Σελίδα 1 από 3 1 2 3 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 10 από 26

Θέμα: Αγορά εξαρτημάτων από την ΤΜΕ σαν ιδιώτης

  1. #1
    Μέλος Το avatar του χρήστη gep58
    Όνομα
    Γιώργος
    Εγγραφή
    Oct 2008
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    1.316

    Προεπιλογή Αγορά εξαρτημάτων από την ΤΜΕ σαν ιδιώτης

    Καλημέρα και καλή βδομάδα.
    Έχω παραγγείλει στο παρελθόν σαν ιδιώτης (αλλά και σαν εταιρία) υλικά από την ΤΜΕ αλλά αυτή τη φορά κάτι δεν καταλαβαίνω και ζητώ την βοήθεια αυτών που αγοράζουν συχνά από αυτό το ηλεκτρονικό κατάστημα.
    Παρήγγειλα λοιπόν ορισμένα υλικά σαν ιδιώτης οι τιμές των οποίων εμφανίζονται ακαθάριστες δλδ περιέχουν ΦΠΑ 23%. Όπως φαίνεται στην απόδειξη πριν την πληρωμή όλα τα προϊόντα και σαν μονάδες και σαν ποσότητες οι τιμές τους είναι ακαθάριστες και μόνο τα μεταφορικά αναφέρονται ως καθαρό ποσό στο οποίο προστίθεται ο ΦΠΑ 23% και μπαίνει στο σύνολο της αξίας. Εκείνο που δεν καταλαβαίνω είναι ένα 2ο ΦΠΑ που προστίθεται στο αρχικό συνολικό ποσόν το οποίο αναφέρει σαν "Καθαρή τιμή παραγγελίας"
    Εδώ λοιπόν χρειάζομαι την βοήθεια των έμπειρων σε αγορές από την ΤΜΕ (σαν ιδιώτες)... εγώ κάνω λάθος και βλέπω να ξαναπροσθέτουν ΦΠΑ στο ήδη υπάρχον στις τιμές ή τι άλλο μπορεί να συμβαίνει ;
    Να σημειώσω ότι αν κάνω την ίδια παραγγελία σαν εταιρία στο τιμολόγιο δεν χρεώνεται πουθενά ΦΠΑ όπως είναι και το σωστό και όλα τα προϊόντα τιμολογούνται με καθαρή τιμή.
    Ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας
    Συνημένες Εικόνες Συνημένες Εικόνες

    0 Not allowed! Not allowed!
    P Σώστε ένα δέντρο και προστατέψτε το περιβάλλον μας.
    Μην το τυπώνετε αν πραγματικά δεν υπάρχει λόγος.

  2. #2
    Συντονιστής Το avatar του χρήστη lepouras
    Όνομα
    Γιανννης
    Εγγραφή
    Jan 2011
    Περιοχή
    ΚΑΙΣΑΡΙΑΝΗ
    Μηνύματα
    7.017

    Προεπιλογή

    γιατί 48,84 είναι τα συνολικά αν κάνεις το άθροισμα στο επάνω φίλο μαζί με τα μεταφορικά . μετά σου αφαιρεί το ΦΠΑ(39,71) για να δεις πόσο είναι το καθαρό και πόσο το ΦΠΑ(9,13) και στο ξανά δείχνει κάτω πλέων καθαρά.
    το ποιο απλό που έκανα είναι ακριβός ότι σου είπα.
    τα άθροισα, αφαίρεσα το ΦΠΑ και ορίστε. βγήκαν σωστά. μάλλον δεν το σκέφτηκες να το κάνεις.
    έτσι?

    2 Not allowed! Not allowed!
    «Η Ιστορία διδάσκει πως ουδείς διδάσκεται απ’ αυτήν».
    Ποτέ δεν νικάς έναν ηλίθιο ,θα σε ρίξει στο επίπεδό του και θα σε κερδίσει λόγω πείρας.

    www.drakotrypa.gr Να σκέφτεσαι σαν άνθρωπος της δράσης,και να δρας σαν άνθρωπος της σκέψης...

  3. Ένα μέλος ευχαρίστησε τον lepouras για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    SRF (26-09-16)

  4. #3
    Μέλος Το avatar του χρήστη gep58
    Όνομα
    Γιώργος
    Εγγραφή
    Oct 2008
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    1.316

    Προεπιλογή

    Εντάξει τώρα το κατάλαβα
    άλλα τιμολογεί κι άλλα προσθέτει... τα 39,71 € αφορούν την αξία των προϊόντων και τα μεταφορικά ΧΩΡΙΣ το ΦΠΑ τους... το συνολικό ποσό των 48,84€ είναι με το ΦΠΑ

    0 Not allowed! Not allowed!
    P Σώστε ένα δέντρο και προστατέψτε το περιβάλλον μας.
    Μην το τυπώνετε αν πραγματικά δεν υπάρχει λόγος.

  5. #4
    Banned
    Όνομα
    Δημήτρης
    Εγγραφή
    Nov 2007
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    1.379

    Προεπιλογή

    και γιατι δεν πηγαινες σε ενα καταστημα να στο κανονισει ? με την ιδια τιμη θα τα αγοραζες και απο εδω και θα βοηθουσες και τα εδω καταστημα και ισως να ειχες και καποια εκπτωση 1 εως 5 ευροπουλα ....



    υσ ..... ερωτηξις .... υπαρχει επαγγελματιας που ψωνιζει απ τον πολωνο περαν του να εχει αναγκη κατι να το παρει αναγκαστηκα ?

    0 Not allowed! Not allowed!

  6. #5
    Μέλος Το avatar του χρήστη Spirtos
    Όνομα
    Σπύρος
    Εγγραφή
    May 2009
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    208

    Προεπιλογή

    Πολλές εταιρείες (συμπεριλαμβάνεται η τωρινή εργασία μου) ψωνίζουν από την ΤΜΕ για πολλούς και διάφορους λόγους, π.χ. καλές τιμές, μεγάλος όγκος ετοιμοπαράδοτων προιόντων μη διθέσιμων άμεσα στην εγχώρια αγορά, γρήγορη και άψογη εξυπηρέτηση, και η ανεση του ψάχνω-βρίσκω-παραγγέλνω-σε 2 μέρες το έχω.

    0 Not allowed! Not allowed!
    Μητρός τε και Πατρός και των άλλων προγόνων απάντων τιμιώτερον εστίν η Πατρίς

    2+2=5 (for extremely large values of 2!)

  7. #6
    Μέλος Το avatar του χρήστη θοδωρης46
    Όνομα
    negative feedback
    Εγγραφή
    Oct 2010
    Περιοχή
    αθήνα
    Μηνύματα
    133

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από street Εμφάνιση μηνυμάτων
    και γιατι δεν πηγαινες σε ενα καταστημα να στο κανονισει ? με την ιδια τιμη θα τα αγοραζες και απο εδω και θα βοηθουσες και τα εδω καταστημα και ισως να ειχες και καποια εκπτωση 1 εως 5 ευροπουλα ....



    υσ ..... ερωτηξις .... υπαρχει επαγγελματιας που ψωνιζει απ τον πολωνο περαν του να εχει αναγκη κατι να το παρει αναγκαστηκα ?
    Οι τιμές της tme είναι πολύ κάτω απο οποιονδήποτε μιλάω για 10-25%

    0 Not allowed! Not allowed!

  8. #7
    Μέλος Το avatar του χρήστη SRF
    Όνομα
    Γεώργιος
    Εγγραφή
    Mar 2009
    Περιοχή
    ΑΘΗΝΑΙ
    Μηνύματα
    3.561

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από street Εμφάνιση μηνυμάτων
    και γιατι δεν πηγαινες σε ενα καταστημα να στο κανονισει ? με την ιδια τιμη θα τα αγοραζες και απο εδω και θα βοηθουσες και τα εδω καταστημα και ισως να ειχες και καποια εκπτωση 1 εως 5 ευροπουλα ....



    υσ ..... ερωτηξις .... υπαρχει επαγγελματιας που ψωνιζει απ τον πολωνο περαν του να εχει αναγκη κατι να το παρει αναγκαστηκα ?
    ΣΑΦΕΣΤΑΤΑ! Εγώ απορώ για το αν υπάρχει επαγγελματίας που ψωνίζει πλέον από εδώ... για να προπληρώνει 24% παραπάνω από ότι θα πάρει από το εξωτερικό!
    Δεν ξέρω την "επαγγελματική" σου σχέση με μαζική παραγωγή... αλλά πιθανολογώ ότι είναι από ανύπαρκτη, ως επιπέδου δοκιμών εκπαιδευτικής φύσεως!

    -1 Not allowed! Not allowed!
    2010 Τα πάντα εν σοφία ποιήσαντες! "...μείνετε στα ηλεκτρονικά σας και όλα καλά! Ο κόσμος κυλάει καλύτερα χωρίς τις υπόλοιπες συζητήσεις" - 2016 Η ΕΛΛΑΣ ΕΑΛΩ
    "Το Λακωνίζειν εστί φιλοσοφείν" Τάδε έφη εις "Β'Λάκων φιλόσοφος"
    IEEE member since 1988 -ΕΙΜΑΙ ΤΡΟΜΕΡΑ ΑΠΑΣΧΟΛΗΜΕΝΟΣ

  9. #8
    Banned
    Όνομα
    Δημήτρης
    Εγγραφή
    Nov 2007
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    1.379

    Προεπιλογή

    συμφωνω, αλλα εφοσον μου τα δινει ο τουμπης στην ιδια τιμη τα ιδια προιοντα και παραδοση ρων γιατι να επιλεξω τον πολωνο ? πχ ανεμιστηρακια βισματακια δισακοπτακια κλπ ....


    ο πολωνος συνεργαζεται με καταστηματα εδω θεσσαλονικη .....


    εχει ιδιες τιμες απλα !

    0 Not allowed! Not allowed!

  10. #9
    Banned
    Όνομα
    Δημήτρης
    Εγγραφή
    Nov 2007
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    1.379

    Προεπιλογή

    Οι τιμές της tme είναι πολύ κάτω απο οποιονδήποτε μιλάω για 10-25%
    σε τι βρε θοδωρη μου ? στσς αντιστασεις και τα βαριστορ ?

    0 Not allowed! Not allowed!

  11. #10
    Μέλος Το avatar του χρήστη picdev
    Όνομα
    akis
    Εγγραφή
    Jul 2007
    Περιοχή
    ____
    Μηνύματα
    7.375

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από street Εμφάνιση μηνυμάτων
    και γιατι δεν πηγαινες σε ενα καταστημα να στο κανονισει ? με την ιδια τιμη θα τα αγοραζες και απο εδω και θα βοηθουσες και τα εδω καταστημα και ισως να ειχες και καποια εκπτωση 1 εως 5 ευροπουλα ....



    υσ ..... ερωτηξις .... υπαρχει επαγγελματιας που ψωνιζει απ τον πολωνο περαν του να εχει αναγκη κατι να το παρει αναγκαστηκα ?
    υπάρχει επαγγελματίας που να μην ψωνίζει ? σε μια μέρα ειναι στη πόρτα σου, το κακό ειναι οτι δεν έχει τη μεγάλη ποικιλία που έχει το μαουσερ.
    Παντως ολα τα μαγαζιά της γειτονιάς απο το TME φέρνουν.
    Τι να πάρουμε απο τα μαγαζιά της γειτονιάς? regulator 7805? εδώ ούτε στους χονδρεμπόρους δεν βρίσκεις πλέον εξαρτήματα.Τι να πρωτοφέρουν και αυτοί ?
    ασε που οι τιμές τους είναι πιο πάνω και απο τη μάουσερ, μπορεί και διπλή τιμή.

    Απο την άλλη 7ε μεταφορικά, αν πας στο φανό στο κέντρο θα δώσεις για 2 εισητήρια 3ε για να πας να παραγγείλεις και άλλα 3ε εισιτήρια για να πας να τα πάρεις σε μια βδόμαδα, ποιος ο λόγος να μην τα πάρω κατευθείαν οτι θέλω απο το TME , και να τά έχω σε μια μέρα ? για 1ε διαφορά ?

    και γενικά αυτή η αγορά των ηλεκτρονικών έχει πεθάνει στην Ελλάδα , ολοι οι επαγγελματίες που έχουν σχέση με τη παραγωγή σου βγάζουν το λάδι ,
    δεν ξέρω αν ήταν πάντα έτσι, δεν ξέρω αν φταίει το μειωμένο κέρδος, το μνημόνιο, αλλά οποιος συνεργάζεται με έλληνες στο χώρο της παραγωγής ηλεκτρονικών ειναι ήρωας. Υπάρχουν βέβαια και εξαιρέσεις μην πω μία εξαίρεση

    0 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη picdev : 26-09-16 στις 19:48

Σελίδα 1 από 3 1 2 3 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Αγορά ηλεκτρονικών εξαρτημάτων από ebay
    By rounsmith in forum Όργανα & Εξοπλισμός
    Απαντήσεις: 14
    Τελευταίο Μήνυμα: 16-12-15, 12:58
  2. Αγορά ηλεκτρονικών εξαρτημάτων ONLINE
    By saslanis in forum Εξαρτήματα & Datasheets
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 27-10-10, 12:53
  3. Αγορά Ηλεκτρονικών Εξαρτημάτων
    By spyart in forum Ηλεκτρονικά
    Απαντήσεις: 9
    Τελευταίο Μήνυμα: 11-12-09, 19:07
  4. Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο Μήνυμα: 11-01-09, 21:51
  5. Μείζων θέμα. Αγορά εξαρτημάτων.
    By pet in forum Εξαρτήματα & Datasheets
    Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 06-11-08, 19:53

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας