Σελίδα 2 από 3 ΠρώτηΠρώτη 1 2 3 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 11 έως 20 από 26

Θέμα: κυκλωμα για αναστροφη τασης με τελεστικο

  1. #11
    Μέλος Το avatar του χρήστη CybEng
    Όνομα
    CybEng
    Εγγραφή
    Oct 2007
    Περιοχή
    Athens
    Μηνύματα
    333

    Προεπιλογή

    Επιπλέον, στο κύκλωμα που παραθέτεις βλέπω κάτι -9V να πηγαίνουν σε εισόδους CMOS !!!

    Τι θέλει να πει ο ποιητής ;

    ΑΚΥΡΟΝ.
    Μόλις είδα ότι το Vdd είναι στο GND και το Vss=-9V

    1 Not allowed! Not allowed!

  2. Ένα μέλος ευχαρίστησε τον CybEng για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    nio-4- (19-10-16)

  3. #12
    Μέλος Το avatar του χρήστη nio-4-
    Όνομα
    Γιάννης
    Εγγραφή
    Feb 2008
    Περιοχή
    Σέρρες
    Μηνύματα
    1.277

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από CybEng Εμφάνιση μηνυμάτων
    Επιπλέον, στο κύκλωμα που παραθέτεις βλέπω κάτι -9V να πηγαίνουν σε εισόδους CMOS !!!

    Τι θέλει να πει ο ποιητής ;

    ΑΚΥΡΟΝ.
    Μόλις είδα ότι το Vdd είναι στο GND και το Vss=-9V
    και εγω τα ειδα αυτα αλλα σκεψου οτι ειναι κυκλωμα που λειτουργουσε και μαλιστα στρατιωτικων προδιαγραφων παλιο μεν αλλα....

    0 Not allowed! Not allowed!

  4. #13
    Μέλος Το avatar του χρήστη nio-4-
    Όνομα
    Γιάννης
    Εγγραφή
    Feb 2008
    Περιοχή
    Σέρρες
    Μηνύματα
    1.277

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από chip Εμφάνιση μηνυμάτων
    Είναι ένα θέμα αυτό με το οτι ο τελεστικός μπορεί να βγάλει πάνω από τη τάση που δουλεύει ο μικροελεγκτής...
    πιθανή λύση είναι κάποια αντίσταση σε σειρά (πχ 1Κ) και διοδάκια 1ν4148 προς τις δύο τροφοδοσίας για προστασία (από gnd προς είσοδο και από είσοδο προς vcc υποθέτο ξέρεις πως συνδέονται οι δίοδοι για προστασία)
    για τελεστικούς θα δοκίμαζα tl072, ή για μεγαλύτερη ταχύτητα ne5532 ή απλά το lm833 (είναι παρόμοι με το ne5532) που έβαλες
    επίσης θα δοκίμαζα τον ca3130 (μονός) με τροφοδοσία +/-5V που έχει CMOS είσοδο και έξοδο και μπορεί να δώσει στην έξοδο του σχεδόν 5v με τροφοδοσία 5v. Σε κάθε περίπτωση θα διατηρούσα το κύκλωμα προστασίας του μικροελεγκτή αφού ναι μεν δεν θα έβγαζε πάνω από 5v αλλά αφύ έχει αρνητική τροφοδοσία μπορει να βγάλει αρνητική τάση και να κάψει τον μικροελεγκτή...
    μια εναλακτική περίπτωση είναι κάποιος τελεστικός στην είσοδο με συμμετρική και κάποιος 2ος..3ος.. που οδηγεί τον adc να έχει απλή τροφοδοσία.
    επίσης πιθανόν να μπορούσε το κύκλωμα προστασίας να είναι απλά μία αντίσταση και να βασιστουμε στις εσωτερικές διόδους που έχει ο μικροελεγκτής για την προστασία από στατική ηλεκτρισμό (αλλά πρέπει να ψάξεις στα datasheet για το πόσο ρεύμα μπορούν να δέχονται οι δίοδοι αυτοί....)

    θα το κανω ποιο απλα....
    θα προσπαθησω με εναν ADC να βγαλω κωδικοποιημενες πληροφοριες ψηφιακης μορφης οποτε να μην εχω θεμα με την αναπτυξιακη.
    για να εχω και καλυτερη αναλυση

    τι προτινεις? ποιον ADC καλο που βρησκουμε στα καταστηματα μας??? θελεις να σου πω ακριβεια πλατους???

    0 Not allowed! Not allowed!

  5. #14
    Μέλος Το avatar του χρήστη nio-4-
    Όνομα
    Γιάννης
    Εγγραφή
    Feb 2008
    Περιοχή
    Σέρρες
    Μηνύματα
    1.277

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από chip Εμφάνιση μηνυμάτων
    Είναι ένα θέμα αυτό με το οτι ο τελεστικός μπορεί να βγάλει πάνω από τη τάση που δουλεύει ο μικροελεγκτής...
    πιθανή λύση είναι κάποια αντίσταση σε σειρά (πχ 1Κ) και διοδάκια 1ν4148 προς τις δύο τροφοδοσίας για προστασία (από gnd προς είσοδο και από είσοδο προς vcc υποθέτο ξέρεις πως συνδέονται οι δίοδοι για προστασία)

    Σε κάθε περίπτωση θα διατηρούσα το κύκλωμα προστασίας του μικροελεγκτή αφού ναι μεν δεν θα έβγαζε πάνω από 5v αλλά αφύ έχει αρνητική τροφοδοσία μπορει να βγάλει αρνητική τάση και να κάψει τον μικροελεγκτή...

    μια εναλακτική περίπτωση είναι κάποιος τελεστικός στην είσοδο με συμμετρική και κάποιος 2ος..3ος.. που οδηγεί τον adc να έχει απλή τροφοδοσία.
    1) οποτε να βαλω εναν LM833 η LM358 που δεχεται απο 0 v ταση και πανω και να δωσω Vsat = 0v & Vdd= 5v και να τον συνδεσω ως ακολουθω τασης , στην θετικη εισοδο το σημα και γεφυρα στην εξοδο και γειωμενη η αρνητικη εισοδος???

    2) αν βαλω ζενερ στην αναλογικη εισοδο για να γειωνει το οποιοδηποτε σημαπανω απο 5v , δηλαδη η ανοδος της σην γειωση και η καθοδος στην εισοδο του σηματος???

    0 Not allowed! Not allowed!

  6. #15
    Μέλος
    Εγγραφή
    Apr 2006
    Περιοχή
    Κέρκυρα
    Μηνύματα
    5.958

    Προεπιλογή

    όχι!
    αφού θες να επεξεργαστείς παλμούς με αρνητική τάση να φτιάξεις το κύκλωμα που τους επεξεργάζεται και να το τροφοδοτήσεις από +/-5V ή +/-8....
    δεν μίλησα για γέφυρα... δες εδώ το δεύτερο κύκλωμα....
    http://electronics.stackexchange.com...-for-adc-input

    1 Not allowed! Not allowed!

  7. Ένα μέλος ευχαρίστησε τον chip για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    nio-4- (19-10-16)

  8. #16
    Μέλος Το avatar του χρήστη nio-4-
    Όνομα
    Γιάννης
    Εγγραφή
    Feb 2008
    Περιοχή
    Σέρρες
    Μηνύματα
    1.277

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από chip Εμφάνιση μηνυμάτων
    όχι!
    αφού θες να επεξεργαστείς παλμούς με αρνητική τάση να φτιάξεις το κύκλωμα που τους επεξεργάζεται και να το τροφοδοτήσεις από +/-5V ή +/-8....
    δεν μίλησα για γέφυρα... δες εδώ το δεύτερο κύκλωμα....
    http://electronics.stackexchange.com...-for-adc-input
    δεν ξερω αν ειδες μια προηγουμενη απαντηση μου , εχω καταφερει να αντιστρεψω τους παλμους μεσω του LM833 ετσι εχω θετικους παλμους.

    0 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη nio-4- : 20-10-16 στις 00:55

  9. #17
    Μέλος Το avatar του χρήστη nio-4-
    Όνομα
    Γιάννης
    Εγγραφή
    Feb 2008
    Περιοχή
    Σέρρες
    Μηνύματα
    1.277

    Προεπιλογή

    διαβασα την παραπομπη σου και ειδα οτι και στις δυο επλογες υπαρχουν θεματα .

    καταρχας το σημα μου εχει τα εξεις χαρακτηρηστικα

    ρευμα σηματος : 60uA
    ταση σηματος : 0v-5v
    περιοδος σηματος : 5uS

    1) αρα η μεθοδος με την zener πρεπει να αποφευχθει.

    γενικα με τις διοδους δεν μου αρεσει διοτι εχουν πτωση τασης συν του οτι τρωνε και το σημα λογο του ρευματος διαρροης που εχουν.

    τρφοδοτησα με σημετρικη ταση +/-5v isolated module. δεν βλεπω στον παλμογραφο καποιο σημα μεγαλυτερο των 5v .

    οποτε βαζω μια αντισταση 10ΚΩ εν σειρα και σε περιπτωση που εχω πανω απο 5v ελπιζω στις εσωτερικες διοδους προστασιας και στην πτωση τασης που κανει και η αντισταση.

    συνδεω το σημα στο arduino και ο Θεος βοηθος.

    0 Not allowed! Not allowed!

  10. #18
    Μέλος Το avatar του χρήστη nio-4-
    Όνομα
    Γιάννης
    Εγγραφή
    Feb 2008
    Περιοχή
    Σέρρες
    Μηνύματα
    1.277

    Προεπιλογή

    μπορει να διαβασει σηματα 5uS περιοδου ο (12) 10bit ADC του arduin mega 2560?

    λεει οτι 8ελει 100uS για να διαβασει καθε σημα αλλα τι περιοδου????
    μπερδευομαι με τα sampling rate και περιοδο σηματος.

    0 Not allowed! Not allowed!

  11. #19
    Μέλος
    Εγγραφή
    Apr 2006
    Περιοχή
    Κέρκυρα
    Μηνύματα
    5.958

    Προεπιλογή

    εγώ πάντος δε μίλησα πουθενά για διόδους zener..
    επίσης θα προτιμούσα μικροτερη αντίσταση πχ 1κ αν πρόκειτε το σήμα να έχει διάρκεια 5μsec.
    η γνώμη μου είναι να βάλεις peek detector... βέβαια δεν ξέρω αν σε ενδιαφέρει η χρονική στιγμή που έρχεται ο παλμός... αλλά και αυτό θα μπορούσες να το ανιχνεύεις αν εκτός από τον peak detector (που θα τροφοδοτούσε το σήμα στον adc) το σήμα πήγαινε σε μία άλλη είσοδο του avr που θα επεξεργάζονταν την χρονική στιγμή που ήρθε ο παλμός και θα εκινούσε και τη διαδικασία μετατροπής adc

    1 Not allowed! Not allowed!

  12. Ένα μέλος ευχαρίστησε τον chip για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    nio-4- (20-10-16)

  13. #20
    Μέλος Το avatar του χρήστη nio-4-
    Όνομα
    Γιάννης
    Εγγραφή
    Feb 2008
    Περιοχή
    Σέρρες
    Μηνύματα
    1.277

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από chip Εμφάνιση μηνυμάτων
    εγώ πάντος δε μίλησα πουθενά για διόδους zener..
    επίσης θα προτιμούσα μικροτερη αντίσταση πχ 1κ αν πρόκειτε το σήμα να έχει διάρκεια 5μsec.
    η γνώμη μου είναι να βάλεις peek detector... βέβαια δεν ξέρω αν σε ενδιαφέρει η χρονική στιγμή που έρχεται ο παλμός... αλλά και αυτό θα μπορούσες να το ανιχνεύεις αν εκτός από τον peak detector (που θα τροφοδοτούσε το σήμα στον adc) το σήμα πήγαινε σε μία άλλη είσοδο του avr που θα επεξεργάζονταν την χρονική στιγμή που ήρθε ο παλμός και θα εκινούσε και τη διαδικασία μετατροπής adc

    ευχαριστω....

    μετα την εξοδο του τελεσικου θα οδηγησω το σημα σε peak detector 1KΩ(και εγω μετα το υολογισα με 1κ εχει μικροτερη πτωση τασης 60ms) εν σειρα του σηματος και 10nF παραλληλα .

    πες μου κατι, η περιοδος που εχουν οι παλμοι μηπως ειναι μικροι? (ακανονιστα φυσικα Οχρονος εισοδου που δεν με απασχολει την δεδομενη χρονικη στιγμη) και δεν μπορει να τους διαβασει αφου θελει 100us για να κανει ενα διαβασμα?

    0 Not allowed! Not allowed!

Σελίδα 2 από 3 ΠρώτηΠρώτη 1 2 3 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Σταθεροποιητης Τασης για φωτοβολταικο κυκλωμα
    By gatzos_barca in forum Κυκλώματα Τροφοδοτικών
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 27-03-14, 21:16
  2. Απορια για κυκλωμα με τελεστικο
    By bchris in forum Ηλεκτρονικά
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 26-03-13, 22:03
  3. κυκλωμα που να κανει αναστροφη σε ενα σημα
    By dionisis92 in forum Διάφορα Κυκλώματα
    Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 17-01-13, 22:29
  4. χμμμ βοηθεια για κυκλωμα χαμηλης τασης
    By triplex in forum Διάφορα Κυκλώματα
    Απαντήσεις: 10
    Τελευταίο Μήνυμα: 05-01-06, 00:54

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας