20-09-16 στις 06:14

  11. Ένα μέλος ευχαρίστησε τον IRF για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    draco1 (23-09-16)

  12. #9
    Μέλος Το avatar του χρήστη IRF
    Όνομα
    Γιώργος
    Εγγραφή
    Mar 2014
    Περιοχή
    .
    Μηνύματα
    1.533

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από alefgr Εμφάνιση μηνυμάτων
    Τα γάντια τα χρειάζομαι όταν κάνω αποχάλκωση. Δουλεύω με μίγμα υδροχλωρικού οξέος και περιντρόλ. Άντε τα θέλω και για λίγο, να βγάζω την πλακέτα από τον εμφανιστή. Φυσικά μετά την εργασία τα ξεπλένω και τα αφήνω κρεμασμένα να στεγνώσουν.

    Οπότε αν κατάλαβα καλά κάθε χρόνο θέλω και καινούργιο ζευγάρι. Όμως αν θυμάμαι καλά την δεκαετία του '80, είχα ένα ζευγάρι για την αποχάλκωση που κράτησε πάνω από 10 χρόνια. Στο τέλος τα τρύπησα γιατί πήγα να κάνω και άλλες εργασίες, όπως να βάζω κάρβουνα στην ψησταριά...
    Το υδροχλωρικό δεν δημιουργεί μεγάλο πρόβλημα.Το περυντρόλ θέλει προσοχή.Όμως αν μιλάμε για ποσότητες αποχάλκωσης είναι ελάχιστος ο κίνδυνος(χρησιμοποίησε πλαστική λαβίδα και γάντια πετρελαίου).Βάλε πλαστικά γυαλιά.Τα μάτια είναι το σημαντικότερο που πρέπει να προστατεύσεις σε σχέση με τα χέρια σουΓια αποχάλκωση υπάρχει και η εναλλακτική του τριχλωριούχου σιδήρου που είναι πιο ασφαλής.

    2 Not allowed! Not allowed!

  13. #10
    Μέλος Το avatar του χρήστη IRF
    Όνομα
    Γιώργος
    Εγγραφή
    Mar 2014
    Περιοχή
    .
    Μηνύματα
    1.533

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από alefgr Εμφάνιση μηνυμάτων
    Στο τέλος τα τρύπησα γιατί πήγα να κάνω και άλλες εργασίες, όπως να βάζω κάρβουνα στην ψησταριά...
    Πάρε μια μασιά για τα κάρβουνα, εκτός αν προπονείσαι για τα Αναστενάρια του Λαγκαδά.

    0 Not allowed! Not allowed!

Σελίδα 1 από 2 1 2 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. προς αναζήτηση πυκνωτή.
    By sotiris12 in forum Κεραίες & Καλώδια
    Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο Μήνυμα: 22-01-16, 19:59
  2. Ανεμογεννητρια | συνεχίζονται οι εργασίες
    By rodopi in forum Ενέργεια: Εξοικονόμιση, Άλλες Μορφές Παραγωγής
    Απαντήσεις: 123
    Τελευταίο Μήνυμα: 12-12-15, 20:21
  3. Απαντήσεις: 16
    Τελευταίο Μήνυμα: 08-11-14, 21:08
  4. Προς αναζήτηση συγκεκριμένου χρώματος μπλε LED
    By Tsikisma in forum Εξαρτήματα & Datasheets
    Απαντήσεις: 10
    Τελευταίο Μήνυμα: 01-03-14, 20:45
  5. αρχάριος προς αναζήτηση
    By spike in forum Ραδιοερασιτεχνισμός
    Απαντήσεις: 10
    Τελευταίο Μήνυμα: 07-09-07, 09:26

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας