Σελίδα 1 από 2 1 2 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 10 από 15

Θέμα: Ταυτοποίηση αγνώστου μεταχηματιστή..

  1. #1
    Μέλος
    Όνομα
    Tάκης
    Εγγραφή
    Feb 2016
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    27

    Προεπιλογή Ταυτοποίηση αγνώστου μεταχηματιστή..

    Καλησπέρα σε όλους,

    Θα ήθελα βοήθεια σχετικά με εναν μετασχηματιστή οπου δεν βγάζω νόημα οπως τον κοιτάω τι τάσεις θέλει/δίνει.

    Στην αρχή μου φαινόταν για μετασχηματιστής απομόνωσης αλλα δεν καταλαβαίνω τι συμβαίνει με τα χρώματα των καλωδίων.
    Στην πινακίδα του δεν γράφει τίποτα αν και η καλωδίωση του μοιάζει με κάτι τετοιο :

    http://www.airlinktransformers.com/b...chnical-notes/

    Τα 2 μαυρα με το μπλε/καφε μου δίνουν 0.000ohms αντίσταση και στην αλλη πλευρα το ενα pin με το κίτρινο/πρασινο με το αλλο pin που εχει μπλε και κίτρινο ενωμένα μου δίνουν 5ohms.

    Δεν ξέρω πως να τον τεστάρω παραπέρα χωρίς να του δώσω ρεύμα αλλα επειδή δεν είμαι σίγουρος δεν θέλω να τον βάλω στην πρίζα πριν καταλάβω τι γίνεται.

    Δεν έχω ξαναδεί κάτι τέτοιο παραμόνο κλασσικούς μετασχηματιστές με 230v στον πρωτέυον (neutral/hot μπλε/καφε) και ο,τι δίνει στον δευτερέυοντα οπότε θα εκτιμούσα καποιος που ξέρει περισσότερα να με κατατοπίσει.

    Επισυνάπτω φωτογραφίες του εν λόγω μετασχηματιστή.
    Συνημένες Εικόνες Συνημένες Εικόνες

    0 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη belzrebuth : 23-10-16 στις 15:26

  2. #2
    Μέλος Το avatar του χρήστη IRF
    Όνομα
    Γιώργος
    Εγγραφή
    Mar 2014
    Περιοχή
    .
    Μηνύματα
    1.533

    Προεπιλογή

    Δες το πάχος στα σύρματα πρωτ-δευτερέυοντος είναι ενδεικτικό σε σχέση με το μέγεθος του μ/τη για το που μπαίνουν 220(χοντρά -λίγη τάση ψιλά ηψηλότερη τάση). Που τον κονόμησες; Δοκίμασε να βάλεις 12 βολτ AC με λάμπα αυτοκινήτου σε σειρά στο ένα πηνίο να δεις τι βγάζει το άλλο και ανάποδα.Έτσι θα έχεις εκτίμηση λόγου μετασχηματισμού.Λογικά η γκρί κλέμα με καπάκι μοιάζει 220.Από προβολάκια 12 βολτος;ίσως.Δεν μοιάζει με προδιαγραφές ανελκυστήρων.Η χοντρή άσπρη κλέμα μοιάζει της χαμηλής τάσης υψηλής έντασης.

    0 Not allowed! Not allowed!

  3. Ένα μέλος ευχαρίστησε τον IRF για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    FILMAN (24-10-16)

  4. #3
    Μέλος
    Όνομα
    Tάκης
    Εγγραφή
    Feb 2016
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    27

    Προεπιλογή

    Σε ενα παζάρι τον βρήκα και είχε 5 ευρώ οποτε τον πηρα.
    Γενικά οπου δώ μετασχηματιστή τετοιου μεγέθους και ανω τον τσιμπάω αν είναι μέχρι 10€ ώστε να χάσω λίγα αν δεν δουλέυει.
    Ποτε δεν ξέρεις ομως τι έχουν περάσει αν δεν τον πάρεις καινούριο.
    Την έχω πατήσει πχ με κάτι τοροειδείς που είχα βρεί και γυρνάω σπίτι σούπερ χαρούμενος και βλέπω άπειρη αντίσταση στον πρωτέυον..

    12v εναλλασόμενο έτσι?
    Λαμπα αυτοκινήτου δεν έχω αλλα παίζει να έχω κάπου κάτι σε 20 watt..
    Το πάχος των καλωδίων ειναι το ίδιο παντού και είναι εκεί γύρω στα 14awg οποτε δεν είναι δείκτης αυτο..
    Απο την φωτογραφία μπορείς να καταλάβεις ποιος παίζει να είναι ο πρωτεύον ?
    Δινοντας τάση στον δευτερέυον δεν θα ταλαιπωρηθεί ο μετασχηματιστής?
    Με μικρή δεν έχω δοκιμάσει ποτε αλλα μια φορά που είχα βάλει 220v σε δευτερέυον θυμάμαι είχε γίνει πάρτυ..

    0 Not allowed! Not allowed!

  5. #4
    Μέλος
    Όνομα
    Tάκης
    Εγγραφή
    Feb 2016
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    27

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από IRF Εμφάνιση μηνυμάτων
    Λογικά η γκρί κλέμα με καπάκι μοιάζει 220.Από προβολάκια 12 βολτος;ίσως.Δεν μοιάζει με προδιαγραφές ανελκυστήρων.Η χοντρή άσπρη κλέμα μοιάζει της χαμηλής τάσης υψηλής έντασης.
    12volt με μπλε/καφε και μαύρο?

    Η γκρι κλέμα ομως έχει 2 καλώδια γείωσης και ενα ουδέτερο..
    Είχε ξεμέινει ηλεκτρολόγος απο μπλε/καφε?
    Και γιατι δύο στο πρώτο terminal?
    Εχω 12αρι μετασχηματιστή αλλα ειναι πολυ ακριβώς για audio οποτε θα δοκιμάσω με 10v ή 20v που έχω σιγουρα καναδυο κάπου..

    0 Not allowed! Not allowed!

  6. #5
    Μέλος Το avatar του χρήστη IRF
    Όνομα
    Γιώργος
    Εγγραφή
    Mar 2014
    Περιοχή
    .
    Μηνύματα
    1.533

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από belzrebuth Εμφάνιση μηνυμάτων
    Σε ενα παζάρι τον βρήκα και είχε 5 ευρώ οποτε τον πηρα.
    Γενικά οπου δώ μετασχηματιστή τετοιου μεγέθους και ανω τον τσιμπάω αν είναι μέχρι 10€ ώστε να χάσω λίγα αν δεν δουλέυει.
    Ποτε δεν ξέρεις ομως τι έχουν περάσει αν δεν τον πάρεις καινούριο.
    Έχε και ένα πολύμετρο μικρό μαζί σου.Προσοχή συνήθως από τα παζάρια είναι από ανακυκλώσεις που είναι βρεγμένοι και ακόμα και αν είναι τέλειοι θα βγάλουν τα προβλήματα μετα από λίγες ώρες λειτουργίας.Η σκουριά φαίνεται κάπως
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από belzrebuth Εμφάνιση μηνυμάτων
    12v εναλλασόμενο έτσι?Λαμπα αυτοκινήτου δεν έχω αλλα παίζει να έχω κάπου κάτι σε 20 watt..
    Ναι εναλλασόμενο μια χαρά τα 20 βαττ (12 βολτη φυσικά όχι 220)στη χειρότερη να ανάψει φούλ
    Το πάχος των καλωδίων ειναι το ίδιο παντού και είναι εκεί γύρω στα 14awg οποτε δεν είναι δείκτης αυτο..
    Απο την φωτογραφία μπορείς να καταλάβεις ποιος παίζει να είναι ο πρωτεύον ?
    Δινοντας τάση στον δευτερέυον δεν θα ταλαιπωρηθεί ο μετασχηματιστής?
    Με μικρή δεν έχω δοκιμάσει ποτε αλλα μια φορά που είχα βάλει 220v σε δευτερέυον θυμάμαι είχε γίνει πάρτυ..
    Προσέχεις το πάχος πρίν τις κλέμες που βγαίνει από μέσα από τη μόνωση του μ/τη.
    Με 12 βόλτ τάση δεν ταλαιπωρείς τίποτα εκτός αν είναι 2 βολτοςΑΔΥΝΑΤΟ σε αυτή τη μορφή -χαρακτηριστικά
    Γιαυτό σου λέω 12 βολτ (και όχι 220) γιατί μπορεί να δεις στον πίνακα με τις ασφάλεις πάρτι με ούζα.
    Αφού προκύψει το πρωτεύων 220 συνδέεις χωρίς φορτίο με λάμπα 220 στο πρωτεύν σε σειρά.Αφήνεις μια ώρα να μην ζεσταθεί καθόλου και μετά αν είναι οκ σε 220 χωρίς λάμπα.

    0 Not allowed! Not allowed!

  7. #6
    Μέλος Το avatar του χρήστη IRF
    Όνομα
    Γιώργος
    Εγγραφή
    Mar 2014
    Περιοχή
    .
    Μηνύματα
    1.533

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από belzrebuth Εμφάνιση μηνυμάτων
    12volt με μπλε/καφε και μαύρο?

    Η γκρι κλέμα ομως έχει 2 καλώδια γείωσης και ενα ουδέτερο..
    Είχε ξεμέινει ηλεκτρολόγος απο μπλε/καφε?
    Και γιατι δύο στο πρώτο terminal?
    Εχω 12αρι μετασχηματιστή αλλα ειναι πολυ ακριβώς για audio οποτε θα δοκιμάσω με 10v ή 20v που έχω σιγουρα καναδυο κάπου..
    Μην κοιτάς χρώματα και σκέφτεσαι από τι ξέμεινε ο ηλ/γος. Να δεις σε σχολείο σε μακρινή περιοχή πίνακα με όλα κίτρινα όπως και όλα τα κυτία.ΦΡΙΚΗ

    0 Not allowed! Not allowed!

  8. #7
    Μέλος Το avatar του χρήστη IRF
    Όνομα
    Γιώργος
    Εγγραφή
    Mar 2014
    Περιοχή
    .
    Μηνύματα
    1.533

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από belzrebuth Εμφάνιση μηνυμάτων
    Και γιατι δύο στο πρώτο terminal?
    Το δευτερεύον είναι χαμηλής τάσης, κακώς φυσικά είναι δίπλα οι κλέμες(έλειψη χώρου για να μπαίνει σε πίνακα). Σκέψου τι απομόνωση 220-12 που θα παρέχει έτσι και ζεσταθεί.

    0 Not allowed! Not allowed!

  9. #8
    Μέλος
    Όνομα
    Tάκης
    Εγγραφή
    Feb 2016
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    27

    Προεπιλογή

    Λοιπον βρήκα εναν μικρό μετασχηματιστή 20vac.
    Βρήκα και μια λάμπα οικιακή 23w.
    Οταν βάζω σε σειρα τον 20αρη μ/σ με την λαμπα σε ντουι στις επαφές του αγνωστου μετασχηματιστη δεν παίρνω τιποτα.
    Δοκίμασα και τις 2 κλεμες.
    Μαλλον φταίει οτι η λαμπα δουλέυει με 220v αλλα εκει που δεν θα πρεπε να λειτουργεί ως φορτιο παλι δεν παίρνω.
    Κατι κανω λαθος μαλλον..
    Δεν εχω ξαναδοκιμάσει μετασχηματιστή με αυτον τον τροπο και δεν παιζει να έχω λαμπα που να λειτουργει με 12vac..

    0 Not allowed! Not allowed!

  10. #9
    Μέλος
    Όνομα
    Tάκης
    Εγγραφή
    Feb 2016
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    27

    Προεπιλογή

    Λοιπον δοκίμασα κατευθείαν με 220v γιατι με 20 δεν δούλευε κάτι.
    Υποθέτοντας οτι η γκρι κλέμα ειναι ο πρωτέυον και συνδέοντας έτσι την λάμπα η λάμπα δεν άναψε αρα η γκρί κλέμα ειναι όντως ο πρωτέυον.
    Στον δευτερέυον λοιπον που ειναι τελικά τα μπλε/καφε και μαυρα δεν παίρνω καμια τάση παρα μόνο αν έχω μονο το ενα μαύρο συνδεδεμένο στο πολύμετρο.
    Μου δείχνει γύρω στα 20v τα οποια όμως ψιλοκυμαίνονται απο 18.8 και 22.
    Μπλε με καφε δίνει 0,κατι μαυρο με μαυρο παλι 0,κάτι μαυρο με καφέ το ίδιο..

    0 Not allowed! Not allowed!

  11. #10
    Μέλος Το avatar του χρήστη IRF
    Όνομα
    Γιώργος
    Εγγραφή
    Mar 2014
    Περιοχή
    .
    Μηνύματα
    1.533

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από belzrebuth Εμφάνιση μηνυμάτων
    Λοιπον βρήκα εναν μικρό μετασχηματιστή 20vac.
    Βρήκα και μια λάμπα οικιακή 23w.
    Οταν βάζω σε σειρα τον 20αρη μ/σ με την λαμπα σε ντουι στις επαφές του αγνωστου μετασχηματιστη δεν παίρνω τιποτα.
    Δοκίμασα και τις 2 κλεμες.
    Μαλλον φταίει οτι η λαμπα δουλέυει με 220v αλλα εκει που δεν θα πρεπε να λειτουργεί ως φορτιο παλι δεν παίρνω.
    Κατι κανω λαθος μαλλον..
    Δεν εχω ξαναδοκιμάσει μετασχηματιστή με αυτον τον τροπο και δεν παιζει να έχω λαμπα που να λειτουργει με 12vac..
    Δεν γίνεται με 220 λάμπα έχει πολύ μεγάλη αντίσταση.Βάλε λάμπα 220 βόλτ πχ. 200 τουλάχιστο βαττ.Η καλύτερα βάλε 12 βόλτ λάμπα αυτοκινήτου αν θες να μην κάψεις τίποτα.Διαφορετικά με μικρό ρίσκο απευθείας τον 20 βολτο μ/τη (προσοχή όχι τροφοδοτικό συνεχούς αλλά μετασχηματιστή εναλλασόμενου) στο πρωτεύον και όχι στο δευτερεύον.Λάμπα θα βρείς από συνεργεία αυτοκινήτων τις διπλής σκάλας τις πετάνε αμα καεί η μία σκάλα. Οι συμβουλές μου είναι χρονοβόρες αλλά είναι για να μην κάψεις κανένα από τους δύο μ/τες σου.Αν μας ακούσει κάποιος έμπειρος στο φόρουμ θα τσατιστεί λέγοντας ότι κάνουμε μια ώρα για να ελένξουμε έναν μ/τη. Μου έχει τύχει όμως σε μ/τη φωτισμού κρεβατοκάμαρας όλα να φαίνονται καλά και σε 20 λεπτά λειτουργίας να καίγεται με φωτιά σπέσιαλ(κάποιος μαλ@κ@ς είχε ρίξει τεράστια ποσότητα βερνίκι επίπλων μέσα στις μονώσεις)Δεν είχα ελένξει την άνοδο θερμοκρασίας στον πυρήνα σε 5 λεπτά.Και ασφάλεια δεν έπεσε καμία πουθενά.Πρόλαβα και τον έβγαλα από μπρίζα και τον έσβυσα με νερό(απαράδεκτο) αφού ήταν πάνω σε ξύλο και θα λαμπάδιαζε η κρεβατοκάμαρα.

    0 Not allowed! Not allowed!

Σελίδα 1 από 2 1 2 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Απαντήσεις: 93
    Τελευταίο Μήνυμα: 01-04-24, 22:42
  2. Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 05-12-13, 21:30
  3. Υλικά αγνώστου ταυτότητας!
    By mminas in forum Εξαρτήματα & Datasheets
    Απαντήσεις: 8
    Τελευταίο Μήνυμα: 06-10-12, 10:08
  4. Ταυτοποίηση εξαρτήματος
    By leosedf in forum Εξαρτήματα & Datasheets
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 13-02-11, 10:27
  5. Αγνώστου τύπου κεραίες.
    By jeik in forum Κεραίες & Καλώδια
    Απαντήσεις: 8
    Τελευταίο Μήνυμα: 28-03-09, 01:29

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας