Σελίδα 2 από 2 ΠρώτηΠρώτη 1 2
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 11 έως 16 από 16

Θέμα: Γεμιζει ο δισκος

  1. #11
    Μέλος Το avatar του χρήστη edgar
    Όνομα
    *
    Εγγραφή
    May 2006
    Περιοχή
    *
    Μηνύματα
    326

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από SW1JRT Εμφάνιση μηνυμάτων
    Έτσι από περιέργεια, ΠΩΣ κατάληξες στο συμπέρασμα "Μοιάζει να παίρνεις αυτόματα image του δίσκου στον ίδιο δίσκο." ??
    Και πώς παίρνει αυτά τα image ??

    .

    >ΠΩΣ κατάληξες στο συμπέρασμα
    Και εγω το ιδιο σκεφτηκα. Διαισθηση και εμπειρια ειναι η απαντηση στην ερωτηση σου.

    Δεξι κλικ στο my computer>Properties>Advanced system settings>System protection>Configure.
    Εκει μπορεις να επεξεργαστεις τι ποσοστο του δισκου σου δεσμευεται για επαναφορα του συστηματος . Μπορεις να διαγραψεις ολα τα restore points και να ελευθερωθει προσωρινα ο δισκος, αλλα με τον καιρο θα φαινεται οτι ξαναγεμιζει μονος του.

    1 Not allowed! Not allowed!

  2. #12
    Μέλος
    Όνομα
    Μάρκος
    Εγγραφή
    Mar 2012
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    2.946

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από SW1JRT Εμφάνιση μηνυμάτων
    Έτσι από περιέργεια, ΠΩΣ κατάληξες στο συμπέρασμα "Μοιάζει να παίρνεις αυτόματα image του δίσκου στον ίδιο δίσκο." ??
    Και πώς παίρνει αυτά τα image ??

    .

    Δεν κατέληξα στο συμπέρασμα. Απλά είχα και εγώ πρόβλημα με το χώρο του δίσκου και διαπίστωσα ότι είχα πολλά Gb χώρο χαμένο σε images του δίσκου. Διέγραψα πολλά από αυτά και ο δίσκος ανάσανε. Βέβαια ξαναγεμίζει αυτόματα με τον καιρό αλλά από τότε ξέρω και πάω και τα διαγράφω. Το μοιάζει που έγραψα είναι ότι έμοιαζε πολύ με την δική μου περίπτωση και είπα να το αναφέρω μήπως έχει και ο apories το ίδιο θέμα.

    Μιας και δεν έχω μεγάλη εμπειρία με τους υπολογιστές, ελπίζω με μην με μαλώσετε που είπα την γνώμη μου.

    2 Not allowed! Not allowed!
    Όταν όλα τα άλλα έχουν αποτύχει..... RTFM.
    Short instructions: >>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>> >>>> Good Luck!
    https://diyelectronics-gr.blogspot.gr https://www.facebook.com/groups/872041030200567

  3. #13
    Μέλος Το avatar του χρήστη SV1JRT
    Όνομα
    Σωτήριος
    Εγγραφή
    Nov 2010
    Περιοχή
    Βύρωνας, Αργυρούπολη
    Μηνύματα
    3.493

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από edgar Εμφάνιση μηνυμάτων
    >ΠΩΣ κατάληξες στο συμπέρασμα
    Και εγω το ιδιο σκεφτηκα. Διαισθηση και εμπειρια ειναι η απαντηση στην ερωτηση σου.

    Δεξι κλικ στο my computer>Properties>Advanced system settings>System protection>Configure.
    Εκει μπορεις να επεξεργαστεις τι ποσοστο του δισκου σου δεσμευεται για επαναφορα του συστηματος . Μπορεις να διαγραψεις ολα τα restore points και να ελευθερωθει προσωρινα ο δισκος, αλλα με τον καιρο θα φαινεται οτι ξαναγεμιζει μονος του.
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από elektronio Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν κατέληξα στο συμπέρασμα. Απλά είχα και εγώ πρόβλημα με το χώρο του δίσκου και διαπίστωσα ότι είχα πολλά Gb χώρο χαμένο σε images του δίσκου. Διέγραψα πολλά από αυτά και ο δίσκος ανάσανε. Βέβαια ξαναγεμίζει αυτόματα με τον καιρό αλλά από τότε ξέρω και πάω και τα διαγράφω. Το μοιάζει που έγραψα είναι ότι έμοιαζε πολύ με την δική μου περίπτωση και είπα να το αναφέρω μήπως έχει και ο apories το ίδιο θέμα.

    Μιας και δεν έχω μεγάλη εμπειρία με τους υπολογιστές, ελπίζω με μην με μαλώσετε που είπα την γνώμη μου.

    Παιδιά, δεν μαλώνουμε κανέναν....
    Απλά μου έκανε εντύπωση η σιγουριά στο θέμα του "image".
    Είπε ένας "μου γεμίζει ο δίσκος" ΧΩΡΙΣ να δώσει ΚΑΜΙΑ πληροφορία για:
    1) Το ΛΕΙΤΟΥΡΓΙΚΟ ΣΥΣΤΗΜΑ (Windows, MAC, Linux, Android.....)
    2) Τον υπολογιστή (PC, MAC, Laptop, Tablet)
    3) Την χωρητικότητα του δίσκου.
    4) Τα προγράμματα που τρέχει
    5) .......
    6) ....
    7) ..

    Και πετάχτηκαν μια ντουζίνα "ειδήμονες" να λύσουν το πρόβλημα.
    Και εγώ με 30+ χρόνια εμπειρίας ως μηχανικός υπολογιστών αναρωτιέμαι που τα βρίσκουν και τα λένε.....
    χωρίς παρεξήγηση. Απλά μου έκανε εντύπωση.

    .

    2 Not allowed! Not allowed!
    Facebook: https://www.facebook.com/profile.php?id=100008496130421
    LinkedIn: http://gr.linkedin.com/in/tzanlissotirios

    Σωτήριος Τζανλής. - SV1JRT


  4. #14
    Μέλος Το avatar του χρήστη MacGyver
    Όνομα
    Steve
    Εγγραφή
    May 2009
    Περιοχή
    SKG
    Μηνύματα
    2.215

    Προεπιλογή

    Στο #4 έδωσε την απάντηση ο Dimpas: Windirstat. Έτσι χωρίς καμία άλλη πληροφορία δεν μπορεί να ξέρει κανείς.
    Ένα ένα τα βήματα, baby steps που λέγανε στον Rainman.

    0 Not allowed! Not allowed!

  5. #15
    Μέλος
    Όνομα
    Μάρκος
    Εγγραφή
    Mar 2012
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    2.946

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από SW1JRT Εμφάνιση μηνυμάτων
    Παιδιά, δεν μαλώνουμε κανέναν....
    Απλά μου έκανε εντύπωση η σιγουριά στο θέμα του "image".
    Είπε ένας "μου γεμίζει ο δίσκος" ΧΩΡΙΣ να δώσει ΚΑΜΙΑ πληροφορία για:
    1) Το ΛΕΙΤΟΥΡΓΙΚΟ ΣΥΣΤΗΜΑ (Windows, MAC, Linux, Android.....)
    2) Τον υπολογιστή (PC, MAC, Laptop, Tablet)
    3) Την χωρητικότητα του δίσκου.
    4) Τα προγράμματα που τρέχει
    5) .......
    6) ....
    7) ..

    Και πετάχτηκαν μια ντουζίνα "ειδήμονες" να λύσουν το πρόβλημα.
    Και εγώ με 30+ χρόνια εμπειρίας ως μηχανικός υπολογιστών αναρωτιέμαι που τα βρίσκουν και τα λένε.....
    χωρίς παρεξήγηση. Απλά μου έκανε εντύπωση.

    .
    Και εμένα μου κάνει εντύπωση γιατί κάποιος που κάνει μια γενική και ασαφή ερώτηση πρέπει να πάρει εμπεριστατωμένη, σαφή και αλάνθαστη απάντηση.
    Δεν είμαστε επαγγελματικό συνεργείο, forum είμαστε στο οποίο ο άνθρωπος προσπαθεί να πάρει κάποιες βοήθειες, μέσα από τις εμπειρίες των υπολοίπων, ώστε να λύσει το πρόβλημα μόνος του και να γλυτώσει το κόστος ενός επαγγελματία.
    Δεν χρειάζεται να είμαστε ειδήμονες ούτε δηλώσαμε ειδήμονες, λέμε την άποψη μας και ο ίδιος θα αξιολογήσει αν κάτι ταιριάζει στην περίπτωση του.
    Αν είναι βλακεία αυτό που είπα θα το προσπεράσει. Αν ταιριάζει στην περίπτωση του θα του λύσει το πρόβλημα.

    Και αφού μας λες ειρωνικά "ειδήμονες", δηλαδή ξερόλες που πεταχτήκαμε να πούμε βλακεία, μετά μας λες και χωρίς παρεξήγηση.
    Next time, εγώ τουλάχιστον, θα αφήσω να απαντήσουν οι ειδήμονες ...εμπεριστατωμένα.

    Χωρίς παρεξήγηση.

    0 Not allowed! Not allowed!
    Όταν όλα τα άλλα έχουν αποτύχει..... RTFM.
    Short instructions: >>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>> >>>> Good Luck!
    https://diyelectronics-gr.blogspot.gr https://www.facebook.com/groups/872041030200567

  6. #16
    Μέλος Το avatar του χρήστη SV1JRT
    Όνομα
    Σωτήριος
    Εγγραφή
    Nov 2010
    Περιοχή
    Βύρωνας, Αργυρούπολη
    Μηνύματα
    3.493

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από elektronio Εμφάνιση μηνυμάτων
    Και εμένα μου κάνει εντύπωση γιατί κάποιος που κάνει μια γενική και ασαφή ερώτηση πρέπει να πάρει εμπεριστατωμένη, σαφή και αλάνθαστη απάντηση.
    Δεν είμαστε επαγγελματικό συνεργείο, forum είμαστε στο οποίο ο άνθρωπος προσπαθεί να πάρει κάποιες βοήθειες, μέσα από τις εμπειρίες των υπολοίπων, ώστε να λύσει το πρόβλημα μόνος του και να γλυτώσει το κόστος ενός επαγγελματία.
    Δεν χρειάζεται να είμαστε ειδήμονες ούτε δηλώσαμε ειδήμονες, λέμε την άποψη μας και ο ίδιος θα αξιολογήσει αν κάτι ταιριάζει στην περίπτωση του.
    Αν είναι βλακεία αυτό που είπα θα το προσπεράσει. Αν ταιριάζει στην περίπτωση του θα του λύσει το πρόβλημα.

    Και αφού μας λες ειρωνικά "ειδήμονες", δηλαδή ξερόλες που πεταχτήκαμε να πούμε βλακεία, μετά μας λες και χωρίς παρεξήγηση.
    Next time, εγώ τουλάχιστον, θα αφήσω να απαντήσουν οι ειδήμονες ...εμπεριστατωμένα.

    Χωρίς παρεξήγηση.

    Πάλι παρεξηγήθηκα....
    ΕΓΩ φταίω που ασχολούμαι, αντι να λέω "φέρτο να στο φτιάξω οταν τελειώσουν οι 'ειδήμονες'." και να βγάζω χρήμα !!
    mea culpa.

    ,

    -2 Not allowed! Not allowed!
    Facebook: https://www.facebook.com/profile.php?id=100008496130421
    LinkedIn: http://gr.linkedin.com/in/tzanlissotirios

    Σωτήριος Τζανλής. - SV1JRT


Σελίδα 2 από 2 ΠρώτηΠρώτη 1 2

Παρόμοια Θέματα

  1. ΣΚΛΗΡΟΣ ΔΙΣΚΟΣ.
    By κκοστας in forum Ερωτήσεις Αρχάριων
    Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο Μήνυμα: 25-09-13, 21:41
  2. Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 01-03-12, 01:27
  3. ξεκληδωμα σκληρου δισκου?
    By rep in forum Software Η/Υ
    Απαντήσεις: 13
    Τελευταίο Μήνυμα: 04-02-12, 00:04
  4. κλωνοποιηση δισκου
    By takisegio in forum Software Η/Υ
    Απαντήσεις: 20
    Τελευταίο Μήνυμα: 01-04-11, 01:23
  5. Σκληρος Δισκος
    By Leonardo in forum Software Η/Υ
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 14-11-09, 02:33

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας