Σελίδα 3 από 4 ΠρώτηΠρώτη 1 2 3 4 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 21 έως 30 από 32

Θέμα: φωτογραφικη μηχανη μιας χρησης

  1. #21
    Μέλος Το avatar του χρήστη MacGyver
    Όνομα
    Steve
    Εγγραφή
    May 2009
    Περιοχή
    SKG
    Μηνύματα
    2.215

    Προεπιλογή

    Κοστίζει περισσότερο από 2€ η εμφάνιση; Έπρεπε λοιπόν να είναι ήδη γνωστή η απάντηση που αφορά το φίλμ.

    -Κάποτε έγινε αντίστοιχο θέμα η αντίσταση που θα μπει σε σειρά σε ένα led.
    Μετά από ένα κατεβατό, κάποιος απάντησε: στη θέση σου θα την δοκίμαζα και το πολύ πολύ να καεί το led.

    0 Not allowed! Not allowed!

  2. #22
    Μέλος
    Όνομα
    Χάρης
    Εγγραφή
    Mar 2010
    Περιοχή
    Νέα Σμύρνη
    Μηνύματα
    719

    Προεπιλογή

    Προσωπικά θα συμφωνήσω με τον Σάββα.
    Δυστυχώς, σε πολλούς "επαγγελματίες", όταν τους δώσεις έτοιμο κάτι που θα εξηγούσε πιθανή κακή δουλειά ίσως στο τέλος να πάρεις την κακή δουλειά συνοδευόμενη από την εξήγηση που εσύ τους έδωσες.

    Άσχετο, αλλά πρόσφατο παράδειγμα.
    Ρολόϊ τσέπης (σοβιετικό) μου έπεσε και έπαψε να δουλεύει. Το πάω σε ρολογάδικο στο κέντρο της Αθήνας. Λέω επί λέξει "Έχω αυτό το ρολόϊ, μου έπεσε και από τότε δεν δουλεύει. Δεν είναι κάποιο κειμήλιο και άρα δεν με ενδιαφέρει να το φτιάξω σώνει και καλά αν θα στοιχίσει ακριβά αλλά αν είναι κάτι λογικό θα το ήθελα".
    "Διάγνωση" για επισκευή γύρω στο 50άρικο ("αφού έπεσε έχει σπάσει το Χ και το Ψ και το Ζ") ΧΩΡΙΣ καν να το ανοίξει.
    Για την ιστορία το ρολόϊ επισκευάστηκε σε άλλο τεχνίτη (σε πρόσφατο ταξίδι στο εξωτερικό) ο οποίος χρησιμοποίησε ανταλλακτικό από άλλο ρολόϊ που του πήγα για επισκευή επίσης (ένα άξονα και όχι τα 2,3,5 ανταλλακτικά που μου έλεγε αυτός που έκανε διάγνωση με κλειστό καπάκι). Αυτό το δεύτερο ρολόϊ έχει και άλλο θέμα οπότε έμεινε στην άκρη.
    Αυτός λοιπόν ο δεύτερος τεχνίτης το έφτιαξε (οκ, με το δικό spare part) μέσα σε 2-3 λεπτά, μπροστά στα μάτια μου και τελικά δεν πήρε ούτε για τα εργατικά.

    0 Not allowed! Not allowed!

  3. #23
    Μέλος Το avatar του χρήστη agis68
    Όνομα
    Αγις
    Εγγραφή
    Mar 2009
    Περιοχή
    ΑθΗΝΑ Πατήσσια
    Μηνύματα
    2.580

    Προεπιλογή

    Επειδή έχω εδώ στη γειτονιά φιλο φωτογράφο που είναι μεγαλύτερος μου αρκετά και κάπου 40 χρόνισ στη δουλειά όποτε του πάω φίλμ με κάποια "ιδιαίτερα" προβλήματα ναι μεν ακολουθεί τη πεπατημένη με τα αυτόματα μηχανήματα αλλά πάντα επεμβαίνει στις ρυθμίσεις και φωτογραφίες που για άλλους είναι χαμένη υπόθεση εμφανίσζονται είτε κανονικά είτε με τα όποια "θεματάκια" στο ελάχιστο.

    Από την άλλη επειδή παρακολούθησα τη συζήτηση θα συμφωνίσω σε κάποια θέματα με τον Σαββα...

    Από την άλλη είναι πανεύκολο να ξεφύγει η συζήτηση ειδικά αμα δεν βλέπεις τον άλλον.....

    0 Not allowed! Not allowed!
    "Την Άνοιξη αν δεν τη βρεις τη φτιάχνεις!"
    Οδ.Ελύτης

  4. #24
    Banned
    Όνομα
    Δημήτρης
    Εγγραφή
    Nov 2007
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    1.379

    Προεπιλογή

    καλα εγω περιμενα να με πειτε .... πετα την απο βδομαδα που θα παω στο πατρικο να την παρω και θα μιλησουμε σαββα , επισης αν εμφανιστουν καποιες φωτο δεν εχω κανενα απολυτος προβλημα να αναρτηθουν εδω εξαλου την αφεντομουτσουναρα μου την ξερετε

    0 Not allowed! Not allowed!

  5. #25
    Μέλος
    Εγγραφή
    Dec 2004
    Μηνύματα
    1.422

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από street Εμφάνιση μηνυμάτων
    την βρηκα χαντακωμενη σε ενα συρταρι και εχει ληψεις απο τοτε που ημουν φανταρος το 04 , υπαρχει περιπτωση να εμφανιστει κατι μετα απο τοσα χρονια ?
    Ναι υπαρχει αυτη περιπτωση

    το ποσο μεγαλη και σε ποιο ποσοστο θα ειναι αυτη,εξαρταται απο πολλους παραγοντες για παραδειγμα τις συνθηκες αποθηκευσης.

    κανεις δεν μπορει να σου απαντηση και να σου πει ποιο μπορει να ειναι αυτο το πασοστο επιτυχιας , μπορει να ειναι και το 0 (μηδεν) μπορει και οχι


    το πας για επεξεργασια σε καποιο επαγγελματια και εισαι σε αναμονη .
    ευχομαι καλα αποτελεσματα να εχεις ετσι κ αλλιως δεν εχεις να χασεις τιποτα παραπανω απο τα εξοδα εμφανισης




    τωρα σε οποιους πιθανον ασχετους δεν αρεσουν τα post που εχω κανει και παιζουν- χαριεντιζονται με thumbs down
    απλα ξυδακι ...κανει και για stop...


    δυστυχως δεν θα εχω την δυνατοτητα να παρακολουθησω τις οποιες απαντησεις θα επανελθω σε κανα δυο μερες λογω εργασιας

    βλεπε σερβιρισμα ...

    0 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη nikknikk4 : 02-11-16 στις 00:03
    ...

  6. #26
    Μέλος Το avatar του χρήστη SProg
    Όνομα
    Σάββας
    Εγγραφή
    Mar 2014
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    2.612

    Προεπιλογή

    Τρομερη αναλυση.Εγραψε κανα 10 γραμμες και εκανε 10 φορες επεξεργασια απλα για να γραψει και ουσιαστικα ΔΕΝ ειπε τιποτα.

    Ειδικα αυτο με την αποθηκευση τρομερη προσθηκη.Οταν λες σε εναν επαγγελματια για παλιο φιλμ αυτος δεν εχει στο μυαλο του οτι το απλωνεις μαζι με τις λιαστες ντοματες στον ήλιο ούτε οτι το κατουρας καθε πρωι.

    Να μην επανελθεις δυσκολα ε;Γιατι καθε φορα που γραφεις (ειδα σε κατι post με κεραιες) πετας βατραχια και κοιτας μονο να πεις την μαλακια σου και να ενοχλησεις.

    0 Not allowed! Not allowed!

  7. #27
    Μέλος Το avatar του χρήστη CybEng
    Όνομα
    CybEng
    Εγγραφή
    Oct 2007
    Περιοχή
    Athens
    Μηνύματα
    333

    Προεπιλογή

    Γενικά η εμφάνιση ενός παλαιού φωτογραφικού φίλμ είναι δυνατή.

    Για καλύτερα αποτελέσματα η δουλειά πρέπει να γίνει στο χέρι και όχι με τις αυτοματοποιημένες διαδικασίες που έχουν τα minilabs.

    Εξηγώ εν συντομία.

    Υποθέτουμε ότι έχουμε προς εμφάνιση κάποιο αρνητικό έγχρωμο φιλμ. Μπορούμε να ακολουθήσουμε τους εξής δρόμους :

    Α) Εμφάνιση σε minilab με χημικά τύπου C-41 και τυπικές θερμοκρασίες/χρόνους εμφάνισης. Θα δώσει πιθανά αξιοποιήσιμα αρνητικά με χρωματικές αλλιώσεις προς στο ματζέντα στις εκτυπωμένες φωτογραφίες. Πιθανά τα αποτελέσματα θα έχουν και χαμηλό κοντράστ.

    Β) Εμφάνιση σε minilab με χημικά τύπου C-41 και ρύθμιση για πουσάρισμα από μισό έως τυπικά 2 στοπ. Θα δώσει παρόμοια αποτελέσματα με το (Α) αλλά με βελτιωμένο κοντράστ.

    Γ) Εμφάνιση στο χέρι με χημικά τύπου C-41 αλλά σε υψηλότερη πυκνότητα και σε σημαντικά χαμηλότερη θερμοκρασία από την στάνταρτ με ανάλογη αύξηση του χρόνου επεξεργασίας (βρέξιμο, εμφάνιση, στερέωση, πλύσιμο) . Θα δώσει σημαντικά καλύτερα αποτελέσματα από το (Β). Οι χρωματικές αλλιώσεις είναι επίσης πιθανές αλλά σε λίγο μικρότερη κλίμακα.

    Δ1) Εμφάνιση στο χέρι σε χημικά ασπρόμαυρου (BW) με προτίμηση σε εμφανιστή υψηλού κοντράστ. Τα χημικά σε υψηλή πυκνότητα και αρκετά χαμηλή θερμοκρασία με ανάλογη αύξηση των χρόνων. Θα δώσει τα καλύτερα αποτελέσματα από όλες τις μεθόδους ....αλλά.... θα έχουμε ασπρόμαυρες φωτογραφίες αντί για έγχρωμες.

    Δ2) Συνέχεια της μεθόδου Δ1. Περνάμε το εμφανισμένο αρνητικό με μια χημική διαδικασία που ονομάζεται επιτάχυνση. Αυτό θα μας ξαναδώσει έγχρωμο αρνητικό ...αλλά... με απρόβλεπτα ως προς το χρώμα αποτελέσματα. Τα χρώματα μπορεί να είναι από εξαιρετικά φυσικά έως και τύπου Άντι Γουόρχολ.
    Ανεξάρτητα όμως από το χρωματικό αποτέλεσμα, λόγω του βήματος Δ1 θα έχουμε προλάβει να διασώσουμε ασπρόμαυρες φωτογραφίες υψηλής ποιότητας από το "αρχαίο" φίλμ.



    Δεν μπαίνω σε μεγαλύτερη ανάλυση επί της εμφάνισης/εκτύπωσης διότι θα ανοίξουμε τεράστιο θέμα.


    Τώρα σχετικά με το εάν πρέπει ο "μάστορας" να γνωρίζει την ηλικία του φίλμ έχω να κάνω τα ακόλουθα σχόλια :


    1- Ο σωστός μάστορας που ξέρει τη δουλειά του, θα καταλάβει ότι το φίλμ είναι αρχαίο με το που θα δει το κάνιστρο.

    2- Αυτό που δεν θα γνωρίζει είναι το πότε τραβήχτηκαν οι φωτογραφίες καθώς και οι συνθήκες αποθήκευσης του φιλμ πριν και μετά τη λήψη. Αυτές οι πληροφορίες είναι χρήσιμες.

    3- Οι περισσότεροι που εμφανίζουν με minilab είναι συνήθως άσχετοι και κάνουν ζημιά στα φίλμ είτε από άγνοια είτε από τσιγκουνιά.

    4- Είναι θέμα τύχης να πέσεις σε μάστορα που να γνωρίζει και να αγαπάει το αντικείμενο. Σε τέτοια περίπτωση έχεις πολλές πιθανότητες να πάρεις αξιοποιήσημα αποτελέσματα από ένα αρχαίο φίλμ.

    3 Not allowed! Not allowed!

  8. #28
    Μέλος Το avatar του χρήστη SProg
    Όνομα
    Σάββας
    Εγγραφή
    Mar 2014
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    2.612

    Προεπιλογή

    Στη οικογενεια μου ολοι ηταν/ειναι επαγγελματιες φωτογραφοι με δικα τους μηχανηματα και τυπωνουν/τυπωναν μονοι τους. Η τεχνη πηγε απο προπαππου σε παππου κτλ ,ασχετως εαν εμενα δεν μου αρεσει και δεν ασχοληθηκα ΠΟΤΕ.

    Αρα προφανως και τυπωναν/εμφανιζαν πολυ πριν παρουν minilabs.Που και παλι ειναι αυτοματοποιημενη μεχρι ενα σημειο εαν θυμαμαι.Παλι δηλαδη επεμβαινεις/επεξεργαζεσαι εως ενα σημειο.


    Για να το ειπαν κατι εννοουν ή κατι εχουν δει.Δεν ειχαν κατι να κερδισουν, εγω ο ιδιος προσφερα στον Street να του το κανω αφιλοκερδως σκεψου.

    Διαφωνεις οτι ειναι μια πληροφορια (το ποσο παλιο ειναι) που μπορει να επηρεασει το αποτελεσμα ή το κοστολογιο ή οτιδηποτε για παραδειγμα; Ή ακομα χειροτερα να κανει καποιον κακο επαγγελματια να μην ασχοληθει οσο πρεπει,με δικαιολογια το 'ειναι πολυ παλιο';

    0 Not allowed! Not allowed!

  9. #29
    Μέλος Το avatar του χρήστη CybEng
    Όνομα
    CybEng
    Εγγραφή
    Oct 2007
    Περιοχή
    Athens
    Μηνύματα
    333

    Προεπιλογή

    Συμφωνώ ότι ο κακός επαγγελματίας θα βρεί αφορμή για να παραμείνει κακός.

    Από την άλλη όμως, η πληροφορία για συνθήκες λήψης φίλμ, χρόνο λήψης καθώς και συνθήκες αποθήκευσης πριν και μετά τη λήψη θα βοηθούσαν εξαιρετικά έναν σωστό επαγγελματία για να προσφέρει το καλύτερο δυνατό αποτέλεσμα.

    Εάν θέλεις σε pm δώσε μου στοιχεία επικοινωνίας με τον συγγενή σου. Έχω μερικά "δύσκολα" φίλμ (α/μ θετικό) που περιμένουν επεξεργασία και δεν βρίσκω εύκολα κάποιον να τον εμπιστευθώ.

    Από την εποχή που σε επώνυμα minilab μου επέστρεφαν χαραγμένα αρνητικά διότι είτε δεν καθάριζαν το μηχάνημα είτε τσιγκουνευόντουσαν την στερέωση, είτε κλπ... έχω φοβηθεί αφάνταστα τους διάφορους αεριτζήδες. Άσε που πλέον με τα ψηφιακά η κατάσταση έχει χειροτερέψει. Παλαιότερα ο φωτογράφος εκτός από καλλιτέχνης ήταν και "χημικός", τώρα βάζουν έναν κομπιουτερά πιτσιρικά να πατάει τα κουμπιά ο οποίος άντε στην καλύτερη να ξέρει να ανοίγει το photoshop.

    0 Not allowed! Not allowed!

  10. #30
    Μέλος Το avatar του χρήστη SProg
    Όνομα
    Σάββας
    Εγγραφή
    Mar 2014
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    2.612

    Προεπιλογή

    Tα μηχανηματα αυτα τα σταματησαμε κυριολεκτικα 'εν μια νυκτί' ,ήταν η περιοδος που ξεκινησε εντονα το ψηφιακο.

    Εχουν πανω απο δεκαετια (μπορει και πανω απο 15 χρονια ,ήμουν πιτσιρικας) που καθονται στο υπογειο.Η αξια μεταπωλησης ηταν σχεδον μηδενικη.Τοσο ωστε μετα απο πολλα χρονια απλά παιρναμε υλικα (μετασχηματιστες,αντλιες,κινητητες,οθονες,ραουλα,γ ραναζια) για μαστορεματα.


    Οσο για τα μηχανηματα, απ'οτι μου ελεγε ο πατερας μου εκαναν μια μικρη περιουσια και αλλα ποσα λεφτα πηγαιναν στο τεχνικο οποτε χρειαζοταν.Μικρο ποσοστο φωτογραφειων είχε τετοια μηχανηματα και αρκετοι εκαναν το μεσαζοντα.Μιλαμε για πολη ταξεως των 60.000 κατοικων ,δε ξερω τι γινοταν Αθηνα-Θεσ.

    Ο 'σκοτεινος' θαλαμος οπως τον ελεγε,ακομα υπαρχει.Δεν ξερω βεβαια εαν ειναι μονο για προσωπικη χρηση μιας και το φιλμ είναι πλεον για τους μερακληδες.


    Για το ενα φιλμ παντως που είπα οτι είναι 'φιλου' μου οτι θα το κανει ο ιδιος.

    0 Not allowed! Not allowed!

Σελίδα 3 από 4 ΠρώτηΠρώτη 1 2 3 4 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. μη χρησης ηλεκτρονικων
    By kleima in forum Γενική Συζήτηση
    Απαντήσεις: 22
    Τελευταίο Μήνυμα: 30-12-15, 17:03
  2. Απαντήσεις: 9
    Τελευταίο Μήνυμα: 28-01-11, 22:10
  3. Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 09-04-10, 22:16
  4. Βιντεοκαμερα ή φωτογραφικη μηχανη
    By j kalai in forum Συσκευές Εικόνας-Ήχου
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 26-12-09, 17:49
  5. μετασχηματιστης απο φωτογραφικη μηχανη
    By lynx in forum Ερωτήσεις Αρχάριων
    Απαντήσεις: 10
    Τελευταίο Μήνυμα: 10-05-09, 12:20

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας