Σελίδα 1 από 2 1 2 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 10 από 13

Θέμα: Avr σε γεννήτρια

  1. #1
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Νίκος
    Εγγραφή
    Mar 2014
    Περιοχή
    Ηράκλειο Κρητης
    Μηνύματα
    18

    Προεπιλογή Avr σε γεννήτρια

    Καλησπερα.
    Μου πουλάει ένας γνωστός μια γεννήτρια βενζίνης 9kva την οποια θελω να χρησιμοποιήσω σαν backup σε αυτόνομο σύστημα στο σπίτι που μένω(δεν υπάρχει δεή) και να αντικαταστήσει την ήδη υπάρχουσα diesel λόγω παλαιότητας και βλαβών.
    Η ερώτηση μου είναι η εξής :
    Η γεννήτρια αυτή απ΄ότι μου λέει ο ιδιοκτήτης δεν έχει avr. Μπορώ να της βάλω εγώ κάποιο aftermarket ή της diesel αν έχει ;
    Η βενζίνης φοράει κινητήρα kawasaki fe350 και η diesel έιναι η kraft 6500e με τον 186f η οποία στο ιντερνετ δεν δείχνει να έχει avr με την οποία δουλεύουν όλα στο σπίτι απροβλημάτιστα εκτός από το πλυντήριο.
    Παραθέτω φωτογραφίες και από τις 2.
    Ευχαριστώ.
    https://www.dropbox.com/s/sojn3mbl88...04716.jpg?dl=0

    https://www.dropbox.com/s/9q7q1zrjhm...%2013.jpg?dl=0

    0 Not allowed! Not allowed!

  2. #2
    Μέλος Το avatar του χρήστη ΝΕΚΤΑΡΙΟΟΣ
    Όνομα
    Νεκταριος
    Εγγραφή
    Jan 2013
    Περιοχή
    ΑΙΓΙΝΑ
    Μηνύματα
    859

    Προεπιλογή

    καλημερα φιλε Νικο, η κραφτ εχει avr ειναι πισω στην πομπινα βγαζωντας το μαυρο καπακι (ειναι αυτο που ελενχει την διεγερση Συνημμένο Αρχείο 66992) τωρα αν θελεις να βαλεις καπιο σταθεροποιητη πρεπει νωμιζω να τον σηκωνη και η μηχανη , αν επιτρεπεται τι προβληματα αντιμετοπιζεις απο την κραφτ ? το λεω επιδη εμενα δεν μου εχει παρουσιασει κανενα προβλημα .

    0 Not allowed! Not allowed!

  3. #3
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Νίκος
    Εγγραφή
    Mar 2014
    Περιοχή
    Ηράκλειο Κρητης
    Μηνύματα
    18

    Προεπιλογή

    Καλησπέρα Νεκτάριε.
    Η kraft έχει άπειρες ώρες χρήσης και ηδη μια περιέληξη στο ενεργητικό της , αν και απο πλευράς απόδοσης δεν έχω κάποιο θέμα. Στα περιφεριακά είναι το πρόβλημα. Μου έχει κάψει 2 ανορθωτές και τώρα πρέπει να έχει καεί το μάτι που δίνει ρευμα στον ανορθωτή , μου έχει πετάξει 2 φορές το σωληνάκι της επιστροφής πετρελαίου με αποτέλεσμα να γεμίσει καπνό και λαδίλα η αποθήκη που την έχω.Τα έφτυσε και η κορδονίερα...
    Το θέμα μου είναι ότι δεν εχω βρει κάποιον μάστορα στο ηράκλειο που μένω να της κάνει σωστό service όλοι την μπαλώνουν..
    Η βενζίνης που θέλω να πάρω είναι και λίγο πιο δυνατή σε kva απλά δεν ξέρω αν μπορεί να δουλέψει το σπίτι χωρις avr. Αυτός που την έχει δουλεύε μόνο εργαλεία.

    0 Not allowed! Not allowed!

  4. #4
    Μέλος Το avatar του χρήστη ΝΕΚΤΑΡΙΟΟΣ
    Όνομα
    Νεκταριος
    Εγγραφή
    Jan 2013
    Περιοχή
    ΑΙΓΙΝΑ
    Μηνύματα
    859

    Προεπιλογή

    εσυ φιλε νικο εχεις πιθανωτατα φοτοβολταικα ετσι δεν ειναι? αληθεια αν επιτρεπεται ποσο στην αφηνει αυτη την μηχανη γιατι την βλεπω σε λιγο μαυρο χαλι . Αν εχεις ακουσει απο τις συζητισεις εδω οι ευεσθητες συσκευες δεν κανει να δουλευουν με γενητρια , λογο συχνοτητας ,και του ημιτονου που βγαζουν. οσο για την καινουργια περιελιξη ειναι καλυτερη απο της μανας της .Τα σωληνακια του πετρελαιου που πανε πανω στην αντλια αλαξε τα ολα και πριν την αντλια βαλε ενα φιλτρο με μια υδατοπαγιδα , (παρεπιπτοντος της εχεις βγαλει το τεποζιτο απο πανω ετσι ? περνει απο καπιο βαρελι.πιθανων)φιλτρο αερα καθαρισμος η αλλαγη καθε 500 ωρες τα λαδια (το φαι της μηχανης) επισης το ιδιο . Οσο για την κορδονιερα ελπιζω να μην εσπασε το ελατηριο πας σε μαγαζι που πουλαει διαφορα και του ζητας σκοινι για κορδονιερα.
    τωρα οσο για των ανορθωτη δεν ξερω , ξερω (θεορητικα οτι εχει το πηνειο -μανιατο μετα παμε στον ανορθοτη οπου εκει φορτιζει την μπαταρια ελπιζω να εχεις πανω αλλα δινει και στην διεγερση της μηχανης (το τελευταιο εχει σχεση με το avr της πομπινας αυτο που ρηθμιζει την ταση) ελπιζω να μην σε κουρασα και συγνωμη αν εγινα κουραστικος
    παντος την 9αρα παρτην . βλεπεις που να ξεραμε να περναμε honta - robin -kawasaki..πεσαμε στους κινεζους .

    0 Not allowed! Not allowed!

  5. #5
    Μέλος Το avatar του χρήστη ΝΕΚΤΑΡΙΟΟΣ
    Όνομα
    Νεκταριος
    Εγγραφή
    Jan 2013
    Περιοχή
    ΑΙΓΙΝΑ
    Μηνύματα
    859

    Προεπιλογή

    Α και μην ξεχναμε οτι η βενζινομηχανη καιει πολυ ενω με ενα λιτρο πετρελαιο την βγαζεις καπος

    0 Not allowed! Not allowed!

  6. #6
    Μέλος
    Όνομα
    Βασίλης
    Εγγραφή
    Sep 2011
    Περιοχή
    Κερατσίνι
    Μηνύματα
    8.775

    Προεπιλογή

    Δεν μπορω να δω τι γεννητρια φορααει,μαλλον syncro ειναι .Αvr δεν παιρνει αλλα μπορει να δουλεψει τα φορτια του σπιτιου σου.
    Το μεγαλο μειον ειναι οτι ειναι βενζινη η οποια ειναι λιγο επικινδυνο καυσιμο και θελει ιδιατερη προσοχη κατα την αποθηκευση.

    ΥΓ επισης αλλο ενα μειον ειναι οτι ειναι τριφασικη η συγκεκριμενη και δεν προκειται να σε εξυπηρετησει

    0 Not allowed! Not allowed!
    Δυο πράγματα είναι άπειρα, το σύμπαν και η ανθρώπινη βλακεία, αλλά για το σύμπαν δεν είμαι εντελώς σίγουρος

  7. #7
    Μέλος
    Όνομα
    Μάρκος
    Εγγραφή
    Mar 2012
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    2.946

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ΝΕΚΤΑΡΙΟΟΣ Εμφάνιση μηνυμάτων
    καλημερα φιλε Νικο, η κραφτ εχει avr ειναι πισω στην πομπινα βγαζωντας το μαυρο καπακι (ειναι αυτο που ελενχει την διεγερση Συνημμένο Αρχείο 66992) τωρα αν θελεις να βαλεις καπιο σταθεροποιητη πρεπει νωμιζω να τον σηκωνη και η μηχανη , αν επιτρεπεται τι προβληματα αντιμετοπιζεις απο την κραφτ ? το λεω επιδη εμενα δεν μου εχει παρουσιασει κανενα προβλημα .
    Η KDG 6500 E δεν έχει AVR. Μόνο το τριφασικό μοντέλο (KDG 6500 E-T) είχε. Το έψαξα νωρίτερα στην δουλειά σε παλιό κατάλογο. Αν θέλετε αύριο να σας στείλω τα τεχνικά χαρακτηριστικά της.

    0 Not allowed! Not allowed!
    Όταν όλα τα άλλα έχουν αποτύχει..... RTFM.
    Short instructions: >>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>> >>>> Good Luck!
    https://diyelectronics-gr.blogspot.gr https://www.facebook.com/groups/872041030200567

  8. #8
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Νίκος
    Εγγραφή
    Mar 2014
    Περιοχή
    Ηράκλειο Κρητης
    Μηνύματα
    18

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ΝΕΚΤΑΡΙΟΟΣ Εμφάνιση μηνυμάτων
    εσυ φιλε νικο εχεις πιθανωτατα φοτοβολταικα ετσι δεν ειναι? αληθεια αν επιτρεπεται ποσο στην αφηνει αυτη την μηχανη γιατι την βλεπω σε λιγο μαυρο χαλι . Αν εχεις ακουσει απο τις συζητισεις εδω οι ευεσθητες συσκευες δεν κανει να δουλευουν με γενητρια , λογο συχνοτητας ,και του ημιτονου που βγαζουν. οσο για την καινουργια περιελιξη ειναι καλυτερη απο της μανας της .Τα σωληνακια του πετρελαιου που πανε πανω στην αντλια αλαξε τα ολα και πριν την αντλια βαλε ενα φιλτρο με μια υδατοπαγιδα , (παρεπιπτοντος της εχεις βγαλει το τεποζιτο απο πανω ετσι ? περνει απο καπιο βαρελι.πιθανων)φιλτρο αερα καθαρισμος η αλλαγη καθε 500 ωρες τα λαδια (το φαι της μηχανης) επισης το ιδιο . Οσο για την κορδονιερα ελπιζω να μην εσπασε το ελατηριο πας σε μαγαζι που πουλαει διαφορα και του ζητας σκοινι για κορδονιερα.
    τωρα οσο για των ανορθωτη δεν ξερω , ξερω (θεορητικα οτι εχει το πηνειο -μανιατο μετα παμε στον ανορθοτη οπου εκει φορτιζει την μπαταρια ελπιζω να εχεις πανω αλλα δινει και στην διεγερση της μηχανης (το τελευταιο εχει σχεση με το avr της πομπινας αυτο που ρηθμιζει την ταση) ελπιζω να μην σε κουρασα και συγνωμη αν εγινα κουραστικος
    παντος την 9αρα παρτην . βλεπεις που να ξεραμε να περναμε honta - robin -kawasaki..πεσαμε στους κινεζους .
    Ναι με φωτοβολταικο και μια μικρη ανεμογεννητρια δουλευει το σπιτι. 250€ μου δινει την kawasaki εξωτερικα ειναι ζορισμενη γιατι δουλευε σε εργοταξια. Στην diesel τωρα :
    Τα σωληνακια της τα αλλαξα ολα , της εχω βαλει ενα 25αρι ντεποζιτο για να μην συμπληρωνω συνεχεια.
    Στην κορδονιερα εχει φαγωθει μεσα το ενα αυτακι που πεταγεται οταν τραβας το κορδονι και τις περισσοτερες φορες δεν πιανει κοντρα. Της εχω βαλει φιλτρο πετρελαιου και λαδια αλλαζω καθε χρονο. Γενικα την προσεχω απλα ειναι πολυκαιρισμενη.
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από vasilimertzani Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν μπορω να δω τι γεννητρια φορααει,μαλλον syncro ειναι .Αvr δεν παιρνει αλλα μπορει να δουλεψει τα φορτια του σπιτιου σου.
    Το μεγαλο μειον ειναι οτι ειναι βενζινη η οποια ειναι λιγο επικινδυνο καυσιμο και θελει ιδιατερη προσοχη κατα την αποθηκευση.

    ΥΓ επισης αλλο ενα μειον ειναι οτι ειναι τριφασικη η συγκεκριμενη και δεν προκειται να σε εξυπηρετησει
    Βασιλη εχει ταμπελακι επανω αλλα εχουν σβησει τα γραμματα.
    Τα φορτια λογικα τα σηκωνει , το θεμα ειναι μην αρχησει να καιει συσκευες λογω αυξομειωσης τασης..
    Την βενζινη την φοβαμαι και εγω αλλα την πουλαει σε καλη τιμη και στο δουλεμα της φαινεται καλη.
    Εχει και μονοφασικη εξοδο την οποια μπορω να συνδεσω στον ινβερτερ μου ο οποιος εχει passthrough και δινει στο σπιτι ενω παραλληλα φορτιζει τις μπαταριες.

    0 Not allowed! Not allowed!

  9. #9
    Μέλος
    Όνομα
    Νίκος
    Εγγραφή
    Apr 2016
    Περιοχή
    Μηχανιώνα
    Μηνύματα
    33

    Προεπιλογή

    Καλημέρα σας,
    έχω αναρτήσει το παρόν και σε άλλη ενότητα αλλά βλέποντας οτι αναφέρεστε σε γεννήτρια το παραθέτω και εδώ.
    θα ήθελα την βοήθεια σας και τις γνώσεις σας σχετικά με τα παρακάτω:
    λόγω συχνών διακοπών τάσης στην περιοχή μου από την ΔΕΗ έχω αγοράσει μία γεννήτρια μοντέλο MASTER 4,5KVA την οποία έχω μόνιμα συνδεδεμένη στον πίνακα και με ένα μεταγωγικό διακόπτη επιλέγω ή την ΔΕΗ ή την γεννήτρια.
    Οι καταναλώσεις για την γεννήτρια αφορούν ένα ψυγείο,τηλεόραση, φωτισμό και θέρμανση απο λέβητα , περίπου 1,5KW.
    Υπάρχουν αρκετές φορές που η γεννήτρια ανεβοκατεβάζει στροφές (χωρίς να ξέρω τον λόγο) με επακόλουθο η τάση να κυμαίνεται από 190V - 250V.
    Για να προστατεύσω τις συσκευές μου χρειάζομαι ένα σταθεροποιητή τάσης προφανώς.
    Διάβασα στο διαδίκτυο ότι υπάρχουν με SERVO MODE με RELAY MODE, με
    λειτουργία χρονικής καθυστέρησης για προστασία συσκευών στην εκκίνηση, με χρόνο απόκρισης : 1"για 10% αλλαγή τάσης, με μηδενική παραμόρφωση κυματομορφής.
    Υψηλής απόδοσης τοροειδής μετασχηματιστής.
    Με AVR.
    Υπάρχουν με ψηφιακά όργανα και αναλογικά, τι είναι καλύτερο?
    Τι σημαίνουν όλα τα παραπάνω ?
    Ποιόν τύπο σταθεροποιητή να επιλέξω που να συνεργάζεται με την γεννήτρια ?
    Υπάρχει διαφορά εάν ο σταθεροποιητής θα είναι συνδεδεμένος με ΔΕΗ ή γεννήτρια ? ( δεν εννοώ για τα KW αλλά για την συμπεριφορά του δηλ. απο την ΔΕΗ θα παίρνει καθαρή τάση με συγκεκριμένες τιμές ενώ από την γεννήτρια τάση με σκαμπανεβάσματα.)
    Μπορείτε να μου προτείνεται κάποια μάρκα - μοντέλο για τις ανάγκες μου ?
    Σας ευχαριστώ.

    0 Not allowed! Not allowed!

  10. #10
    Μέλος Το avatar του χρήστη ΝΕΚΤΑΡΙΟΟΣ
    Όνομα
    Νεκταριος
    Εγγραφή
    Jan 2013
    Περιοχή
    ΑΙΓΙΝΑ
    Μηνύματα
    859

    Προεπιλογή

    για σου φιλε Νικο απο Μηχανιώνα ,εξαρτατε τι συσκευη θελεις να προστατεψεις πχ εγω για το ψυγειο εχω ενα σταθεροποιητη με ΧΡΟΝΟΚΑΘΥΣΤΕΡΗΣΗ (κατι σαν τα χρηματοκιβοτια δηλαδη ) αλλα απο τις επαναφωρες τα τακ τακ που κανει κωβει και ξαναρχεται ειναι μια χαρα. αν πχ μιλαμε για υπολογιστη τωτε παμε σε υπς (με μπαταριες) αλλο παραδειγμα στο μαγαζι (βενζιναδικο) στα ηλεκτρονικα των ανλιων εχουν βαλει σταθεροποιητη μοτερ SERVO MODE δηλαδη τωρα, στα νησια για να ειναι πιο σιγουροι βαζουν υπς. Αλλα για σενα ειπαμε τι θελεις να προστατεψεις.

    0 Not allowed! Not allowed!

Σελίδα 1 από 2 1 2 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. πως δουλεύει το AVR σε μια γεννήτρια
    By briko in forum Ηλεκτρολογικά
    Απαντήσεις: 14
    Τελευταίο Μήνυμα: 17-06-17, 17:34
  2. AVR: Ερώτηση για χρήση υπορουτινών και RAM σε AVR
    By Ηλιάδης Μάνος in forum Μικροελεγκτές
    Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο Μήνυμα: 19-12-15, 16:49
  3. AVR studio4 και AVR-readyboard1 δεν συνεργάζονται.
    By PATENTAS10 in forum Μικροελεγκτές
    Απαντήσεις: 22
    Τελευταίο Μήνυμα: 18-03-11, 01:50
  4. γεννήτρια
    By stathiss in forum Ηλεκτρονικά
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 07-08-07, 18:54

Tags for this Thread

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας