Σελίδα 1 από 8 1 2 3 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 10 από 74

Θέμα: Επισκεύη μητρικών. Αξίζει τον κόπο;

  1. #1
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Βασίλης
    Εγγραφή
    Oct 2016
    Περιοχή
    Κέρκυρα
    Μηνύματα
    4

    Προεπιλογή Επισκεύη μητρικών. Αξίζει τον κόπο;

    Καλησπέρα σε όλους.
    Σαν νέος στην παρέα σας θα ήθελα να απευθύνω μια ερώτηση, κυρίως σε όσους ασχολούνται επαγγελματικά με την επισκευή μητρικών (κινητών, tablet και laptop). Σκέφτομαι να αναβαθμίσω τον εξοπλισμό μου (μικροσκόπιο, καλύτερο κολλητήρι, κτλ) προκειμένου να ασχοληθώ αποκλειστικά με αυτό το κομμάτι. Η ερώτησή μου είναι προφανής: αξίζει τα χρήματα και τον κόπο;
    Ευχαριστώ εκ των προτέρων

    0 Not allowed! Not allowed!

  2. #2
    Μέλος Το avatar του χρήστη SProg
    Όνομα
    Σάββας
    Εγγραφή
    Mar 2014
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    2.612

    Προεπιλογή

    Τα παντα αξιζουν κατω από προϋποθέσεις.


    Δωσε περισσοτερες λεπτομέρειες.

    0 Not allowed! Not allowed!

  3. #3
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Βασίλης
    Εγγραφή
    Oct 2016
    Περιοχή
    Κέρκυρα
    Μηνύματα
    4

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από SavKok Εμφάνιση μηνυμάτων
    Τα παντα αξιζουν κατω από προϋποθέσεις.


    Δωσε περισσοτερες λεπτομέρειες.
    Έχεις δίκιο . Ήμουνα λίγο λακωνικός. Η ιστορία έχει ως εξής. Εδώ και αρκετό καιρό ασχολούμαι με επισκευές κινητών και tablet σε επίπεδο αλλαγής εξαρτημάτων (οθόνες, digitizers, κτλ). Τίποτα απαιτητικό ή δύσκολο. Θα ήθελα λοιπόν να το πάω και λίγο παραπέρα έως πολύ παραπέρα.
    Αφορμή ήταν αυτός ο τύπος https://www.youtube.com/channel/UCl2...jw_ELax4Yisf6w. Ασχολείται σχεδόν αποκλειστικά με μητρικές mac. Με αυτές που 5/10 τεχνικούς μιας οποιασδήποτε αλυσίδας επισκευής laptop θα τις χαρακτήριζαν "καμένες". Για μένα θα ήταν η ιδανική δουλειά. Λατρεύω αυτό του είδους της "λεπτής χειρουργικής" πάνω σε ολοκληρωμένα και είμαι διατεθειμένος να κάνω τα "χιλιόμετρα" που απαιτούνται για να φτάσω σε ένα τέτοιο επίπεδο.
    Μοναδική μου ανησυχία: το αν υπάρχει αντίστοιχη αγορά στην Ελλάδα.
    Έχω μιλήσει με φίλους που κάνουν χρόνια αυτή τη δουλειά και μου τα παρουσιάζουν όλα ρόδινα. Δουλειές από όλα τα μέρη της Ελλάδας. Αν είσαι καλός κάνεις γρήγορα όνομα κτλ, κτλ.
    Απευθύνομαι λοιπόν κυρίως σε όσους κάνουν την ίδια δουλειά ή παρόμοια και θα ήθελαν να μοιραστούν τις σκέψεις τους, τις ανησυχίες τους , προβλήματα που πιθανόν να συνάντησαν.

    0 Not allowed! Not allowed!

  4. #4
    Μέλος Το avatar του χρήστη MacGyver
    Όνομα
    Steve
    Εγγραφή
    May 2009
    Περιοχή
    SKG
    Μηνύματα
    2.215

    Προεπιλογή

    Το θέμα είναι να υπάρχουν οι γνωστικές ικανότητες η τουλάχιστον οι προϋποθέσεις και φυσικά η αγορά.
    Τα επιπλέον 150 - 300€ για το μικροσκόπιο η το κολλητήρι δεν είναι κάτι το τρομερό.
    Έτσι και αλλιώς είναι εργαλεία γενικής χρήσης που δεν θα πάνε χαμένα!

    0 Not allowed! Not allowed!

  5. #5
    Μέλος
    Εγγραφή
    Apr 2006
    Περιοχή
    Κέρκυρα
    Μηνύματα
    5.959

    Προεπιλογή

    1.
    είσαι έτοιμος να επενδύσεις πολλές χιλιάδες ευρώ σε μηχανήματα, όπως σοβαρά κολητήρια, μηχανήματα X-RAY για να βλέπεις ότι αυτό που κόλησες το κόλλησες σωστά? και πιθανή εκπέδευση? Αν ναι τότε υπάρχει πιθανότητα να κάνεις κάτι, διαφορετικά θα γίνεις διάτοντας αστέρας, θα έρθουν πελάτες θα τους επισκευάσει το laptop και θα φύγουν ενθουσιασμένοι και θα το πουν σε όλους του φίλους και φίλες και στον τεχνικό που τους κάνει φορματ... και μετά από 1-2-3-6 μήνες η βλάβη θα επιστρέψει και θα έχουν να λένε οτι τελικά δεν άξιζες όλα αυτά τα καλά που είπαν για σένα....
    2.
    οι τιμές που θα έχεις θα είναι ακριβές για να αποσβέσεις τις ώρες που θα χάνεις για επισκευές που δεν θα ολοκληρωθούν ποτέ...
    3.
    υπήρχε μια εταιρεία (που επισκεύασε με επιτυχία την κάρτα γραφικών από laptop γνωστού), απο τις πρώτες που έκαναν επισκευές στην Ελλάδα σε επίπεδο εξαρτήματος με πολλά αναταλακτικά, εξοπλισμό, τεχνικούς που πλέον ασχολείται μόνο με ανακατασκευή μεταχειρισμένων υπολογιστών

    όλα αυτά θα με έκαναν να ψάξω για άλλη επιχειρηματιή ευκαιρία

    1 Not allowed! Not allowed!

  6. 2 μέλη ευχαρίστησαν τον chip για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    johnpats (30-10-16), vmandrak (29-10-16)

  7. #6
    Μέλος Το avatar του χρήστη Googlis
    Όνομα
    Νίκος
    Εγγραφή
    Oct 2010
    Περιοχή
    Επαρχία/Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    319

    Προεπιλογή

    Εγώ πάλι δεν καταλαβαίνω γιατί οι περισσότεροι σκέφτονται πονηρά και εκνευριστικά παιδαριώδη!
    Και εξηγώ:
    - Όλοι είδαμε 5 βιντεάκια και φτιάξαμε κάτι με την βοήθεια του video, από εκεί μέχρι το να το κάνεις συστηματικά είναι η μέρα με την νύχτα!
    - Πόσο εύκολα φαντάζονται ότι βγαίνουν τα χρήματα και λειτουργεί κερδοφόρα μία επιχείρηση;
    - Τι τους κάνει να πιστεύουν πως η επιστήμη των ηλεκτρονικών, με χιλιάδες τομείς και απαιτούμενες γνώσεις, είναι τελικά τόσο εύκολες αρκεί να κρατάς στο χέρι σου ένα κολλητήρι;
    - Γιατί πιστεύουν πως πάντα κάποιος θα τους βοηθά και μάλιστα δωρεάν;
    - Δεν σκέφτονται ότι για να μην το κάνει κάποιος άλλος μάλλον θα έχει μεγάλες δυσκολίες ή δεν θα είναι κερδοφόρο;
    - Δεν προβληματίζονται για τις υποχρεώσεις που θα έχουν απέναντι στον καταναλωτή σε περίπτωση αποτυχημένων επισκευών ή και ζημιών από αυτούς;

    0 Not allowed! Not allowed!
    www.coffeeheat.gr Τα πάντα για τον καφέ και τα ροφήματα!

  8. #7
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Βασίλης
    Εγγραφή
    Oct 2016
    Περιοχή
    Κέρκυρα
    Μηνύματα
    4

    Προεπιλογή

    Πολλά συμπεράσματα για κάποιον που δεν γνωρίζεις καν!

    1 Not allowed! Not allowed!

  9. #8
    Μέλος
    Όνομα
    Στράτος
    Εγγραφή
    Oct 2004
    Περιοχή
    Χανιά
    Μηνύματα
    526

    Προεπιλογή

    ΄Να σε ρωτήσω κάτι. Την διάγνωση της βλάβης, μπορείς να την κάνεις; Αν μπορείς τότε αξίζει (προσωπική άποψη) να ασχοληθείς με το αντικείμενο σαν επέκταση σε αυτό που ήδη κάνεις.

    0 Not allowed! Not allowed!

  10. #9
    Μέλος Το avatar του χρήστη chipakos-original
    Όνομα
    Δημητρης
    Εγγραφή
    Jun 2010
    Περιοχή
    Γαλατσι
    Μηνύματα
    1.754

    Προεπιλογή

    Οταν μία μητρική έχει 200 ευρώ αρχική αγορά και εγγύηση τρία χρόνια άρα αντικατάσταση ή κάλυψη βλάβης για τρία χρόνια,και πόσο θα κόστιζε αν πουλιόταν μεταχειρισμένη τρία χρόνια μετά??Ισως 70 με 80 ευρώ. Αν συμφωνούμε μέχρι εδώ τότε π΄λοσο θα ήταν το κόστος επισκευής?? Ισως 40 ευρώ??Δε νομίζω ότι το ρίσκο αξίζει αν μιλάμε για τόσο λίγα χρήματα επισκευής.

    0 Not allowed! Not allowed!

  11. #10
    Μέλος Το avatar του χρήστη picdev
    Όνομα
    akis
    Εγγραφή
    Jul 2007
    Περιοχή
    ____
    Μηνύματα
    7.381

    Προεπιλογή

    Καλά δεν παίρνει κανείς με 200€ μητρική , εγώ παίρνω με 50-60€ , θα μου πεις ανάλογα τη δουλειά ..

    Μπορεί να επισκευαστεί μητρική . Η αρχή γίνεται με υο σχηματικό και το Powe sequence , είναι ένα διάγραμμα που λέει με ποια σειρά ανοίγουν τα τροφοδοτικα . Μαζί με αυτό πρέπει να ξέρεις τη σειρά που ανοίγει το κάθε ρολόι , πχ του northbridge ,ποτέ ξεκινάει το bios κτλ.
    Με ένα καλό παλμογραφο κάνεις δουλειά , πραγματικά δεν ξέρω αν αξίζει το κόπο τόση δουλεια για μητρική

    1 Not allowed! Not allowed!

Σελίδα 1 από 8 1 2 3 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. τελικά αξίζει ?
    By KOKAR in forum Γενική Συζήτηση
    Απαντήσεις: 32
    Τελευταίο Μήνυμα: 12-08-12, 21:06
  2. Αξίζει?
    By xrhstos1978 in forum Όργανα & Εξοπλισμός
    Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο Μήνυμα: 29-01-12, 10:33
  3. Αξίζει να το δείτε!
    By antonis in forum Γενική Συζήτηση
    Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 29-09-09, 18:31
  4. Απαντήσεις: 12
    Τελευταίο Μήνυμα: 20-02-09, 22:36
  5. Dummy load (δεν θέλει κόπο θέλει τρόπο)
    By Γιώργος 231 in forum Κεραίες & Καλώδια
    Απαντήσεις: 10
    Τελευταίο Μήνυμα: 08-10-08, 19:28

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας