Σελίδα 1 από 3 1 2 3 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 10 από 23

Θέμα: κυκλωμα καθυστερηση σηματος

  1. #1
    Μέλος Το avatar του χρήστη nio-4-
    Όνομα
    Γιάννης
    Εγγραφή
    Feb 2008
    Περιοχή
    Σέρρες
    Μηνύματα
    1.277

    Προεπιλογή κυκλωμα καθυστερηση σηματος

    Γεια σας,

    επανερχομαι ξανα για να κανω μια παραλλαγη ενος κυκλωματος το οποίο εχω κανει προσπαθησα να το καλιμπραρω αλλα δεν θελω να παιδευομαι αλλο και σκεφτηκα στο παρακατω κυκλωμα να το διακοψω καπου, η στην αρχη και να καθυστερησω το σημα εξοδου απο τον φωτοπολλαπλασιαστη εστι ωστε να μπορεσει να διαβαστει απο το arduino MEGA2560 που εχω.
    PDR56-probe-schematic.jpg

    εχετε καμια ιδεα?

    παραθετω και ενα βιντεο στο οποιο αναφερει ακριβος το προβλημα της διασυνδεσης και λεει εναν τροπο τον οποιον θα τον καταλαβετε εσεις καλυτερα απο μενα!!! βασικα να μπειτε ποιο γρηγορα στο νοημα.


    0 Not allowed! Not allowed!

  2. #2
    Μέλος
    Εγγραφή
    Nov 2007
    Μηνύματα
    1.452

    Προεπιλογή

    Πριν χρόνια, όντας φοιτητής είχα στήσει πολλά τέτοια μετρητικά. Ήταν υλικά της Cray και της LeRoy αν θυμάμαι, με την κάθε κάρτα να κάνει μερικές χιλιάδες δολάρια. Τεχνολογία του 50 που δούλευε με κάτι αρχαίες ISA καρτες. Τουλάχιστον σήμερα μπορείς να κάνεις τα ίδια (??) με DIY κυκλώματα και arduino. Πόσο θες να καθυστερήσεις το σήμα? |Τότε για μερικά nsec βάζαμε μικρες κουλούρες ομοαξονικου...

    1 Not allowed! Not allowed!

  3. Ένα μέλος ευχαρίστησε τον pstratos για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    nio-4- (16-10-16)

  4. #3
    Μέλος Το avatar του χρήστη nio-4-
    Όνομα
    Γιάννης
    Εγγραφή
    Feb 2008
    Περιοχή
    Σέρρες
    Μηνύματα
    1.277

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από pstratos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Πριν χρόνια, όντας φοιτητής είχα στήσει πολλά τέτοια μετρητικά. Ήταν υλικά της Cray και της LeRoy αν θυμάμαι, με την κάθε κάρτα να κάνει μερικές χιλιάδες δολάρια. Τεχνολογία του 50 που δούλευε με κάτι αρχαίες ISA καρτες. Τουλάχιστον σήμερα μπορείς να κάνεις τα ίδια (??) με DIY κυκλώματα και arduino. Πόσο θες να καθυστερήσεις το σήμα? |Τότε για μερικά nsec βάζαμε μικρες κουλούρες ομοαξονικου...
    τα σηματα που ερχονται ειναι της ταξεως των 10-50us πλατος και θα ηθελα καθυστερουν ετσι ωστε να μπορουν να διαβαζονται απο τον ADC arduino mega2560 . οπως αναφερει και στο βιντεο μια καθυστερηση 270us και πλατος παλμου λιγο μεγαλυτερο σε μερικα mv θα ηταν το καλυτερο.

    το μονοφλουπ που λεει ο ποιητης τι ειναι?

    0 Not allowed! Not allowed!

  5. #4
    Μέλος Το avatar του χρήστη picdev
    Όνομα
    akis
    Εγγραφή
    Jul 2007
    Περιοχή
    ____
    Μηνύματα
    7.381


    1 Not allowed! Not allowed!

  6. Ένα μέλος ευχαρίστησε τον picdev για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    nio-4- (16-10-16)

  7. #5
    Μέλος Το avatar του χρήστη nio-4-
    Όνομα
    Γιάννης
    Εγγραφή
    Feb 2008
    Περιοχή
    Σέρρες
    Μηνύματα
    1.277

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από picdev Εμφάνιση μηνυμάτων
    κατι ποιο πρακτικο??? το ειδα και εγω αυτο το αρθρο αλλα.......δεν εχω χωροουτε θελω να βαζω ομοαξονικα καλωδια......

    μπορω να βαλω το σημα σε ενα ADC??? στο φεγγαρι φρατσαμε....

    τα σηματα του ενος φωτοπολλαπλασιαστη ειναι αρνητικοι παλμοι πλατους περιπου στα 50us ακανονιστο υψους απο 0,5v εως 2V

    του αλλου δεν μπορει ο παλμογραφος DSO nano201 να τα διαβασει αλα μετα την ενισχυχη βλεπω σηματα αρνητικων παλμων.

    0 Not allowed! Not allowed!

  8. #6
    Μέλος Το avatar του χρήστη picdev
    Όνομα
    akis
    Εγγραφή
    Jul 2007
    Περιοχή
    ____
    Μηνύματα
    7.381

    Προεπιλογή

    Τι πιο πρακτικό δεν ειδες το κύκλωμα με τον τελεστικο?

    Αυτό τι σχέση έχει με τον ad?
    Μπορείς να υπολογισεις με το ρολόι του ad πόση ώρα πέρνει για γ μετατροπή . Δες το dataset , μπορεί να χρειάζεται μεγαλύτερο κρύσταλλο , να ανοιξεις pll για μαα αυξήσεις συχνότητα ή να πας σε κάποιον mcu DSP

    1 Not allowed! Not allowed!

  9. Ένα μέλος ευχαρίστησε τον picdev για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    nio-4- (16-10-16)

  10. #7
    Μέλος Το avatar του χρήστη nio-4-
    Όνομα
    Γιάννης
    Εγγραφή
    Feb 2008
    Περιοχή
    Σέρρες
    Μηνύματα
    1.277

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από picdev Εμφάνιση μηνυμάτων
    Τι πιο πρακτικό δεν ειδες το κύκλωμα με τον τελεστικο?

    Αυτό τι σχέση έχει με τον ad?
    Μπορείς να υπολογισεις με το ρολόι του ad πόση ώρα πέρνει για γ μετατροπή . Δες το dataset , μπορεί να χρειάζεται μεγαλύτερο κρύσταλλο , να ανοιξεις pll για μαα αυξήσεις συχνότητα ή να πας σε κάποιον mcu DSP
    δεν βρηκα σχεδιο θα κοιταξω πρσεκτικα...ειδα μονο που ελεγε για ομοαξονικο καλωδιο...

    να κανω το κυκλωμα και να δω αν μπορει να τον διαβασει ο arduino?ειναι αρνητικοι παλμοι, μηπως πρεπει να τους κανω θετικους πρωτα?

    0 Not allowed! Not allowed!

  11. #8
    Μέλος Το avatar του χρήστη picdev
    Όνομα
    akis
    Εγγραφή
    Jul 2007
    Περιοχή
    ____
    Μηνύματα
    7.381

    Προεπιλογή

    Και αρνητικούς μπορείς να διαβάσεις αν βάλεις αρνητικό vref, και θετικους τους κανεις με έναν αναστρεφων τελεστικο .
    Υπολόγισε πρώτα το ρόλοι σου και πόση ώρα παίρνει για τη μετατροπή και μετά ασχωλεισαι αν χρειάζεται κύκλωμα καθυστέρησης .

    Εγώ θα οδηγουσα το σήμα στον comparator του τελεστικου για να ανίχνευσω τους παλμούς και από αυτό το ιντεραπτ θα έκανα read από τον ad. ή με ένα τρανζίστορ ή μοσφετ μπορείς να δημιουργήσει πάλι interrupt ανίχνευσης παλμών

    Το κύκλωμα θα το δεις όταν πατήσεις πάνω στη λέξη στο κείμενο.

    Πάντως βλέπω ότι ασχωλεισαι με τους Arduino και χάνεις το νόημα , πρέπει να κατανοησεις τη λειτουργία του a/d και μετά να διαλέξεις έναν κατάλληλο MCU.
    Κοίτα να μάθεις τι κάνεις , πως λειτουργεί ο mcu και άσε τα έτοιμα του αρντουινο

    1 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη picdev : 16-10-16 στις 15:57

  12. Ένα μέλος ευχαρίστησε τον picdev για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    nio-4- (16-10-16)

  13. #9
    Μέλος Το avatar του χρήστη picdev
    Όνομα
    akis
    Εγγραφή
    Jul 2007
    Περιοχή
    ____
    Μηνύματα
    7.381

    Προεπιλογή

    ενας πρόχειρος υπολογισμός, έστω οτι έχω κρύσταλο 8mhz,
    πάω στο datasheet και βλέπω τις επιλογές για την ταχύτητα μετατροπής του A/D.
    Επιλέγω το πιο γρήγορο χρόνο που ειναι system clock / 4 -> εγώ έχω 8mhz κρύσταλο άρα 8.000.000/4= 2Mhz.
    f=1/T δηλαδή 2mhz=0.5uSec, οπότε εύκολα διαβάζω 20usec παλμούς,
    φυσικά μπορείς να βάλεις και 16mhz κρύσταλο ή να ανοίξεις pll, ολα αυτά τα ξέρω για pic, ανάλογα πρέπει να δεις το datasheet του mcu σου

    0 Not allowed! Not allowed!

  14. #10
    Μέλος Το avatar του χρήστη nio-4-
    Όνομα
    Γιάννης
    Εγγραφή
    Feb 2008
    Περιοχή
    Σέρρες
    Μηνύματα
    1.277

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από picdev Εμφάνιση μηνυμάτων
    Και αρνητικούς μπορείς να διαβάσεις αν βάλεις αρνητικό vref, και θετικους τους κανεις με έναν αναστρεφων τελεστικο .
    Υπολόγισε πρώτα το ρόλοι σου και πόση ώρα παίρνει για τη μετατροπή και μετά ασχωλεισαι αν χρειάζεται κύκλωμα καθυστέρησης .

    Εγώ θα οδηγουσα το σήμα στον comparator του τελεστικου για να ανίχνευσω τους παλμούς και από αυτό το ιντεραπτ θα έκανα read από τον ad. ή με ένα τρανζίστορ ή μοσφετ μπορείς να δημιουργήσει πάλι interrupt ανίχνευσης παλμών

    Το κύκλωμα θα το δεις όταν πατήσεις πάνω στη λέξη στο κείμενο.

    Πάντως βλέπω ότι ασχωλεισαι με τους Arduino και χάνεις το νόημα , πρέπει να κατανοησεις τη λειτουργία του a/d και μετά να διαλέξεις έναν κατάλληλο MCU.
    Κοίτα να μάθεις τι κάνεις , πως λειτουργεί ο mcu και άσε τα έτοιμα του αρντουινο
    μπορεις να μου κανεις ενα κυκωμα να δω πως μπορω να δω τους παλμους?

    δες λιγο και το κυκλωμα που εχω ηδη. θα μπορουσα να παρω το ενισχυμενo σημα απο το TP1 (μετα την τελευταια ενισχυση στο 3ο τρανζιστορ)??? μετα με εναν τελεστικο ως αναστροφεα να το κανω θετικο και να το οδηγησω στον adc?

    τους παλους τους βλεπω εκει απλα θα θελα να μου πεις ποιο ειναι το αποδεκτο μεγεθος υψος και πλατος για εναν ADC. θα ψαξω και εγω τα datasheet τωρα

    PDR56-probe-schematic.jpg

    0 Not allowed! Not allowed!

Σελίδα 1 από 3 1 2 3 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. καθυστερηση πλαφονιερας
    By Bobiras in forum Παρουσίαση Ολοκληρωμένων Κατασκευών
    Απαντήσεις: 46
    Τελευταίο Μήνυμα: 25-09-19, 17:00
  2. Γίνεται Χρονική καθυστερηση σε παλμο;
    By xmaze in forum Ερωτήσεις Αρχάριων
    Απαντήσεις: 24
    Τελευταίο Μήνυμα: 26-04-11, 12:01
  3. καθυστερηση οn/off
    By BESTCHRISS in forum Χρονοκυκλώματα
    Απαντήσεις: 13
    Τελευταίο Μήνυμα: 10-11-10, 21:48
  4. Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο Μήνυμα: 07-03-09, 03:34
  5. τετραγωνισμος σηματος
    By pit21 in forum Διάφορα Κυκλώματα
    Απαντήσεις: 7
    Τελευταίο Μήνυμα: 07-04-08, 20:47

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας