Σελίδα 2 από 2 ΠρώτηΠρώτη 1 2
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 11 έως 17 από 17

Θέμα: iphone κολλημένο στο apple logo

  1. #11
    Μέλος
    Όνομα
    Νίκος
    Εγγραφή
    Mar 2009
    Περιοχή
    Πίσω απ' τον ήλιο
    Μηνύματα
    760

    Προεπιλογή

    Κατ αρχην το πρωτο λαθος που εκανες ηταν οτι πηρες iphone...

    Υπαρχει περιπτωση να εκανες αναβαθμιση λογισμικου και με το restart που εκανες να ειχε προβλημα περιπου σαν bootloop?
    Υπαρχει περιπτωση το λογισμικο να μην ειναι συμβατο με καποιο hardware και αυτο να το βρισκει στο loading του κινητου, οταν εμφανιστηκε αυτο το προβλημα σε κινητα android αλλοι αλλαξαν μπαταρια και δουλευε κομπλε αλλοι αναγκαστηκαν να αλλαξουν ολο το motherboard...

    Καλο θα ηταν να το πας σε εναν τεχνικο να σου πει τι ειναι να ξεμπερδευεις γρηγορα...

    0 Not allowed! Not allowed!
    See me...
    And if my face becomes sincere...
    Beware!!!

  2. #12
    Μέλος Το avatar του χρήστη Fire Doger
    Όνομα
    Στέφανος
    Εγγραφή
    Jan 2015
    Περιοχή
    .
    Μηνύματα
    1.519

    Προεπιλογή

    Ποια εταιρία έκανε τέτοια @@ σε android?
    Και εγώ είμαι κατά των apple αλλά και το android το έχουν γ@$%, η samsung καλά το κάνει κομμάτια, οι άλλες βάζουν ηλίθια κλειδώματα και @@, τα κινέζικα πχ Xiaomi έχουν το MIUI, και τα nexus τα αξίζουν τα λεφτά τους αλλά πρέπει να είσαι developer για να πας μπρος πίσω στις εκδώσεις γιατί ανάθεμα αν έχουν βγάλει update που να μην έχει σοβαρό bug μετά το Kitkat.
    Σε ένα γνωστό μου δεν μπορούσε να πάρει τηλέφωνο σε ένα update γιατί έκλεινε μόνο του
    Θα δείξει τώρα το καινούριο της google τι παπάδες πιάνει...

    0 Not allowed! Not allowed!

  3. #13
    Μέλος Το avatar του χρήστη sabouras
    Εγγραφή
    Aug 2008
    Μηνύματα
    137

    Προεπιλογή

    ισως αυτο σε βοηθησει.
    https://www.youtube.com/watch?v=afOJWpaAkFw

    0 Not allowed! Not allowed!

  4. #14
    Μέλος Το avatar του χρήστη ioanniskar
    Όνομα
    Γιάννης
    Εγγραφή
    Dec 2008
    Περιοχή
    Πάτρα
    Μηνύματα
    269

    Προεπιλογή

    Ευχαριστώ για την βοήθεια αλλά όπως έγραψα στο πρώτο post τα έχω δοκιμάσει όλα αυτά που περιγράφετε από την πρώτη στιγμή και δεν μπαίνει σε DFU mode.
    Κατέληξα πως το πρόβλημα είναι αποκλειστικά hardware και προέκυψε μάλλον μετά από φόρτιση με φθηνό φορτιστή αυτοκινήτου. Το περίεργο είναι πως τον συγκεκριμένο φορτιστή τον χρησιμοποιώ χρόνια και δεν μου είχε παρουσιάσει κάποιο πρόβλημα.

    Όπως διάβασα, ένα κοινό πρόβλημα των iPhones με lightning connector όταν φορτίζονται με φορτιστές αυτοκινήτου ή με καλώδια lightning μη εξουσιοδοτημένων κατασκευαστών είναι βλάβη στο U2 tristar chip. Το πρόβλημα που προκύπτει από αυτή τη βλάβη είναι η μη φόρτιση της μπαταρίας ακόμη κι αν εμφανίζεται το εικονίδιο της φόρτισης (fake charging). Στη δική μου περίπτωση δεν ανοίγει καν το τηλέφωνο και δεν είμαι σίγουρος αν η βλάβη είναι μόνο αυτή. Ίσως το ίδιο chip κάνει κάποιους ελέγχους και αν δεν τους ξεπεράσει δεν εκκινεί η συσκευή.
    Αν η βλάβη είναι αυτή, η λύση είναι η αντικατάσταση του U2 IC. Υπάρχουν πολλά videos στο youtube με την συγκεκριμένη επισκευή αλλά δεν έχω επιχειρήσει ποτέ να κάνω BGA κολλήσεις σε πλακέτα.
    Πόσο θα στοιχίσει μία τέτοια εργασία σε έναν τεχνικό αν του πάω το καινούριο chip;

    0 Not allowed! Not allowed!

  5. #15
    Μέλος Το avatar του χρήστη Dbnn
    Όνομα
    Δημήτρης
    Εγγραφή
    Mar 2013
    Περιοχή
    Athens
    Μηνύματα
    1.570

    Προεπιλογή

    Αν εκανε update σε νεο ios για αυτο δεν ξεκιναει. Τα νεα ios εχουν πολλα προβληματα. Δεν ειναι θεμα hardware, πρεπει να μπεις με dfu mode και να περασεις παλαιοτερη εκδοση ios, υπαρχει ειδικο προγραμμα που το κανει αυτο αν δεν το βλεπει το iTunes ωστε να περασει το bootloader για να ανεβασεις ios. Μετα θα στο δει το iTunes και θα περασεις κανονικα το ios. Μην πας σε μαγαζια iMitsos κλπ γιατι δεν θες να δεις τι θα γινει στο κινητο σου μετα απο ενα μηνα.
    Εντελως φιλικα.

    0 Not allowed! Not allowed!

  6. #16
    Μέλος Το avatar του χρήστη soler
    Όνομα
    Παναγιώτης
    Εγγραφή
    Nov 2015
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    89

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ioanniskar Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ευχαριστώ για την βοήθεια αλλά όπως έγραψα στο πρώτο post τα έχω δοκιμάσει όλα αυτά που περιγράφετε από την πρώτη στιγμή και δεν μπαίνει σε DFU mode.
    Κατέληξα πως το πρόβλημα είναι αποκλειστικά hardware και προέκυψε μάλλον μετά από φόρτιση με φθηνό φορτιστή αυτοκινήτου. Το περίεργο είναι πως τον συγκεκριμένο φορτιστή τον χρησιμοποιώ χρόνια και δεν μου είχε παρουσιάσει κάποιο πρόβλημα.

    Όπως διάβασα, ένα κοινό πρόβλημα των iPhones με lightning connector όταν φορτίζονται με φορτιστές αυτοκινήτου ή με καλώδια lightning μη εξουσιοδοτημένων κατασκευαστών είναι βλάβη στο U2 tristar chip. Το πρόβλημα που προκύπτει από αυτή τη βλάβη είναι η μη φόρτιση της μπαταρίας ακόμη κι αν εμφανίζεται το εικονίδιο της φόρτισης (fake charging). Στη δική μου περίπτωση δεν ανοίγει καν το τηλέφωνο και δεν είμαι σίγουρος αν η βλάβη είναι μόνο αυτή. Ίσως το ίδιο chip κάνει κάποιους ελέγχους και αν δεν τους ξεπεράσει δεν εκκινεί η συσκευή.
    Αν η βλάβη είναι αυτή, η λύση είναι η αντικατάσταση του U2 IC. Υπάρχουν πολλά videos στο youtube με την συγκεκριμένη επισκευή αλλά δεν έχω επιχειρήσει ποτέ να κάνω BGA κολλήσεις σε πλακέτα.
    Πόσο θα στοιχίσει μία τέτοια εργασία σε έναν τεχνικό αν του πάω το καινούριο chip;
    Καλημέρα! Όπως πολύ σωστά έγραψες τα 5/5s έχουν αυτή την αδυναμία. Πρόκειται για το USB ic, η u2 όπως είναι γνωστό το οποίο καίγεται από φορτιστές αυτοκινήτου, κινεζικους φορτιστές χαμηλής ποιότητας κλπ.
    Σχεδόν σίγουρα αυτό είναι το πρόβλημα στο δικό σου εάν δεν προηγήθηκε κάποια πτώση η κάτι άλλο. Το θέμα με τα 5αρια είναι πως το συγκεκριμένο ολοκληρωμένο βρίσκεται κολλητα στην cpu και επίσης έχει τη γνωστή ρητίνη η οποία κάνει τη διαδικασία πιο δύσκολη. Δεν νομίζω να συμφέρει να στο κάνει κάποιος άλλος καθώς η αξία της συσκευής είναι πλέον μικρή..

    0 Not allowed! Not allowed!
    Microsoldering board level repairs and electronics
    Follow me @ YouTube

  7. #17
    Μέλος Το avatar του χρήστη ioanniskar
    Όνομα
    Γιάννης
    Εγγραφή
    Dec 2008
    Περιοχή
    Πάτρα
    Μηνύματα
    269

    Προεπιλογή

    Θα δοκιμάσω να το επισκευάσω μόνος μου αφού δεν αξίζει να δώσω περισσότερα από την αξία του κινητού για να δοκιμάσουν να το φτιάξουν.
    Θα μου προτείνατε κάποιο flux και wick; Το τσιπάκι είναι 2mm.

    0 Not allowed! Not allowed!

Σελίδα 2 από 2 ΠρώτηΠρώτη 1 2

Παρόμοια Θέματα

  1. Προειδοποίηση Apple
    By Bobiras in forum Ειδήσεις
    Απαντήσεις: 8
    Τελευταίο Μήνυμα: 24-02-15, 22:44
  2. τάμπλετ κολλημένο
    By sofaki in forum Software Η/Υ
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 15-02-13, 16:35
  3. Iphone 3 Προβλημα στο Wifi
    By Radiometer in forum Συσκευές GSM / GPS / Tablet
    Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο Μήνυμα: 30-09-11, 12:16
  4. οθονη apple- συνδεση με vga
    By IOANNIS in forum Hardware Η/Υ
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 15-10-07, 19:41

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας