Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 6 από 6

Θέμα: ανάγνωση rpm από ανεμιστηράκι ψήκτρας

  1. #1
    Μέλος Το avatar του χρήστη ioanniskar
    Όνομα
    Γιάννης
    Εγγραφή
    Dec 2008
    Περιοχή
    Πάτρα
    Μηνύματα
    269

    Προεπιλογή ανάγνωση rpm από ανεμιστηράκι ψήκτρας

    Έχω ένα NAS που ανεβάζει θερμοκρασία και το σύστημα ψύξης του είναι ανύπαρκτο.
    Δεν έχει ψύκτρα πάνω στον επεξεργαστή και έχει ένα ανεμιστηράκι στο πίσω μέρος του κουτιού που τραβάει τον αέρα έξω.
    Αυτό το ανεμιστηράκι δεν βοηθάει καθόλου στην ψύξη του επεξεργαστή με αποτέλεσμα να μην πέφτει η θερμοκρασία του και να μη σταματά η λειτουργία του ανεμιστήρα. Ο ανεμιστήρας λειτουργεί σε χαμηλές στροφές (low mode) την μεγαλύτερη διάρκεια της ημέρας και ανεβάζει στροφές(high mode) αν ανέβει η θερμοκρασία του επεξεργαστή πάνω από ένα όριο.

    Επειδή κάνει πολύ θόρυβο θέλω να κάνω μια μετατροπή που ταυτόχρονα θα ψύχει καλύτερα τον επεξεργαστή. Το ανεμιστηράκι είναι 40x40x10mm 5V και είναι τοποθετημένο μέσα σε μεταλλικό σκελετό, οπότε δεν μπορεί να τοποθετηθεί μεγαλύτερο και πιο αθόρυβο στη θέση του. Τοποθέτησα μία ψήκτρα πάνω στον επεξεργαστή και έχει βελτιωθεί λίγο η θερμοκρασία του αλλά θα είναι καλύτερα αν υπάρχει ροή αέρα στην ψήκτρα. Θέλω να τοποθετήσω ένα 2ο ανεμιστηράκι στο εσωτερικό που θα συνδεθεί στην υποδοχή του ανεμιστήρα που έχει τώρα ώστε να ελέγχονται οι στροφές του από το firmware. Το 1ο ανεμιστηράκι θέλω να μείνει στη θέση του αλλά να συνδεθεί σε δικό μου κύκλωμα ώστε να δουλεύει μόνο όταν δουλεύει το εσωτερικό σε high mode για να αφαιρεί τον ζεστό αέρα από το εσωτερικό όταν ανέβει πολύ η θερμοκρασία.
    Από το 3ο καλώδιο του ανεμιστήρα έχω το παρακάτω σήμα σε low και high mode.
    fan signal.jpg
    Θέλω να εκμεταλλευτώ αυτό το σήμα για να βάζω σε λειτουργία (με ένα ρελέ ή ένα mosfet) το αρχικό ανεμιστηράκι όταν το 2ο είναι σε High mode και να σταματά όταν το 2ο είναι σε low mode ή απενεργοποιημένο.
    Πώς θα το υλοποιούσατε; Πιστεύω θα ήταν εύκολο με έναν μικροελεγκτή που θα διαβάζει τις στροφές του 2ου αλλά θα προτιμούσα να το φτιάξω χωρίς μικροελεγκτή.

    0 Not allowed! Not allowed!

  2. #2
    Μέλος
    Όνομα
    Μάρκος
    Εγγραφή
    Mar 2012
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    2.940

    Προεπιλογή

    Γιατί δεν βάζεις ένα αισθητήριο θερμοκρασίας πάνω στην ψύκτρα του επεξεργαστή; Όταν ανέβει η θερμοκρασία του θα βοηθάει και ο ανεμιστήρας του κουτιού.
    Μπορείς να αφήσεις και αυτόν επάνω στο κουτί να λειτουργεί συνεχώς σε χαμηλές στροφές (που εν κάνει θόρυβο) και με τον έλεγχο θερμοκρασίας να ανεβάζεις και αυτός στροφές.

    0 Not allowed! Not allowed!
    Όταν όλα τα άλλα έχουν αποτύχει..... RTFM.
    Short instructions: >>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>> >>>> Good Luck!
    https://diyelectronics-gr.blogspot.gr https://www.facebook.com/groups/872041030200567

  3. #3
    Μέλος Το avatar του χρήστη manolena
    Όνομα
    Μάνος
    Εγγραφή
    Dec 2006
    Περιοχή
    Ελευσίνα
    Μηνύματα
    2.709

    Προεπιλογή

    Από ο,τι φαίνεται στα σήματα του παλμογράφου, το μόνο που μπορεί να εκμεταλλευτεί κάποιος είναι η συχνότητα του παλμού στις δύο καταστάσεις HI-LO. Με μ/Ε είναι εύκολο. Με διακριτά εξαρτήματα, πρέπει να φτιαχτεί μία διάταξη που να ολοκληρώνει το σήμα και ακολούθως με έναν συγκριτή παραθύρου με τελεστικους να ανιχνεύεται το κατώφλι της τάσης που θέλεις να ενεργοποιείται ή αντίθετα. Υπάρχουν παιδιά εδώ που μπορούν να το αναλύσουν καλύτερα, είναι προσωπική μου σκέψη αυτή.

    0 Not allowed! Not allowed!

  4. #4
    Μέλος Το avatar του χρήστη SProg
    Όνομα
    Σάββας
    Εγγραφή
    Mar 2014
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    2.612

    Προεπιλογή

    θα μετατρεπεις την συχνοτητα σε ταση.Υπαρχουν δεκαδες παραδειγματα στο internet για το πως γινεται.

    Δες ενα παραδειγμα

    1 Not allowed! Not allowed!

  5. 2 μέλη ευχαρίστησαν τον SProg για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    manolena (20-09-16), SeAfasia (20-09-16)

  6. #5
    Μέλος Το avatar του χρήστη ioanniskar
    Όνομα
    Γιάννης
    Εγγραφή
    Dec 2008
    Περιοχή
    Πάτρα
    Μηνύματα
    269

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από elektronio Εμφάνιση μηνυμάτων
    Γιατί δεν βάζεις ένα αισθητήριο θερμοκρασίας πάνω στην ψύκτρα του επεξεργαστή; Όταν ανέβει η θερμοκρασία του θα βοηθάει και ο ανεμιστήρας του κουτιού.
    Μπορείς να αφήσεις και αυτόν επάνω στο κουτί να λειτουργεί συνεχώς σε χαμηλές στροφές (που εν κάνει θόρυβο) και με τον έλεγχο θερμοκρασίας να ανεβάζεις και αυτός στροφές.
    Το θέμα είναι να μη δουλεύει καθόλου ο αρχικός ανεμιστήρας όταν δουλεύει ο εσωτερικός που θα προσθέσω σε χαμηλές στροφές.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από manolena Εμφάνιση μηνυμάτων
    Από ο,τι φαίνεται στα σήματα του παλμογράφου, το μόνο που μπορεί να εκμεταλλευτεί κάποιος είναι η συχνότητα του παλμού στις δύο καταστάσεις HI-LO. Με μ/Ε είναι εύκολο. Με διακριτά εξαρτήματα, πρέπει να φτιαχτεί μία διάταξη που να ολοκληρώνει το σήμα και ακολούθως με έναν συγκριτή παραθύρου με τελεστικους να ανιχνεύεται το κατώφλι της τάσης που θέλεις να ενεργοποιείται ή αντίθετα. Υπάρχουν παιδιά εδώ που μπορούν να το αναλύσουν καλύτερα, είναι προσωπική μου σκέψη αυτή..
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από SavKok Εμφάνιση μηνυμάτων
    θα μετατρεπεις την συχνοτητα σε ταση.Υπαρχουν δεκαδες παραδειγματα στο internet για το πως γινεται.
    Δες ενα παραδειγμα.
    Κάτι τέτοιο θα φτιάξω μάλλον. Θα ελέγχω την τάση εξόδου με ένα voltage comparator και αν ξεπεράσει κάποια τιμή θα ανοίγω το 1ο ανεμιστηράκι.

    0 Not allowed! Not allowed!

  7. #6
    Μέλος Το avatar του χρήστη SProg
    Όνομα
    Σάββας
    Εγγραφή
    Mar 2014
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    2.612

    Προεπιλογή

    Ασχετο.

    Σε παλαιοτερους μικροελεγκτες που δεν είχαν A/D ενσωματωμενο...μετετρεπαν την μετρουμενη ταση σε παλμοσειρα μεταβλητης συχνοτητας και με χρονιστή/μετρητή μπορούσαν έμμεσα και με καλή ακρίβεια να εχουν μια σχέση τασης-συχνοτητας.Και γραμμική.

    0 Not allowed! Not allowed!

Παρόμοια Θέματα

  1. Από 12V σε 5V για ανεμιστηράκι
    By planetman in forum Ηλεκτρονικά
    Απαντήσεις: 28
    Τελευταίο Μήνυμα: 22-09-16, 12:30
  2. Απαντήσεις: 8
    Τελευταίο Μήνυμα: 21-12-15, 21:49
  3. Ανάγνωση μνήμης plc SIMATIC S5
    By gep58 in forum Ηλεκτρολογικά
    Απαντήσεις: 8
    Τελευταίο Μήνυμα: 05-10-14, 13:33
  4. Έλεγχος θερμοκρασίας ψήκτρας
    By kobi in forum Αυτοματισμοί
    Απαντήσεις: 20
    Τελευταίο Μήνυμα: 29-11-13, 15:56
  5. Ερώτηση στην ανάγνωση schematic
    By Hary Dee in forum Εξαρτήματα & Datasheets
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 29-04-13, 15:49

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας