Σελίδα 1 από 2 1 2 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 10 από 12

Θέμα: ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΜΕ ΤΡΟΦΟΔΟΣΙΑ ΒΟΛΤΟΜΕΤΡΟΥ ΠΙΝΑΚΟΣ

  1. #1
    Νέο Μέλος Το avatar του χρήστη georgezoro
    Όνομα
    Γιώργος
    Εγγραφή
    Sep 2015
    Περιοχή
    Νέα Ιωνία
    Μηνύματα
    17

    Προεπιλογή ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΜΕ ΤΡΟΦΟΔΟΣΙΑ ΒΟΛΤΟΜΕΤΡΟΥ ΠΙΝΑΚΟΣ

    Καλησπέρα,

    Έχω το εξής πρόβλημα. Έχω φτιάξει μια κατασκευή τροφοδοτικού πάγκου ρυθμιζόμενο 0-30 Volts και θέλω να προσθέσω στην πρόσοψη της κατασκευής ένα όργανο πίνακα, led βολτόμετρο για να μετράει την έξοδο. Το συγκεκριμένο που έχω θέλει ξεχωριστή τροφοδοσία, οπότε εντός του κουτιού της κατασκευής μου, έχω τοποθετήσει και ένα ανεξάρτητο σταθερό τροφοδοτικό 9V για να τροφοδοτώ διάφορες άλλες μονάδες( αμπερόμετρο πίνακα, ανεμιστηράκι, κτλ) συν το βολτόμετρο. Το θέμα είναι ότι όλα τα άλλα δεν έχουν πρόβλημα, έχει όμως το βολτόμετρο αυτό. Για την τροφοδοσία του βολτόμετρου παίρνω από το ανεξάρτητο των 9V, και για την μέτρηση παίρνω κανονικά παράλληλα από την έξοδο του δικού μου τροφοδοτικού. Όμως στο βολτόμετρο βγαίνει ένδειξη -1 . Να σημειώσω ότι έχω ενώσει τις γειώσεις των 2 τροφοδοτικών μεταξύ τους. Τι κάνω λάθος; ( Αν δοκιμάσω να τροφοδοτήσω με μια 9V μπαταρία το όργανο και να πάρω μέτρηση από την έξοδο, λειτουργεί κανονικά! )

    Ευχαριστώ

    0 Not allowed! Not allowed!

  2. #2
    Συντονιστής Το avatar του χρήστη nestoras
    Όνομα
    Παναγιώτης
    Εγγραφή
    Feb 2006
    Περιοχή
    Ξάνθη
    Μηνύματα
    4.614

    Προεπιλογή

    Μήπως βγαίνεις εκτός κλίμακας και σου εμφανίζει το "-1"?

    0 Not allowed! Not allowed!
    FreeBsD For Ever

  3. Ένα μέλος ευχαρίστησε τον nestoras για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    georgezoro (22-10-16)

  4. #3
    Μέλος
    Εγγραφή
    Apr 2006
    Περιοχή
    Κέρκυρα
    Μηνύματα
    5.958

    Προεπιλογή

    αν έχεις συνδεμένο αμπερόμετρο μάλλον από εκεί έρχεται το πρόβλημα....
    γιατι το αμπερόμετρο είναι στο + του μεταβλητου τροφοδοτικου και μέσα από την shunt αντίσταση του η γείωση του βοηθητικού τροφοδοτικού πέρνει το δυναμικό της τάσης εξόδου του μεταβλητού τροφοδοτικού. Από την άλλη όταν βάζεις το βολτόμετρο το ίδιο gnd έπρεπε να είναι στο gnd του τροφοδοτικού....
    Η λύση είναι οτι χρειάζεσαι χωριστά τροφοδοτικά (χωρίς κοινο Gnd) για τα δυο όργανα μέτρησης

    (αν αποσυνδέσης το αμπερόμετρο και δουλέψει το βολτόμετρο τότε εκεί ειναι το πρόβλημα)

    0 Not allowed! Not allowed!

  5. 3 μέλη ευχαρίστησαν τον chip για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    FILMAN (24-10-16), georgezoro (22-10-16), nestoras (22-10-16)

  6. #4
    Νέο Μέλος Το avatar του χρήστη georgezoro
    Όνομα
    Γιώργος
    Εγγραφή
    Sep 2015
    Περιοχή
    Νέα Ιωνία
    Μηνύματα
    17

    Προεπιλογή

    Ναι προφανώς όταν είμαι εκτός κλίμακας βγαίνει η ένδειξη αυτή, αλλά το έχω φτιάξει ήδη με διαιρέτη τάσης όπως λένε οι οδηγίες για να είμαι εντός κλίμακας, και με ξεχωριστή τροφοδοσία λειτουργεί κανονικά(μπαταρία)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από nestoras Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μήπως βγαίνεις εκτός κλίμακας και σου εμφανίζει το "-1"?

    0 Not allowed! Not allowed!

  7. #5
    Συντονιστής Το avatar του χρήστη nestoras
    Όνομα
    Παναγιώτης
    Εγγραφή
    Feb 2006
    Περιοχή
    Ξάνθη
    Μηνύματα
    4.614

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από georgezoro Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ναι προφανώς όταν είμαι εκτός κλίμακας βγαίνει η ένδειξη αυτή, αλλά το έχω φτιάξει ήδη με διαιρέτη τάσης όπως λένε οι οδηγίες για να είμαι εντός κλίμακας, και με ξεχωριστή τροφοδοσία λειτουργεί κανονικά(μπαταρία)
    Τότε σου έδωσε την απάντηση ο chip...

    0 Not allowed! Not allowed!
    FreeBsD For Ever

  8. #6
    Νέο Μέλος Το avatar του χρήστη georgezoro
    Όνομα
    Γιώργος
    Εγγραφή
    Sep 2015
    Περιοχή
    Νέα Ιωνία
    Μηνύματα
    17

    Προεπιλογή

    Αποσύνδεσα το αμπερόμετρο όπως μου είπες και τώρα παίρνει μια μέτρηση -4 Volts στην έξοδο που είναι από ότι επαληθεύω με το πολύμετρό μου, σωστή. Άρα όντως επηρεάζεται από το αμπερόμετρο, είχες δίκιο και σε ευχαριστώ. Το θέμα τώρα είναι γιατί βγάζει η έξοδος αρνητική τάσης, και αν έχεις καμιά ιδέα πως να προσπεράσω αυτό το εμπόδιο, αφού τώρα ήδη η κατασκευή και οι καλωδιώσεις έχουν γίνει σε τελικό στάδιο(pcb, κολλήσεις κτλ); Ίσως με κάποια δίοδο; Ευχαριστώ πολύ!
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από chip Εμφάνιση μηνυμάτων
    αν έχεις συνδεμένο αμπερόμετρο μάλλον από εκεί έρχεται το πρόβλημα....
    γιατι το αμπερόμετρο είναι στο + του μεταβλητου τροφοδοτικου και μέσα από την shunt αντίσταση του η γείωση του βοηθητικού τροφοδοτικού πέρνει το δυναμικό της τάσης εξόδου του μεταβλητού τροφοδοτικού. Από την άλλη όταν βάζεις το βολτόμετρο το ίδιο gnd έπρεπε να είναι στο gnd του τροφοδοτικού....
    Η λύση είναι οτι χρειάζεσαι χωριστά τροφοδοτικά (χωρίς κοινο Gnd) για τα δυο όργανα μέτρησης

    (αν αποσυνδέσης το αμπερόμετρο και δουλέψει το βολτόμετρο τότε εκεί ειναι το πρόβλημα)

    0 Not allowed! Not allowed!

  9. #7
    ΥπερΣυντονιστής Το avatar του χρήστη gsmaster
    Όνομα
    Γιάννης
    Εγγραφή
    Aug 2003
    Περιοχή
    Γιάννενα
    Μηνύματα
    4.444

    Προεπιλογή

    Τα όργανα που έχουν ανεξάρτητη τροφοδοσία από την μετρούμενη τα περισσότερα δεν δουλεύουν με τις γειώσεις ενωμένες. Δηλαδή το - της τροφοδοσίας του οργάνου και το - της εξόδου του τροφοδοτικού δεν πρέπει να είναι ενωμένα. Τώρα αν το αμπερόμετρο, σου ενώνει τις δύο γειώσεις, τότε ή πρέπει να αλλάξεις ένα απο τα δύο όργανα, ή να βάλεις δεύτερο τροφοδοτικό ή να βάλεις dc-dc isolator (τυχαίο παράδειγμα από τυχαίο site http://www.digikey.com/product-detai...09S-ND/2301284)

    0 Not allowed! Not allowed!
    Πριν γράψετε ένα νέο θέμα στο φόρουμ, ψάξτε ->εδώ<-, κάτι θα βρείτε που δεν ξέρατε.

  10. Ένα μέλος ευχαρίστησε τον gsmaster για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    georgezoro (22-10-16)

  11. #8
    Μέλος Το avatar του χρήστη Fire Doger
    Όνομα
    Στέφανος
    Εγγραφή
    Jan 2015
    Περιοχή
    .
    Μηνύματα
    1.519

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από georgezoro Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αποσύνδεσα το αμπερόμετρο όπως μου είπες και τώρα παίρνει μια μέτρηση -4 Volts στην έξοδο που είναι από ότι επαληθεύω με το πολύμετρό μου, σωστή. Άρα όντως επηρεάζεται από το αμπερόμετρο, είχες δίκιο και σε ευχαριστώ. Το θέμα τώρα είναι γιατί βγάζει η έξοδος αρνητική τάσης, και αν έχεις καμιά ιδέα πως να προσπεράσω αυτό το εμπόδιο, αφού τώρα ήδη η κατασκευή και οι καλωδιώσεις έχουν γίνει σε τελικό στάδιο(pcb, κολλήσεις κτλ); Ίσως με κάποια δίοδο; Ευχαριστώ πολύ!
    Στην έξοδο υπάρχει μια διαφορά δυναμικού 4V.
    --------

    4V

    --------

    Αν κοιτάς από πάνω τότε βλέπεις το άλλο σημείο στα -4V, ενώ αν κοιτάς από κάτω τότε βλέπεις το άλλο σημείο στα +4V.
    Είσαι σίγουρος ότι δεν έχεις καλωδιώσει τις μπόρνες ανάποδα?
    Τι τροφοδοτικό είναι? Γραμμικό με μετασχηματιστή?

    0 Not allowed! Not allowed!

  12. Ένα μέλος ευχαρίστησε τον Fire Doger για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    georgezoro (22-10-16)

  13. #9
    Μέλος
    Όνομα
    Μάρκος
    Εγγραφή
    Mar 2012
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    2.940

    Προεπιλογή

    http://diyfan.blogspot.gr/2013/03/ad...-take-two.html

    Εδώ δείχνει πως μπορούν να τροφοδοτηθούν τα πάντα όλα από το ίδιο τροφοδοτικό σε δύο παραλλαγές και εξηγεί και τις αποκλίσεις των ενδείξεων ανάλογα με την σύνδεση.

    0 Not allowed! Not allowed!
    Όταν όλα τα άλλα έχουν αποτύχει..... RTFM.
    Short instructions: >>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>> >>>> Good Luck!
    https://diyelectronics-gr.blogspot.gr https://www.facebook.com/groups/872041030200567

  14. #10
    Νέο Μέλος Το avatar του χρήστη georgezoro
    Όνομα
    Γιώργος
    Εγγραφή
    Sep 2015
    Περιοχή
    Νέα Ιωνία
    Μηνύματα
    17

    Προεπιλογή

    Το τροφοδοτικό είναι γραμμικό με μετασχηματιστή και μέχρι τώρα δεν έχει παρουσιάσει κάποιο πρόβλημα στην πολικότητα. Δηλαδή με τα πάντα επάνω συνδεδεμένα εκτός του βολτομέτρου, λειτουργεί μια χαρά (μετρώντας την έξοδο με πολύμετρο). Μόλις αφαίρεσα το αμπερόμετρο πίνακος τότε εμφανίσθηκε η αρνητική τάση, αλλά νομίζω ότι αυτό έχει να κάνει με το εσωτερικό adjustment που γίνεται με τριμμεράκι στο πρώιμο κύκλωμα για να μηδενίζει η τάση όταν το ποτενσιόμετρο εξόδου είναι στην μέγιστη τιμή αντίστασής του. Το πρόβλημα από ότι διαπιστώνω και εγώ είναι ότι έχω ενώσει όλες τις γειώσεις μεταξύ τους. Συγκεκριμένα την γείωση του εργαστηριακού τροφοδοτικού, με την γείωση του σταθερού τροφοδοτικού, με την γείωση του αμπερομέτρου, με την γείωση μονάδας arduino που έχω τοποθετήσει επίσης μέσα. Το βολτόμετρο είναι το Velleman PMLED και έχει +V και -V για την τροφοδοσία του και IN+ και IN- για την μέτρηση. Προφανώς όπως τα έχω συνδέσει, το V- και το IN- είναι το ίδιο πράγμα και το όργανο παρουσιάζει την ένδειξη "-1", και δυστυχώς δεν μπορώ να κάνω τίποτα τώρα, αφού οι γεφυρώσεις των γειώσεων έχουν γίνει σε πολλαπλά σημεία πάνω στην PCB. Η μόνη λύση είναι να υπάρχει ξεχωριστή τροφοδοσία με διαφορετική γείωση από την μέτρηση, δηλαδή για παράδειγμα μια μπαταρία, απλά δεν θα μπορώ να απενεργοποιώ το βολτόμετρο, αν δεν αποσυνδέσω την μπαταρία(που θα είναι δυστυχώς εντός του βιδωμένου κουτιού ).Όλα τα υπόλοιπα προφανώς απενεργοποιούνται από εξωτερικό διακόπτη που έχω πάνω στην πρόσοψη...
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Fire Doger Εμφάνιση μηνυμάτων
    Στην έξοδο υπάρχει μια διαφορά δυναμικού 4V.
    --------

    4V

    --------

    Αν κοιτάς από πάνω τότε βλέπεις το άλλο σημείο στα -4V, ενώ αν κοιτάς από κάτω τότε βλέπεις το άλλο σημείο στα +4V.
    Είσαι σίγουρος ότι δεν έχεις καλωδιώσει τις μπόρνες ανάποδα?
    Τι τροφοδοτικό είναι? Γραμμικό με μετασχηματιστή?

    0 Not allowed! Not allowed!

Σελίδα 1 από 2 1 2 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Προβλημα με τροφοδοσια pic 16f877a
    By johntsil in forum Μικροελεγκτές
    Απαντήσεις: 12
    Τελευταίο Μήνυμα: 03-06-15, 10:22
  2. προβλημα με τροφοδοσια
    By knmanos in forum Hardware Η/Υ
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 09-01-12, 01:33
  3. ΑΝΑΛΟΓΙΚΑ ΟΡΓΑΝΑ ΠΙΝΑΚΟΣ!!!
    By radioamateur in forum Ηλεκτρονικά
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 07-07-07, 10:34

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας