Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 3 από 3

Θέμα: τροφοδοτικό υψηλης τασης 1KV αρητικη και θετικη ταση

  1. #1
    Μέλος Το avatar του χρήστη nio-4-
    Όνομα
    Γιάννης
    Εγγραφή
    Feb 2008
    Περιοχή
    Σέρρες
    Μηνύματα
    1.277

    Προεπιλογή τροφοδοτικό υψηλης τασης 1KV αρητικη και θετικη ταση

    Γεια σας,

    Εχω ενα τροφοδοτικο που παραγει υψηλη ταση υστερα απο αποτυχημενες ενεργειες να κανω ενα CCFL inverter να μου παραγει ταση -1kv.

    το θεμα ειναι να καταλαβω και να ξεκαθαρισω πως μπορω να καταλαβω αν η ταση εξοδου μπορει απο θετικη να γινει αρνητικη.

    Εγω θελω αρνητικη ταση εως και -1kv. Ρωτησα σε ξενα site και μου ειπαν οτι αντιστρεφοντας την συνδεση δηλαδη το θετικο στην γειωση ενος voltage divider ο οποιος συνδεεται σε πλακετα επεξεργσιας σηματος και την γειωση του high voltage power supply στο ακρο που δεχεται ταση...(συγκεκριμενα ΣΤΗΝ ΚΑΘΟΔΟ ΦΩΤΟΠΟΛΛΑΠΛΑΣΙΑΣΤΗ ) γινεται διοτι η ηψηλη ταση απομωνονεται λογο του μετασχηματιστη με το δευτερευον του . αλλα ενας αλλος επιστημονας ! μου λεει πως δεν εκαψες την πλακετα διοτι το module παραγει θετικη υψηλη ταση και οχι αρνητικη, εγω φυσικα του ειπα οτι το συνδεσα αναποδα.

    ελπιζω εμεις τα Ελληνικα τσακαλια να ειμαστε ποιο σωστοι και να παρω μια ξεκαθαρη απαντηση αιτιολογημενη.

    παραθετω και το module που πηρα

    http://www.ebay.com/itm/High-Voltage-DC-DC-Boost-Converter-5V-12V-Step-up-to-300V-1200V-Power-Module-/201472584304?hash=item2ee8b3aa70:g:y~wAAOSwOVpXT6F M


    παραθετω και το κυκλωμα voltage divier - PMT - αρχη κυκλωματος επεξεργασιας σηματος (preamplifier)

    voltage_divider_pre_amplifier.JPG

    0 Not allowed! Not allowed!

  2. #2
    Μέλος
    Όνομα
    Γεώργιος
    Εγγραφή
    Jul 2016
    Περιοχή
    Καρδίτσα
    Μηνύματα
    101

    Προεπιλογή

    [QUOTE=nio-4-;782199]Γεια σας,

    Εχω ενα τροφοδοτικο που παραγει υψηλη ταση υστερα απο αποτυχημενες ενεργειες να κανω ενα CCFL inverter να μου παραγει ταση -1kv.

    το θεμα ειναι να καταλαβω και να ξεκαθαρισω πως μπορω να καταλαβω αν η ταση εξοδου μπορει απο θετικη να γινει αρνητικη.

    Εγω θελω αρνητικη ταση εως και -1kv. Ρωτησα σε ξενα site και μου ειπαν οτι αντιστρεφοντας την συνδεση δηλαδη το θετικο στην γειωση ενος voltage divider ο οποιος συνδεεται σε πλακετα επεξεργσιας σηματος και την γειωση του high voltage power supply στο ακρο που δεχεται ταση...(συγκεκριμενα ΣΤΗΝ ΚΑΘΟΔΟ ΦΩΤΟΠΟΛΛΑΠΛΑΣΙΑΣΤΗ ) γινεται διοτι η ηψηλη ταση απομωνονεται λογο του μετασχηματιστη με το δευτερευον του . αλλα ενας αλλος επιστημονας ! μου λεει πως δεν εκαψες την πλακετα διοτι το module παραγει θετικη υψηλη ταση και οχι αρνητικη, εγω φυσικα του ειπα οτι το συνδεσα αναποδα.

    ελπιζω εμεις τα Ελληνικα τσακαλια να ειμαστε ποιο σωστοι και να παρω μια ξεκαθαρη απαντηση αιτιολογημενη.

    παραθετω και το module που πηρα

    http://www.ebay.com/itm/High-Voltage-DC-DC-Boost-Converter-5V-12V-Step-up-to-300V-1200V-Power-Module-/201472584304?hash=item2ee8b3aa70:g:y~wAAOSwOVpXT6F M


    παραθετω και το κυκλωμα voltage divier - PMT - αρχη κυκλωματος επεξεργασιας σηματος (preamplifier)

    voltage_divider_pre_amplifier.JPG[/QUO

    Δεν έχεις πρόβλημα να συνδέσεις ανάποδα την έξοδο του converter υψηλής τάσης αρκεί :
    1.Να μην έχεις την ίδια αναφορά με το άλλο σου τροφοδοτικό των άλλων τάσεων που χρειάζεσαι.
    2. Η τροφοδοσία εισόδου του converter να γίνεται απο άλλο τύλιγμα του Μ/Τ εισόδου ή απο άλλο Μ/Τ
    3. Με αυτόν τον τρόπο θα δημιουργηθεί ένα εικονικό σημείο αναφοράς (0 Volt) για την αναφορά όλων των κυκλωμάτων.
    Πιστεύω ότι σε έχω καλύψει, εάν όχι δώσε μου περισσότερες πληροφορίες για το τί θέλεις.

    0 Not allowed! Not allowed!

  3. #3
    Μέλος Το avatar του χρήστη spirakos
    Όνομα
    Σπύρος
    Εγγραφή
    Nov 2008
    Περιοχή
    Κερατσίνι
    Μηνύματα
    2.284

    Προεπιλογή

    Οταν υπαρχει μετ/στης τοτε απλα γειωνεις το (+)που ειναι 1000 και αυτοματα το (-) που ειναι 0 γινεται -1000

    0 Not allowed! Not allowed!
    Την αμφισβήτηση τη δεχόμαστε σαν προσβολή στην ανθρωπιά μας

Παρόμοια Θέματα

  1. Τροφοδοτικο Υψηλης τασης
    By Zyled_Armand in forum Κυκλώματα Τροφοδοτικών
    Απαντήσεις: 18
    Τελευταίο Μήνυμα: 21-02-23, 21:28
  2. ΦΡΑΧΤΗΣ ΥΨΗΛΗΣ ΤΑΣΗΣ
    By σοκ in forum Ηλεκτρονικά
    Απαντήσεις: 234
    Τελευταίο Μήνυμα: 16-06-20, 03:38
  3. μετρηση υψηλης τασης
    By vikiath in forum Ηλεκτρονικά
    Απαντήσεις: 29
    Τελευταίο Μήνυμα: 11-03-16, 14:51
  4. μετασχηματιστης υψηλης τασης
    By pizza1993 in forum Ηλεκτρονικά
    Απαντήσεις: 131
    Τελευταίο Μήνυμα: 20-05-15, 21:20
  5. ΡΥΘΜΙΖΟΜΕΝΟ ΤΡΟΦΟΔΟΤΙΚΟ ΥΨΗΛΗΣ ΤΑΣΗΣ
    By sv1coa in forum Κυκλώματα Τροφοδοτικών
    Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 06-01-09, 00:21

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας