Σελίδα 1 από 4 1 2 3 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 10 από 34

Θέμα: κερδος ενισχυτη LM833

  1. #1
    Μέλος Το avatar του χρήστη nio-4-
    Όνομα
    Γιάννης
    Εγγραφή
    Feb 2008
    Περιοχή
    Σέρρες
    Μηνύματα
    1.277

    Προεπιλογή κερδος ενισχυτη LM833

    Γεια σας,

    εχω εναν ενισχυτη LM833 και ενισχυω δυο σηματα. Το πρωτο σημα με Rf/Ri = 10ΚΩ/10ΚΩ = 1 οπως και το δευτερο αποδιδουν στην εξοδο διαφορετικα σηματα. Το πρωτο δεν εχω προβλημα αλλα το δευτερο ειναι που μικρο και ηθεα ενισχυση οποτε εκοψα την Rf , αντισταση εξοδου και χωρις αυτηην εχω ενα καλο σημα.

    Ερωτηση,

    μπορω να το αφεισω χωρις Rf? και να εχω μονο Ri=10ΚΩ ? η ενισχυση ειναι μηδεν σωστα???

    υπαρχει προβλημα?

    0 Not allowed! Not allowed!

  2. Ένα μέλος ευχαρίστησε τον nio-4- για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    jimsiv (23-11-16)

  3. #2
    Συντονιστής Το avatar του χρήστη nestoras
    Όνομα
    Παναγιώτης
    Εγγραφή
    Feb 2006
    Περιοχή
    Ξάνθη
    Μηνύματα
    4.614

    Προεπιλογή

    Θα βοηθούσε πάρα πολύ αν έβαζες κάποιο σχηματικό...

    0 Not allowed! Not allowed!
    FreeBsD For Ever

  4. Ένα μέλος ευχαρίστησε τον nestoras για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    nio-4- (20-11-16)

  5. #3
    Μέλος Το avatar του χρήστη nio-4-
    Όνομα
    Γιάννης
    Εγγραφή
    Feb 2008
    Περιοχή
    Σέρρες
    Μηνύματα
    1.277

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από nestoras Εμφάνιση μηνυμάτων
    Θα βοηθούσε πάρα πολύ αν έβαζες κάποιο σχηματικό...
    τι σχηματικο βρε παναγιώτη??? κανε ενα ψαξιμο, ασε που δεν χρειαζεσαι και θα δεις την ποιο απλη συνδεσμολογια ενισχυτη αυτην εχω. απλα εχω κοψει την αντισταση εισοδου-εξοδου (Rf) οποτε δεν υπαρχει αυτο feedback? αν το λεω σωστα και εχει μονο 10ΚΩ αντισταση εισοδου.

    το κερδος ειναι μηδεν σωστα? υπαρχει προβλημα σχετικα με την συδεσμολογια του? αυτο θελω να μαθω.
    εγω παντος παιρνω μια πολυ καλη ενισχυση.

    0 Not allowed! Not allowed!

  6. #4
    Συντονιστής Το avatar του χρήστη nestoras
    Όνομα
    Παναγιώτης
    Εγγραφή
    Feb 2006
    Περιοχή
    Ξάνθη
    Μηνύματα
    4.614

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από nio-4- Εμφάνιση μηνυμάτων
    τι σχηματικο βρε παναγιώτη??? κανε ενα ψαξιμο, ασε που δεν χρειαζεσαι και θα δεις την ποιο απλη συνδεσμολογια ενισχυτη αυτην εχω. απλα εχω κοψει την αντισταση εισοδου-εξοδου (Rf) οποτε δεν υπαρχει αυτο feedback? αν το λεω σωστα και εχει μονο 10ΚΩ αντισταση εισοδου.

    το κερδος ειναι μηδεν σωστα? υπαρχει προβλημα σχετικα με την συδεσμολογια του? αυτο θελω να μαθω.
    εγω παντος παιρνω μια πολυ καλη ενισχυση.
    Δε χρειάζεται να ψάξω κάτι... Απλά μου φαίνεται πολύ περίεργο ότι σε ανοιχτό βρόχο σου σταθεροποιήθηκε το κύκλωμα.
    Το κέρδος ανοιχτού βρόχου σε έναν τελεστικό είναι απλά τεράστιο (κάποιες χιλιάδες). Κανονικά θα έπρεπε ότι σήμα εισόδου κι αν βάλεις να στο τετραγωνίσει και να στο "πετάξει" απευθείας στις τάσεις τροφοδοσίας (σε έναν ιδανικό κόσμο)... Εκτός κι αν ενισχύεις τάσεις της τάξης των nanovolts.

    Ούτε καν μας λες τάσεις τροφοδοσίας, αναστρέφουσα ή όχι συνδεσμολογία, τι οδηγείς στην έξοδο, τι εισόδους έχεις. Πώς περιμένεις κάποιος να σου απαντήσει...?

    Αυτό που έκανες πάντως είναι σίγουρα λάθος! Μάλλον έφτιαξες έναν όμορφο ταλαντωτή.

    1 Not allowed! Not allowed!
    FreeBsD For Ever

  7. 2 μέλη ευχαρίστησαν τον nestoras για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    FILMAN (21-11-16), nio-4- (20-11-16)

  8. #5
    Μέλος Το avatar του χρήστη nio-4-
    Όνομα
    Γιάννης
    Εγγραφή
    Feb 2008
    Περιοχή
    Σέρρες
    Μηνύματα
    1.277

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από nestoras Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δε χρειάζεται να ψάξω κάτι... Απλά μου φαίνεται πολύ περίεργο ότι σε ανοιχτό βρόχο σου σταθεροποιήθηκε το κύκλωμα.
    Το κέρδος ανοιχτού βρόχου σε έναν τελεστικό είναι απλά τεράστιο (κάποιες χιλιάδες). Κανονικά θα έπρεπε ότι σήμα εισόδου κι αν βάλεις να στο τετραγωνίσει και να στο "πετάξει" απευθείας στις τάσεις τροφοδοσίας (σε έναν ιδανικό κόσμο)... Εκτός κι αν ενισχύεις τάσεις της τάξης των nanovolts.

    Ούτε καν μας λες τάσεις τροφοδοσίας, αναστρέφουσα ή όχι συνδεσμολογία, τι οδηγείς στην έξοδο, τι εισόδους έχεις. Πώς περιμένεις κάποιος να σου απαντήσει...?

    Αυτό που έκανες πάντως είναι σίγουρα λάθος! Μάλλον έφτιαξες έναν όμορφο ταλαντωτή.
    παιρνω σηματα mv απο PMT tube... στη ν μια λυχνια μετα απο την ε νισχυση μεσω 3 τρανζισορ εχω τασεις mv-volts . στην αλλη που μετα απο ε νισχυση παιρ νω mv στη ν εισοδο του LM833 . οποτε στη ν μια λυχνια μμε κερδος 1 εχω 0-10v peak detector... στην αλλη ομως δεν ειχα τοση ενισχυση οποτε και εκοψα την Rf αντισταση και με Ri=10ΚΩ εχω 0-10v θετικους παλμους.

    ειναι λαθος με δεδομενο την εισοδο αρνητικων παλμων ταξεων mv?
    τι τιμη να ΒΑλω αν χρειαζεταΙ η Rf?? 100Ω? 150Ω μια τυπικη αντισταση?

    0 Not allowed! Not allowed!

  9. #6
    Μέλος Το avatar του χρήστη klik
    Όνομα
    just a click away
    Εγγραφή
    Oct 2009
    Περιοχή
    Θεσσαλλλονίκη
    Μηνύματα
    2.555

    Προεπιλογή

    προφανως δεν ξερεις οτι δεν υπαρχει μια συνδεσμολογια στους τελεστικους και πρεπει να πεις τι συνδεσμολογια εχεις κανει. Επισης οταν δεν βαλεις αντισταση, εχεις απειρη αντισταση οχι 0. Ξαναδες τους τυπους και παρε και ενα κομπιουτερακι να σε βοηθησει αν χρειαστει. 0 ενισχυση παντως ΔΕΝ εχεις

    1 Not allowed! Not allowed!

  10. 2 μέλη ευχαρίστησαν τον klik για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    FILMAN (21-11-16), nio-4- (20-11-16)

  11. #7
    Μέλος Το avatar του χρήστη nio-4-
    Όνομα
    Γιάννης
    Εγγραφή
    Feb 2008
    Περιοχή
    Σέρρες
    Μηνύματα
    1.277

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από klik Εμφάνιση μηνυμάτων
    προφανως δεν ξερεις οτι δεν υπαρχει μια συνδεσμολογια στους τελεστικους και πρεπει να πεις τι συνδεσμολογια εχεις κανει. Επισης οταν δεν βαλεις αντισταση, εχεις απειρη αντισταση οχι 0. Ξαναδες τους τυπους και παρε και ενα κομπιουτερακι να σε βοηθησει αν χρειαστει. 0 ενισχυση παντως ΔΕΝ εχεις
    θεωρουσα πως ειναι ποιο γρηγορο να κανω θεμα και να παρω απα ντηση απο το να ξανα-διαβασω την υλη απο το τει αλλα δεν ισχυει.Το εκα να φυσικα και για να παρω καποιες παραπα νω διευκρινυσεις-παρατηρησσεις στο θεμα που δεν θα τις υπολογιζα αλλα βλεπω πως ειναι δυσκολο να επικοινωνησω .

    8α παιξω με τις αντιστασεις στην Rf καΙ θα δω διαφορες.

    0 Not allowed! Not allowed!

  12. #8
    Συντονιστής Το avatar του χρήστη nestoras
    Όνομα
    Παναγιώτης
    Εγγραφή
    Feb 2006
    Περιοχή
    Ξάνθη
    Μηνύματα
    4.614

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από nio-4- Εμφάνιση μηνυμάτων
    θεωρουσα πως ειναι ποιο γρηγορο να κανω θεμα και να παρω απα ντηση απο το να ξανα-διαβασω την υλη απο το τει αλλα δεν ισχυει.Το εκα να φυσικα και για να παρω καποιες παραπα νω διευκρινυσεις-παρατηρησσεις στο θεμα που δεν θα τις υπολογιζα αλλα βλεπω πως ειναι δυσκολο να επικοινωνησω .

    8α παιξω με τις αντιστασεις στην Rf καΙ θα δω διαφορες.
    Αυτό που δεν μπορείς να καταλάβεις είναι ότι αυτά τα πράγματα δε γίνονται στην τύχη...
    Αν το θέλεις έτσι, δοκίμασε και μια Rf ίση με 27ΚΩ. Μπορεί να δουλέψει!

    Αφιέρωσε λίγο από το χρόνο σου για να κάνεις ένα σχηματικό ώστε να μη μιλάμε στον αέρα. Να περιλάβεις μέσα:
    εύρος τάσεων εισόδου, τάσεις τροφοδοσίας, το τι οδηγείς από την έξοδο και γενικά ότι θα χρειαζόταν κάποιος για
    να κάνει ανάλυση του κυκλώματος.
    Οι αντιστάσεις δε δίνουν ένα τυχαίο κέρδος. Aνάλογα με το τι είδους συνδεσμολογία έχεις "βγάζουν" και κάποιο κέρδος σύμφωνα με τύπους:

    http://webpages.ursinus.edu/lriley/r...00000000000000
    http://webpages.ursinus.edu/lriley/r...00000000000000

    1 Not allowed! Not allowed!
    FreeBsD For Ever

  13. 2 μέλη ευχαρίστησαν τον nestoras για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    FILMAN (21-11-16), nio-4- (21-11-16)

  14. #9
    Μέλος Το avatar του χρήστη nio-4-
    Όνομα
    Γιάννης
    Εγγραφή
    Feb 2008
    Περιοχή
    Σέρρες
    Μηνύματα
    1.277

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από nestoras Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αυτό που δεν μπορείς να καταλάβεις είναι ότι αυτά τα πράγματα δε γίνονται στην τύχη...
    Αν το θέλεις έτσι, δοκίμασε και μια Rf ίση με 27ΚΩ. Μπορεί να δουλέψει!

    Αφιέρωσε λίγο από το χρόνο σου για να κάνεις ένα σχηματικό ώστε να μη μιλάμε στον αέρα. Να περιλάβεις μέσα:
    εύρος τάσεων εισόδου, τάσεις τροφοδοσίας, το τι οδηγείς από την έξοδο και γενικά ότι θα χρειαζόταν κάποιος για
    να κάνει ανάλυση του κυκλώματος.
    Οι αντιστάσεις δε δίνουν ένα τυχαίο κέρδος. Aνάλογα με το τι είδους συνδεσμολογία έχεις "βγάζουν" και κάποιο κέρδος σύμφωνα με τύπους:

    http://webpages.ursinus.edu/lriley/r...00000000000000
    http://webpages.ursinus.edu/lriley/r...00000000000000
    ειναι ενας inverting op-amp, οπως φαινεται ενα σχημα στα λινκ που εβαλες, με τασεις τροφοδοσιας +/-5v , Ri/Rf= 10ΚΩ /10ΚΩ, με τασεις εισοδου mv-volts και οι δυο εξοδοι του LM833 συνδεονται σε ενα Arduino και μετατρεπονται απο τον ADC σε ψηφιακα σηματα.

    τωρα τι να σου πω για τα σηματα εισοδου? βλεποντας με τον παλμογραφο βλεπω διαφορες τιμες παλμων οποτε και στην εξοδο του ενισχυτη αρα και στο προγραμμα στο arduino οποτε ελπιζω να λειτουργουν και οι δυο PMT tubes.

    απλα για να το τεσταρω θα πρεπει να κανω προγραμμα που "ταιριαζει" τους παλμους με τα ισοτοπα .

    digital signal processing

    0 Not allowed! Not allowed!

  15. #10
    Μέλος Το avatar του χρήστη klik
    Όνομα
    just a click away
    Εγγραφή
    Oct 2009
    Περιοχή
    Θεσσαλλλονίκη
    Μηνύματα
    2.555

    Προεπιλογή

    Να λαβεις υποψη σου την αντιστροφη της τασης εξοδου. Το arduino ισως να περιμενει θετικη ταση στα adc ( δεν εχω ασχοληθει με arduino).

    1 Not allowed! Not allowed!

  16. Ένα μέλος ευχαρίστησε τον klik για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    nio-4- (21-11-16)

Σελίδα 1 από 4 1 2 3 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 07-04-14, 13:34
  2. Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο Μήνυμα: 25-09-12, 20:41
  3. ΣΥΝΔΕΣΗ ΕΝΙΣΧΥΤΗ ΜΕ SUB ΣΕ ΕΝΙΣΧΥΤΗ ΣΤΟ ΣΠΙΤΙ
    By dannykostas in forum Κυκλώματα Εικόνας-'Ηχου & Φωτισμού
    Απαντήσεις: 15
    Τελευταίο Μήνυμα: 12-01-12, 03:29
  4. ενισχυτη rf
    By jimlucky in forum Ενισχυτές
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 01-09-11, 04:00

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας