Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 9 από 9

Θέμα: Website android application

  1. #1
    Μέλος
    Όνομα
    Γιάννης
    Εγγραφή
    Jul 2012
    Περιοχή
    Κοζάνη
    Μηνύματα
    372

    Προεπιλογή Website android application

    Θα ήθελα την βοήθεια σας.
    Έχω ένα μαγειρικό site με την αδερφή μου και θέλω να το κάνω να λειτουργεί αυτόνομα χωρίς σύνδεση σε κινητό android.
    Πράγματι βρήκα ένα site online το οποίο και το έκανε σαν εφαρμογή android αλλά για να λειτουργήσει και να εμφανίζονται
    οι συνταγές, θα πρέπει να υπάρχει σύνδεση wifi η δεδομένων. Δώρο άδωρο δηλαδή.
    Τι πρέπει να κάνω για να γίνει αυτόνομη εφαρμογή χωρίς ανάγκη σύνδεσης και να το βάλω στο google play store;
    Υπ' όψη ότι πλήρωσα 25$ για εγγραφή της εφαρμογής στο play store αλλά περιμένει έγκριση.
    Ελπίζω στην βοήθεια σας

    0 Not allowed! Not allowed!

  2. #2
    Μέλος
    Όνομα
    Παναγιώτης
    Εγγραφή
    Jan 2005
    Περιοχή
    ΑΘΗΝΑ
    Μηνύματα
    4.868

    Προεπιλογή

    Μου φαίνεται πολύ παράξενο να υπάρχει τρόπος μετατροπής ενός site σε εφαρμογή.
    Απ' ό,τι ξέρω, ο μόνος τρόπος είναι να φτιάξεις εφαρμογή για android.

    0 Not allowed! Not allowed!
    Διάλογος EL σε chat:
    - Μελενέ διονυση οιμε ελεφθεροσ εχής αγωρη εε
    - imina mi lene maria kia psixno agggoriii kalooo
    - Ελει νικα γράψαι ανκληκα δεν ξαιρο

  3. #3
    Μέλος Το avatar του χρήστη GiwrgosTH
    Όνομα
    Γιώργος
    Εγγραφή
    Apr 2005
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    1.304

    Προεπιλογή

    Για να το κάνεις offline δεν θα πρέπει ο χρήστης να κατεβάσει μια εφαρμογή κάποιων δεκάδων ή και εκατοντάδων gigabyte?
    Όλο το site δηλαδή μαζί με βίντεο, φωτογραφίες κλπ.
    Ποιος θα το κάνει αυτό?
    Εκτός αν έχεις μόνο ένα λιτό κείμενο για την κάθε συνταγή.

    0 Not allowed! Not allowed!
    Δυστυχώς τα Watt είναι σαν τα λεφτά, δε βγαίνουν εύκολα...
    GiwrgosTH
    (C) 2014

  4. #4
    Μέλος
    Όνομα
    Γιάννης
    Εγγραφή
    Jul 2012
    Περιοχή
    Κοζάνη
    Μηνύματα
    372

    Προεπιλογή

    @GiwrgosTH: Τώρα που το λες, τι θα ήταν καλύτερο; Να παρέχω όλο το site σαν εφαρμογή δωρεάν ή να βάλω μερικές εκατοντάδες συνταγές και να βγάζω νέες versions κάθε φορά;
    Πράγματι το site δεν περιέχει πάρα πολλές φωτογραφίες και αυτό είναι το μείον του αλλά η πλειοψηφία των συνταγών είναι σε κείμενο.

    0 Not allowed! Not allowed!

  5. #5
    Μέλος Το avatar του χρήστη Fire Doger
    Όνομα
    Στέφανος
    Εγγραφή
    Jan 2015
    Περιοχή
    .
    Μηνύματα
    1.519

    Προεπιλογή

    Το καλύτερο θα ήταν να κατεβάζει ο χρήστης μια εφαρμογή η οποία:
    1. Θα εμφανίζει με διάφορους τρόπους όλο το περιεχόμενο του site σου
    2. Θα είναι μικρή (3-4Mb max) για να μην είναι η πρώτη που θα διαγράψει όταν θα θέλει να βάλει κάτι άλλο.

    Θα αποτελείτε από 3 βασικά τμήματα:
    α. Οι offline συνταγές.
    β. Ανακατεύθυνση στο site σου με τον browser της επιλογής του για να μπορεί εύκολα και γρήγορα να βλέπει το πλήρες site όταν το επιθυμεί.
    γ. Γενικές πληροφορίες, ads και τέτοια ψιλοπράγματα που έχει κάθε εφαρμογή.

    α: Δεν χρειάζεται να βγάζεις update κάθε 3 και 2. Θα υπάρχουν οι συνταγές σου σε κάποιο χώρο είτε στο site σου είτε σε κάποια πλατφόρμα σε αρχεία κειμένου txt μορφοποιημένες με κάποια κωδικοποίηση τύπου WYSIWYG ή κάτι παρόμοιο για να μπορεί το κείμενό σου να έχει τελείες, υπογραμμίσεις, χρώματα κλπ
    Η εφαρμογή κατά την πρώτη εκκίνηση θα κάνει update και θα κατεβάζει όλα αυτά τα αρχεία και θα τα αποθηκεύει στην μνήμη του κινητού (η οποία είναι μερικά Gb ακόμα και σε συσκευές των 50$ με μία sd) και θα εμφανίζει τις συνταγές σε κατηγορίες ή ότι άλλο σε βολεύει. Σε επόμενες εκκινήσεις (εάν υπάρχει δίκτυο) θα ελέγχει την έκδοση των συνταγών που θα υπάρχουν στην πλατφόρμα με την έκδοση των συνταγών που κατέβασε τελευταία φορά, αν υπάρχει καινούρια έκδοση συνταγών ανεβασμένη θα ενημερώνει τον χρήστη ο οποίος θα επιλέγει αν θέλει να ενημερώσει ή όχι. Επίσης θα υπάρχει και ένα αρχείο που θα δείχνει τις διαφορές κάθε έκδοσης (change log) και η εφαρμογή στημένη έτσι ώστε να κατεβάζει κάθε φορά μόνο τα νέα αρχεία συνταγών και αυτά τα οποία έχουν υποστεί αλλαγές και όχι πχ 1000 αρχεία συνταγών txt που τα 980 υπάρχουν ήδη και δεν έχουν αλλαχτεί, θα κατεβάζει μόνο τα 20, αν υπάρχουν παλιά θα τα κάνει overwrite και τα καινούρια απλώς θα προστίθενται.

    β: Ένα απλό κουμπί θα είναι με 5 γραμμές κώδικα, απλώς θα κάνει αίτηση να ανοίξει η σελίδα σου στον browser.

    γ: Τα ads είναι λεφτά και στις εφαρμογές την φραγή των ads πρέπει να ξέρεις για να την βάλεις.

    0 Not allowed! Not allowed!

  6. Ένα μέλος ευχαρίστησε τον Fire Doger για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    nestoras (14-10-16)

  7. #6
    Μέλος
    Όνομα
    Γιάννης
    Εγγραφή
    Jul 2012
    Περιοχή
    Κοζάνη
    Μηνύματα
    372

    Προεπιλογή

    Φίλε Στέφανε: Πράγματι πολύ σωστά όσα είπες και θα τα χρησιμοποιήσω ως οδηγό για την εφαρμογή. Δεν γνωρίζω βέβαια πολλά τεχνικά θέματα αλλά πιστεύω να τα καταφέρω.
    Η εφαρμογή λέγεται greek kouzina και είναι πλέον διαθέσιμη από το google store. Αν δεν σου κάνει κόπο ρίχτης μια ματιά για να μου πεις και εντυπώσεις καθότι φαίνεσαι αρκετά ψαγμένος.
    Ευχαριστώ πολύ

    0 Not allowed! Not allowed!

  8. #7
    Μέλος Το avatar του χρήστη Fire Doger
    Όνομα
    Στέφανος
    Εγγραφή
    Jan 2015
    Περιοχή
    .
    Μηνύματα
    1.519

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από misterno Εμφάνιση μηνυμάτων
    Φίλε Στέφανε: Πράγματι πολύ σωστά όσα είπες και θα τα χρησιμοποιήσω ως οδηγό για την εφαρμογή. Δεν γνωρίζω βέβαια πολλά τεχνικά θέματα αλλά πιστεύω να τα καταφέρω.
    Η εφαρμογή λέγεται greek kouzina και είναι πλέον διαθέσιμη από το google store. Αν δεν σου κάνει κόπο ρίχτης μια ματιά για να μου πεις και εντυπώσεις καθότι φαίνεσαι αρκετά ψαγμένος.
    Ευχαριστώ πολύ
    Να σου πω την αλήθεια μου φαίνεται άχρηστη. Ουσιαστικά εμφανίζει την σελίδα σου όπως ακριβώς φαίνεται και στο chrome, στον Firefox, στον opera κλπ (οι οποίοι browser έχουν και συμπίεση δεδομένων και φορτώνουν γρηγορότερα) γιατί να μην μπω απ' το opera (που επίσης είναι ~3MB ο mini) και να κατεβάσω την εφαρμογή σου και να μου τρώει μνήμη, θέση μαζί με τις άλλες εφαρμογές (και ψάχνω περισσότερο όταν χρειάζομαι να βρω κάποια) και κάνει το κινητό μου ποιο αργό?

    Αυτό που σου πρότεινα είναι για κάποιον που θα γράψει κώδικα, να του εξηγήσεις τι θέλεις και να έχεις και εσύ μια ιδέα για το πως είναι στημένες άλλες εφαρμογές.

    *Edit: Τώρα που το ξαναβλέπω το site έχει πολλές συνταγές, δωρεάν από έτοιμα template δεν πρόκειται να βρεις λύση.

    *Αχ να χαμε και μια black forest έτσι που την είδα μου γυάλισε

    0 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Fire Doger : 14-10-16 στις 20:56

  9. #8
    Μέλος
    Όνομα
    Γιάννης
    Εγγραφή
    Jul 2012
    Περιοχή
    Κοζάνη
    Μηνύματα
    372

    Προεπιλογή

    Στέφανε η αλήθεια είναι ότι ούτε και γω την βρίσκω πρακτική την εφαρμογή. Ο μόνος λόγος που την έκανα είναι για να λέω ότι έχω και απλικέισο (τρομάρα μου).
    Αν πάντως μπορέσω, θα την κάνω σαν προσφορά 100 συνταγών δωρεάν ή κάτι παρόμοιο για να είναι ελαφριά και ευκολοδούλευτη.
    Άλλες ιδέες;
    ΥΣ. όσο για την black forest λόγω ειδικής θεραπείας που κάνω έχω ξεχάσει την λέξη "γλυκό"

    0 Not allowed! Not allowed!

  10. #9
    Μέλος
    Όνομα
    Μάρκος
    Εγγραφή
    Mar 2012
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    2.946

    Προεπιλογή

    Κατά την άποψή μου, ο χρήστης πρέπει να έχει τον απόλυτο έλεγχο του τι θα κατεβαίνει στο κινητό του, συνεπώς θα ήταν καλύτερα να μην κατεβαίνει τίποτε αυτόματα αλλά να κάνει περιήγηση στο site και να επιλέγει ο χρήστης ποιες συνταγές θα κατεβάσει στο κινητό για χρήση ofline.

    0 Not allowed! Not allowed!
    Όταν όλα τα άλλα έχουν αποτύχει..... RTFM.
    Short instructions: >>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>> >>>> Good Luck!
    https://diyelectronics-gr.blogspot.gr https://www.facebook.com/groups/872041030200567

Παρόμοια Θέματα

  1. Android
    By JohnSerres in forum Ερωτήσεις Αρχάριων
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 30-04-15, 21:31
  2. android
    By finos in forum Software Η/Υ
    Απαντήσεις: 10
    Τελευταίο Μήνυμα: 29-04-15, 17:41
  3. Android εφαρμογές
    By GR_KYROS in forum Συσκευές GSM / GPS / Tablet
    Απαντήσεις: 24
    Τελευταίο Μήνυμα: 20-07-14, 21:59
  4. Προγραμματα για κατασκευη application για το iphone????
    By _pike in forum Συσκευές GSM / GPS / Tablet
    Απαντήσεις: 8
    Τελευταίο Μήνυμα: 06-08-12, 16:14

Tags for this Thread

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας