Σελίδα 2 από 2 ΠρώτηΠρώτη 1 2
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 11 έως 15 από 15

Θέμα: Ταυτοποίηση αγνώστου μεταχηματιστή..

  1. #11
    Μέλος
    Όνομα
    Tάκης
    Εγγραφή
    Feb 2016
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    27

    Προεπιλογή

    Με τη λαμπα σε σειρά (λαμπα 23w / 220v οχι 220watt (!) ) η λαμπα δεν ανάβει και οι επαφές του δευτερέυοντος μου δίνουν η πρώτη γύρω στα 16v και η δευτερη γύρω στα 25v.
    To θεμα ειναι οτι μεταξύ τους μου δίνουν 0 vac.
    Δεν έχω ξαναδεί κάτι τετοιο ομως.
    Ολοι οι μετασχηματιστές που έχω δει μέχρι τώρα είχαν 2 καλώδια για καθε τάση που έδιναν και οχι ενα..
    Εκτος αν έχω κανει παλι κατι λαθος και τελικά ο δευτερέυων ειναι η γκρι κλέμα αλλα η γκρι εχει μεγαλύτερη αντίσταση οποτε αυτή πρεπει να ειναι ο πρωτέυον.

    0 Not allowed! Not allowed!

  2. #12
    Μέλος Το avatar του χρήστη IRF
    Όνομα
    Γιώργος
    Εγγραφή
    Mar 2014
    Περιοχή
    .
    Μηνύματα
    1.533

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από belzrebuth Εμφάνιση μηνυμάτων
    Με τη λαμπα σε σειρά (λαμπα 23w / 220v οχι 220watt (!) ) η λαμπα δεν ανάβει και οι επαφές του δευτερέυοντος μου δίνουν η πρώτη γύρω στα 16v και η δευτερη γύρω στα 25v.
    To θεμα ειναι οτι μεταξύ τους μου δίνουν 0 vac.
    Δεν έχω ξαναδεί κάτι τετοιο ομως.
    Ολοι οι μετασχηματιστές που έχω δει μέχρι τώρα είχαν 2 καλώδια για καθε τάση που έδιναν και οχι ενα..
    Εκτος αν έχω κανει παλι κατι λαθος και τελικά ο δευτερέυων ειναι η γκρι κλέμα.
    To ότι δεν ανάβει η λάμπα είναι λογικό, αλλά τι εννοείς οι επαφές του δευτερέυοντος μου δίνουν 16 και 25.Εγώ βλέπω δύο επαφές δευτερεύοντος μόνο όχι τρείς.Υπάρχει η φρικαλέα περίπτωση να είναι αυτομετασχηματιστής έτσι εξηγούνται οι γειτονικές κλέμες (δοκίμασε αν μεταξύ καλωδιόυ γκρί -λευκής κλέμας υπάρχει μικρή τιμή αντίστασης(χωρίς ρεύμα πουθενά εννοείται)Συνημμένο Αρχείο 67151Επίσης και η ακόμα χειρότερη να είναι κάπου βραχυκυκλωμένος.Εκεί που έχεις τα 5 ωμ βάλε 220 βόλτμε λάμπα τουλάχιστο 100 βάττ σε σειρά.Η λάμπα100 βαττ μπαίνει για να μην ρίξεις καμια ασφάλεια σε ρολοί ΔΕΗ π.χ.Στη χειρότερη περίπτωση αν μπλέξεις δευτ-πρωτ θα ανάψει η λάμπα σε πλήρη φωτοβολία.Κανονικά η λάμπα πρέπει να είνα τουλάχιστο τα μισά βάττ από τον μ/τη

    0 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη IRF : 23-10-16 στις 17:14

  3. #13
    Μέλος
    Όνομα
    Tάκης
    Εγγραφή
    Feb 2016
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    27

    Προεπιλογή

    Μεταξύ πρωτέυον και δευτερέυον υπάρχει άπειρη αντίσταση οποτε δεν ειναι συνδεδεμένοι.

    Οταν λεω 16v και 25v εννοω οτι στη μια επαφη του δευτερευον αν βαλω τη μια πρόμπα του πολύμετρου παιρνω 25v και στην αλλη παλι με μονο τη μια προμπα 25v!
    Αν βάλω το πολύμετρο και με τις 2 ακρες πανω στις 2 επαφες του δευτερέυοντος δεν παίρνω τίποτα

    0 Not allowed! Not allowed!

  4. #14
    Μέλος Το avatar του χρήστη IRF
    Όνομα
    Γιώργος
    Εγγραφή
    Mar 2014
    Περιοχή
    .
    Μηνύματα
    1.533

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από belzrebuth Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μεταξύ πρωτέυον και δευτερέυον υπάρχει άπειρη αντίσταση οποτε δεν ειναι συνδεδεμένοι.

    Οταν λεω 16v και 25v εννοω οτι στη μια επαφη του δευτερευον αν βαλω τη μια πρόμπα του πολύμετρου παιρνω 25v και στην αλλη παλι με μονο τη μια προμπα 25v!
    Αν βάλω το πολύμετρο και με τις 2 ακρες πανω στις 2 επαφες του δευτερέυοντος δεν παίρνω τίποτα
    Προσοχή μάλλον έχεις πρόβλημα καμένου πολυμέτρου.Αν βάλεις το πολύμετρο με το ένα μόνο "καλώδιο" δείχνει 16 βολτ;;;;;;;;;;;;;;;;;;;
    Σε πρίζα 220 τι δείχνει;;;;;;;;;;;;Το άλλο καλώδιο που το έχεις ;;;; στη γείωση; στον ουδέτερο; ή πουθενά;;;;

    0 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη IRF : 23-10-16 στις 17:31

  5. #15
    Μέλος
    Όνομα
    Tάκης
    Εγγραφή
    Feb 2016
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    27

    Προεπιλογή

    Λοιπον ενταξει βλακείες λεω.
    Εβγαλα τις κλέμες κλπ και ξαναμέτρησα με κατευθειαν τον μετασχηματιστή στο ρευμα.
    Δινει 12.5vac στον δευτερέυον.
    Μαλλον κατι δεν εκανε καλη επαφη και είχε συνδεθεί μονο το hot η το neutral γι'αυτο και οι κουλές μετρήσεις.
    Σ'ευχαριστω φίλε Γιωργο για τον χρόνο σου.

    0 Not allowed! Not allowed!

Σελίδα 2 από 2 ΠρώτηΠρώτη 1 2

Παρόμοια Θέματα

  1. Απαντήσεις: 93
    Τελευταίο Μήνυμα: 01-04-24, 22:42
  2. Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 05-12-13, 21:30
  3. Υλικά αγνώστου ταυτότητας!
    By mminas in forum Εξαρτήματα & Datasheets
    Απαντήσεις: 8
    Τελευταίο Μήνυμα: 06-10-12, 10:08
  4. Ταυτοποίηση εξαρτήματος
    By leosedf in forum Εξαρτήματα & Datasheets
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 13-02-11, 10:27
  5. Αγνώστου τύπου κεραίες.
    By jeik in forum Κεραίες & Καλώδια
    Απαντήσεις: 8
    Τελευταίο Μήνυμα: 28-03-09, 01:29

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας