Σελίδα 3 από 3 ΠρώτηΠρώτη 1 2 3
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 21 έως 26 από 26

Θέμα: κυκλωμα για αναστροφη τασης με τελεστικο

  1. #21
    Μέλος
    Εγγραφή
    Apr 2006
    Περιοχή
    Κέρκυρα
    Μηνύματα
    5.958

    Προεπιλογή

    την 1Κ δεν την πρότεινα για τον peak detector αλλά σε σειρά με το Pin του μικροελεγκτή για προστασία...
    o peak detector θα έχει τελεστικό δίοδο πυκνωτή.... και η γνώμη μου είναι να έχει ρεσετ δηλαδή κάποιο τρανζίστορ να αποφορτίζει τον πυκνωτή μετά από εντολή του μικροελεγκτή και όχι να εκφορτίζεται από αντίσταση....
    Σίγουρα σε ενδιαφέρει το πλάτος των παλμών? η απλά θα βάλεις τον ADC για να τους ανιχνεύει....
    ισχύει ότι λέει το datasheet (δεν το έχω διαβάσει....)

    1 Not allowed! Not allowed!

  2. Ένα μέλος ευχαρίστησε τον chip για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    nio-4- (20-10-16)

  3. #22
    Μέλος Το avatar του χρήστη nio-4-
    Όνομα
    Γιάννης
    Εγγραφή
    Feb 2008
    Περιοχή
    Σέρρες
    Μηνύματα
    1.277

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από chip Εμφάνιση μηνυμάτων
    την 1Κ δεν την πρότεινα για τον peak detector αλλά σε σειρά με το Pin του μικροελεγκτή για προστασία...
    o peak detector θα έχει τελεστικό δίοδο πυκνωτή.... και η γνώμη μου είναι να έχει ρεσετ δηλαδή κάποιο τρανζίστορ να αποφορτίζει τον πυκνωτή μετά από εντολή του μικροελεγκτή και όχι να εκφορτίζεται από αντίσταση....
    Σίγουρα σε ενδιαφέρει το πλάτος των παλμών? η απλά θα βάλεις τον ADC για να τους ανιχνεύει....
    ισχύει ότι λέει το datasheet (δεν το έχω διαβάσει....)
    εκανα το εξης,

    τροφοδοτησα με συμμετρικη ταση +/-5v και λογικα δε θαβγαζει πανω απο 5v και φυσικα το εχω παρατηρησεικαιμε τον παλμογραφο ...

    εβλα ΕΝ ΣΕΙΡΑ 1KΩ στην εισοδο του μικροελεγκτη για προστασια και δεχεται τους παλμους μεχρι τωρα

    με ενδιαφερει ΜΟΝΟ το υψος παλμου για να κανω pulse heighh analysis απλα ρωτησα για το πλατος αν παιζει ρολο στον ADC επειδη ειναι μικρο 5us. ο ADC πως μπορει να κανει δειγματοληψεια???

    αφου θελει 100us για να διαβασει ενα σημα και εχει ρολοι 16MHz. κανε μια αναλυση αν μπορεις

    https://www.arduino.cc/en/Reference/AnalogRead


    0 Not allowed! Not allowed!

  4. #23
    Μέλος
    Εγγραφή
    Apr 2006
    Περιοχή
    Κέρκυρα
    Μηνύματα
    5.958

    Προεπιλογή

    τα 16μηζ δεν έχουν να κάνουν με το πόσο αργός μπορεί να είναι ο adc.
    όταν μιλάς για χρόνο δε μιλάς για πλάτος αλλά για διάρκεια. Πλάτος είναι το ύψος που λες...
    αν ο χρόνος που διαρκεί ο παλμός όπως σου είπα μπορείς να δοκιμάσεις να βάλεις κύκλωμα peek detector

    1 Not allowed! Not allowed!

  5. Ένα μέλος ευχαρίστησε τον chip για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    nio-4- (20-10-16)

  6. #24
    Μέλος Το avatar του χρήστη nio-4-
    Όνομα
    Γιάννης
    Εγγραφή
    Feb 2008
    Περιοχή
    Σέρρες
    Μηνύματα
    1.277

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από chip Εμφάνιση μηνυμάτων
    τα 16μηζ δεν έχουν να κάνουν με το πόσο αργός μπορεί να είναι ο adc.
    όταν μιλάς για χρόνο δε μιλάς για πλάτος αλλά για διάρκεια. Πλάτος είναι το ύψος που λες...
    αν ο χρόνος που διαρκεί ο παλμός όπως σου είπα μπορείς να δοκιμάσεις να βάλεις κύκλωμα peek detector
    αυτο εννοω , το πλατος του παλμου μου δηλαδη η διαρκρεια που κραταει ετσι ωστε να μπορεσει να τον μετρησει.

    πλατος στα ηλεκτρονικα δεν σημαινει το οτι βλεπουμε κι εμφανιζεται στον αξονα χ-χ' και υψος οτι ειναι παραλληλα με τον y-y'?

    εξηγησε μου, με ποια δεδομενα μπορει να δει εναν παλμο και τι μεγεθους αν ειναι δεν θα μπορεσει? ποια ειναι τα ορια? στη δειγματοληψια που κανει δεν τον ενδιαφερει το πλατος δηλαδη η χονικη διαρκεια στην βαση του γιατι μετα κανει μυτη, μικραμικραινει,καθοσον τριγωνικου τυπου ειναι οι παλμοι, δεν τον ενδιαφερει ποση ωρα κανει να σχηματιστει ο παλμος???

    0 Not allowed! Not allowed!

  7. #25
    Μέλος
    Εγγραφή
    Apr 2006
    Περιοχή
    Κέρκυρα
    Μηνύματα
    5.958

    Προεπιλογή

    πλάτος τάσης είναι τα βόλτ. διάρκεια ο χρόνος....
    Δεν έχω ασχοληθεί πως δουλεύει ο συγκεκριμένος ADC. άλλοι έχουν sample and hold και κρατάνε την τιμη της τάσης μια συγκεκριμένης στιγμής και την μετατρέπουν σε ψηφιακή τιμή, άλλοι απαιτούν η τάση να είναι σταθερή για όσο χρόνο κρατάει η μετατροπή. Το πιθανότερο είναι να απαιτεί η τάση να είναι σταθερή διαφορετικά θα κάνει λάθος στη μετατροπή.
    Πρέπει να διαβάσεις το datasheet του μικροελεγκτή!

    1 Not allowed! Not allowed!

  8. Ένα μέλος ευχαρίστησε τον chip για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    nio-4- (21-10-16)

  9. #26
    Μέλος Το avatar του χρήστη nio-4-
    Όνομα
    Γιάννης
    Εγγραφή
    Feb 2008
    Περιοχή
    Σέρρες
    Μηνύματα
    1.277

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από chip Εμφάνιση μηνυμάτων
    πλάτος τάσης είναι τα βόλτ. διάρκεια ο χρόνος....
    Δεν έχω ασχοληθεί πως δουλεύει ο συγκεκριμένος ADC. άλλοι έχουν sample and hold και κρατάνε την τιμη της τάσης μια συγκεκριμένης στιγμής και την μετατρέπουν σε ψηφιακή τιμή, άλλοι απαιτούν η τάση να είναι σταθερή για όσο χρόνο κρατάει η μετατροπή. Το πιθανότερο είναι να απαιτεί η τάση να είναι σταθερή διαφορετικά θα κάνει λάθος στη μετατροπή.
    Πρέπει να διαβάσεις το datasheet του μικροελεγκτή!
    ναι ετσι πως το θετεις , πλατος τασης οκ!! ετσι θα το λεω για να υπαρχι επικοινωνια καθοσον ηλεκτρολογος ειμαι οχι ηλεκτρονικος κα δεν ξερω τους ορους...

    εχω απορια ως αναφορα το πως μπορει να πιανει την ταση?? πως την καταλαβαινει? εχει σχεση με το ρολοιο? ειχες πει οχι.
    ειναι σιγουρο οτι μπορει να καταλαβαινει τον πλατος τασης ? π.χ αν ηταν 1ns διακεια το πλατος τασης θα μπορουσε να το αντιλυφθει? αυτο θελω να καταλαβω.

    γιατι βλεπω οτι παιρνει μετρησεις που τις βλεπω στο pc αλλα οι παλμοι που βλεπω στον παλμογραφο ειναι καθε 125us ενω ο ADC εμφανιζει 70 περιπου το δευτερολεπτο αρα μηπς χανει η μηπως λογω των διόδων προστασιας χανει παλμους πλατους τασης μεχρι 0,5v

    0 Not allowed! Not allowed!

Σελίδα 3 από 3 ΠρώτηΠρώτη 1 2 3

Παρόμοια Θέματα

  1. Σταθεροποιητης Τασης για φωτοβολταικο κυκλωμα
    By gatzos_barca in forum Κυκλώματα Τροφοδοτικών
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 27-03-14, 21:16
  2. Απορια για κυκλωμα με τελεστικο
    By bchris in forum Ηλεκτρονικά
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 26-03-13, 22:03
  3. κυκλωμα που να κανει αναστροφη σε ενα σημα
    By dionisis92 in forum Διάφορα Κυκλώματα
    Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 17-01-13, 22:29
  4. χμμμ βοηθεια για κυκλωμα χαμηλης τασης
    By triplex in forum Διάφορα Κυκλώματα
    Απαντήσεις: 10
    Τελευταίο Μήνυμα: 05-01-06, 00:54

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας