Σελίδα 2 από 3 ΠρώτηΠρώτη 1 2 3 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 11 έως 20 από 25

Θέμα: παράξενο πρόβλημα με access point help me plz

  1. #11
    Μέλος Το avatar του χρήστη picdev
    Όνομα
    akis
    Εγγραφή
    Jul 2007
    Περιοχή
    ____
    Μηνύματα
    7.381

    Προεπιλογή

    δεν θέλει bridge mode, απλά βάλε το Ap με ethernet στο router σε οποιοδίποτε port, το πρόβλημα σου ειναι η ip του ρουτερ σου να μην τεριάξει με κάποια του δικτύου.
    Επισης πρεπει να κλήσεις το DHCP για να παίρνουν ip απο το δημόσιο δίκτυο

    0 Not allowed! Not allowed!

  2. #12
    Μέλος Το avatar του χρήστη billtsig
    Όνομα
    Βασίλης
    Εγγραφή
    Feb 2011
    Περιοχή
    Athens
    Μηνύματα
    602

    Προεπιλογή

    καλησπέρα ακη έκανα ένα hard reset στο ρούτερ μου απενεργοποίησα το dhcp
    ip εννοείς την lan ip ? αυτή πως μαθαίνω τι τιμή πρέπει να έχει ?


    σε ευχαριστώ πολύ!!!

    0 Not allowed! Not allowed!

  3. #13
    Μέλος
    Όνομα
    Χρήστος
    Εγγραφή
    Jan 2012
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    52

    Προεπιλογή

    Αν χωρίς lan στο router έχεις πάλι αποσυνδέσεις (κόβεται το wifi) πρέπει να βάλεις κάποιο wifi scanner στο κινητό και να βρεις μια καθαρή συχνότητα (κανάλι). Αν και έτσι δεν βγάλεις άκρη παρε το router και βάλτο σε άλλο χώρο να δεις πως λειτουργεί εκεί.

    0 Not allowed! Not allowed!

  4. #14
    Μέλος Το avatar του χρήστη bchris
    Όνομα
    Χρηστος
    Εγγραφή
    Nov 2011
    Περιοχή
    Lugano
    Μηνύματα
    2.104

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από billtsig Εμφάνιση μηνυμάτων
    καλησπέρα ακη έκανα ένα hard reset στο ρούτερ μου απενεργοποίησα το dhcp
    ip εννοείς την lan ip ? αυτή πως μαθαίνω τι τιμή πρέπει να έχει ?


    σε ευχαριστώ πολύ!!!

    0 Not allowed! Not allowed!

  5. #15
    Μέλος Το avatar του χρήστη billtsig
    Όνομα
    Βασίλης
    Εγγραφή
    Feb 2011
    Περιοχή
    Athens
    Μηνύματα
    602

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από krissgr Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αν χωρίς lan στο router έχεις πάλι αποσυνδέσεις (κόβεται το wifi) πρέπει να βάλεις κάποιο wifi scanner στο κινητό και να βρεις μια καθαρή συχνότητα (κανάλι). Αν και έτσι δεν βγάλεις άκρη παρε το router και βάλτο σε άλλο χώρο να δεις πως λειτουργεί εκεί.
    έχω βάλει scanner στο κινητό μου και έχω επιλέξει καθαρό κανάλι (δοκίμασα διαφορα) αλλα πάλι κόβετε το σήμα
    μου φαίνεται πολύ περίεργο πρώτη φορα μου συμβαίνει κάτι τέτοιο ποσο μάλλον σε χωριο που υποτίθεται ότι έχει λιγότερους ηλεκτρομαγνητικούς θορύβους
    όταν κατεβω Αθήνα θα πάρω ένα router και θα το δοκιμάσω και εκεί να δούμε πως συμπεριφέρεται

    0 Not allowed! Not allowed!

  6. #16
    Συντονιστής Το avatar του χρήστη nestoras
    Όνομα
    Παναγιώτης
    Εγγραφή
    Feb 2006
    Περιοχή
    Ξάνθη
    Μηνύματα
    4.616

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από billtsig Εμφάνιση μηνυμάτων
    έχω βάλει scanner στο κινητό μου και έχω επιλέξει καθαρό κανάλι (δοκίμασα διαφορα) αλλα πάλι κόβετε το σήμα
    μου φαίνεται πολύ περίεργο πρώτη φορα μου συμβαίνει κάτι τέτοιο ποσο μάλλον σε χωριο που υποτίθεται ότι έχει λιγότερους ηλεκτρομαγνητικούς θορύβους
    όταν κατεβω Αθήνα θα πάρω ένα router και θα το δοκιμάσω και εκεί να δούμε πως συμπεριφέρεται
    Σε φοιτητική εστία μένεις μήπως και αντιμετωπίζεις το παραπάνω πρόβλημα;

    Προφανώς θα σου είπαν να κάνεις bridge το wireless με την ethernet θύρα που θα κουμπώσεις στο πριζάκι του τοίχου. Μπορεί να έχουν περιορισμό στο πόσες διαφορετικές συσκευές θα βλέπει κάθε πόρτα του switch. Μπορεί να έχεις κάποιον ιό και να στέλνεις πολλά πακέτα οπότε να σε κόβει αυτόματα το switch πάλι. Μπορεί τα ρουτεράκια/access points που χρησιμοποιείς να μην αφήνουν να φύγουν τα broadcasts από το wireless interface προς το ethernet (και να κόβεται το dhcp discover). Αν και από ότι κατάλαβα εσύ συνδέεσαι στην αρχή αλλά μετά χάνεσαι. Αυτό που μπορείς να κάνεις είναι να βάλεις ένα δευτερο μηχάνημα με καλώδιο σε κάποια άλλη θύρα lan του ρουτερ και να κάνεις διαρκώς ping στο gateway. Θα περιμένεις μέχρι να εμφανιστεί το πρόβλημα και θα διαπιστώσεις εκείνη τη στιγμή αν χαλάει το ασύρματο ή αν σε κόβουν από αλλού. Ακόμη καλύτερα θα ήταν αν έβαζες ένα απλό switch στην πρίζα του τοίχου σου και κούμπωνες access point και υπολογιστή στις θύρες του switch (για να απομονώσεις εντελώς τυχόν προβληματικό ρούτερ).

    1 Not allowed! Not allowed!
    FreeBsD For Ever

  7. #17
    Μέλος Το avatar του χρήστη billtsig
    Όνομα
    Βασίλης
    Εγγραφή
    Feb 2011
    Περιοχή
    Athens
    Μηνύματα
    602

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από nestoras Εμφάνιση μηνυμάτων
    Σε φοιτητική εστία μένεις μήπως και αντιμετωπίζεις το παραπάνω πρόβλημα;

    Προφανώς θα σου είπαν να κάνεις bridge το wireless με την ethernet θύρα που θα κουμπώσεις στο πριζάκι του τοίχου. Μπορεί να έχουν περιορισμό στο πόσες διαφορετικές συσκευές θα βλέπει κάθε πόρτα του switch. Μπορεί να έχεις κάποιον ιό και να στέλνεις πολλά πακέτα οπότε να σε κόβει αυτόματα το switch πάλι. Μπορεί τα ρουτεράκια/access points που χρησιμοποιείς να μην αφήνουν να φύγουν τα broadcasts από το wireless interface προς το ethernet (και να κόβεται το dhcp discover). Αν και από ότι κατάλαβα εσύ συνδέεσαι στην αρχή αλλά μετά χάνεσαι. Αυτό που μπορείς να κάνεις είναι να βάλεις ένα δευτερο μηχάνημα με καλώδιο σε κάποια άλλη θύρα lan του ρουτερ και να κάνεις διαρκώς ping στο gateway. Θα περιμένεις μέχρι να εμφανιστεί το πρόβλημα και θα διαπιστώσεις εκείνη τη στιγμή αν χαλάει το ασύρματο ή αν σε κόβουν από αλλού. Ακόμη καλύτερα θα ήταν αν έβαζες ένα απλό switch στην πρίζα του τοίχου σου και κούμπωνες access point και υπολογιστή στις θύρες του switch (για να απομονώσεις εντελώς τυχόν προβληματικό ρούτερ).
    καλησπέρα όντως περί φοιτητικής εστίας πρόκειται
    δοκίμασα και με σκέτο το pc στο ethernet και όλα δείχνουν να δουλεύουν σωστά δεν ξέρω τους περιορισμούς που μπορεί να έχουν θέσει στο switch αλλα το πρόβλημα μου δεν είναι ότι με πετάει το internet αλλα ότι χάνεται η ασύρματη σύζευξη του ρούτερ μου με το κινητό αυτό μου προκαλεί και την μεγαλύτερη εντύπωση.... :/ όταν λες να έχω κάποιο μηχάνημα μόνιμα συνδεμένο στο internet για να κάνει ping εννοείς ένα pc που τι ακριβώς θα πρέπει να τρέχει σαν λογισμικό ?


    σαν lan ip στο ρούτερ μου τι πρέπει να βάλω ?
    ευχαριστώ για μια ακόμα φορα και συγγνώμη για το ζάλισμα

    0 Not allowed! Not allowed!

  8. #18
    Συντονιστής Το avatar του χρήστη nestoras
    Όνομα
    Παναγιώτης
    Εγγραφή
    Feb 2006
    Περιοχή
    Ξάνθη
    Μηνύματα
    4.616

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από billtsig Εμφάνιση μηνυμάτων
    καλησπέρα όντως περί φοιτητικής εστίας πρόκειται
    δοκίμασα και με σκέτο το pc στο ethernet και όλα δείχνουν να δουλεύουν σωστά δεν ξέρω τους περιορισμούς που μπορεί να έχουν θέσει στο switch αλλα το πρόβλημα μου δεν είναι ότι με πετάει το internet αλλα ότι χάνεται η ασύρματη σύζευξη του ρούτερ μου με το κινητό αυτό μου προκαλεί και την μεγαλύτερη εντύπωση.... :/ όταν λες να έχω κάποιο μηχάνημα μόνιμα συνδεμένο στο internet για να κάνει ping εννοείς ένα pc που τι ακριβώς θα πρέπει να τρέχει σαν λογισμικό ?


    σαν lan ip στο ρούτερ μου τι πρέπει να βάλω ?
    ευχαριστώ για μια ακόμα φορα και συγγνώμη για το ζάλισμα
    Και σε ποια περιοχή της Ελλάδας είναι αυτές οι εστίες; (έτσι από περιέργεια ρωτάω)

    Έχεις επιβεβαιώσει ότι όταν "χάνεις" την ασύρματη ζεύξη του ρούτερ με το κινητό σου ότι το πριζάκι σου εξακολουθεί να έχει πρόσβαση στο internet;

    Για να κάνεις ping από μηχάνημα με windows, πατάς: "windows key"+R, πληκτρολογείς "cmd" και πατάς ENTER, στο παράθυρο που θα σου ανοίξει γράφεις:
    Κώδικας:
    ping xxx.yyy.zzz.vvv -t
    (όπου xxx.yyy.zzz.vvv η IP του gateway, το "-t" είναι για να κάνει χωρίς να σταματήσει μέχρι να πατήσεις CTRL+C).

    Για να βρεις την ip του gateway, στο ίδιο "μαύρο" συήθως παράθυρο γράφεις:
    Κώδικας:
    ipconfig /all
    και αναζητάς τη γραμμή:
    Κώδικας:
    Default Gateway . . . . . . . . . : xxx.yyy.zzz.vvv
    Άσχετο, το ίδιο πρόβλημα έχω κι εγώ με το κινητό μου σε οποιοδήποτε wifi (μετά από λίγη ώρα ξαφνικά "κόβεται" το wifi), disable/enable και φτιάχνει! Δε μπαίνω καν στον κόπο να το ψάξω περισσότερο γιατί απλά το κινητό είναι για τα μπάζα.

    Σαν "lan ip" στο ρούτερ μπορείς να βάλεις οποιαδήποτε private IP. Για να έχεις πρόσβαση στο web interface μετά την αλλαγή θα πρέπει να βάλεις "manual" μια IP στο ίδιο range που έχεις επιλέξει και στον υπολογιστή σου. Ρίξε μια ματιά και στο google για το πως μπορεί να γίνει αυτό.

    Όσο για το ζάλισμα, μην ανυσηχείς, είμαστε εδώ για σε μπερδέψουμε ακόμη περισσότερο!!

    0 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη nestoras : 20-10-16 στις 00:46
    FreeBsD For Ever

  9. #19
    Μέλος Το avatar του χρήστη billtsig
    Όνομα
    Βασίλης
    Εγγραφή
    Feb 2011
    Περιοχή
    Athens
    Μηνύματα
    602

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από nestoras Εμφάνιση μηνυμάτων
    Και σε ποια περιοχή της Ελλάδας είναι αυτές οι εστίες; (έτσι από περιέργεια ρωτάω) τει χαλκίδας

    Έχεις επιβεβαιώσει ότι όταν "χάνεις" την ασύρματη ζεύξη του ρούτερ με το κινητό σου ότι το πριζάκι σου εξακολουθεί να έχει πρόσβαση στο internet; (εκτος από το βραδυ που λόγο συμφόρησης του δικτύου έχουμε προβλήματα κάποιες φορες)

    φαντάσου ότι μπορεί πχ να χάσω την σύζευξη με το κινητό αλλα το pc να συνεχίσει να συνδέεται η το αντίθετο με wifi είναι πολύ περίεργο το πρόβλημα άλλες φορες συνδέονται και τα 2 ταυτόχρονα κανονικά δεν βγάζω άκρη...


    Για να κάνεις ping από μηχάνημα με windows, πατάς: "windows key"+R, πληκτρολογείς "cmd" και πατάς ENTER, στο παράθυρο που θα σου ανοίξει γράφεις:
    Κώδικας:
    ping xxx.yyy.zzz.vvv -t
    (όπου xxx.yyy.zzz.vvv η IP του gateway, το "-t" είναι για να κάνει χωρίς να σταματήσει μέχρι να πατήσεις CTRL+C).

    Για να βρεις την ip του gateway, στο ίδιο "μαύρο" συήθως παράθυρο γράφεις:
    Κώδικας:
    ipconfig /all
    και αναζητάς τη γραμμή:
    Κώδικας:
    Default Gateway . . . . . . . . . : xxx.yyy.zzz.vvv
    Άσχετο, το ίδιο πρόβλημα έχω κι εγώ με το κινητό μου σε οποιοδήποτε wifi (μετά από λίγη ώρα ξαφνικά "κόβεται" το wifi), disable/enable και φτιάχνει! Δε μπαίνω καν στον κόπο να το ψάξω περισσότερο γιατί απλά το κινητό είναι για τα μπάζα.
    ακριβώς αυτό παθαίνω αλλα μονο στο συγκεκριμένο wifi :/

    Σαν "lan ip" στο ρούτερ μπορείς να βάλεις οποιαδήποτε private IP. Για να έχεις πρόσβαση στο web interface μετά την αλλαγή θα πρέπει να βάλεις "manual" μια IP στο ίδιο range που έχεις επιλέξει και στον υπολογιστή σου. Ρίξε μια ματιά και στο google για το πως μπορεί να γίνει αυτό.
    αν αφήσω την default θα έχω πρόβλημα? δεν με ενδιαφέρει να μπορώ να μπω στο interface του ρούτερ μου
    Όσο για το ζάλισμα, μην ανυσηχείς, είμαστε εδώ για σε μπερδέψουμε ακόμη περισσότερο!!
    χάχα αυτό είναι το καλο με αυτού του είδους τα forum ρωτάς κάτι και εξής άλλες 10 απορίες μετά ψάχνεις και μαθαίνεις χρήσιμα πράγματα εδώ στην σχολη μονο ολοκληρώματα παραγωγίσεις και πίνακες κάνουμε... και σε πρακτικό επίπεδο δεν μας μαθαίνουν ούτε με πολύμετρο να μετράμε

    0 Not allowed! Not allowed!

  10. #20
    Μέλος Το avatar του χρήστη billtsig
    Όνομα
    Βασίλης
    Εγγραφή
    Feb 2011
    Περιοχή
    Athens
    Μηνύματα
    602

    Προεπιλογή

    καλησπέρα και πάλι σε όλη την κοινότητα! δυστυχώς μάλλον το πρόβλημα είναι πολύ μεγάλο δοκίμασα τα ρούτερ στην αθηνα και όλα δούλευαν μια χαρά και αποφάσισα να δοκιμάσω να συνδέσω 2 κινητά μεταξύ τους τι ένα με megabyte να κάνει hotspot και το άλλο να συνδέεται μέσο αυτού με wifi δοκίμασα σε δίφορα σημεία και η ζεύξη χάνονταν οποτε με λίγο ψάξιμο υποθέτω πως παρεμβάλει η κεραία τον (tetra? vhf?) που είναι εγκατεστημένη σε απόσταση 200m για τους ασυρμάτους της πυροσβεστικής υπηρεσίας της περιοχής


    ένα εναλλακτικό σενάριο θα μπορούσε να είναι η χρήση gsm block (αν υπάρχει) μέσα στο τει που να εκπέμπει αρμονικές που να επηρεάζουν το wifi


    εσείς τι πιστεύετε έχει συναντήσει κάποιος άλλος κάτι παρόμοιο ?

    0 Not allowed! Not allowed!

Σελίδα 2 από 3 ΠρώτηΠρώτη 1 2 3 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. access point
    By manolisp in forum Hardware Η/Υ
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 10-03-14, 13:37
  2. access point
    By Georggg in forum Κυκλώματα για Η/Υ
    Απαντήσεις: 8
    Τελευταίο Μήνυμα: 18-09-12, 07:47
  3. ACCESS POINT
    By akis1497 in forum Hardware Η/Υ
    Απαντήσεις: 7
    Τελευταίο Μήνυμα: 05-12-10, 17:14
  4. access point με ήχο?
    By takisdgr in forum Γενικά
    Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο Μήνυμα: 08-09-10, 18:08
  5. Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 09-11-06, 01:42

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας