Σελίδα 1 από 2 1 2 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 10 από 15

Θέμα: Καλώδιο ηχείων και διατομή.

  1. #1
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Πάνος
    Εγγραφή
    Dec 2015
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    7

    Προεπιλογή Καλώδιο ηχείων και διατομή.

    Καλησπέρα . Έχω τα logitech z906 .
    Θέλω να συνδέσω τα 2 μικρά ηχεία (τα πλαϊνά πίσω) με καλώδιο 18 μέτρων .
    Το θέμα είναι ότι δεν ξέρω τι διατομή να επιλέξω . Μια βοήθεια παρακαλώ !

    Τα specs των ηχείων είναι αυτά :

    Total watts (RMS): 500 watts
    - Subwoofer: 165 watts (6 ohms, at 52 Hz, at 10% THD)
    - Satellites: 335 watts RMS (5x 67 watts per channel {4 ohms at 3.85kHz, at 10% THD})
    Maximum SPL: >110 dBC
    Frequency response: 35 Hz – 20 KHz
    Amplifier: Ultra Efficient Class D
    Input Impedance: 8,000 ohms, min
    Signal to Noise ratio, A-weighted: >95dB

    0 Not allowed! Not allowed!

  2. #2
    Μέλος
    Όνομα
    Γιώργος
    Εγγραφή
    Apr 2010
    Περιοχή
    Θεσσαλονικη
    Μηνύματα
    289

    Προεπιλογή

    θα πάρεις καλώδιο 2χ2,5 απο ηλεκτρολογικό μαγαζί, θα προσέξεις να συνδέσεις σωστά το δεξι αριστερο κανάλι ωστε να μην ειναι εκτός φάσης και σου χαλάει την κινηματογραφική αίσθηση! Επίσης σωστα και το συν πλην του κάθε ηχείου. Καλώδια ακριβά για ηχεία με καθαρό χαλκό κτλ δεν αξίζει να αγοράσεις επειδή στο σύστημα που έχεις δεν θα ακούσεις καμία διαφορά. Πάντως είναι πολύ καλό σύστημα για τα λεφτά του και παίζει αξιόλογα.

    0 Not allowed! Not allowed!

  3. #3
    Συντονιστής Το avatar του χρήστη nestoras
    Όνομα
    Παναγιώτης
    Εγγραφή
    Feb 2006
    Περιοχή
    Ξάνθη
    Μηνύματα
    4.615

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από radiofonias Εμφάνιση μηνυμάτων
    θα πάρεις καλώδιο 2χ2,5 απο ηλεκτρολογικό μαγαζί, θα προσέξεις να συνδέσεις σωστά το δεξι αριστερο κανάλι ωστε να μην ειναι εκτός φάσης και σου χαλάει την κινηματογραφική αίσθηση! Επίσης σωστα και το συν πλην του κάθε ηχείου. Καλώδια ακριβά για ηχεία με καθαρό χαλκό κτλ δεν αξίζει να αγοράσεις επειδή στο σύστημα που έχεις δεν θα ακούσεις καμία διαφορά. Πάντως είναι πολύ καλό σύστημα για τα λεφτά του και παίζει αξιόλογα.
    Γενικά συμφωνώ με τη λογική σου!
    Υπάρχει έστω και μια περίπτωση η οποία να αξίζει να πάρει κανείς καλώδιο της τάξης των 300€ το μέτρο ακόμη κι αν είχε ακριβότερα ηχεία;
    Διάβασα πρόσφατα ένα θέμα στο avclub.gr για τα "hi-end" καλώδια και πραγματικά απογοητεύτηκα!

    0 Not allowed! Not allowed!
    FreeBsD For Ever

  4. #4
    Μέλος Το avatar του χρήστη SV1JRT
    Όνομα
    Σωτήριος
    Εγγραφή
    Nov 2010
    Περιοχή
    Βύρωνας, Αργυρούπολη
    Μηνύματα
    3.493

    Προεπιλογή

    ΜΗΠΩΣ το καρέ 2,5 καλώδιο είναι λίγο υπερβολικό για 65W ηχεία ??
    Επίσης σε ΟΛΑ τα ηχεία πρέπει να βάλει το ΙΔΙΟ ΜΗΚΟΣ καλωδίου για να μην έχει υστέρηση του ήχου στα μακρινά ηχεία.

    .

    0 Not allowed! Not allowed!
    Facebook: https://www.facebook.com/profile.php?id=100008496130421
    LinkedIn: http://gr.linkedin.com/in/tzanlissotirios

    Σωτήριος Τζανλής. - SV1JRT


  5. #5
    Μέλος
    Όνομα
    Βασίλης
    Εγγραφή
    Sep 2011
    Περιοχή
    Κερατσίνι
    Μηνύματα
    8.775

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από nestoras Εμφάνιση μηνυμάτων
    Γενικά συμφωνώ με τη λογική σου!
    Υπάρχει έστω και μια περίπτωση η οποία να αξίζει να πάρει κανείς καλώδιο της τάξης των 300€ το μέτρο ακόμη κι αν είχε ακριβότερα ηχεία;
    Διάβασα πρόσφατα ένα θέμα στο avclub.gr για τα "hi-end" καλώδια και πραγματικά απογοητεύτηκα!
    γιατι απογοητευτηκες?

    0 Not allowed! Not allowed!
    Δυο πράγματα είναι άπειρα, το σύμπαν και η ανθρώπινη βλακεία, αλλά για το σύμπαν δεν είμαι εντελώς σίγουρος

  6. #6
    Συντονιστής Το avatar του χρήστη nestoras
    Όνομα
    Παναγιώτης
    Εγγραφή
    Feb 2006
    Περιοχή
    Ξάνθη
    Μηνύματα
    4.615

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από vasilimertzani Εμφάνιση μηνυμάτων
    γιατι απογοητευτηκες?
    Νομίζω ότι δεν είναι το κατάλληλο σημείο για να ανοίξουμε αυτή την κουβέντα κι εδώ.
    Σε γενικές γραμμές όμως πιστεύω ότι το ανθρώπινο αυτί δεν είναι σε θέση να καταλάβει διαφορές από τα mΩhm της διαφορετικής αντίστασης των διαφόρων καλωδίων ούτε από τα picofarads στη χωρητικότητα τους... Είναι θέμα του τι θέλει να πιστεύει ο καθένας και κάπως θέμα "επίδειξης" ή απλά θέμα του ότι αφού μου έπιασαν τον κ@λ@ με το καλώδιο θα πρέπει να παραδεχτώ ότι ακούω τρομακτικές διαφορές στον ήχο!

    6 Not allowed! Not allowed!
    FreeBsD For Ever

  7. Ένα μέλος ευχαρίστησε τον nestoras για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    vasilllis (28-10-16)

  8. #7
    Μέλος
    Εγγραφή
    Nov 2007
    Μηνύματα
    1.459

    Προεπιλογή

    To το μήκος δεν μπορεί να προκαλέσει ακουστή υστέρηση. εκτός αν το πυρηνικό αυτί μπορεί να καταλάβει διαφορές των nSec! Όμως η διαφορετική ωμική αντίσταση λόγο μήκους μπορεί να προκαλέσει διαφορετική ένταση στον ήχο. Όταν προέκτεινα τα πίσω ηχεία σε ένα 5.1 στο πίσω αριστερό έβαλα ~12 μέτρα και στο δεξί~5. Καλώδιο όμως μικρής διατομής 0.5μμ2 ίσως (10W ήταν το κάθε ηχειάκι...). Όταν έπεζε η διαφορά ήταν ακουστή...

    0 Not allowed! Not allowed!

  9. Ένα μέλος ευχαρίστησε τον pstratos για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    picdev (28-10-16)

  10. #8
    Μέλος
    Όνομα
    Βασίλης
    Εγγραφή
    Sep 2011
    Περιοχή
    Κερατσίνι
    Μηνύματα
    8.775

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από pstratos Εμφάνιση μηνυμάτων
    To το μήκος δεν μπορεί να προκαλέσει ακουστή υστέρηση. εκτός αν το πυρηνικό αυτί μπορεί να καταλάβει διαφορές των nSec! Όμως η διαφορετική ωμική αντίσταση λόγο μήκους μπορεί να προκαλέσει διαφορετική ένταση στον ήχο. Όταν προέκτεινα τα πίσω ηχεία σε ένα 5.1 στο πίσω αριστερό έβαλα ~12 μέτρα και στο δεξί~5. Καλώδιο όμως μικρής διατομής 0.5μμ2 ίσως (10W ήταν το κάθε ηχειάκι...). Όταν έπεζε η διαφορά ήταν ακουστή...
    Καταλαβαινες διαφορα για ποιον λογο θεωρεις;γιατι εβαλες λεπτο καλωδιο η διαφορετικο μακρος;

    0 Not allowed! Not allowed!
    Δυο πράγματα είναι άπειρα, το σύμπαν και η ανθρώπινη βλακεία, αλλά για το σύμπαν δεν είμαι εντελώς σίγουρος

  11. #9
    Μέλος
    Όνομα
    Σάκης
    Εγγραφή
    May 2011
    Περιοχή
    ΚΑΒΑΛΑ
    Μηνύματα
    1.592

    Προεπιλογή

    Σε γενικες γραμμες η πειρα μου διδαξε μετα απο χρονια οτι πανω απο δεκα μετρα αποσταση ενα 2.5αρι καλωδιο ειναι μια χαρα σε διατομη για αρκετα μεγαλες εντασεις!
    Στα 18 μετρα που λεει ο Πανος ειναι καλα!Φυσικα για δορυφορους που κουβαλαν πριμα και μεσαια!
    Προσωπικα για να παιξω sub ασχετως εντασης τα καλωδια μου ειναι 4.2 και καλης ποιοτητος!
    Με 1-1,5 ευρω το μετρο υπαρχουν πολυ καλα καλωδια ηχειων και στρογγυλα με μαυρη μονωση και πλακε σιλικονουχα.
    Οσο για κατι πανακριβα που πουλανε αν υπαρχει αυτι που θα καταλαβει την διαφορα στον ηχο ας τα αγορασει!

    To το μήκος δεν μπορεί να προκαλέσει ακουστή υστέρηση. εκτός αν το πυρηνικό αυτί μπορεί να καταλάβει διαφορές των nSec! Όμως η διαφορετική ωμική αντίσταση λόγο μήκους μπορεί να προκαλέσει διαφορετική ένταση στον ήχο. Όταν προέκτεινα τα πίσω ηχεία σε ένα 5.1 στο πίσω αριστερό έβαλα ~12 μέτρα και στο δεξί~5. Καλώδιο όμως μικρής διατομής 0.5μμ2 ίσως (10W ήταν το κάθε ηχειάκι...). Όταν έπεζε η διαφορά ήταν ακουστή...
    Την μεγαλυτερη μου πατατα σε δουλεια την εκανα οταν νεος μουσικος συνδεσα διπλα 15ιντσα με 1,5αρι καλωδιο στα 10+ μετρα και εχασα ολα τα μπασσα.
    Απο τοτε οσο πιο χοντρο τοσο πιο καλο!

    Το μονο προβλημα στα σπιτια ειναι οτι τα χοντρα καλωδια αν δεν εχει μερος να κρυφτουν φαινονται ασχημα!

    0 Not allowed! Not allowed!

  12. #10
    Μέλος
    Όνομα
    Γιώργος
    Εγγραφή
    Apr 2010
    Περιοχή
    Θεσσαλονικη
    Μηνύματα
    289

    Προεπιλογή

    Δεν πιστεύω προσωπικά οτι αξίζει να δώσεις περισσότερα απο 15-20 ευρώ το μέτρο για κανένα καλώδιο ηχείων όμως απο το καλώδιο των 0,40 λεπτών με χαλκό αγνώστου προελευσεως και περιεκτικότητας εως ενα επώνυμο καλώδιο καθαρού χαλκού των 12 ευρώ το μέτρο υπάρχουν ακουστές διαφορές σε 5 τρέχοντα μέτρα προς κάθε ηχείο, μιλάμε για Hi-Fi όπου τα υπόλοιπα κομματια της αλυσίδας κοστίζουν το πολύ ενα χιλιάρικο έκαστο.
    Το χάλι εντ ειναι για αυτούς που αντέχει η τσέπη τους και η τρέλα τους. Αν μπορώ να εχω το 90% μιας ηχογράφησης στηνοντας ενα σύστημα με 2,5 κ γιατί να πληρώσω 40 κιλο για να πάω στο 95%?
    Τα παραπάνω προσωπική γνώμη αφου έχω ακούσει δεκάδες συστηματα σε φιλους και εκθέσεις εδώ και στην Βρεττανία.
    Επίσης ενα καλό καλώδιο εχει σταθερότητα στον χρόνο και στην διάβρωση και πιστεύω αυτός ειναι ο σημαντικότερος λόγος να αγοράσει κάποιος τέτοιο καλώδιο και να το τερματίσει με διχαλα η μπανάνες όπωσδήποτε.

    0 Not allowed! Not allowed!

Σελίδα 1 από 2 1 2 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 16-08-17, 12:52
  2. Καλώδιο ηχείων μέσα σε κανάλι με καλώδια UTP .
    By Dare-Devil in forum Ερωτήσεις Αρχάριων
    Απαντήσεις: 10
    Τελευταίο Μήνυμα: 31-10-16, 10:35
  3. Καλώδιο Ηχείων
    By alex1 in forum Ερωτήσεις Αρχάριων
    Απαντήσεις: 7
    Τελευταίο Μήνυμα: 07-01-15, 15:44
  4. Καλώδιο Ηχείων Home Cinema;;;
    By dragatsis in forum Συσκευές Εικόνας-Ήχου
    Απαντήσεις: 13
    Τελευταίο Μήνυμα: 22-05-11, 17:45

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας