Σελίδα 3 από 5 ΠρώτηΠρώτη 1 2 3 4 5 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 21 έως 30 από 48

Θέμα: Κατασκευή γεννήτριας DDS για ραβδοσκοπία

  1. #21
    Banned
    Όνομα
    tsimpidas
    Εγγραφή
    May 2012
    Περιοχή
    Αθηνα
    Μηνύματα
    1.028

    Προεπιλογή

    άλλη συχνότητα για τα 14 καράτια,,άλλη για τα 18 καράτια και άλλη για τα 24 καράτια,,


    σε συγκεκριμένη [τριγωνικη]συχνότητα βρίσκει και πολύτιμους λίθους. [λόγο του ότι τα διαμάντια έχουν γωνίες...kleo]

    0 Not allowed! Not allowed!

  2. #22
    Μέλος
    Όνομα
    _
    Εγγραφή
    Jan 2015
    Περιοχή
    _
    Μηνύματα
    1.762

    Προεπιλογή

    βλεπω πως και ο κωστας μιτιλινακης εχει κανει τετοια κατασκευή που ονομαζει POSEIDON και την προωθει στην αγορά.
    τακη να δουμε εαν η δικη σου κατασκευη εχει καλυτερα αποτελεσματα


    0 Not allowed! Not allowed!

  3. #23
    Μέλος Το avatar του χρήστη FreeEnergy
    Όνομα
    Κώστας
    Εγγραφή
    Feb 2016
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    850

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Spark Εμφάνιση μηνυμάτων
    βλεπω πως και ο κωστας μιτιλινακης εχει κανει τετοια κατασκευή που ονομαζει POSEIDON και την προωθει στην αγορά.
    τακη να δουμε εαν η δικη σου κατασκευη εχει καλυτερα αποτελεσματα


    Από ότι βλέπω στο βίντεο περιστρέφεται σαν την βελόνα μιας πυξίδας.Έχω μερικές απορίες:


    • Βάση ποιού νόμου της φυσικής γίνεται αυτό;
    • Υπάρχει "έλξη" ( προσοχή στα εισαγωγικά ) ανάμεσα στο μέταλλο που ψάχνουμε και τη συσκευή; Αν ναι τότε πως γίνεται διαφορετικά μέταλλα να έλκουν τις ίδιες κεραίες ( την ίδια συσκευή ); Σε άλλο βίντεο στο κανάλι του στο YouTube δείχνει πως βάζει τις κεραίες και την λαβή. Η συσκευή φαίνεται να περιστρέφεται ελεύθερα χωρίς εσωτερικούς κινητήρες.
    • Η συχνότητα κάνει τη συσκευή να περιστρέφεται;


    Σκεφτόμουν να ρωτήσω πόσο κάνει μια τέτοια συσκευή να την αγοράσω αλλά είδα αυτό:

    http://www.minelab.gr/product.asp?catid=30

    Δεν ξέρω ποιός αντιγράφει ποιόν. Ίσως να είναι και η ίδια συσκευή του κυρίου Μυτιλινάκη... Αλλά 1500 ευρώ για μια γεννήτρια συχνοτήτων και 3 κεραίες είναι λίγο ...μεγάλο ποσό. Εκτός κι αν έχει μέσα κι άλλη τεχνολογία ( που σίγουρα θα έχει ) γιατί είναι ...εξωφρενική τιμή. Ένα πράγμα ακόμη με χάλασε ( πέρα από την τιμή ) αυτό:

    "Ανάλογα με την ποσότητα των μετάλλων και τις ικανότητες του χειριστή μπορεί να εντοπίσει στόχο σε απόσταση 2.800 μέτρων. Ο ανιχνευτής μοριακών συχνοτήτων Locator 192 a εντοπίζει το μήκος κύματος της μοριακής συχνότητας του μετάλλου για το οποίο κάνουμε έρευνα." ( από το minelab.gr ).

    Η συσκευή λειτουργεί ναι ή όχι; Τι θα πει "ανάλογα με τις ικανότητες του χειριστή"; 1500 ευρώπουλα είναι αυτά. Επίσης τι ακριβώς σημαίνει "εντοπίζει το μηκος κύματος της μοριακής συχνότητας"; Αυτό είναι ήδη γνωστό ( αν δεν απατώμαι ) για όλα τα μέταλλα. Αυτό δηλαδή που κάνει τη συσκευή να περιστρέφεται είναι το μήκος κύματος; Πώς ακριβώς γίνεται αυτό αν δεν έχει εσωτερικά κινητήρες;

    Ξέρω ότι δεν ρωτάω τον κατασκευαστή ( είναι και ο μόνος αρμόδιος να απαντήσει ) αλλά κουβέντα να γίνεται!

    Υ.Γ.
    Βρήκα και πόσο το πουλάει ... 585 ευρώ;

    2 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη FreeEnergy : 06-11-16 στις 11:12 Αιτία: Βρέθηκε ο πωλητής
    Δεν έχει σημασία πόσο ωραία είναι η θεωρία σου ή πόσο έξυπνος είσαι. Αν δεν επαληθεύεται πειραματικά, είναι λάθος.
    ( Richard Feynman )

  4. #24
    Μέλος Το avatar του χρήστη IRF
    Όνομα
    Γιώργος
    Εγγραφή
    Mar 2014
    Περιοχή
    .
    Μηνύματα
    1.533

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από FreeEnergy Εμφάνιση μηνυμάτων
    "Ανάλογα με την ποσότητα των μετάλλων και τις ικανότητες του χειριστή μπορεί να εντοπίσει στόχο σε απόσταση 2.800 μέτρων.
    Αυτοί που πουλάνε γεννήτριες συχνοτήτων για εργαστήρια μαθητών π.χ. δεν γράφουν"Ανάλογα με τις ικανότητες του χειριστή" γιατί άραγε;
    ποιά η διαφορά; αφού και μαθητές ντουγ@νια υπάρχουν; (τους λες βάλε το κόκκινο στο κόκκινο και βάζει το μαύρο)τελικά όμως τα καταφέρνουν και τις χρησιμοποιούν όλοι .Εμείς άραγε είμαστε όλοι ντουγάνια για τη χρήση γεννητριών ανίχνευσης μετάλλων με καμία ικανότητα μάθησης.Μάλλον ψάχνουν κορόιδα και μετά σου λένε μα δεν έχεις ΙΚΑΝΟΤΗΤΕΣ-ΚΛΗΡΟΝΟΜΙΚΟ ΧΑΡΙΣΜΑ

    0 Not allowed! Not allowed!

  5. #25
    Συντονιστής Το avatar του χρήστη kioan
    Όνομα
     
    Εγγραφή
    Mar 2005
    Περιοχή
    127.0.0.1
    Μηνύματα
    3.169

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από FreeEnergy Εμφάνιση μηνυμάτων
    Από ότι βλέπω στο βίντεο περιστρέφεται σαν την βελόνα μιας πυξίδας.Έχω μερικές απορίες:

    • Βάση ποιού νόμου της φυσικής γίνεται αυτό;
    Για να σκεφτώ, για να σκεφτώ... Έχουμε και λέμε:

    • Ο άξονας περιστροφής διέρχεται μέσα από την χειρολαβή.
    • Η συσκευή μπορεί να περιστρέφεται ανεμπόδιστα γύρω από αυτόν τον άξονα.
    • Το τμήμα της συσκευής που περιστρέφεται δεν είναι ζυγοσταθμισμένο, η συσκευή δεν έχει ομοιόμορφη κατανομή μάζας.
    • Η καθετότητα του άξονα ως προς το έδαφος δεν εξασφαλίζεται με κανέναν τρόπο, καθώς κρατιέται με το ένα χέρι του χειριστή.


    Πως να δεις το λένε αυτό το φαινόμενο.... είμαι αναποφάσιστος, μεταξύ μαγείας και ροπής δυνάμεως ως προς σημείο

    Θα πρέπει να εξεταστεί η συσκευή από επιστημονική επιτροπή με τον μάγο του χωριού, τον φύλαρχο και κανέναν εκπρόσωπο της ΕΕΦ για έξτρα κύρος

    5 Not allowed! Not allowed!
    There are 10 types of people in the world: Those who understand binary, and those who don't.

  6. Ένα μέλος ευχαρίστησε τον kioan για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    CybEng (07-11-16)

  7. #26
    Συντονιστής Το avatar του χρήστη kioan
    Όνομα
     
    Εγγραφή
    Mar 2005
    Περιοχή
    127.0.0.1
    Μηνύματα
    3.169

    Προεπιλογή

    Μεγαλύτερο ενδιαφέρον έχει το άλλο video που παρουσιάζει την συσκευή Poseidon.

    Εκεί μπορείτε να δείτε την συσκευή να περιστρέφεται ελεύθερα γύρω από τον άξονά της χάρη στην άριστη κατανομή βάρους γύρω από αυτόν.




    Θα μου πείτε "μα χτες άλλα μας έλεγες για κακή ζυγοστάθμιση κλπ", αλλά αξίζει να παρατηρήσουμε μια μικρή λεπτομέρεια: Όλα τα παραπάνω ισχύουν έως ότου επεκταθούν οι 3 τηλεσκοπικές κεραίες της.



    Μιας και ανέφερα τις κεραίες, ας σημειώσουμε πως πρόκειται για τις Nagoya NA-773, dual-band 144/430 MHz, οι οποίες μαζεμένες έχουν μήκος 12cm, ενώ όταν επεκταθούν 42cm.
    Το βάρος της καθεμιάς είναι 40gr και αν θεωρήσουμε πως το κέντρο βάρους είναι περίπου στο 1/3 του μήκους της (προς τον connector), όταν αυτή επεκτείνεται το κέντρο βάρους της μετατοπίζεται από τα 12/3=4cm στα 42/3=14cm. Άρα για τις 3 κεραίες συνολικά έχουμε 120g που μετατοπίζονται κατά 10cm πιο μακρυά από την χειρολαβή της συσκευής. (υπολογισμοί κατά προσέγγιση μιας και δεν είναι τόσο απλό στην πραγματικότητα)

    Παρόλα αυτά, μόλις επεκτάθηκαν οι 3 κεραίες, η συσκευή με μαγικό τρόπο διατηρεί την τέλεια ζυγοστάθμισή της ακόμα και όταν η χειρολαβή της γέρνει στο πλάι
    Τώρα έχω προβληματιστεί με το πως λέγεται αυτό το φαινόμενο: είμαι αναποφάσιστος μεταξύ μαγείας ή στατικής τριβής λόγω του δαχτύλου του χειριστή που εμφανώς πιέζει την πλάτη της συσκευής









    Spoiler: 
    Τελικά δεν κρατήθηκα. Έφτιαξα κι εγώ έναν παρόμοιο ανιχνευτή αλλά έχει πρόβλημα υπεροδήγησης στον δέκτη


    4 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη kioan : 02-04-20 στις 17:21
    There are 10 types of people in the world: Those who understand binary, and those who don't.

  8. Ένα μέλος ευχαρίστησε τον kioan για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    el greco 1 (08-11-16)

  9. #27
    Μέλος Το avatar του χρήστη FreeEnergy
    Όνομα
    Κώστας
    Εγγραφή
    Feb 2016
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    850

    Προεπιλογή

    Τα 590 ευρώ τιμή πώς προκύπτουν άραγε;
    Γεννήτρια συχνοτήτων + ενισχυτής + κεραίες ; Στη σελίδα στο ebay λέει ότι έχουν ήδη πωληθεί ...18! Δεν μπορεί όλο και κάτι παραπάνω θα έχει μέσα... Αλλιώς πως να δικαιολογείται τέτοια τιμή; Καμιά ιδέα κανείς; Μήπως ο κατασκευαστής διαβάζει το forum εδώ και θα μπορούσε να μας διαφωτίσει ( χωρίς να δίνει κρίσιμες λεπτομέρειες για τη συσκευή να μην την αντιγράψουμε... );
    Ειλικρινά ήθελα πάρα πολύ να αγοράσω μια τέτοια συσκευή όχι γιατί πιστεύω ότι λειτουργεί έτσι όπως ισχυρίζονται ότι λειτουργεί αλλά για να δω τι έχει μέσα. Πόσα είμουν έτοιμος να δώσω; 50-60 ευρώ το μέγιστο. Βλέπω κάτι τρελά νούμερα όμως και σκέφτομαι ότι εδώ έχουμε τεράστια απάτη. Φυσικά υπάρχει πάντα αυτό:

    Distances and depth of the instrument can be acording to the user skills and the size of target 200 meters untill 2.400 + meters, depth more that 6 meters. ( από την σελίδα στο ebay )

    Αυτή η φράση όμως από μόνη της δεν είναι αποποίηση των ευθυνών του πωλητή. Έχουμε ξεκάρα απάτη αν η συσκευή δεν λειτουργεί γιατί παρόλο που λέει ότι εξαρτάται από τις ικανότητες του χειριστή ( user skills ) μιλάει για μέγιστη απόσταση. Δηλαδή αν είναι εντελώς άχρηστος ο χειριστής θα πρέπει να είναι ( τουλάχιστον ) από πάνω από τον στόχο για να δείξει η συσκευή ότι κάτι βρήκε. Αν είναι ...ικανός ο χειριστής και από τα 2,5 χιλιόμετρα ανιχνεύει η συσκευή. Άρα η απάτη είναι δεδομένη γιατί κατα την ταπεινή μου γνώμη ( ας με διαψεύσουν ) δεν λειτουργεί έτσι όπως λένε. Ακόμη και με αυτή τη φράση δεν μπορεί να αποποιηθεί την ευθύνη για παραπλανητική διαφήμιση ο πωλητής...

    Το ωραίο με το βίντεο είναι ότι το λέει κιόλας: "...εγώ φυσικά ξέρω που είναι ο στόχος"

    1 Not allowed! Not allowed!
    Δεν έχει σημασία πόσο ωραία είναι η θεωρία σου ή πόσο έξυπνος είσαι. Αν δεν επαληθεύεται πειραματικά, είναι λάθος.
    ( Richard Feynman )

  10. #28
    Μέλος Το avatar του χρήστη FreeEnergy
    Όνομα
    Κώστας
    Εγγραφή
    Feb 2016
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    850

    Προεπιλογή

    Είναι απίστευτο αυτό που γίνεται με αυτές τις ...συσκευές. Εκτός του ότι οι τιμές είναι τόσα_μου_λείπουν_εμένα δηλαδή από 150 ευρώ μέχρι και 2.000 ευρώ, το τι γράφουν στις περιγραφές είναι ...απερίγραπτο! Έτσι για να γελάσουμε λίγο δείτε αυτό:

    jeotarra detector affects people who have positive blood, because people who have positive blood requires and works with the best.


    as for example, >> (( with people - blood.))

    ( positive - pozitive ) detector is - works of the best,

    (positive - negative,) detector - working again,

    (negative - negative) detector does not work well,


    Απίστευτο; Δηλαδή η τεχνολογία αυτή βασίζεται στον ...τύπο αίματος του χειριστή; Θέλετε να γελάσετε περισσότερο; Ορίστε: πατήστε εδώ γιατί ο σύνδεσμος είναι μεγάλος!

    Είπα να μην κάνω κι άλλη καταχώρηση και να προσθέσω εδώ μερικά μαργαριτάρια ακόμη!

    THERE ARE A LOT OF COPIES AND FAKES ON EBAY - MOSTLY MADE IN CHINA, GREECE & VIET NAM.
    ( Σύνδεσμος εδώ! )


    Για την ίδια ακριβώς συσκευή με την παραπάνω ( μόνο που έχει διπλή τιμή ! ) λέει στην περιγραφή:

    NEW USERS PLEASE NOTE : The B is NOT a metal detector, and it does not work in the same manner. It will require a certain amount of practice to understand how it works and how a target lock is achieved. It is not a magic wand, it will take a certain amount of practice to use it properly and see conclusive results. If you are not willing to invest time learning how to use it, this may not be for you. Additionally, fresh or test target placed in front of LRL will normally NOT give a response. LONG BURIED targets will give STRONG TARGET RESPONSE
    ( Σύνδεσμος εδώ! )

    Το καλύτερο το κράτησα για το τέλος. Απάντηση του κυρίου Μυτιλινάκη στο ebay σε ερώτηση γιατί κοστίζει τόσο η συσκευή:

    Καλησπερα φιλε μου.
    Εφοσον καταλαβαινεις μια χαρα αυτα που καταλαβαινεις, γιατι δεν κανεις κατι για σενα με το κοστος που θελεις?
    Κατανοητο το μηνυμα... και τον σκοπο που εχει... αλλα εχω παψει να ασχολουμαι. Εχει στο ebay τα παντα φθηνα και ακριβα, μια γεννητρια την εχει ο κινεζος 10€ και την ιδια ο Αμερικανος 500$. Ο καθε ενας ζητα να πληρωθει αναλογα με αυτο που πιστευει, ο ενδιαφερομενος εχει επιλογες...
    ευχομαι να εισαι γερος.

    ( Η επισήμανση με έντονα και κόκκινα γράμματα δικιά μου! )

    Δηλαδή με απλά λόγια ...πίστευε και μη ερεύνα; Μα δίνω 600 ευρώ!! Εντάξει δεν τα έδωσα αλλά λέμε τώρα...


    1 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη FreeEnergy : 08-11-16 στις 23:37 Αιτία: Κι άλλο κάρβουνο! Κι άλλο κάρβουνο!
    Δεν έχει σημασία πόσο ωραία είναι η θεωρία σου ή πόσο έξυπνος είσαι. Αν δεν επαληθεύεται πειραματικά, είναι λάθος.
    ( Richard Feynman )

  11. #29
    Συντονιστής Το avatar του χρήστη kioan
    Όνομα
     
    Εγγραφή
    Mar 2005
    Περιοχή
    127.0.0.1
    Μηνύματα
    3.169

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από FreeEnergy Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δηλαδή η τεχνολογία αυτή βασίζεται στον ...τύπο αίματος του χειριστή;
    Τώρα μου έβαλες ιδέες. Σκέφτομαι να φτιάξω μια συσκευή που να αλλάζει τον τύπο αίματος του χειριστή

    0 Not allowed! Not allowed!
    There are 10 types of people in the world: Those who understand binary, and those who don't.

  12. #30
    Μέλος
    Όνομα
    Γιαννης
    Εγγραφή
    Jan 2009
    Περιοχή
    χαλκιδικη
    Μηνύματα
    184

    Προεπιλογή

    Τις ραβδους σε σχημα Γ τις εφτιαξες μονος η τις αγορασες. Εαν τις εφτιαξες απο τι υλικο και θα ηθελα και τις διαστασεις εαν σου ειναι ευκολο

    0 Not allowed! Not allowed!

Σελίδα 3 από 5 ΠρώτηΠρώτη 1 2 3 4 5 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Πηγές για αγορά γεννήτριας inverter
    By rama in forum Ερωτήσεις Αρχάριων
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 17-05-17, 17:04
  2. Κατασκευή γεννήτριας με βάρη
    By μποζονιο in forum Ενέργεια: Εξοικονόμιση, Άλλες Μορφές Παραγωγής
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 24-09-12, 20:36
  3. απλή κατασκευή γεννήτριας απο δυναμό αυτοκινήτου...
    By taxideytis in forum Ενέργεια: Εξοικονόμιση, Άλλες Μορφές Παραγωγής
    Απαντήσεις: 19
    Τελευταίο Μήνυμα: 23-05-12, 17:01
  4. Κατασκευή DDS VFO
    By aeonios in forum Ταλαντωτές
    Απαντήσεις: 11
    Τελευταίο Μήνυμα: 23-03-07, 16:10

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας