Σελίδα 2 από 2 ΠρώτηΠρώτη 1 2
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 11 έως 15 από 15

Θέμα: Καλώδιο ηχείων και διατομή.

  1. #11
    Μέλος
    Όνομα
    Σάκης
    Εγγραφή
    May 2011
    Περιοχή
    ΚΑΒΑΛΑ
    Μηνύματα
    1.592

    Προεπιλογή

    Τα παραπάνω προσωπική γνώμη αφου έχω ακούσει δεκάδες συστηματα σε φιλους και εκθέσεις εδώ και στην Βρεττανία.
    Επίσης ενα καλό καλώδιο εχει σταθερότητα στον χρόνο και στην διάβρωση και πιστεύω αυτός ειναι ο σημαντικότερος λόγος να αγοράσει κάποιος τέτοιο καλώδιο και να το τερματίσει με διχαλα η μπανάνες όπωσδήποτε.
    Αν δε συνδεθει σωστα το βυσμα και το πιο ακριβο καλωδιο ειναι αχρηστο!Σημερα μου ελεγε φιλος που σε παρασταση τυραννιστηκαν ωρες μεχρι να καταλαβουν οτι σ'ενα βυσμα δε πατουσε καλα το καλωδιο
    και μεχρι να το βρουν χανοταν ο ηχος.

    Το χάλι εντ ειναι για αυτούς που αντέχει η τσέπη τους και η τρέλα τους. Αν μπορώ να εχω το 90% μιας ηχογράφησης στηνοντας ενα σύστημα με 2,5 κ γιατί να πληρώσω 40 κιλο για να πάω στο 95%?
    Εγκρινω και επαυξανω!!!!!

    0 Not allowed! Not allowed!

  2. #12
    Μέλος
    Εγγραφή
    Nov 2007
    Μηνύματα
    1.459

    Προεπιλογή

    Έτσι είναι. Πρακτικά με ενα 2.5αρι καλώδιο έχεις στα 10μ 0.2Ω, οπότε μια χαρά. Αλλά με 0.5 στα 10μ έχουμε πια περί το 1Ω. Και αν τα ηχεία είναι 4Ω τότε αρχιζουν τα προβλήματα. Στη δε περίπτωσή μου ήταν που ήταν στραβό το κλιμα (μικρο 5.1) το φαγε και ο γαιδαρος (του βαλα κανα Ω εξτρα, και διαφορετικο δεξια-αριστερα)

    0 Not allowed! Not allowed!

  3. #13
    Συντονιστής Το avatar του χρήστη nestoras
    Όνομα
    Παναγιώτης
    Εγγραφή
    Feb 2006
    Περιοχή
    Ξάνθη
    Μηνύματα
    4.616

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από pstratos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Έτσι είναι. Πρακτικά με ενα 2.5αρι καλώδιο έχεις στα 10μ 0.2Ω, οπότε μια χαρά. Αλλά με 0.5 στα 10μ έχουμε πια περί το 1Ω. Και αν τα ηχεία είναι 4Ω τότε αρχιζουν τα προβλήματα. Στη δε περίπτωσή μου ήταν που ήταν στραβό το κλιμα (μικρο 5.1) το φαγε και ο γαιδαρος (του βαλα κανα Ω εξτρα, και διαφορετικο δεξια-αριστερα)

    Ρίξε μια ματιά στον παρακάτω πίνακα. Νομίζω ότι τα νούμερα που παραθέτεις είναι λίγο "μεγάλα":

    https://www.google.gr/url?sa=t&sourc...poCPGP1s8npV2A

    2.5άρι καλώδιο: 7,41Ω/km, άρα στα 10+10 μέτρα (πάνε-έλα δηλαδή δύο αγωγοί) έχουμε αντίσταση: 7,41/1000*20=0,14Ω
    Με διαιρέτη τάσης, το φορτίο των 4Ω θα έχει στα άκρα του ποσοστό τάσης ίσο με 4/(4+0,14)=96,6% (για ηχείο 8Ω, ποσοστό 98%)

    0.5άρι καλώδιο: 36Ω/km, άρα στα 10+10 μέτρα (πάνε-έλα δηλαδή δύο αγωγοί) έχουμε αντίσταση: 36/1000*20=0,72Ω
    Με διαιρέτη τάσης, το φορτίο των 4Ω θα έχει στα άκρα του ποσοστό τάσης ίσο με 4/(4+0,72)=85%(για ηχείο 8Ω, ποσοστό 91%)

    Τελικά, υπάρχει αισθητή βελτίωση της τάξης του 10% αλλάζοντας από 0,5 καρέ σε 2,5 (στο φορτίο των 4Ω)!

    0 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη nestoras : 29-10-16 στις 01:59 Αιτία: Υπολογισμοί
    FreeBsD For Ever

  4. Ένα μέλος ευχαρίστησε τον nestoras για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    vasilllis (29-10-16)

  5. #14
    Μέλος
    Εγγραφή
    Nov 2007
    Μηνύματα
    1.459

    Προεπιλογή

    Από μνήμης τάξεις μεγέθους έδωσα, δεν έκατσα να κάνω υπολογισμούς!
    Και επειδή το ανθρώπινο αυτί δεν συγχωρεί, αυτό το 10% ήταν ακουστότατο και ενοχλητικότατο. Και το μεγαλύτερο θέμα δεν ήταν το μεγάλο μήκος, αλλά το άνισο. Δηλ δεν ενοχλούσε οτι τα πίσω παίζαν αρκετά χαμηλότερα από μπροστά, αλλά ότι το αριστερό έπαιζε λίγο χαμηλότερα από το δεξί. Τελικά καταλήγουμε στο συμπέρασμα αντί να δίνουμε λεφτά για χρυσά, superAudio, klp καλώδια, το καλύτερό είναι να πάρουμε το χοντρότερο "ηλεκτρολογικό" που αντέχει η τσεπη και κυρίως το βλέμμα της συζύγου!

    1 Not allowed! Not allowed!

  6. #15
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Πάνος
    Εγγραφή
    Dec 2015
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    7

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sakisr Εμφάνιση μηνυμάτων
    Σε γενικες γραμμες η πειρα μου διδαξε μετα απο χρονια οτι πανω απο δεκα μετρα αποσταση ενα 2.5αρι καλωδιο ειναι μια χαρα σε διατομη για αρκετα μεγαλες εντασεις!
    Στα 18 μετρα που λεει ο Πανος ειναι καλα!Φυσικα για δορυφορους που κουβαλαν πριμα και μεσαια!
    Προσωπικα για να παιξω sub ασχετως εντασης τα καλωδια μου ειναι 4.2 και καλης ποιοτητος!
    Με 1-1,5 ευρω το μετρο υπαρχουν πολυ καλα καλωδια ηχειων και στρογγυλα με μαυρη μονωση και πλακε σιλικονουχα.
    Οσο για κατι πανακριβα που πουλανε αν υπαρχει αυτι που θα καταλαβει την διαφορα στον ηχο ας τα αγορασει!



    Την μεγαλυτερη μου πατατα σε δουλεια την εκανα οταν νεος μουσικος συνδεσα διπλα 15ιντσα με 1,5αρι καλωδιο στα 10+ μετρα και εχασα ολα τα μπασσα.
    Απο τοτε οσο πιο χοντρο τοσο πιο καλο!

    Το μονο προβλημα στα σπιτια ειναι οτι τα χοντρα καλωδια αν δεν εχει μερος να κρυφτουν φαινονται ασχημα!
    Αισθητικό θέμα δεν παίζει . Ανακαινίζω σπίτι και φτιάχνω τα πάντα απο την αρχή .
    1Gbit cat6 δομημένη καλωδίωση και έσκαψα και εγκατέστησα σωληνώσεις για καλώδια home theater .
    Οι πρίζες των ηχείων είναι της schneider electric σειρά sedna

    http://www.kafkas.gr/proionta/diakop...titanio_71215/

    Δεν έχω περάσει ακόμα τα καλώδια για τα ηχεία !

    Άρα να επιλέξω 2.5άρι ή μεγαλύτερο για τα μέτρα που θέλω ;

    0 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Dare-Devil : 18-12-16 στις 17:33

Σελίδα 2 από 2 ΠρώτηΠρώτη 1 2

Παρόμοια Θέματα

  1. Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 16-08-17, 12:52
  2. Καλώδιο ηχείων μέσα σε κανάλι με καλώδια UTP .
    By Dare-Devil in forum Ερωτήσεις Αρχάριων
    Απαντήσεις: 10
    Τελευταίο Μήνυμα: 31-10-16, 10:35
  3. Καλώδιο Ηχείων
    By alex1 in forum Ερωτήσεις Αρχάριων
    Απαντήσεις: 7
    Τελευταίο Μήνυμα: 07-01-15, 15:44
  4. Καλώδιο Ηχείων Home Cinema;;;
    By dragatsis in forum Συσκευές Εικόνας-Ήχου
    Απαντήσεις: 13
    Τελευταίο Μήνυμα: 22-05-11, 17:45

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας