Σελίδα 5 από 7 ΠρώτηΠρώτη ... 3 4 5 6 7 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 41 έως 50 από 69

Θέμα: Artec AR-64 γνώμες σχόλια

  1. #41
    Συντονιστής Το avatar του χρήστη lepouras
    Όνομα
    Γιανννης
    Εγγραφή
    Jan 2011
    Περιοχή
    ΚΑΙΣΑΡΙΑΝΗ
    Μηνύματα
    7.017

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από panosvin Εμφάνιση μηνυμάτων
    Βραχυκυκλωμα σημαινει υψηλη ενταση.Η ενταση περναει και τοξο μπορει να φυγει και να φτασει μεχρι την πλακετα.Την παιρνεις στο χερι .Βασιζεσαι καθαρα στα ηλεκτρονικα προστασιας της
    και απο υψηλη ταση μπορει να φαει καλη ο κινεζος σοβαρες πλακετες εμειναν κατα καιρους ανεπαφες
    και στα τηλεφωνα αν δεν εχει μετασχηματιστη απομωνωσης ρευματων και αν εχει τι θα εχει
    και στην εξοδο του 12volt υστερουν οι κινεζοι.Ριξε καποιου κανα δυο βραχυκυκλωματα και τον πηρες στο χερι και σε πολλα ακομα χωρις να αναφερομαι στον συγκεκριμενο.Δοκιμασε κι ενα βραχυκυκλωμα στη μπαταρια εκει που πολλοι τα παιζουν και κρατα 2 ως 3 μαρκες που ειναι σκυλια.
    το να φύγει σε ένα βραχυκύκλωμα τόξο και να πάει στην πλακέτα κλπ κλπ δεν μπορώ να καταλάβω πως γίνετε και μάλλον δεν έχει γίνει έτσι όπως μπορεί να νομίζεις και υπάρχουν άλλοι λόγοι που μπορεί σε κάποια παροχή να υπάρξει αύξηση τάσης και όχι τόξα που πάνε προς τα όπου μπορεί αυτά να θέλουν.
    υποθετικά σε αυτά λόγο ότι κάποια στιγμή μπορεί να σου καήκανε κάποιες πλακέτες και να θεωρείς ότι έτσι έχει συμβεί είναι διαφορετικό από το πως μπορεί να συμβεί. δύο τρία βαριστορ δεν είναι καμιά τρομερή τεχνολογία να μπουν αλλά και να μπουν δεν έχουν νόημα από την στιγμή που θα είναι μετά από μετασχηματιστή που έτσι και αλλιώς υπάρχει εξομάλυνση και σταθεροποίηση και χώρια ότι μετά υπάρχουν και άλλες σταθεροποιήσεις για τους μικροελεγκτες κλπ κλπ που σε όλα αυτά υπάρχουν αρκετές ανοχές από πίσω τους για να πάθουν κάτι σε αντίστοιχη μικρή αναλογικά αύξηση τάσης που μπορεί να εμφανιστεί στην είσοδο του μετασχηματιστή.
    πάντως εφόσον μιλάς με αυτά που αντιμετώπισες τότε το ποιο απλό είναι. εφόσον το δοκιμάσεις (αν σου τύχη ποτέ να πέσει στα χέρια σου) κάνεις τις δοκιμές σου και λες τις εντυπώσεις σου . με το ποια η καταγωγή σε κάτι δεν έχει να λέει τίποτα υποθέτοντας ΑΝ και ΙΣΩΣ έχει ή δεν έχει επάνω της. πάντως να σου αναφέρω ότι και όλα αυτά που είπες δεν είναι καμιά διαστημική τεχνολογία και μάλιστα τώρα ποια υπάρχουν πολλά υλικά που και πολύ χαμηλό κόστος έχουν και είναι σχεδόν κανόνας να τα συναντάμε σε ηλεκτρονικές συσκευές ακόμα και ναι και σε Κινέζικες.

    για να καταλήγουμε κάπου. δεν ασχολήθηκα να κάτσω να υπερασπιστώ κανένα σύστημα γιατί δεν ασχολούμαι με αυτά (άλλωστε και φαίνεται εδώ μέσα πως στα θέματα συστημάτων ασφαλείας δεν συμμετέχω και ποτέ) αλλά στο θέμα της συζήτησης όταν η αντιπαράθεση έχει να κάνει με την αμφισβητήσει του άλλου (στην προκειμένη περίπτωση του παιδιού που μίλησε για αυτό το σύστημα) λέγοντας τα όσα ειπωθήκανε απλά και μόνο υποθέτοντας και όχι μέσο της άμεσης γνώσεις του όποιου συστήματος που αναφέρετε τότε δεν υπάρχει κάποιο πραγματικό επιχείρημα που θα βοηθήσει και τους άλλους αναγνώστες να αποκτήσουν εικόνα για τα οποία προβλήματα ή πλεονεκτήματα μπορεί να διαθέτη το κάθε σύστημα που συζητιέται.

    για εμένα προσωπικά(το διευκρινίζω προσωπικά) η άποψη που θα εμπιστευόμουνα (τουλάχιστον στο σχεδιαστικό κομμάτι) θα ήταν του Φίλιππου που θα μου έλεγε που πάσχει και που είναι ΟΚ ο σχεδιασμός της κάθε πλακέτας του κάθε κατασκευαστή. το λογισμικό κομμάτι (αν έχει πολλά μενού αν κολλάει ή αν δεν έχει τίποτα της προκοπής ) το αφήνω επάνω σας(που εσείς διαπιστώνετε αν σας καλύπτει ή όχι).

    0 Not allowed! Not allowed!
    «Η Ιστορία διδάσκει πως ουδείς διδάσκεται απ’ αυτήν».
    Ποτέ δεν νικάς έναν ηλίθιο ,θα σε ρίξει στο επίπεδό του και θα σε κερδίσει λόγω πείρας.

    www.drakotrypa.gr Να σκέφτεσαι σαν άνθρωπος της δράσης,και να δρας σαν άνθρωπος της σκέψης...

  2. #42
    Μέλος
    Όνομα
    Χρήστος
    Εγγραφή
    Sep 2012
    Περιοχή
    Χολαργός
    Μηνύματα
    1.907

    Προεπιλογή έλεγχος κακού συναγερμού , ασύρματης παγίδας

    Και εγώ το βρίσκω αδύνατο να υποφέρει ακόμα και ενας κακοσχεδιασμένος συναγερμός απο βραχυκύκλωμα στην είσοδο πριν απο αυτόν .

    Πάμε τώρα στο σχεδιαστικό κομμάτι να διευκρινίσουμε μερικά πράγματα στον αγαπητό μας Λέπουρα

    1 τροφοδοτικα
    Αν γινει κάτι στην εισοδο του τροφοδοτικού ειναι απο υπέρταση μετα απο διακοπή - βλάβη ΔΕΗ , μεχρι να σταθεροποιηθει η τάση του δικτύου της ΔΕΗ ,
    Αυτο γίνεται και δικαιολογία για μερικές αντιπροσωπείες οτι ταχα κατι χάλασε απο τη ΔΕΗ , αν και οι περισσότεροι κατασκευαστές αντέχουν αυτη τη δοκιμή
    Συνήθως οι πλακέτες χαλάνε σε κακοσχεδιασμένους συναγερμούς στο κύκλωμα φόρτισης της μπαταρίας ή στο κύκλωμα τροφοδοσίας του bus ή των περιφερειακών ,
    Αν ξελιγωθεί η μπαταρία μετα απο 3 χρόνια και προσπαθει ο "κακός" φορτιστης να φορτίσει μια μπαταρία 10V και παρακάτω ενα κακό τροφοδοτικό θα ζεσταθει και μπορει να χαλάσει
    Το ίδιο και αν γίνει βραχυκύκλωμα στο bus ή στην τροφοδοσία 12V των περιφερειακών , ένας κακός συναγερμός μπορεί να σταματήσει να λειτουργεί
    Αυτα ειναι μερικά σημεία που ενα επώνυμο προιόν υπερτερει απο ενα δευτερο ( εξυπνότερο τροφοδοτικο , resettable ασφάλειες , απομόνωση μόνο των σημείων που έχουν
    προβλημα και οχι αχρήστευση όλου του συστήματος )


    2. Ασύρματα

    Οσο για αυτα που έιπα για τα ασύρματα του FOCUS TELE MEIANTECH ARTEC CLEVER ( ίδιος κατασκευαστής ) εγω είπα οτι δεν μπορεις απλούστατα με 8 ευρω παγίδα στη λιανική
    http://www.skroutz.gr/c/1057/detecto...phrase=md+210r
    να πάρεις αμφίδρομο radio και συνεπώς είσαι εκτεθειμένος και σε jammer .

    Μια κακή ασύρματη παγίδα ( τεχνολογία 2000 ) στέλνει το σημα διάρρηξης μονο αν γίνει διάρρηξη και ένα σήμα supervision status κάθε συγκεκριμένα λεπτά ( πχ 60 , 120 , 240 κλπ )
    Ο κεντρικός πίνακας ακούει αυτα τα σήματα και προβαίνει αντίστοιχα σε alarm . Αν δεν πάρει ενα σημα supervision απο μια επαφή μια δυο τρεις φορές ανάλογα με το πως ειναι φτιαγμένος
    θα σου πει οτι η επαφή χάλασε . Αν ο κλέφτης εχει το χειρότερο jammer των 50 δολλαρίων , ένας τέτοιος κακός συναγερμός δεν θα κάνει απωλύτως τίποτα ...
    Ενας καλός ασύρματος συναγερμός ( δεν λέω ακριβός , γιατι εχει γεμίσει η πιάτσα απο επιτήδειους που αισχροκερδούν και παίρνουν τους κακούς και τους πουλάνε για καλούς ... )
    δεν περιμένει την μία ώρα να ρωτήσει τις επαφές αν πεθάναν η ταπωθήκαν αλλά συνομιλεί συνέχεια μεταξυ τους και καταλαβαίνει αμμέσως οτι κατι πάει λάθος
    Το χειρότερο ειναι οτι οταν ζητήσει ο πελάτης αποζημίωση απο την ασφαλιστική στην τρίπατη μεζονέτα τότε θα μάθει τι πιστοποιήσεις είχε ο κακός συναγερμός και
    πιθανότατα δεν θα πάρει τίποτα
    Και το σημαντικότερο , όλα αυτα ειναι εύκολο να τα διαπιστώσει ακόμα και ο πελάτης ...
    Άμα ψάχνεται και δεν τρώει κουτόχορτο , μπορεί κρατώντας το tamper πατημένο να βγάλει την μπαταρία απο το ρανταρ ή την επαφή και να δεί τι θα γίνει , τόσο απλά !
    Σε ένα αντιστοιχo θέμα , ο ερασιτέχνης εγκαταστάτης διαπίστωσε οτι το σύστημα του το κατάλαβε σε μία ώρα ... και εγω του είπα οτι σε μια ώρα ενας καλός κλέφτης εχει κλέψει το μισο χωριο ...

    http://www.hlektronika.gr/forum/showthread.php?t=77056

    0 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη aktis : 26-01-17 στις 11:22

  3. #43
    Συντονιστής Το avatar του χρήστη lepouras
    Όνομα
    Γιανννης
    Εγγραφή
    Jan 2011
    Περιοχή
    ΚΑΙΣΑΡΙΑΝΗ
    Μηνύματα
    7.017

    Προεπιλογή

    Χρήστο δεν διαφωνώ σε αυτά που λες και δεν έχω λόγο να αμφιβάλω και δεν ξέρω καν τις συγκεκριμένες παγίδες. αλλά θα σταθώ σε αυτό πχ <<εγω είπα οτι δεν μπορεις απλούστατα με 8 ευρω παγίδα στη λιανική
    να πάρεις αμφίδρομο radio και συνεπώς είσαι εκτεθειμένος και σε jammer .>>
    δεν βάζω το θέμα λιανικής γιατί γενικά ξέρουμε όπως είπες πως και τη πουλάνε και ο καθένας πουλάει όπως θέλει.
    ας κρατήσω όμως το πλάνο στο κόστος που λες.
    8 ευρώ. οκ όντος ακούγετε πολύ χαμηλό. αλλά χαμηλό γιατί? για εμάς? για τον Κινέζο είναι τεράστιο ποσό και μάλιστα θα γέλαγε αν λέγαμε ότι με αυτά τα λεφτά ΔΕΝ γίνετε.
    και θα σου φέρω ένα άσχετο παράδειγμα αλλά σχετικό.
    αν σου έλεγα ότι ένα smart watch που παίρνει κάρτα sim και κάρτα μνήμης και γίνετε κινητό τηλέφωνο και έχει και οθόνη αφής και και έχει και κάμερα και συνδέετε με εφαρμογή στο κινητό σου τηλέφωνο και δουλεύει και hands free και τηλεχειρισμός της κάμερας του κινητού σου κλπ κλπ κλπ ΑΡΑ περιέχει τόση τεχνολογία που σχεδόν θα ακουγόταν αστείο ότι πλησιάζει τις δυνατότητες ενός συναγερμού και μια ασύρματη παγίδα μπροστά του τεχνολογικά είναι για γέλια πόσο θα έλεγες ότι θα έκανε?
    λοιπόν δες και πες μου.
    http://www.xiaomitoday.com/dz09d-smartwatch-review/

    και τώρα σε ρωτάω σου φαίνεται γελοία τιμή για να έχει το τόσο τραγικό η αμφίδρομης επικοινωνίας μια παγίδα με αυτά τα λεφτά? για εμένα με αυτά που βλέπω θεωρώ κλοπή που πουλιέται και τόσο ακόμα και να είχε και να δούλευε και σαν αναμεταδότης για άλλες παγίδες. και δεν μιλάω για αυτήν που έδειξες διότι δεν την ξέρω καν.(άλλωστε την συγκεκριμένη την πουλάνε από ότι είδα από 7 μέχρι 14 ευρώ οπότε για 14 θα ήταν δυνατόν να έχει? )
    αυτό που θέλω να πω είναι ότι τώρα ποια με τους ρυθμούς της τεχνολογίας το να μιλάμε για κόστος και ικανότητες συστημάτων καταντάει γελοίο. τουλάχιστον για τα Ελληνικά δεδομένα.
    να μου πεις ότι πληρώνουμε μάρκες άρα και την όποια εγγύηση θα μου προσφέρει το όνομα οκ να το δεχτώ. αλλά όχι με τόσα λεφτά ΔΕΝ βγαίνει και ΔΕΝ γίνετε κλπ κλπ


    και για να ξανά καταλήξω.

    δεν αμφιβάλω σε όλα αυτά που λέτε.
    διαφωνώ στα υποθέτοντας του τη θα είναι κάτι διότι δεν μας αρέσει η καταγωγή και το όνομα.
    θα συμφωνήσω όταν κάποιος πει. πείρα τον τάδε τον έκανα συγκριτικά με αυτών τον έχωσα στον πάγκο και βλέπω ότι αυτός έχει αυτό το πρόβλημα, αυτά τα κουσούρια και άρα είναι μάπα γιατί τον έλεγξα.

    έτσι κρίνουμε κάτι και όχι υποθέτοντας το τη θα κάνει γιατί δεν νομίζουμε να σκέφτηκε ο κατασκευαστείς να το κάνει άρα σιγά μην το έκανε.


    και ξανά ματα λέω. δεν με ενδιαφέρει κανένας συναγερμός (ο δικός μου έχει 4 πόδια και είναι 50 Κιλά) και δεν υπερασπίζομε κανέναν. αλλά θέλω να δω να γίνετε συγκριτικό με στοιχεία και όχι με υποθέσεις.
    διότι με υποθέσεις και εγώ υποθέτω ότι όλοι είσαστε προμηθευτές της παραντοξ της καντεξ της λεπουραλαρμ της κουκουρουκουσεκιουρητη (γιατί ειπώθηκε και για το παλικάρι) και υπερασπίζεστε τα προϊόντα σας.

    0 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη lepouras : 26-01-17 στις 14:20
    «Η Ιστορία διδάσκει πως ουδείς διδάσκεται απ’ αυτήν».
    Ποτέ δεν νικάς έναν ηλίθιο ,θα σε ρίξει στο επίπεδό του και θα σε κερδίσει λόγω πείρας.

    www.drakotrypa.gr Να σκέφτεσαι σαν άνθρωπος της δράσης,και να δρας σαν άνθρωπος της σκέψης...

  4. #44
    Μέλος
    Όνομα
    Χρήστος
    Εγγραφή
    Sep 2012
    Περιοχή
    Χολαργός
    Μηνύματα
    1.907

    Προεπιλογή

    Επειδή ζήτησες στοιχεία σου ειπα οτι η παγίδα ειναι μονο πομπος ενω οι καλές πομποδέκτης .
    ( ουτε ο κατασκευαστης δεν αναφέρει πουθενα two way radio , αλλά εδω στην Ελλάδα γράφουμε οτι θέλουμε )
    http://www.meiantech.com/en/Product/9743522018.html
    Αυτο που μπορώ να πω σίγουρα ειναι οτι επειδη ειναι μονο πομπος ... δεν κάνει για σοβαρη χρήση

    Τουλάχιστον χωρίς ενα αντίστοιχο σύστημα jamming protection στο δέκτη

    Αυτες που ειναι αμφίδρομες έχουν πχ τα cc1101 + microcontroller ή cc1110 σκέτο ( uC+RF )
    που κάνει μόνο του 2,5 ευρω σαν υλικό χωρις τα έξοδα ανάπτυξης ,πιστοποίησης , πλαστικα , μπαταρίες κλπ , marketing , κέρδος μεταπωλητη κλπ

    Αν περιμένεις λιγο και γενικευτει το Bluetooth 5 ή to zigbee θα βγουν και καλές παγίδες κάτω απο 10 ευρω
    αλλα προς το παρον ή παίρνεις την σαβούρα και νομιζεις οτι έχεις συναγερμό ή πρεπει να πληρώσεις κατι παραπάνω .

    Το ασχημο ειναι αυτοι που παραπληροφορούνται και παίρνουν τις απλές παγίδες τυπου focus στην τιμή των αμφίδρομων ...
    Αυτα που σου λέω δεν τα υποθέτω , το άνοιξα και είδα τι εχει μέσα και τι δουλειά κάνει .

    0 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη aktis : 26-01-17 στις 19:30

  5. #45
    Μέλος Το avatar του χρήστη plouf
    Όνομα
    Χρήστος
    Εγγραφή
    Mar 2005
    Περιοχή
    Ιλιον,Αθήνα
    Μηνύματα
    2.103

    Προεπιλογή

    εχεται αναλυσει και ασχολειθει κάτι ποιο πουλ απο όσο πρέπει...

    οσο για τον aktis ...να σου πω οτι αυτα που "ξερεις" μαλλον περειέχουν πολλα περισσότερα λάθη απο όσο νομιζεις
    αναφερεις για το cc1101 ... απο το datasheet http://www.ti.com/lit/ds/symlink/cc1101.pdf βλεπουμε οτι καταναλώνει 14mA στην εκπομπή
    έχεις συναισθηση τι κατανάλωση ειναι αν ειναι ...."συνέχεια" ....με μπαταρία ?

    νομιζω οτι καλύτερα να το κλέισουμε το θεμα, και να ασχοληθούμε με κάτι ποιο παραγωγικό
    και ο γιαννης και εσυ και εγώ να ασχοληθούμε με κατι ποιο ουσιώδες

    0 Not allowed! Not allowed!
    ​Χρήστος

  6. #46
    Μέλος Το avatar του χρήστη athenaum
    Όνομα
    Στέλιος
    Εγγραφή
    Dec 2010
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    56

    Προεπιλογή

    Δεν ρώτησα κανένα που κατασκευάζεται το εν λόγω σύστημα ούτε , αναφέρθηκα στο αν ειναι καλές ή κακές οι ασύρματες επαφές του που αλώστε δεν χρησιμοποιώ ,δεν ρώτησα κανένα τι γίνετε με τα βραχυκυκλώματα της εγκατάστασης , δεν ρώτησα ποια ειναι καλυτέρα συστήματα και γιατί. Ακόμα δεν ενδιαφέρομαι να πουλήσω συσκευές ή πνεύμα σε κανένα συνάδελφο ούτε ζήτησα να αγοράσω κάτι. Θα ήταν καλύτερο να μπορούσαμε να βοηθάμε ο ένας τον άλλον από το να απευθύνουμε. απειλές κατηγορίες ή ειρωνείες
    Επειδή βρήκα τελικά τις απαντήσεις για τα ερωτήματα που έθεσα ξεκινώντας αυτό το νήμα θα παρακαλούσα τον συντονιστή να κλείσει αυτή τη συζήτηση.
    Ευχαριστώ πολύ αυτούς που απάντησαν στις ερωτήσεις μου

    0 Not allowed! Not allowed!
    «Το φυλάξαι τα αγαθά χαλεπώτερον του κτήσασθαι»
    «Η διατήρηση των αγαθών είναι δυσκολότερη από την απόκτηση»
    Δημοσθένης 384-322π.Χ.

  7. #47
    Μέλος
    Όνομα
    Χρήστος
    Εγγραφή
    Sep 2012
    Περιοχή
    Χολαργός
    Μηνύματα
    1.907

    Προεπιλογή

    Αγαπητε Χρήστο , μιας και τυχαίνει να τα εχω ψαξει περισσότερο και απο τους πωλητες συναγερμών στα σεμινάρια που εχω παρακολουθήσει αυτα τα θέματα ,
    η ταση της αγοράς είναι να φύγει απο SoC με 8bit επεξεργαστές και να πάει σε συστήματα με cortex M0 και τώρα τελευταά με cortex M4
    Μια απλοική ανάλυση θα έλεγε , ειναι τρελλοι αυτοι οι επιστήμονες ... αφήνουν τον 8051 στα 16 ΜHz , αφήνουν τον Μ0 στα 40 και πάνε στον Μ4 στα 80 Mhz ;
    Δεν καταναλώνει περισσότερη ενεργεια ένας cortex M4 ; Τι σοι embedded και ΙοΤ είναι αυτα τα συστήματα ;
    Αυτή την απορία είχα και εγω στην αρχή . Η απάντηση είναι performance per clock cycle
    Ναι μεν έχεις μεγαλύτερη κατανάλωση σε μια γρήγορότερη CPU , αλλά επειδη το συστημα ειναι πιο σβέλτο , κάνεις την δουλειά σου σε σημαντικά μικρότερο χρόνο
    Οσο για τα mA του πομπου , είναι συνάρτηση του πόσα dBm ισχύ θέλεις να βγάλεις, αλλά και του είδους της διαμόρφωσης που χρησιμοποιείς .
    Εννοείται οτι ένα καλοσχεδιασμένο σύστημα , προσαρμόζει έξυπνα την ισχύ εκπομπής του , μέχρι να του πει το κεντρικό σε άκουσα
    και ακολουθει λήθαργος μεχρι να ξαναεπαναληφθει η διαδικασία .
    Ενα κακοσχεδιασμένο σύστημα αναγκάζεται να στείλει στο τερμα και πολλές φορές για να ελπίζει οτι το άκουσε το κεντρικο πανελ

    Και για να κανω το χατηρι του Λέπουρα που θέλει στοιχεία και συγκρίσεις , αναφέρω ενα τετοιο καλο σύστημα ... για τρίπατα
    χωρις να αναφέρω μάρκα ... ( o focus meiantech tele artec clever κλπ εννοείται δεν έχει κανένα από αυτα ... έμεινε στο 2000 )


    • Multichannel, Frequency Hopping Spread Spectrum technology enables the system to hop between wireless frequency channels to ensure the seamless transmission of secure communications between the devices and the control panel.
    • Adaptive Transmission Power translates into up to eight years of battery life for the system’s devices and peripherals, reducing battery- replacement incurred costs.
    • High transmission ranges allow for devices to reliably communicate within up to 2km/1.24 miles line-of-sight, therefore reducing the cost of installing additional repeaters to service larger premises.
    • TDMA synchronized communication technology prevents messages from colliding by splitting channels into various time slots, allowing for an increased amount of data transmission and ensuring that devices are able to consistently communicate when needed.
    • 128 bit AES encryption offers exceptionally high level of protection against analysis tools and digital attacks.


    0 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη aktis : 27-01-17 στις 01:12

  8. #48
    Μέλος Το avatar του χρήστη plouf
    Όνομα
    Χρήστος
    Εγγραφή
    Mar 2005
    Περιοχή
    Ιλιον,Αθήνα
    Μηνύματα
    2.103

    Προεπιλογή

    Ξανανέφερες καποια χαρακτηριστικά απο αγνωστο τί , που θεωρείς οτι ειναι αυτό που νομιζεις
    ποιο ειναι το μυστικό συστημα που λες ?

    οι αναφορά "σουπερ" επεξεργαστων που δεν ειναι τόσο αγνωστοι απο οσο λες (ARM) δεν απαντανε στο ερώτημα μου.
    Το οποίο είναι, "ξέρεις πόσο καταναλώνουν" ? ήδη ανέφερα το παραδειγμα που εσυ εφερες (cc1101) οτι ειναι ΠΑΡΑ πολύ, και μαλιστα χωρις τον ειδικό εξτρα επεξεργαστή που θέλει..

    ποιο λοιπον ειναι το συστημα που εσυ προτεινεις οτι ειναι ετσι οπως λες ? με σταθερη και μόνιμη επικοινωνία ?

    0 Not allowed! Not allowed!
    ​Χρήστος

  9. #49
    Μέλος
    Όνομα
    Χρήστος
    Εγγραφή
    Sep 2012
    Περιοχή
    Χολαργός
    Μηνύματα
    1.907

    Προεπιλογή

    Τι δεν κατάλαβες Χρήστο , σου είπα το ενα εκπεμπει μερικα δευτερόλεπτα στο τέρμα το άλλο απειροελάχιστα , με TDMA .

    Η ΤΙ , κορυφή στα RF, ( που αγόρασε την chipcon Νορβηγίας που είχε φτιάξει αρχικά τα cc1101) και έκανε αρχικα τα cc1110 που είχαν 8051 , βγάζει καινούριες σειρές με M4 + encryption , για να καλύψει τις ανάγκες της αγοράς του σήμερα , αυτό είπα .

    Δεν αναφέρθηκα σε σoυπερ επεξεργαστες , αναφέρθηκα σε 32 bit uC με περισσότερα Mhz για να τονίσω αυτο που ειπες για την κατανάλωση
    Οσο για τους ARM , ειναι η λύση στο ΙοΤ , αυτο είπα . Ολα τα παιδάκια στο γυμνάσιο στην Αγγλία παίζουν με ARM και bluetooth4 ,
    δεν ειπα οτι ειναι τίποτα εξωγήινη τεχνολογία . Και μη ξεχνάς , μια πολύ δυνατη μαρκα
    σε συστήματα bluetooth και zigbee είναι η dialog semiconductors με τμημα R&D στην Πάτρα !

    Οσο για τη μάρκα , είπαμε να μη κανουμε διαφημίσεις εδω μεσα , βαλτο στο google να δεις . Εγω δεν προωθω τίποτα , απλά δεν μπορώ να εξισώνονται ολα το ίδιο
    Αυτα τα είπα γιατι επέμενε ο Athenaum ότι έχει grade 2 πιστοποιηση και jamming detection ... αλλά ντρέπεται να το πεί ο κατασκευαστης και πρεπει να το ζητήσω απο
    τον εισαγωγέα ...

    Αμα κανεις δεν θελει λοιπόν ασύρματα focus , τωρα που καταλήξαμε οτι ειναι άχρηστα , ας πάρει εναν οποιοδήποτε ευρωπαικο συναγερμό
    δινοντας 20 - 30 % παραπάνω από τον focus και το θέμα λήγει ...

    0 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη aktis : 27-01-17 στις 02:14

  10. #50
    Μέλος Το avatar του χρήστη plouf
    Όνομα
    Χρήστος
    Εγγραφή
    Mar 2005
    Περιοχή
    Ιλιον,Αθήνα
    Μηνύματα
    2.103

    Προεπιλογή

    καταρχην σε ποιο σημείο είδες τον athenaum να υποστηριζει οτι εχει "grade 2" "jamming" ? (δεν το ειδα?)


    επισης δεν σε ρωταω να μου πεις της τεχνολογιες ουτε τι ειναι το "TDMA" ...τα ξέρω καλα...
    συνεχιζεις να αναφερεις τεχνολογιες και ονοματα χωρις λόγο και αντυκτυπο

    εγω σε ρωτάω κατι πολύ απλο ονομασε μου το συναγερμο (ακριβες μοντελο) που οπως λες εχει μονιμη επικοινωνια η επαφη με το κεντρο και αρα καταλαβαινει αμεσα (ποσο ειναι το αμεσα για σενα?)
    την απωλεια της παγιδας. το οποιο γεγονος να αναφερεται απο τον σοβαρο κατασκευαστη !

    αυτο δεν ειναι διαφημηση..

    0 Not allowed! Not allowed!
    ​Χρήστος

Σελίδα 5 από 7 ΠρώτηΠρώτη ... 3 4 5 6 7 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. την γνωμη σας για τον artec ar-7664
    By RAFAHL in forum Συστήματα Ασφαλείας
    Απαντήσεις: 31
    Τελευταίο Μήνυμα: 24-10-16, 13:11
  2. λαστχάκια κασσετοφώνων
    By agis68 in forum Εξαρτήματα & Datasheets
    Απαντήσεις: 11
    Τελευταίο Μήνυμα: 27-02-13, 11:25
  3. Χάλια τηλεοπτική λύψη
    By manos_3 in forum Επίγεια & Δορυφορική Λήψη
    Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο Μήνυμα: 24-01-13, 15:58
  4. Φόρμα με σχόλια...
    By gRooV in forum Site & Forum
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο Μήνυμα: 16-08-04, 15:48

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας