Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 6 από 6

Θέμα: RF modules 50m

  1. #1
    Μέλος Το avatar του χρήστη Kernel Panic
    Όνομα
    Kernel Panic
    Εγγραφή
    Aug 2016
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    430

    Question RF modules 50m

    Επειδή δεν έχω καμία εμπειρία με τα RF modules θέλω την βοήθειά σας.
    Το project είναι απλό, σε ένα σημείο έχω δυο διακόπτες που όση ώρα είναι πατημένοι να ανάβει το αντίστοιχο led στον δέκτη, δηλ. δεν μεταφέρονται data παρά μόνο μια πληροφορία on-off.
    Η απόσταση μεταβάλλεται από 30m έως 50m χωρίς εμπόδια μεταξύ πομπού και δεκτών, ενώ είναι αποδεκτό ένα delay μέχρι 80ms και σε όλα τα σημεία υπάρχει τροφοδοτικό.
    Σκεφτόμουν να χρησιμοποιήσω, σε συνδυασμό με arduino, κάτι τέτοια RF modules αλλά δεν ξέρω αν είναι κατάλληλα για την απόσταση που θέλω να καλύψω.
    433Mhz RF transmitter and receiver link kit for Arduino/ARM/MCU WL
    433Mhz MINI Wireless Transmitter and receiver Module Wireless remote control
    Θα κάνω δουλειά μ' αυτά ή θα χάσω το χρόνο μου? ή αν υπάρχει κάτι ποιο απλό ευπρόσδεκτο
    tnx.

    0 Not allowed! Not allowed!

  2. #2
    Μέλος
    Εγγραφή
    Apr 2006
    Περιοχή
    Κέρκυρα
    Μηνύματα
    5.959

    Προεπιλογή

    αν σου αρέσουν τα ηλεκτρονικά το μόνοο σίγουρο είναι οτι δεν θα χάσεις το χρόνο σου γιατί ακόμα και αν δεν δουλέψουν όπως θέλεις θα έχεις μάθει αρκετά πράγματα...
    το να μεταφέρεις εντολή για δύο μπουτον πρακτικά είναι 2 bit από data.... όχι οτι είναι δύσκολο βέβαια.... προσωπικά μπορεί και να μην χρησιμοποιούσα μικροελεγκτές αλλά απλά ψηφιακά κυκλώματα.... 555....4017 κλπ... όπως έκαναν παλαιότερα στα τηλεκατευθυνόμενα μοντέλα....
    περισσότερο θα με προβλημάτιζαν αυτα τα 80msec.. αν και δεν είναι μικρός χρόνος οπότε λογικά δεν θα έχεις πρόβλημα....

    2 Not allowed! Not allowed!

  3. #3
    Μέλος Το avatar του χρήστη Kernel Panic
    Όνομα
    Kernel Panic
    Εγγραφή
    Aug 2016
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    430

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από chip Εμφάνιση μηνυμάτων
    αν σου αρέσουν τα ηλεκτρονικά το μόνοο σίγουρο είναι οτι δεν θα χάσεις το χρόνο σου γιατί ακόμα και αν δεν δουλέψουν όπως θέλεις θα έχεις μάθει αρκετά πράγματα...
    το να μεταφέρεις εντολή για δύο μπουτον πρακτικά είναι 2 bit από data.... όχι οτι είναι δύσκολο βέβαια.... προσωπικά μπορεί και να μην χρησιμοποιούσα μικροελεγκτές αλλά απλά ψηφιακά κυκλώματα.... 555....4017 κλπ... όπως έκαναν παλαιότερα στα τηλεκατευθυνόμενα μοντέλα....
    περισσότερο θα με προβλημάτιζαν αυτα τα 80msec.. αν και δεν είναι μικρός χρόνος οπότε λογικά δεν θα έχεις πρόβλημα....
    Να ‘σε καλά βρε chip μ΄έκανες να νιώσω πιτσιρικάς, όχι ότι δεν είμαι...... στην ψυχή αλλά λέμε τώρα. Όσο για τον χρόνο μου, ναι θα έχω θέμα αν μου φάει ένα μήνα στο περίμενε και να μην κάνω δουλειά.
    Τα 80ms δεν είναι απαραίτητα, απλώς θέλω να πω ότι δεν είναι τόσο κρίσιμος ο χρόνος της απόκρισης, αλλά δεν μπορεί να είναι 500ms.
    Επειδή το ψαχτήρι του φορουμ μου έβγαλε αντικρουόμενες απόψεις θα ήθελα μια γνώμη ακόμη.
    Εδώ λέει ότι πάει 25μ μέσα από τσιμέντα, άρα τα 50μ χωρίς εμπόδια δεν θα είναι πρόβλημα.
    http://www.hlektronika.gr/forum/show...l=1#post645790
    και εδώ λέει ότι δεν πάει ούτε 10μ.
    http://www.hlektronika.gr/forum/show...ghlight=module
    περιγράφω και τι θέλω να κάνω μήπως και κάποιος έχει άλλη δοκιμασμένη λύση.

    0 Not allowed! Not allowed!

  4. #4
    Μέλος
    Εγγραφή
    Apr 2005
    Μηνύματα
    494

    Προεπιλογή

    50m χωρίς εμπόδια και ο χρόνος που θέλεις δεν είναι πρόβλημα για τα πρώτα modulακια δοκιμασμένα.
    Τα δεύτερα δεν τα έχω δοκιμάσει. Οι χρόνοι που θέλεις δεν είναι πρόβλημα.

    1 Not allowed! Not allowed!
    現御神

  5. #5
    Μέλος
    Εγγραφή
    Apr 2005
    Μηνύματα
    494

    Προεπιλογή

    Σημεία να προσέξεις είναι:
    • Κεραίες κατάλληλες όσο πιο ψηλά γίνεται και μακριά από πηγές θορύβου.
    • Ίσως θωράκιση του RX module.
    • Εγκατάσταση σε μέρος που έχει όσο το δυνατόν λιγότερο Ε/Μ θόρυβο.
    • Ακόμα και αν έρχονται προ-ρυθμισμένα στην συχνότητά τους, ξανασυντόνισε τα μεταξύ τους.
    • Έχω δει ότι στα πρώτα modules ανάλογα με το χρονισμό των παλμών δεν είναι ίδια η απόδοσή τους. Δεν μπορώ να σου πω περισσότερες λεπτομέρεις αλλά νομίζω ότι έχει ένα εύρος μήκους (σε χρόνο) παλμών που τους περνάει πιο καλά από λιγότερο ή περισσότερο. Ίσως να κάνω και λάθος όμως...

    1 Not allowed! Not allowed!
    現御神

  6. #6
    Μέλος Το avatar του χρήστη Kernel Panic
    Όνομα
    Kernel Panic
    Εγγραφή
    Aug 2016
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    430

    Προεπιλογή

    Σ' ευχαριστώ πολύ για τις πληροφορίες hurt30

    0 Not allowed! Not allowed!

Παρόμοια Θέματα

  1. Led modules
    By SKU1 in forum Εξαρτήματα & Datasheets
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 29-11-16, 09:27
  2. RF modules
    By tsnikolaos in forum Κεραίες & Καλώδια
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 16-10-10, 13:23
  3. RF modules κεραίες...
    By Lykos1986 in forum Εξαρτήματα & Datasheets
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 23-02-07, 13:07
  4. Modules
    By nitako in forum Ενισχυτές
    Απαντήσεις: 7
    Τελευταίο Μήνυμα: 01-05-06, 14:22
  5. RF Modules
    By Lykos1986 in forum Εξαρτήματα & Datasheets
    Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 30-12-05, 19:29

Tags for this Thread

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας