Σελίδα 1 από 5 1 2 3 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 10 από 45

Θέμα: swr bridge

  1. #1
    Μέλος
    Εγγραφή
    May 2004
    Περιοχή
    athens
    Μηνύματα
    175

    Προεπιλογή swr bridge

    ρε παιδια μπορει κανεις να μου πει πως μπορω να φτιαξω μια γεφυρα στασιμων???? [img]images/smiles/converted/hammer.gif[/img]

    0 Not allowed! Not allowed!

  2. #2
    Μέλος
    Εγγραφή
    Mar 2004
    Περιοχή
    Tripolis Arkadia
    Μηνύματα
    84

    Προεπιλογή swr bridge

    Έψαξα σύμφωνα με τον τίτλο του θέματός σου (SWR Bridge)και βρήκα αυτό. Δεν ξέρω τώρα όμως εαν είναι αυτό που ζητάς καθώς δεν γνωρίζω τί είναι η γέφυρα στασίμων. Έχει μέσα και το ηλεκτρονικό σχέδιο

    http://wia.org.au/armag/2002/AR_Mar0...SWR_Bridge.pdf

    0 Not allowed! Not allowed!

  3. #3
    ΥπερΣυντονιστής Το avatar του χρήστη moutoulos
    Όνομα
    Γρηγόρης
    Εγγραφή
    Jul 2004
    Περιοχή
    Πάτρα, Λαμία, Μεθώνη, BG
    Μηνύματα
    5.857

    Προεπιλογή swr bridge

    Eιναι οντως αυτο που εννοει!!!!!!!!. Αντι ομως να εχει οργανο μετρησης, εχει ακουστικο ηχο, λεει πως οταν εχεις το πιο σιγανο ηχο, εχεις 1:1 στασιμα!!!!!! ΚΑΛΟ!!!!!!..

    0 Not allowed! Not allowed!

  4. #4
    ΥπερΣυντονιστής Το avatar του χρήστη moutoulos
    Όνομα
    Γρηγόρης
    Εγγραφή
    Jul 2004
    Περιοχή
    Πάτρα, Λαμία, Μεθώνη, BG
    Μηνύματα
    5.857

    Προεπιλογή swr bridge

    Ξεχασα να βαλω [img]images/smiles/converted/ok.gif[/img] [img]images/smiles/converted/ok.gif[/img] [img]images/smiles/converted/ok.gif[/img] [img]images/smiles/converted/ok.gif[/img]

    0 Not allowed! Not allowed!

  5. #5
    Διαχειριστής Το avatar του χρήστη gRooV
    Όνομα
    Θάνος
    Εγγραφή
    Dec 2002
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    1.374

    Προεπιλογή swr bridge

    Βέβαια είναι πολύ καλύτερο να υπάρχει μία ένδειξη σε όργανο από την ηχητική μέτρηση. Η όλη κατασκευή της γέφυρας στασίμων είναι πολύ κρίσιμη λόγω της ακρίβειας που χρειάζεται να παρέχει στην μέτρηση. Εγώ ποτέ δεν θα έφτιαχνα μία τέτοια κατασευή. Η ακρίβειά της εξαρτάται σε μεγάλο βαθμό από την πλακέτας της (ράγες) και από τις διόδους της.

    0 Not allowed! Not allowed!

  6. #6
    Μέλος Το avatar του χρήστη radioamateur
    Όνομα
    RADIOAMATEUR
    Εγγραφή
    Sep 2004
    Περιοχή
    Α_Θ_Η_Ν_Α
    Μηνύματα
    2.362

    Προεπιλογή

    Θα ήθελα να ρωτήσω μήπως έχει κανείς κανένα αξιόπιστο σχέδιο πλήρες για μια γέφυρα στασίμων η οποία να μπορεί να αντέχει 1KW συνεχές στους 100 mhz με σωληνάκια. Θα προτιμούσα κάποιο σχεδιο που να το έχει δουλέψει κάποιος. Στο παρελθόν είχαν κυκλοφορήσει κάποιες γέφυρες στο εμποριο και μάλιστα μάρκας γνωστής ιταλικης εταιρείας αλλά νομίζω και ελλήνικές αλλά δυστυχώς δεν γνωρίζω ποιός μπορεί να έχει στη διάθεση του κάποιο σχέδιο ανάλογο. Στην ουσία ψάχνω μια κατασκευή υλοποιήσιμη, που να μπορεί να μπεί μέσα στο κουτί κάποιου ενισχυτή (linear) αλλά να μην είναι αποτελείται από τυπωμένο κύκλωμα διότι σίγουρα θα καεί ή θα ζεσταίνεται πολύ, αλλά με σωληνάκια όταν μιλάμε για συνεχή λειτουργία και να δουλεύει κλασσικά στα 50 Οhms.
    Επίσης αν θα ήθελα να ρωτήσω εαν είναι δυνατή η τροποποιήση οποιαδήποτε γέφυρας του εμπορίου για να αντέχει την ισχύ του 1 KW και με ποιά ακριβώς διαδικασία μετατροπης της για συνεχή λειτουργία. Σκοπός είναι να φτίαξω την κατασκευή από μόνος μου και όχι βέβαια να αγοράσω μια BIRD ή τύπου BIRD. Κατι ακόμα!
    Ας υποθέσουμε ότι κατασκευάζουμε μια οποιαδήποτε γέφυρα στασίμων με μετρητή ισχύος rf.Πως θα κάνω την βαθμονόμιση του μετρητή της ισχύος χωρίς τη χρήση άλλης γέφυρας;
    Ευχαριστώ εκ των προτέρων σε όποιον μπορεί να βοήθήσει!!!!!!

    0 Not allowed! Not allowed!
    ΜΕ ΕΚΤΙΜΗΣΗ
    RADIOAMATEUR


    https://www.facebook.com/radioamateurhellas.gr

  7. #7
    Μέλος Το avatar του χρήστη radioamateur
    Όνομα
    RADIOAMATEUR
    Εγγραφή
    Sep 2004
    Περιοχή
    Α_Θ_Η_Ν_Α
    Μηνύματα
    2.362

    Προεπιλογή ΓΕΦΥΡΑ ΜΕ ΣΩΛΗΝΑΚΙΑ

    Μηπως διαθετει κανεις καποιο αξιοπιστο σχεδιο γεφυρας μετρησεως ισχυος-στασιμων με σωληνακια ισχυος εως 1 κw;
    Ευχαριστω!!!!!!!!

    0 Not allowed! Not allowed!
    ΜΕ ΕΚΤΙΜΗΣΗ
    RADIOAMATEUR


    https://www.facebook.com/radioamateurhellas.gr

  8. #8
    Μέλος Το avatar του χρήστη electron
    Όνομα
    Γιάννης
    Εγγραφή
    Dec 2003
    Περιοχή
    Χαλκίδα
    Μηνύματα
    3.203

    Προεπιλογή

    Radioamateur θα πρέπει να γνωρίζεις ότι πολύ δύσκολα θα βρείς κάποιο αξιόπιστο κύκλωμα για να φτιάξεις.Κάποτε είχα φτιάξει ένα τέτοιο από ένα τεύχος της τεχνικής εκλογής και ήταν σκέτη αποτυχία.Αν θές κάτι να κάνεις σωστά την δουλειά σου και να έιναι κιλοβατικό τότε η bird ,είναι ότι καλύτερο.Δεν αξίζει κατά την γνώμη μου πάντα να ασχοληθείς με μια τέτοια κατασκευή.

    0 Not allowed! Not allowed!

  9. #9
    Μέλος Το avatar του χρήστη radioamateur
    Όνομα
    RADIOAMATEUR
    Εγγραφή
    Sep 2004
    Περιοχή
    Α_Θ_Η_Ν_Α
    Μηνύματα
    2.362

    Προεπιλογή ΣΧΕΔΙΟ SWR

    Θα ήθελα να σε ρωτήσω electron κατι.Εννοείς το σχεδιο γεφυρας βαττομετρο με το κομματι RG213 και τα δυο όργανα από 60 έως 150 MHZ θωρακισμένο με ενα κομματι τυπου π αλουμινίου ή κάποιο αλλο με ένα κομματι σωλήνα χαλκου πανω σε πλακετα που αφορούσε χαμηλότερες συχνοτητες;
    Ρίξε μια ματία στην εικόνα!Είναι παρεμφερές με αυτό του περιοδικού νομίζω!Αυτό εννοούσες ότι κατασκεύασες;Θεωρείς ότι αυτό το σχέδιο μπορεί να δουλέψεί σωστα ή είναι πατάτα ;Οι αποστάσεις απο κοννεκτορα σε κοννεκτορα παίζουν ρόλο;Γνωρίζω θεωρητικά πως είναι ένα σχέδιο γέφυρας ακριβώς αλλα δεν γνωρίζω τι παρατράγουδα μπορούν να προκύψουν στις ενδείξεις των οργανων μέτρησης ισχύος-στασίμων.Για παράδειγμα οι αποστάσεις από κοννέκτορα σε κοννεκτορα μιας γέφυρας του εμποριου είναι πολυ μικρες σε σχεση με τα σχέδιο π.χ.της φωτογραφίας.
    Σίγουρα η BIRD ή τύπου BIRD είναι ό,τι καλυτερο αλλα στην Ελλαδα αλλα προσωπικά δεν με συμφέρει να την αγοράσω απο εδω σε καμία περίπτωση και το έχω ελεγξει στο παρελθόν.Η χρήση ενός τετοιου οργάνου προορίζεται για ερασιτεχνική και μόνο χρήση. Όπως ήδη ανέφερα θα ήθελα να κατασκευάσω καποια για την τοποθετησω μέσα σε καποιο linear αλλά να αντέχει.Για το λόγο αυτό υπεβαλα το ερωτημα μου!
    Συνημένες Εικόνες Συνημένες Εικόνες
    • Τύπος Αρχείου: jpg swr.jpg (52,8 KB, 388 εμφανίσεις)

    0 Not allowed! Not allowed!
    ΜΕ ΕΚΤΙΜΗΣΗ
    RADIOAMATEUR


    https://www.facebook.com/radioamateurhellas.gr

  10. #10
    Μέλος Το avatar του χρήστη kostas30
    Όνομα
    kostas
    Εγγραφή
    May 2004
    Περιοχή
    2000 radio
    Μηνύματα
    887

    Προεπιλογή

    Φιλε δημητρη εγω προσωπικα εχω την BIRD αλλα μπορω να δω ενα μηχανημα RVR καποιου φιλου , να το αντιγραψω αν θες πως περνει δειγμα rf kai στασιμα θα παω σημερα το απογευμα..

    0 Not allowed! Not allowed!

Σελίδα 1 από 5 1 2 3 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Περί SWR
    By john_b in forum Ραδιοερασιτεχνισμός
    Απαντήσεις: 14
    Τελευταίο Μήνυμα: 29-04-17, 13:34
  2. ΚΥΚΛΩΜΑ ΠΡΟΣΤΑΣΙΑΣ RF @ SWR
    By aris52 in forum Ερωτήσεις Αρχάριων
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 24-11-16, 20:25
  3. Ένδειξη SWR
    By performer in forum Κεραίες & Καλώδια
    Απαντήσεις: 15
    Τελευταίο Μήνυμα: 09-09-15, 10:09
  4. προστασια swr
    By AKIS in forum Γενικά
    Απαντήσεις: 31
    Τελευταίο Μήνυμα: 05-06-12, 10:54
  5. Αγορά γέφυρας SWR
    By deksterr in forum Γενικά
    Απαντήσεις: 17
    Τελευταίο Μήνυμα: 26-02-08, 22:35

Tags for this Thread

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας