Σελίδα 2 από 8 ΠρώτηΠρώτη 1 2 3 4 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 11 έως 20 από 74

Θέμα: Επισκεύη μητρικών. Αξίζει τον κόπο;

  1. #11
    Μέλος Το avatar του χρήστη chipakos-original
    Όνομα
    Δημητρης
    Εγγραφή
    Jun 2010
    Περιοχή
    Γαλατσι
    Μηνύματα
    1.754

    Προεπιλογή

    πςςςςςςς...... τα πράγματα χειροτερεύουν αν η αγορά της μητρικής έχει λιγότερα χρήματα αρχικής αγοράς και αν πριν δεν άξιζε τον κόπο της επισκευής τώρα τα πράγματα χειροτερεύουν. Παράδειγμα αγόρασα εγώ ο ίδιος από Insomnia μεταχειρισμένη λειτουργική και μάλιστα Asus μιλάω για mobo στα 35 ευρώ. Φαντάσου να ήταν καμμένη και να ήθελε επισκευή πριν την αγοράσω εγώ. Τότε τα 35 ευρώ στην καλύτερη περίπτωση θα κοβόντουσαν στα δύο, 17 ευρώ η επισκευή και 17 ευρώ η πώληση.

    1 Not allowed! Not allowed!

  2. #12
    Μέλος
    Όνομα
    Μιχαλης
    Εγγραφή
    May 2016
    Περιοχή
    Αθηνα
    Μηνύματα
    236

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από vmandrak Εμφάνιση μηνυμάτων
    ....
    Αφορμή ήταν αυτός ο τύπος https://www.youtube.com/channel/UCl2...jw_ELax4Yisf6w. Ασχολείται σχεδόν αποκλειστικά με μητρικές mac.
    Βασίλη καλημέρα. Νομίζω αυτό που λες στο κομμάτι που παραθέτω κρύβει ένα σημαντικό στοιχείο. Στην Αμερική, τόσο στα κινητά, όσο και στους φορητούς υπολογιστές η υπερίσχυση της Apple είναι απίστευτη. Στην Ελλάδα απέχουμε πολύ. ΟΚ, στα κινητά γίνεται χαμός από iphone, και έχει γεμίσει ο τόπος από αυτοδίδακτους και μή επισκευαστές. Αλλά δεν νομίζω ότι υπάρχει η αντίστοιχη πελατεία με mac ώστε να βγάζεις κάποιο μεροκάματο. Ίσως αν δικτυωθείς πανελλαδικά, και σε πελατεία που μπορεί να πληρωσει ακριβές επισκευές.
    Αυτό που λες για τους φίλους σου που κάνουν αυτή τη δουλειά, μήπως κάνουν κυρίως iphone;

    Από την άλλη πάλι δεν είμαι στο χόρο, οπότε ίσως η γνώμη μου είναι άκυρη.

    και ένα τελευταίο σχόλιο για το τύπο που λες. Τον είχα χαζέψει λίγο στο παρελθόν, αλλά πραγματικά πολύ σύντομα τον βαρέθηκα. Μου φαίνεται να είναι ένας υπερόπτης ψεύτης, που δεν βαριέται να λέει πόσο έξυπνος είναι που δεν έχει καμία πανεπιστημιακή/ ακαδημαϊκή εκπαίδευση και παρόλα αυτά εγινε σούπερ ειδικός. Ακόμα και αλήθεια να λέει, και πάλι η απόκτηση γνώσης είναι επίπονη. Και ειδικά ο συνδυασμός θεωριτικής και πρακτικής γνώσης σε τόσο ακριβά μηχανήματα είναι και ακριβός, όπως ειπώθηκε και σε κάποιο προηγούμενο ποστ.

    0 Not allowed! Not allowed!

  3. #13
    Μέλος
    Όνομα
    Θωμάς
    Εγγραφή
    Dec 2012
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    511

    Προεπιλογή

    Φιλε πρέπει να βάλεις και eBay στο παιχνίδι ...

    0 Not allowed! Not allowed!

  4. #14
    Μέλος Το avatar του χρήστη toni31
    Όνομα
    Αντωνης
    Εγγραφή
    Apr 2009
    Περιοχή
    Θεσσαλονικη-Κομοτηνη
    Μηνύματα
    932

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από vmandrak Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλησπέρα σε όλους.
    Σαν νέος στην παρέα σας θα ήθελα να απευθύνω μια ερώτηση, κυρίως σε όσους ασχολούνται επαγγελματικά με την επισκευή μητρικών (κινητών, tablet και laptop). Σκέφτομαι να αναβαθμίσω τον εξοπλισμό μου (μικροσκόπιο, καλύτερο κολλητήρι, κτλ) προκειμένου να ασχοληθώ αποκλειστικά με αυτό το κομμάτι. Η ερώτησή μου είναι προφανής: αξίζει τα χρήματα και τον κόπο;
    Ευχαριστώ εκ των προτέρων
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από vmandrak Εμφάνιση μηνυμάτων
    Έχεις δίκιο . Ήμουνα λίγο λακωνικός. Η ιστορία έχει ως εξής. Εδώ και αρκετό καιρό ασχολούμαι με επισκευές κινητών και tablet σε επίπεδο αλλαγής εξαρτημάτων (οθόνες, digitizers, κτλ). Τίποτα απαιτητικό ή δύσκολο. Θα ήθελα λοιπόν να το πάω και λίγο παραπέρα έως πολύ παραπέρα.
    Αφορμή ήταν αυτός ο τύπος https://www.youtube.com/channel/UCl2...jw_ELax4Yisf6w. Ασχολείται σχεδόν αποκλειστικά με μητρικές mac. Με αυτές που 5/10 τεχνικούς μιας οποιασδήποτε αλυσίδας επισκευής laptop θα τις χαρακτήριζαν "καμένες". Για μένα θα ήταν η ιδανική δουλειά. Λατρεύω αυτό του είδους της "λεπτής χειρουργικής" πάνω σε ολοκληρωμένα και είμαι διατεθειμένος να κάνω τα "χιλιόμετρα" που απαιτούνται για να φτάσω σε ένα τέτοιο επίπεδο.
    Μοναδική μου ανησυχία: το αν υπάρχει αντίστοιχη αγορά στην Ελλάδα.
    Έχω μιλήσει με φίλους που κάνουν χρόνια αυτή τη δουλειά και μου τα παρουσιάζουν όλα ρόδινα. Δουλειές από όλα τα μέρη της Ελλάδας. Αν είσαι καλός κάνεις γρήγορα όνομα κτλ, κτλ.
    Απευθύνομαι λοιπόν κυρίως σε όσους κάνουν την ίδια δουλειά ή παρόμοια και θα ήθελαν να μοιραστούν τις σκέψεις τους, τις ανησυχίες τους , προβλήματα που πιθανόν να συνάντησαν.
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από michalism Εμφάνιση μηνυμάτων
    Βασίλη καλημέρα. Νομίζω αυτό που λες στο κομμάτι που παραθέτω κρύβει ένα σημαντικό στοιχείο. Στην Αμερική, τόσο στα κινητά, όσο και στους φορητούς υπολογιστές η υπερίσχυση της Apple είναι απίστευτη. Στην Ελλάδα απέχουμε πολύ. ΟΚ, στα κινητά γίνεται χαμός από iphone, και έχει γεμίσει ο τόπος από αυτοδίδακτους και μή επισκευαστές. Αλλά δεν νομίζω ότι υπάρχει η αντίστοιχη πελατεία με mac ώστε να βγάζεις κάποιο μεροκάματο. Ίσως αν δικτυωθείς πανελλαδικά, και σε πελατεία που μπορεί να πληρωσει ακριβές επισκευές.
    Αυτό που λες για τους φίλους σου που κάνουν αυτή τη δουλειά, μήπως κάνουν κυρίως iphone;

    Από την άλλη πάλι δεν είμαι στο χόρο, οπότε ίσως η γνώμη μου είναι άκυρη.

    και ένα τελευταίο σχόλιο για το τύπο που λες. Τον είχα χαζέψει λίγο στο παρελθόν, αλλά πραγματικά πολύ σύντομα τον βαρέθηκα. Μου φαίνεται να είναι ένας υπερόπτης ψεύτης, που δεν βαριέται να λέει πόσο έξυπνος είναι που δεν έχει καμία πανεπιστημιακή/ ακαδημαϊκή εκπαίδευση και παρόλα αυτά εγινε σούπερ ειδικός. Ακόμα και αλήθεια να λέει, και πάλι η απόκτηση γνώσης είναι επίπονη. Και ειδικά ο συνδυασμός θεωριτικής και πρακτικής γνώσης σε τόσο ακριβά μηχανήματα είναι και ακριβός, όπως ειπώθηκε και σε κάποιο προηγούμενο ποστ.
    Μετά από κάποιες πάσες να πω και εγώ την άποψη μου.

    Ο τύπος που βλέπεις είναι μάγκας για εμένα διότι κατάφερε να στήσει μια μπιζνα που πουλάει. Εκτός από αυτό που βλέπεις να κάνει, πουλάει με 3000$, για ένα τριήμερο, εκμάθηση επισκευής (συγκεκριμένων βλαβών) προϊόντων μήλου και micro soldering τεχνικές. Θα συμφωνήσω με τον michalism, αλλά σε έναν αγώνα μετράει το γκολ και όχι το πώς μπήκε.
    Οι τεχνικοί από διάφορες αλυσίδες είναι 9/10 και δεν είναι απαραίτητο να γνωρίζουν την επισκευή μιας μητρικής και αν γνωρίζουν θα τους είναι άχρηστο. Η δουλειά αυτή θέλει κάποιο χρόνο και οι αλυσίδες λιανικής δεν τον σπαταλάνε για τέτοιο λόγο.
    Στο θέμα σου τώρα, για να πιάσεις τέτοιου είδους επισκευές χρειάζεσαι μια τριάδα που αποτελείται από γνώση, εμπειρία και εξοπλισμό. Το επόμενο που πρέπει να γνωρίζεις είναι, σε πόση πίτα πας να βάλεις το χέρι σου στο μέρος που θα δραστηριοποιηθείς, το οποίο για εμένα είναι και το ποιο σημαντικό σήμερα.
    Η αναβάθμιση του εξοπλισμού σου θα έρθει μέσα από τα δύο πρώτα, το αν αξίζει τα χρήματα θα έρθει από την πίτα, πόσο μεγάλη είναι και πόσοι τρώνε από αυτήν. Ακόμα μια λεπτομέρεια που θα προκύψει η οποία θα είναι και καθοριστική για το «όνομα σου» είναι το να γνωρίζεις τα όρια του εξοπλισμού σου, τι μπορείς να κάνεις και τι όχι. Μηχανάκια με 1Κ€ κάνουν διαφορετική δουλειά από τα 10Κ€ (βέβαια αν θα το διαβάσει αυτό ένας κοντινοσυμφορουμίτης θα γελάει αλλά δεν μου αλλάζει γνώμη).


    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από chip Εμφάνιση μηνυμάτων
    1.
    είσαι έτοιμος να επενδύσεις πολλές χιλιάδες ευρώ σε μηχανήματα, όπως σοβαρά κολητήρια, μηχανήματα X-RAY για να βλέπεις ότι αυτό που κόλησες το κόλλησες σωστά? και πιθανή εκπέδευση? Αν ναι τότε υπάρχει πιθανότητα να κάνεις κάτι, διαφορετικά θα γίνεις διάτοντας αστέρας, θα έρθουν πελάτες θα τους επισκευάσει το laptop και θα φύγουν ενθουσιασμένοι και θα το πουν σε όλους του φίλους και φίλες και στον τεχνικό που τους κάνει φορματ... και μετά από 1-2-3-6 μήνες η βλάβη θα επιστρέψει και θα έχουν να λένε οτι τελικά δεν άξιζες όλα αυτά τα καλά που είπαν για σένα....
    2.
    οι τιμές που θα έχεις θα είναι ακριβές για να αποσβέσεις τις ώρες που θα χάνεις για επισκευές που δεν θα ολοκληρωθούν ποτέ...
    3.
    υπήρχε μια εταιρεία (που επισκεύασε με επιτυχία την κάρτα γραφικών από laptop γνωστού), απο τις πρώτες που έκαναν επισκευές στην Ελλάδα σε επίπεδο εξαρτήματος με πολλά αναταλακτικά, εξοπλισμό, τεχνικούς που πλέον ασχολείται μόνο με ανακατασκευή μεταχειρισμένων υπολογιστών

    όλα αυτά θα με έκαναν να ψάξω για άλλη επιχειρηματιή ευκαιρία
    Πήγες πολύ μακριά με τα X-RAΥ, δεν θα κάνει επισκευές σε διαστημόπλοια, αλλά σίγουρα απαιτείται κάποιος εξοπλισμός και όχι θερμοπίστολο, εδώ έρχεται αυτό που είπα παραπάνω, όσα περισσότερα $$$$ τότε έχεις μεγαλύτερα ποσοστά επιτυχίας και ακρίβειας. Το θέμα δεν είναι μόνο οι ώρες που θα φας, αλλά η πίτα πόσο μεγάλη είναι. Το έχω ξαναπεί αν δαπανήσεις καμιά 60K-70Κ μόνο για μηχάνημα, τότε θα πρέπει να υποστηρίζεις Νομούς για απόσβεση και όχι μια τοπική κοινωνία.


    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από chipakos-original Εμφάνιση μηνυμάτων
    Οταν μία μητρική έχει 200 ευρώ αρχική αγορά και εγγύηση τρία χρόνια άρα αντικατάσταση ή κάλυψη βλάβης για τρία χρόνια,και πόσο θα κόστιζε αν πουλιόταν μεταχειρισμένη τρία χρόνια μετά??Ισως 70 με 80 ευρώ. Αν συμφωνούμε μέχρι εδώ τότε π΄λοσο θα ήταν το κόστος επισκευής?? Ισως 40 ευρώ??Δε νομίζω ότι το ρίσκο αξίζει αν μιλάμε για τόσο λίγα χρήματα επισκευής.
    Δημήτρη μου είσαι λάθος ή εγώ δεν κατάλαβα καλά. Μητρική με 200 ευρώ υπάρχει (εννοείς καινούργια μαμά) αλλά 3 χρόνια εγγύηση άρα αντικατάσταση ή κάλυψη βλάβης δεν υπάρχει πουθενά.
    Οι μεγάλες πλατφόρμες πωλήσεων (ebay, Alibaba. Aliexpress κ.α) βρωμάνε από μεταχειρισμένες αλλά επισκευασμένες μητρικές, άντε να είσαι τυχερός και να πάρεις κάποια οι οποία έχει βγει λόγω άλλου προβλήματος. Δεν θα επεκταθώ στο τι θα γίνει μετά, αν το MB είναι επισκευασμένο, πάντως θα χάσεις χρήμα.
    Μπορεί το κόστος επισκευής να είναι 40-70€, αλλά όλες οι βλάβες δεν είναι BGA. Εδώ έρχεται η γνώση και η εμπειρία του τεχνίτη, κάποιοι βλέπουν όλες τις βλάβες που δεν ανοίγει η οθόνη ως «κάρτα γραφικών». Κάποιοι περνάνε στην υποτιθέμενη επισκευή της αλλά τρώνε πατάτα και αυτό γιατί δεν έχουν την γνώση για να μπορέσουν να καταλάβουν τι φταίει. Κοινός έχουν ένα μηχάνημα κλάσεως $Κ€ - $$Κ€, στην μια περίπτωση κάνουν και ζημιές στην άλλη μπαίνουν και μέσα.


    Ελπίζω να σε ξεμπέρδεψα λίγο και να μην σε μπέρδεψα ακόμα περισσότερο.
    Καλώς ήρθες

    3 Not allowed! Not allowed!

  5. #15
    Μέλος Το avatar του χρήστη MacGyver
    Όνομα
    Steve
    Εγγραφή
    May 2009
    Περιοχή
    SKG
    Μηνύματα
    2.215

    Προεπιλογή

    Κάποτε έβλεπα τον πατέρα μου να πετάει με το μυστρί τη λάσπη στον τοίχο που σοβάτιζε. Ήταν τόσο εύκολο ,τόσο απλό, παιχνίδι.
    Πολλά χρόνια αργότερα εδώ που μένω χρειάστηκε να κάνω μία τέτοια μικρή δουλίτσα στο σπίτι μου.
    Δεδομένου ότι πιάνουν τα χέρια μου, πήρα τα υλικά , έχτισα και ξεκίνησα το σοβάτισμα.
    Το 90% έπεφτε κάτω. Τελικά δεν ήταν τόσο παιχνίδι όσο το θυμόμουν. Μάλλον καλύτερα, φαίνεται παιχνίδι όταν το κάνει αυτός που ξέρει!

    Αντίστοιχα στην δουλειά μου, έχω πάει σε μηχανήματα πού πέρασαν από πάνω τους ποιο πριν κάνα δυο χέρια και αφού ασχολήθηκαν και οι ίδιοι με την βοήθεια (τηλεφωνική) της κατασκευάστριας εταιρίας.
    Αφού το φτιάξω έτυχε πολλές φορές να μου πούνε: ααα αυτό ήταν; Ναι, αν ξέρεις είναι πολύ απλό!

    Άρα λοιπόν από το youtube μπορεί να πάρουμε μια ιδέα, όμως τα πράγματα δεν είναι πάντα τόσο απλά όσο φαίνονται.
    Ο νεαρός φαίνεται ότι το γνωρίζει το αντικείμενο και έχει άνεση. Έχει πρόσβαση στα service manual, και διαβάζει με άνεση το σχέδιο που φαίνεται ότι το γνωρίζει απέξω, η τουλάχιστον το ξαναδιάβασε πολλές φορές. Λογικό αν σκεφτεί κανείς οτι η εν λόγω εταιρία έχει συγκεκριμένο αριθμό μοντέλων.
    Παράλληλα φαίνεται οτι βγάζει υλικά απο άλλη ΜΒ.
    Προφανώς είναι εξειδικευμένος στην συγκεκριμένη εταιρία, και στο υπόγειο έχει εκατοντάδες μηχανήματα για ξήλωμα, σε μία χώρα όπου η πλειονότητα ΥΥ είναι aple.
    - Όσο για την πανεπιστημιακή/ ακαδημαϊκή εκπαίδευση που ειπώθηκε: αυτό δεν το γνωρίζουμε (αν και φαίνεται το αντίθετο), αλλά απο την άλλη στους 10 που έχουν πανεπιστημιακή εκαπίδευση, πόσοι πιστεύετε μπορούν όχι να κάνουν την επισκευή, αλλά απλά να ξεβιδώσουν το καπάκι;

    2 Not allowed! Not allowed!

  6. Ένα μέλος ευχαρίστησε τον MacGyver για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    johnpats (30-10-16)

  7. #16
    Μέλος Το avatar του χρήστη picdev
    Όνομα
    akis
    Εγγραφή
    Jul 2007
    Περιοχή
    ____
    Μηνύματα
    7.381

    Προεπιλογή

    Ρε παιδιά οι μητρικές buck regulator έχουν , και interface τύπο i2c , το πρόβλημα είναι ότι είναι μεγάλα τα σχηματικά.
    Δεν είναι δύσκολα τα κυκλώματα

    1 Not allowed! Not allowed!

  8. #17
    Μέλος
    Όνομα
    Βασίλης
    Εγγραφή
    Sep 2011
    Περιοχή
    Κερατσίνι
    Μηνύματα
    8.778

    Προεπιλογή

    Οποτε προτεινετε ν μην ασχοληθει;
    Σερβιτορος καλυτερα ,μεγαλύτερο κερδος θα εχει.

    0 Not allowed! Not allowed!
    Δυο πράγματα είναι άπειρα, το σύμπαν και η ανθρώπινη βλακεία, αλλά για το σύμπαν δεν είμαι εντελώς σίγουρος

  9. #18
    Μέλος Το avatar του χρήστη MacGyver
    Όνομα
    Steve
    Εγγραφή
    May 2009
    Περιοχή
    SKG
    Μηνύματα
    2.215

    Προεπιλογή

    Akis, έχεις δουλέψει σε μηχάνημα με σχέδιο 15 βιβλία X 200 σελίδες το καθένα;

    0 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη MacGyver : 30-10-16 στις 11:19

  10. #19
    Μέλος Το avatar του χρήστη picdev
    Όνομα
    akis
    Εγγραφή
    Jul 2007
    Περιοχή
    ____
    Μηνύματα
    7.381

    Προεπιλογή

    Βάλε ότι έχουν 4 layer και αυτό είναι θέμα.
    Δεν είναι ή δουλειά μου οι επισκευές, ερασιτεχνικα ασχολούμαι και απο ενδιαφερον

    0 Not allowed! Not allowed!

  11. #20
    ΥπερΣυντονιστής Το avatar του χρήστη moutoulos
    Όνομα
    Γρηγόρης
    Εγγραφή
    Jul 2004
    Περιοχή
    Πάτρα, Λαμία, Μεθώνη, BG
    Μηνύματα
    5.861

    Προεπιλογή

    Ρε παιδιά απλά τα πράγματα.

    Ποιός είναι αυτός που θα κάνει επισκευή σε μια μητρική. Οχι πέστε μου.
    Μια εταιρεία ?, ένας ιδιώτης?, ένας μαθητής/σπουδαστής?. Χομπύστας?.

    Οι περισσότερες μητρικές έχουν 3 χρόνια εγγύηση. Άρα ο καταναλωτής
    καλύπτεται σε αυτά τα χρόνια με την εγγύηση (σε νορμάλ περιπτώσεις).

    Αν υποθέσουμε οτι μετά τα τρία χρόνια χάλασε η Mobo σας. Τι κάνετε?.
    Εγώ προσωπικά δεν θα επισκεύαζα ΠΟΤΕ μητρική. Θα αγόραζα μια άλλη,
    αν αυτό ήταν εφικτό να υποστηρίζει το ίδιο socket επεξεργαστή, αλλιώς
    θα έπαιρνα πάλι ένα "setάκι". Εννοείται οτι θα την "πάλευα" μόνο μου,
    και Οκ αν την έφτιαχνα ... όσο βγάλει (αν δεν κάνει προβλήματα). Αλλά
    να μπώ στην διαδικασία επισκευής της mobo μου με κόστος >80€ (100€),
    το θεωρώ αστείο. Μιλάω πάντα για ένα απλό Desktop (DIY 500-600€),
    με μια τυπική σχετικά μητρική της τάξης των 80-100€ αγοράς.

    Οκ υπάρχουν υπολογιστές που δεν μπορείς να αλλάξεις εύκολα μητρική,
    μιας και το περιφερειακό/υποστηριζόμενο τους τους Hardware, είναι ακριβό
    και είναι κρίμα να "πεταχτεί". Αυτό όμως αποτελεί την μειονότητα των PC.


    Πόσοι απο σας έχετε τώρα
    socket LGA2011-3 με επεξεργαστή που ξεκινάει
    απο 300 - 3000€ ? και στο μέλλον αν σας πάθει κάτι η mobo σας (εφόσον
    πολύ πιθανών το συγκεκριμένο socket δεν θα υποστηρίζεται σε 3 χρόνια),
    θα χρειαστεί να επισκευάσετε αναγκαστικά την mobo σας ?.


    Επίσης ασφαλώς αν είχα έναν MacBook Pro ή έναν iMac με κόστος αγοράς
    απο > 2000€, ναι οκ θα έδινα και 300€ για επισκευή αυτού. Εξαρτάται σε
    ποιά χώρα είσαι, και που απευθύνεσαι. Γιατί εδώ σίγουρα δεν είναι Αμερική
    με τον τύπο που τα επισκευάζει, μιας και εδώ
    MacBook Pro ή έναν iMac είναι
    είδος προς εξαφάνιση.

    Να και ένας iMac που μου φέραν για επισκευή (δεν επισκευάζω, απλά φίλο
    μου τον είχε). Και λεω τον είχε, για δεν καταφέραμε να τον φτιάξουμε, και
    του ζήτησαν για επισκευή 400€ !!!. Ε τώρα δεν τον έχει (σε λειτουργία),
    τον έχει και κάθεται. (Το είχε πάρει κάπου 2600€. Αν του έλεγαν <200€,
    θα τον έφτιαχνε).


    Άσχετο. Το συγκεκριμένο mod 27"
    έχει οθόνη LG !.



    Όλα τα παραπάνω βέβαια που γράφω, είναι σχετικά, γιατί αν θα γίνει ή οχι
    επισκευή σε μια mobo, εξαρτάται πάντα απο το κόστος επισκευής
    .

    1 Not allowed! Not allowed!
    ****No GreekLish Please****
    Παρακαλώ γράφετε με ελληνικούς και μόνο χαρακτήρες
    ............................. www.hlektronika.gr

    __________
    (moutoulos)

Σελίδα 2 από 8 ΠρώτηΠρώτη 1 2 3 4 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. τελικά αξίζει ?
    By KOKAR in forum Γενική Συζήτηση
    Απαντήσεις: 32
    Τελευταίο Μήνυμα: 12-08-12, 21:06
  2. Αξίζει?
    By xrhstos1978 in forum Όργανα & Εξοπλισμός
    Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο Μήνυμα: 29-01-12, 10:33
  3. Αξίζει να το δείτε!
    By antonis in forum Γενική Συζήτηση
    Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 29-09-09, 18:31
  4. Απαντήσεις: 12
    Τελευταίο Μήνυμα: 20-02-09, 22:36
  5. Dummy load (δεν θέλει κόπο θέλει τρόπο)
    By Γιώργος 231 in forum Κεραίες & Καλώδια
    Απαντήσεις: 10
    Τελευταίο Μήνυμα: 08-10-08, 19:28

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας