Σελίδα 3 από 5 ΠρώτηΠρώτη 1 2 3 4 5 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 21 έως 30 από 48

Θέμα: Αυτοματισμός Γκαραζόπορτας.

  1. #21
    Μέλος Το avatar του χρήστη FILMAN
    Όνομα
    Φίλιππος
    Εγγραφή
    Dec 2009
    Περιοχή
    Δάφνη, Αθήνα
    Μηνύματα
    11.964

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από thomasdriver Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το τηλέφωνο ενοούσε εμένα Φίλιππε!!!!
    Αααααα! Γιατί νόμιζα ότι εννοούσε εμένα, και λέω, καλά, όταν μιλήσαμε εγώ έλειπα;

    0 Not allowed! Not allowed!

  2. #22
    Μέλος Το avatar του χρήστη thomasdriver
    Όνομα
    ΘΩΜΑΣ
    Εγγραφή
    Aug 2011
    Περιοχή
    ΓΑΛΑΤΣΙ
    Μηνύματα
    267

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από FILMAN Εμφάνιση μηνυμάτων
    Έχεις τρόπο να εμφανίσεις αύξοντες αριθμούς (R1, R2, c1, C2, κ.λ.π.) στο σχέδιο;
    Το σχέδιο με αύξοντες αριθμούς.
    NEW.jpg

    0 Not allowed! Not allowed!

  3. #23
    Μέλος Το avatar του χρήστη gep58
    Όνομα
    Γιώργος
    Εγγραφή
    Oct 2008
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    1.316

    Προεπιλογή

    Μη με παρεξηγήσετε αλλά προσπάθησα να κάνω πιο εύκολη τη ζωή μας
    καλό είναι να μπει κάπου και κάποια ασφάλεια

    Γκαραζόπορτα.jpg

    3 Not allowed! Not allowed!
    P Σώστε ένα δέντρο και προστατέψτε το περιβάλλον μας.
    Μην το τυπώνετε αν πραγματικά δεν υπάρχει λόγος.

  4. 2 μέλη ευχαρίστησαν τον gep58 για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    chip (03-11-16), FILMAN (03-11-16)

  5. #24
    Μέλος
    Όνομα
    Παναγιώτης
    Εγγραφή
    Jan 2005
    Περιοχή
    ΑΘΗΝΑ
    Μηνύματα
    4.865

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από gep58 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μη με παρεξηγήσετε αλλά προσπάθησα να κάνω πιο εύκολη τη ζωή μας
    Ωραίος γιατί του Θωμά μου φαινόταν φοβερά πολύπλοκο!
    Μάλλον χρησιμοποιεί κάποιο περίεργο πρόγραμμα.

    0 Not allowed! Not allowed!
    Διάλογος EL σε chat:
    - Μελενέ διονυση οιμε ελεφθεροσ εχής αγωρη εε
    - imina mi lene maria kia psixno agggoriii kalooo
    - Ελει νικα γράψαι ανκληκα δεν ξαιρο

  6. #25
    Μέλος Το avatar του χρήστη agis68
    Όνομα
    Αγις
    Εγγραφή
    Mar 2009
    Περιοχή
    ΑθΗΝΑ Πατήσσια
    Μηνύματα
    2.580

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από FILMAN Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ποια είπαμε τηλεφωνικά;
    με τον Θωμά εννοώ Φίλιππε

    0 Not allowed! Not allowed!
    "Την Άνοιξη αν δεν τη βρεις τη φτιάχνεις!"
    Οδ.Ελύτης

  7. #26
    Μέλος Το avatar του χρήστη FILMAN
    Όνομα
    Φίλιππος
    Εγγραφή
    Dec 2009
    Περιοχή
    Δάφνη, Αθήνα
    Μηνύματα
    11.964

    Προεπιλογή

    Ευχαριστούμε Γιώργο.

    Πάντως εγώ θα αναφερθώ στο σχήμα του Θωμά στο #22 γιατί σε αυτό του Γιώργου βλέπω κάποιες διαφορές (ίσως προσπάθησε να διορθώσει κάποια πράγματα που βρήκε λάθος).

    Αρχικά βλέπω ότι προσετέθη ο πυκνωτής εξομάλυνσης που έλειπε (C1) και επίσης τροποποιήθηκαν οι συνδέσεις των επαφών των ρελέ που είναι για την κίνηση του μοτέρ με βάση κάποια πράγματα που είχαμε πει σε προηγούμενα μηνύματα, ώστε σε περίπτωση που (για οποιονδήποτε λόγο) οπλίσουν και τα δυο ρελέ μαζί, το μοτέρ να μην τροφοδοτείται (αντί να τροφοδοτείται και το άνοιγμα και το κλείσιμο μαζί, όπως και ήταν αρχικά).

    Το 4017 ελέγχεται από ένα μπουτόν (S1) με τα σχετικά εξαρτήματα κατάπνιξης αναπηδήσεων (R1, R2, C4). Για να δουλέψει σωστά θα πρέπει η αντίστοιχη είσοδος του 4017 να έχει δράση schmitt trigger. Απ' όσο ξέρω μόνο στα 4017 της ST (SGS - Thomson) και της NXP (PHILIPS) συμβαίνει κάτι τέτοιο αλλά για την είσοδο CLK (pin 14) και όχι απαραίτητα για την CLK enable (pin 13). Από αυτή την άποψη θα περίμενα το χρησιμοποιούμενο 4017 να είναι ένα από τα παραπάνω (HCC4017, HCF4017, HEF4017) και η εντολή να δίνεται με θετική τάση στο pin 14, και όχι με γείωση στο pin13.

    Ο τρόπος που γίνεται το reset στο 4017 μου αρέσει (είναι ο τρόπος που ακολουθώ κι εγώ). Όμως η D8 από την έξοδο Q4 του 4017 προς τη γείωση δεν έχει κανένα νόημα, και μπορεί να αφαιρεθεί.

    Οι D1 και D2 που οδηγούν το Τ7 φαίνονται συνδεδεμένες μετά τις R5, R6. Προφανώς αυτό είναι λάθος, διότι έτσι το Τ7 δεν θα ενεργοποιηθεί ποτέ. Οι δίοδοι αυτές θα έπρεπε να ενωθούν πριν τις R5, R6 (κατευθείαν στις εξόδους Q1, Q3 του 4017). Και ένα tip: Οι δίοδοι αυτές θα μπορούσαν να αντικατασταθούν από δύο αντιστάσεις, και να φύγει η R10. Πλεονεκτήματα: Αντί για δύο διόδους και μια αντίσταση έχει κανείς μόνο δύο αντιστάσεις, και η βάση του Τ7 δεν μένει ποτέ στον αέρα αλλά γίνεται pulling down όταν οι Q1 και Q3 του 4017 είναι και οι δυο low.

    Στο 555-c που οδηγεί κατευθείαν το ρελέ VR-2 πρέπει να μπει δίοδος σε σειρά με την έξοδό του, διότι κατά την αποδιέγερση του ρελέ η τάση εκεί γίνεται αρνητική. Tip: Γιατί να μπει ρελέ εκεί; Μπορεί να μπει ένα μικρό MOSFET καναλιού P (π.χ. BS250) και καθόλου δίοδοι (ούτε η D7).

    Θωμά βλέπω ότι έχεις προσπαθήσει να ελέγξεις την τροφοδοσία των 555-a και 555-b με ένα σχετικά περίπλοκο τρόπο που περιλαμβάνει τα R5, T1, R7, T3 για το πρώτο, και τα R6, T2, R8, T4 για το δεύτερο. Τί δεν μου αρέσει: Ενώ κόβεις την τροφοδοσία των 555 (pins 8 ), συνεχίζεις να δίνεις τροφοδοσία στα pins 2, 6 και των δύο, διότι τα τρίμερ P1, P2 συνδέονται άμεσα στην τάση τροφοδοσίας των +12V και όχι στην ελεγχόμενη (μετά τα T3, T4 δηλ.). Αυτό σίγουρα δεν είναι καλό. Tip Νο1: Μπορούσες να είχες λιγοστέψει τα εξαρτήματα βάζοντας στη θέση των T1, T2 μικρά MOSFET (π.χ. BS170 ή 2N7000). Έτσι γλυτώνεις τις R5, R6. Όμως δεν είναι καλό όπως είπα και παραπάνω να μένουν βάσεις τρανζίστορ στον αέρα και αυτό συμβαίνει εδώ με τα Τ3, Τ4 όταν δεν άγουν τα Τ1, Τ2. Δηλαδή θα έπρεπε στα Τ3, Τ4 να μπει από μια ακόμα αντίσταση μεταξύ βάσης και εκπομπού. Για να μην γεμίσεις αντιστάσεις μπορείς κι εδώ να βάλεις μικρά MOSFET (π.χ. BS250) οπότε οι τελευταίες αντιστάσεις που είπα να προστεθούν γίνονται απαραίτητες, αλλά όμως φεύγουν οι R7, R8. Σαν αποτέλεσμα έχεις 4 MOSFET + 2 αντιστάσεις που δουλεύουν πιο σωστά από ότι το αρχικό με τα 4 τρανζίστορ και τις 4 αντιστάσεις. Tip Νο2: Ακόμα και όλα αυτά μπορούν να φύγουν και να μπουν δυο τρανζίστορ NPN σε συνδεσμολογία κοινού συλλέκτη που να μεσολαβούν μεταξύ των εξόδων Q1, Q3 του 4017 και της τροφοδότησης των 555-a και 555-b. Το μειονέκτημα εδώ είναι ότι η τάση με την οποία θα τροφοδοτούνται τα 555-a και 555-b θα είναι περίπου 1V χαμηλότερη από αυτήν της τροφοδοσίας (το οποίο όμως εδώ δεν ενοχλεί). Tip Νο3: Είναι καλύτερα τα 555-a και 555-b να τροφοδοτούνται κανονικά (συνέχεια) και να παίρνουν εντολή από το 4017 με κάποιον άλλον τρόπο, π.χ. με σύνδεση των C8 και C10 μεταξύ των εξόδων Q1, Q3 του 4017 και των pins 2, 6 των 555-a, 555-b αντίστοιχα, ενώ τα P1, P2 θα συνδέονται μεταξύ των pins 2, 6 των 555-a, 555-b και της γείωσης, και το κύκλωμα μετά τα 555-a, 555-b θα τροποποιηθεί έτσι ώστε τα ρελέ / LED στις εξόδους τους να διεγείρονται με 0V και όχι με 12V (τα Τ5, Τ6 να είναι ΡΝΡ σε συνδεσμολογία κοινού εκπομπού). Tip Νο4: Τα 555-a, 555-b θα μπορούσαν να φύγουν και να μπει στη θέση τους ένα 4538 απλοποιώντας πολύ την όλη φάση. Διαβάστε και μάθετε απ' έξω τα datasheets των 4541, 4538, 74HC123 και 74HC423, και άμα ξαναχρησιμοποιήσετε ποτέ 555, να μου τρυπήσετε τη μύτη. Συνήθως το 555 είναι το πιο ακατάλληλο ολοκληρωμένο για τη χρονολειτουργία που θέλει να πετύχει κανείς. Έτσι μειώνονται τα υλικά, και αυξάνονται οι δυνατότητες που έχει κανείς στη διάθεσή του (για να μη μας κοροϊδεύουν και οι μικροελεγκτάδες!).Tip Νο5: Ειδικά για αυτήν εδώ την περίπτωση δεν ξέρω κατά πόσο είναι καλό το μοτέρ να κόβει βάσει χρόνου. Γιατί να μην βασιστείς αποκλειστικά στους τερματικούς διακόπτες; Αν η πόρτα χτυπάει με δύναμη στις άκρες στο άνοιγμα ή το κλείσιμο, μετέφερε τους τερματικούς ώστε η πόρτα να τους πατάει νωρίτερα.

    2 Not allowed! Not allowed!

  8. Ένα μέλος ευχαρίστησε τον FILMAN για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    sot1 (03-11-16)

  9. #27
    Μέλος
    Εγγραφή
    Apr 2006
    Περιοχή
    Κέρκυρα
    Μηνύματα
    5.958

    Προεπιλογή

    και το 74hc221 και το cd4047

    κοιτούσα τον δικό μου ελεγκτή γκαραζόπορτας και είχα βάλει 4538....

    0 Not allowed! Not allowed!

  10. Ένα μέλος ευχαρίστησε τον chip για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    FILMAN (03-11-16)

  11. #28
    Μέλος Το avatar του χρήστη thomasdriver
    Όνομα
    ΘΩΜΑΣ
    Εγγραφή
    Aug 2011
    Περιοχή
    ΓΑΛΑΤΣΙ
    Μηνύματα
    267

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από gep58 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μη με παρεξηγήσετε αλλά προσπάθησα να κάνω πιο εύκολη τη ζωή μας
    καλό είναι να μπει κάπου και κάποια ασφάλεια
    Δεν σε παρεξηγεί κανένας ίσα-ίσα που αυτό αναζητώ,να διορθώσω τις ατέλειες για να βγεί ένα σωστο αποτέλεσμα.
    Οσο για το περίεργο του σχηματικου χρησιμοποιώ το DIP TRACE ετσι μου τα βγάζει, ίσως να μην ξέρω να το χειρίζομαι καλά,είμαι και κάποιας ηλικίας,ζητώ ταπεινά συγνώμη.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από chip Εμφάνιση μηνυμάτων
    και το 74hc221 και το cd4047

    κοιτούσα τον δικό μου ελεγκτή γκαραζόπορτας και είχα βάλει 4538....
    Όντως αυτό δεν το είχα σκεφτεί,μπαίνει στην λίστα.

    Φίλιππε πραγματικά δεν έχω λόγια!!!! όλα εύστοχα και πραγματικά έχεις απόλυτο δίκιο σε όλα.Τώρα που το ξαναβλέπω όντως μπορούσε να γίνει με πιο απλό τρόπο.Ξεκινάω τον σχεδιασμο απο την αρχή,και αν εν τω μεταξύ έχετε κάποια ιδέα, η πρόταση ( εκτός απο μ/Ε ) θα ήταν ευπρόσδεκτη.
    Σας ευχαριστώ όλους για τα σχόλιά σας και θα επανέλθω με καινούργιο σχέδιο,ακολουθώντας τις συμβουλές του Φίλιππου.

    0 Not allowed! Not allowed!

  12. #29
    Μέλος
    Εγγραφή
    Apr 2006
    Περιοχή
    Κέρκυρα
    Μηνύματα
    5.958

    Προεπιλογή

    εδώ είναι και το κύκλωμα που είχα κατασκευάσει πριν 5 χρόνια. Το θέμα είναι οτι ενώ είχα τελειώσει την σχεδιάση (που είχε δοκιμαστεί σε breadboard) και την πλακέτα τελευταία στιγμή είχα κάνει κάποια αλλαγή (χωρίς να την ελέγξω στο breadboard) όπου μετά ή δεν δούλευε ή δεν μου άρεσε όπως δούλευε και έτσι με ένα κοπιδάκι έκοψα μία γραμμή και την σύνδεσα στο σημείο που έπρεπε (αφού ήμουν τυχερός και περνούσε ακριβώς δίπλα στο ποδαράκι του ολοκληρωμένου που έπρεπε να συνδεθεί).
    Δυστυχώς φαίνεται οτι δεν άλλαξα το σχέδιο και την πλακέτα για να μείνουν διορθωμένα αλλά βρήκα ένα χειρόγραφο σχέδιο και πιστεύω οτι έχω εντοπίσει την δίορθωση (αν και όσο και αν το κοιτάζω θεωρώ οτι ήταν σωστή η αλλαγή που είχα κάνει...).
    Στο σχέδιο λοιπόν φαίνεται συνδεμένη η είσοδος την πύλης U5A ποδαράκι 2 με το ποδαράκι 3 του U3A. Στο χειρόγραφο και όπως τελικά κατασκευάστηκε η πλακέτα κατα 99% το ποδαράκι 2 του U5A ήταν συνδεμένο με το πόδαράκι 1 του U3A (και 12).
    με την σύνδεση στο πόδι 1 και 12 η είσοδος του φωτοκύταρου απενεργοποιείται όταν η γκαραζόπορτα είναι ακίνητη και δουλεύει όταν ανεβαίνει και όταν κατεβαίνει η γκαραζόπορτα ενώ όπως φαίνεται στο σχέδιο θα πρέπει να δουλεύει μόνο όταν κατεβαίνει (σωστό μου φαίνεται αυτό)... δηλαδή αν ανεβαίνει (η ανήγει η πόρτα) και περάσει κάποιος δεν θα έχει επίδραση το φωτοκύταρο.
    Το φωτοκύταρο συνδέεται στο J2 ενώ οι εντολές από τον τηλεχειρισμό στο J1 (υπάρχουν και button για τις δοκιμές)
    ο C5 τελικά είχε γίνει 4,7μF.

    Μόλις το είχα τελειώσει είχα αρχίσει να βλέπω βελτιώσεις... δεν θυμάμαι αν δεν έβαλα ασφάλεια στην πλακέτα επειδή το ξέχασα ή για να γίνει πιο μικρή η πλακέτα και η ασφάλεια να μπει σε ασφαλειθήκη για σασι ώστε να αλλάζετε και πιο εύκολα...

    Δεν θυμάμαι επίσης αν είχα δει .. το λέω τώρα για να προλάβω τον Φίλιππα ότι απ' οτι παρατιρώ θα μπορούσα να αποφύγω την or πύλη με τις διόδους αν απλά το "feedback" δεν κατευθύνονταν στις U2B και U2C αλλά στη μία πχ U2B και στη συνέχεια ακολουθούσε η U2C ώς NOT οπότε θα σχηματίζονταν μία πύλη AND με schmitt trigger εισόδους και την έξοδο της θα μπορούσα να την είχα συνδέσει στη μία είσοδο της u2d που τώρα έχει βραχυκυκλωμένες τις εισόδους της.

    Το ένα ρελε αποφασίζει οτι θα υπάρχει κίνηση και το άλλο τη φορά κίνησης (νομίζω το LS1 δίνει το ρεύμα και το LS2 τη φορά κίνησης)

    αν αύριο τελειώσω ένα δέκτη τηλεχειρισμού που φτιάχνω για κώδικα RC5 με ολοκληρωμένα CD4000 θα αδειάσω το breadboard για να ξαναφτιάξω το κύκλωμα και στη συνέχεια θα του φτιάξω νεα πλακέτα στο Kicad

    Τονίζω οτι αν κάποιος φτιάξει το κύκλωμα δεν φέρω καμία ευθύνη για τυχόν ζημιές, ατυχήματα κλπ... και αναλαμβάνει ο ίδιος κάθε ευθύνη!

    και αφού έγραψα το κείμενο δεν βρίσκω τρόπο να ανεβάσω το pdf
    αν δεν βρεθεί εύκολος τρόπος θα κοιτάξω να το σκανάρω αύριο....

    0 Not allowed! Not allowed!

  13. #30
    Μέλος
    Όνομα
    Μάρκος
    Εγγραφή
    Mar 2012
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    2.940

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από chip Εμφάνιση μηνυμάτων
    και αφού έγραψα το κείμενο δεν βρίσκω τρόπο να ανεβάσω το pdf
    αν δεν βρεθεί εύκολος τρόπος θα κοιτάξω να το σκανάρω αύριο....
    Αν έχεις το photoshop κάνεις εισαγωγή το PDF και το σώζεις σαν εικόνα. Ίσως να εισάγεται και σε άλλα γνωστά προγράμματα εικόνας. Αν δεν το έχεις μου το στέλνεις με μαιλ και στο κάνω εγώ, ένα λεπτό υπόθεση είναι.
    Το σκανάρισμα είναι κούραση και η ποιότητα συνήθως χαμηλή.

    0 Not allowed! Not allowed!
    Όταν όλα τα άλλα έχουν αποτύχει..... RTFM.
    Short instructions: >>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>> >>>> Good Luck!
    https://diyelectronics-gr.blogspot.gr https://www.facebook.com/groups/872041030200567

  14. Ένα μέλος ευχαρίστησε τον elektronio για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    chip (04-11-16)

Σελίδα 3 από 5 ΠρώτηΠρώτη 1 2 3 4 5 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Αυτοματισμός εξαερισμού.
    By sifis35 in forum Ερωτήσεις Αρχάριων
    Απαντήσεις: 10
    Τελευταίο Μήνυμα: 09-09-15, 22:25
  2. Αυτοματισμός Ηλιακού....
    By hitech444 in forum Αυτοματισμοί
    Απαντήσεις: 24
    Τελευταίο Μήνυμα: 08-07-15, 20:56
  3. Αυτοματισμός Γκαραζόπορτας
    By xmaze in forum Αυτοματισμοί
    Απαντήσεις: 7
    Τελευταίο Μήνυμα: 11-04-12, 12:00
  4. Μοτέρ γκαραζόπορτας
    By greektech80 in forum Ηλεκτρονικά
    Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 12-05-11, 12:48

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας