Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 8 από 8

Θέμα: τροφοδοτικό υπολογιστή

  1. #1
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Αρης
    Εγγραφή
    Jun 2015
    Περιοχή
    Περιστερι
    Μηνύματα
    14

    Προεπιλογή τροφοδοτικό υπολογιστή

    καλησπέρα εχω ενα τροφοδοτικό hipro 300watt δεν δουλευε σωστα και συνεχεια ο υπολογιστης καθε μια ωρα πέταγε μπλε οθονη το ανοιξα και αλλαξα εναν πυκνωτη 2200uf που ηταν στα 10volt και εβαλα εναν στα 2200uf 16volt(μου τελείωσαν και περιμενω και άλλους στα 10volt) στον υπολογιστη δεν πεταει πια μπλε οθονες αλλα οταν το βαζω μονο του πρασινο μαυρο δεν αναβει(δεν έχει διακόπτη είναι μονοκόματο το τροφοδοτικό) θα διμιουργήσει πρόβλημα γιατι απο οτι ξέρω θα έπρεπε να ανάβει μόνο του οταν βαζεις πρασινο μαυρο

    0 Not allowed! Not allowed!

  2. #2
    Μέλος
    Όνομα
    Χρήστος
    Εγγραφή
    Dec 2004
    Περιοχή
    Πάτρα, Αχαία
    Μηνύματα
    2.010

    Προεπιλογή

    φιλε αλλαξε τροφοδοτικο. μην κανεις πειραματισμους. για μισο ευρω μπορει να χαλασεις ολοκληρο τον υπολογιστη. τα τροφοδοτικα των υπολογιστων ειναι τοσο φθηνα που δεν αξιζει να ασχοληθεις μαζι τους για τιποτα.

    0 Not allowed! Not allowed!

  3. #3
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Αρης
    Εγγραφή
    Jun 2015
    Περιοχή
    Περιστερι
    Μηνύματα
    14

    Προεπιλογή

    αυτο το ξερω ειμαι 20 χρονον και απλως προσπαθω να εξασκηθω οσο πιο πολυ μπορω(στην επισκευη) δεν το βαζω σε κανα τρελο μηχανημα σε εναν 478 παλιο για πειραματισμους και αναζητω περισοτερες γνώνεις στα ηλεκτρονικα

    0 Not allowed! Not allowed!

  4. #4
    Μέλος Το avatar του χρήστη eleCtroAsxetos
    Όνομα
    Δημητρης
    Εγγραφή
    Aug 2010
    Περιοχή
    Ηράκλειο
    Μηνύματα
    829

    Προεπιλογή

    Μεταξυ μαυρου-μωβ έχεις 5V? Η μητρική σου ανοίγει το τροφοδοτικό μέσω της πράσινης εξόδου την οποία και μεσω ενος κυκλώματος ελέγχου βραχυκυκλώνει με τη γείωση. Εσένα πως γίνεται η μητρική να ανοιγει το τροφοδοτικό οταν πατας το κουμπί ον οφφ αλλα εσυ χειροκίνητα να μη μπορεις να το ανάψεις? Υποψιαζομαι ότι φταιει ότι δεν βλέπει φορτίο στη γραμμή των 5V για αυτό ακαριάια ανοιγει και κλείνει το τροφοδοτικό χωρίς να το καταλαβεις.
    Δοκίμασε να βάλεις μια αντίσταση 220R μεταξύ 5V και γείωσης και μια 470R μεταξυ 12V και γειωσης και προσπάθησε μετά να το ανοιξεις μέσω του πράσινου καλωδίου.

    0 Not allowed! Not allowed!

  5. #5
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Αρης
    Εγγραφή
    Jun 2015
    Περιοχή
    Περιστερι
    Μηνύματα
    14

    Προεπιλογή

    webcam-toy-photo1.jpg έκανα μέτρηση με το διοδόμετρο και η δίοδος που ειναι κυκλωμένη μόνη της στον αερα δείχνει οκ αλλα οταν είναι επάν κολημένη δείχνε βραχυκύκλωμα παρο ολο που αλλαξα τον πυκνωτή(το λεω να μην κανω οτιδιποτε αλλο πρωτα)

    0 Not allowed! Not allowed!

  6. #6
    Μέλος
    Εγγραφή
    Apr 2006
    Περιοχή
    Κέρκυρα
    Μηνύματα
    5.959

    Προεπιλογή

    τα εξαρτήματα μετρόνται εκτός κυκλώματος... πιθανόν με την μέτρηση πάνω στο κύκλωμα να μετράς και κάποιο πηνίο μαζί και γι αυτό σου δείχνει βραχυκύκλωμα
    αφού δεν σε ενδιαφέρει τόσο η ζωή του υπολογιστή μπορούμε να μείνουμε στην υπόθεση οτι το τροφοδοτικό δεν εργάζεται όταν είναι ασύνδετο επειδή δεν βλέπει φορτίο....
    πάντως στα τροφοδοτικά αλλάζουμε όλους τους πυκνωτές όχι μόνο τον φουσκωμένο... όταν φουσκώνει ένας συνήθως έχουν γεράσει και άλλοι (ή ακόμα και όλοι οι) πυκνωτές και δεν σημαίνει οτι γερασμένος είναι μόνο ο φουσκωμένος...

    0 Not allowed! Not allowed!

  7. #7
    Μέλος
    Όνομα
    Χρήστος
    Εγγραφή
    Dec 2004
    Περιοχή
    Πάτρα, Αχαία
    Μηνύματα
    2.010

    Προεπιλογή

    487 είναι το σωστό

    0 Not allowed! Not allowed!

  8. #8
    Μέλος Το avatar του χρήστη spirakos
    Όνομα
    Σπύρος
    Εγγραφή
    Nov 2008
    Περιοχή
    Κερατσίνι
    Μηνύματα
    2.285

    Προεπιλογή

    Σωστα το ειπε 478 ο Αρης, εκτος και αν ειναι καποιο ειδος λογοπαιγνιου που δε πιανω
    https://en.wikipedia.org/wiki/Socket_478
    Εχω ακομα εναν τετοιο που εκτελει καθηκοντα εργαστηριου

    Αυτο που λετε με το φορτιο εχω ξαναπει και λεω παλι πως στα 7-8 τροφοδοτικα που εχω κανει παγκου και αλλα τοσα που εχω βαλει χερι ΟΛΑ μα ΟΛΑ ειχαν παραλληλα αντισταση σε καθε εξοδο για φορτιο

    Το να ανοιγει και μετα απο 1-2 δευτερα να κλεινει ειναι μαλλον βραχυκυκλωμα, το οποιο δειχνει και το πολυμετρο, αλλιως θα εδειχνε την τιμη της παραλληλης αντιστασης

    Το να εχει ενα πηνιο παραλληλα το βλεπω λιγο προς πολυ εως τελειως αδυνατον!!

    Οποτε κοιτα ξανα μηπως καποιο κομματι κολλησης εχει βραχυκυκλωσει την εξοδο

    0 Not allowed! Not allowed!
    Την αμφισβήτηση τη δεχόμαστε σαν προσβολή στην ανθρωπιά μας

Παρόμοια Θέματα

  1. Τροφοδοτικό υπολογιστή -12 ρυθμιζόμενο
    By ds electronics in forum Παρουσίαση Ολοκληρωμένων Κατασκευών
    Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο Μήνυμα: 28-04-15, 08:42
  2. Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο Μήνυμα: 13-04-13, 23:08
  3. Απαντήσεις: 9
    Τελευταίο Μήνυμα: 31-10-12, 20:34
  4. Πρόβλημα με τροφοδοτικό υπολογιστή.
    By power of sound in forum Κυκλώματα Τροφοδοτικών
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 30-01-10, 03:21
  5. να κάνω ένα τροφοδοτικό υπολογιστή τροφοδοτικό για ηλεκτρονικό εργαστήρι ;
    By Κρεμμύδας Δημήτρης in forum Κυκλώματα Τροφοδοτικών
    Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο Μήνυμα: 24-03-09, 19:57

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας