Σελίδα 1 από 3 1 2 3 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 10 από 25

Θέμα: παράξενο πρόβλημα με access point help me plz

  1. #1
    Μέλος Το avatar του χρήστη billtsig
    Όνομα
    Βασίλης
    Εγγραφή
    Feb 2011
    Περιοχή
    Athens
    Μηνύματα
    602

    UnHappy παράξενο πρόβλημα με access point help me plz

    καλησπέρα παιδιά!!

    θα ήθελα την βοήθεια σας σχετικά με ένα πρόβλημα που με βασανίζει πάνω από 10 μέρες και δεν μου έχει ξανασυμβεί προσπαθώ εδώ και μέρες να εγκαταστήσω ένα router σαν access point ώστε να έχω wifi
    μπαίνω στο interface του router μου το βάζω σε bridge mode απενεργοποιώ το dhcp και ανοίγω το wifi

    ενώ όλα δείχνουν να λειτουργούν σωστά ανά τακτά χρονικά διαστήματα το wifi μου αποσυνδέεται (σαν να κλείνω το wifi από το ρούτερ και να το ξανά ανοίγω χάνεται το ssid για μια πολύ μικρή χρονική διάρκεια και επανέρχεται ) στο κινητό μου γίνετε πιο συχνά από ότι στο pc

    το ρούτερ δεν είναι χαλασμένο μιας και έχω δοκιμάσει με 3 διαφορετικά ρούτερ
    έχω κάνει αλλαγή στα κανάλια του wifi έχω δοκιμάσει με διαφορα κινητά και το πρόβλημα παραμένει

    τα router που έχω δοκιμάσει είναι ένα GENNET OxyGEN RFA1400.W/RFA14000.W ένα zte zxv10 h108l της wind και ένα Baudtec TW263R4-A2
    το internet το παίρνω από το switch του δημοσιου χορού που ΔΙΚΑΙΟΥΜΑΙ πρόσβαση στο internet και το στέλνω στα ethernet του ρούτερ

    lan ip στο router δεν έχω αλλάξει έχω την 192.168.1.254

    υποθέτω πως είναι κάποιο πρόβλημα θορύβου αλλα μέχρι και τις λάμπες φθορίου αποσύνδεσα με το σκεπτικό ότι ίσος επηρεάζει κάποια αρμονική από το ballast

    θα ήμουν ευγνώμων αν μπορούσε να βρεθεί κάποια λύση μιας και στον συγκεκριμένο χρόνο μένω πολλές ώρες την μέρα και το internet δεν αποτελεί μονο ψυχαγωγία αλλα και μέσο επικοινωνίας για στοιχεια της δουλειάς μου
    ευχαριστώ πολύ

    0 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη billtsig : 18-10-16 στις 21:59

  2. #2
    ΥπερΣυντονιστής Το avatar του χρήστη leosedf
    Όνομα
    Κωνσταντίνος
    Εγγραφή
    Jan 2004
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    11.089

    Προεπιλογή

    Περίμενε λίγο μέχρι τα μέλη να μυρίσουν τα δάχτυλα τους για ποιο μηχάνημα μιλάς

    1 Not allowed! Not allowed!

  3. #3
    Μέλος Το avatar του χρήστη billtsig
    Όνομα
    Βασίλης
    Εγγραφή
    Feb 2011
    Περιοχή
    Athens
    Μηνύματα
    602

    Προεπιλογή

    καλησπέρα κωνσταντίνε φαντάζομαι πως αναφέρεσαι στα router το διόρθωσα και ανέφερα τα μοντέλα τους
    σε ευχαριστώ για την επισήμανση σου την εκλαμβάνω θετικά και χιουμοριστικά

    2 Not allowed! Not allowed!

  4. #4
    Μέλος Το avatar του χρήστη FreeEnergy
    Όνομα
    Κώστας
    Εγγραφή
    Feb 2016
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    850

    Προεπιλογή

    Αυτό που δεν μπορώ να καταλάβω είναι: "το internet το παίρνω από το switch του δημοσιου χορού που ΔΙΚΑΙΟΥΜΑΙ πρόσβαση στο internet και το στέλνω στα ethernet του ρούτερ" . Να υποθέσω ότι είναι δημόσιου χόρου και όχι χορού; Γιατί το δικαιούμαι με κεφαλαία; Ίσως ( είναι μια σκέψη ) κάτι δεν πάει καλά στην σύνδεση αυτή. Αφού άλλαξες και τρία διαφορετικά routers το θεωρώ πολύ απίθανο ( όχι εντελώς αδύνατο ) να είναι και τα τρία χαλασμένα. Άρα αν έχεις πρόσβαση στο switch ( έχεις; ) μήπως να κοιτάξεις εκεί;

    0 Not allowed! Not allowed!
    Δεν έχει σημασία πόσο ωραία είναι η θεωρία σου ή πόσο έξυπνος είσαι. Αν δεν επαληθεύεται πειραματικά, είναι λάθος.
    ( Richard Feynman )

  5. #5
    Μέλος
    Όνομα
    Χρήστος
    Εγγραφή
    Jan 2012
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    52

    Προεπιλογή

    Γιατί το βάζεις σε bridge; Σε bridge βάζουμε ένα modern όταν θέλουμε να απομονώσουμε το εσωτερικό router για να συνδέσουμε κάποιο firewall ή άλλο router για τη διαχείριση της dsl. Αν κατάλαβα καλά έχεις μια lan πόρτα σε μια πρίζα και αντι να συνδέσεις ενσύρματα τον υπολογιστή βάζεις ένα router παρόχου για να το μετατρέψεις σε ασύρματο. Αν το switch που συνδέετε το router δεν έχει κάποιο περιορισμό ή ιδιαιτερότιτα (π.χ. vlan) το μόνο που κάνεις είναι factory reset κσι να κλείσεις το dhcp.

    0 Not allowed! Not allowed!

  6. #6
    Μέλος Το avatar του χρήστη billtsig
    Όνομα
    Βασίλης
    Εγγραφή
    Feb 2011
    Περιοχή
    Athens
    Μηνύματα
    602

    Προεπιλογή

    [Qμόνο=krissgr;785156]Γιατί το βάζεις σε bridge; Σε bridge βάζουμε ένα modern όταν θέλουμε να απομονώσουμε το εσωτερικό router για να συνδέσουμε κάποιο firewall ή άλλο router για τη διαχείριση της dsl. Αν κατάλαβα καλά έχεις μια lan πόρτα σε μια πρίζα και αντι να συνδέσεις ενσύρματα τον υπολογιστή βάζεις ένα router παρόχου για να το μετατρέψεις σε ασύρματο. Αν το switch που συνδέετε το router δεν έχει κάποιο περιορισμό ή ιδιαιτερότιτα (π.χ. vlan) το μόνο που κάνεις είναι factory reset κσι να κλείσεις το dhcp.[/QUOTE]

    Ακριβώς αυτό θέλω να κάνω έρχεται στο δωμάτιο με καλώδιο και με το ρουτερ παροχου θέλω να έχω wifi
    Ο μόνος λόγος που το έβαλα σε γέφυρα είναι γιατί νόμιζα Πώς είναι απαραίτητο
    φυσικά ευχαριστώ πολύ για την βοήθεια

    0 Not allowed! Not allowed!

  7. #7
    Μέλος Το avatar του χρήστη billtsig
    Όνομα
    Βασίλης
    Εγγραφή
    Feb 2011
    Περιοχή
    Athens
    Μηνύματα
    602

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από FreeEnergy Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αυτό που δεν μπορώ να καταλάβω είναι: "το internet το παίρνω από το switch του δημοσιου χορού που ΔΙΚΑΙΟΥΜΑΙ πρόσβαση στο internet και το στέλνω στα ethernet του ρούτερ" . Να υποθέσω ότι είναι δημόσιου χόρου και όχι χορού; Γιατί το δικαιούμαι με κεφαλαία; Ίσως ( είναι μια σκέψη ) κάτι δεν πάει καλά στην σύνδεση αυτή. Αφού άλλαξες και τρία διαφορετικά routers το θεωρώ πολύ απίθανο ( όχι εντελώς αδύνατο ) να είναι και τα τρία χαλασμένα. Άρα αν έχεις πρόσβαση στο switch ( έχεις; ) μήπως να κοιτάξεις εκεί;
    Καλησπέρα!! Ευχαριστώ πολύ για άμεση απάντηση
    αυτό που θέλω να κάνω είναι ακριβώς αυτό που περιγράφει ο Χρήστος
    ο λόγος που τονίζω το ότι το δικαιούμαι είναι λόγο τού οτι θέλω να αποφύγω παρεξηγήσεις του στιλ κλέβει ιντερνέτ κλπ
    αλλά για να λύσω την απορία το δικαιούμαι από την σχολή μου σαν φοιτητής

    ευχαριστώ πολύ και πάλι μακάρι να καταφέρουμε να το φτιάξουμε

    0 Not allowed! Not allowed!

  8. #8
    Μέλος
    Όνομα
    Χρήστος
    Εγγραφή
    Jan 2012
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    52

    Προεπιλογή

    Έλεγξε και το IP range μήπως και συμπίπτει με την IP των router που χρησιμοποίησες. Υπάρχει περίπτωση να κάνουν conflict οι IP και να σε πετάει το switch (να κλείνει τη πόρτα). Κάνε και μια δοκιμή χωρίς να συνδέσεις το δίκτυο με ανοικτό το dhcp να δείς αν έχεις σταθερή σύνδεση μεταξύ router και συσκευής.

    0 Not allowed! Not allowed!

  9. #9
    Μέλος Το avatar του χρήστη billtsig
    Όνομα
    Βασίλης
    Εγγραφή
    Feb 2011
    Περιοχή
    Athens
    Μηνύματα
    602

    Προεπιλογή

    Καλησπέρα Χρήστο!
    πως μπορώ να ελέγχω το ip range ? στο ρούτερ μου πια lan ip να βάλω ?
    θα δοκιμάσω και με ανοιχτό dhcp χωρίς να δινω είσοδο στο ρούτερ και θα ενημερώσω αν είναι επιτυχής η σύζευξη μεταξύ ρούτερ και κινητού
    ευχαριστώ πολύ και πάλι

    0 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη billtsig : 19-10-16 στις 14:44

  10. #10
    Μέλος Το avatar του χρήστη billtsig
    Όνομα
    Βασίλης
    Εγγραφή
    Feb 2011
    Περιοχή
    Athens
    Μηνύματα
    602

    Προεπιλογή

    Και με το ρουτερ χωρίς είσοδο και ανοιχτό το dhcp η σύζευξη μεταξύ κινητού και ρουτερ χάνεται
    το κινητό δεν έχει σίγουρα πρόβλημα

    Δοκίμασα μόλις τώρα να δοκιμάσω να μπω από το wifi hotspot που δημιουργώ με ενα αλο κινητό (μέσο 3g)τηλέφωνο και παλι τα ίδια....
    Μάλλον έχω πρόβλημα θορύβου τι πιστεύεται?

    0 Not allowed! Not allowed!

Σελίδα 1 από 3 1 2 3 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. access point
    By manolisp in forum Hardware Η/Υ
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 10-03-14, 13:37
  2. access point
    By Georggg in forum Κυκλώματα για Η/Υ
    Απαντήσεις: 8
    Τελευταίο Μήνυμα: 18-09-12, 07:47
  3. ACCESS POINT
    By akis1497 in forum Hardware Η/Υ
    Απαντήσεις: 7
    Τελευταίο Μήνυμα: 05-12-10, 17:14
  4. access point με ήχο?
    By takisdgr in forum Γενικά
    Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο Μήνυμα: 08-09-10, 18:08
  5. Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 09-11-06, 01:42

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας