Σελίδα 1 από 3 1 2 3 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 10 από 25

Θέμα: Αναζήτηση NEC2561

  1. #1
    Νέο Μέλος
    Εγγραφή
    Dec 2007
    Μηνύματα
    18

    Προεπιλογή Αναζήτηση NEC2561

    Καλημέρα σε όλους,
    Ψάχνω εδώ και μέρες να βρω το εν λόγο regulator αλλά είναι τρομερά δύσκολο... όσα από τα καταστήματα ρώτησα το θεωρούν πολύ εξειδικευμένο και δεν μπόρεσαν να με βοηθήσουν. μόνο στην TOP μου πρότειναν ένα αντίστοιχο αλλά διαφορετικής εταιρείας και απαιτούν ποσοτική αγορά 100 τεμαχίων... πράγμα που δεν μου χρειάζεται...

    Το συγκεκριμένο είναι από το κύκλωμα τροφοδοσίας κλιματιστικού λέτε να έχω θέμα αν βάλω ένα άλλο από άλλης εταιρείας ή κάποιο άλλο της σειράς της CEL ?

    Σας παραθέτω φωτογραφία και link για το NEC.

    Αν έχει κανείς καμιά άκρη ή του έχει ξεμείνει σε κανά κύκλωμα ας μου στείλει p.m.

    Ευχαριστώ
    Συνημένες Εικόνες Συνημένες Εικόνες

    0 Not allowed! Not allowed!

  2. #2
    Μέλος
    Εγγραφή
    Apr 2006
    Περιοχή
    Κέρκυρα
    Μηνύματα
    5.956

    Προεπιλογή

    δεν είναι regulator είναι optocoupler και το βρίσκεις εύκολα, τουλάχιστον αν ζητήσεις να στο παραγγείλουν...
    αν είσαι θεσσαλονίκη πήγαινε στον mar με μία εκτύπωση από αυτό
    http://www.tme.eu/en/katalog/#search...=112291&page=1
    και πες του να στο παραγγείλει.
    Αν είσαι Αθήνα ζήτα το από το Φανό.
    Αν είσαι από άλλο μέρος της Ελλάδας στείλει το παραπάνω λινκ στον acdcshop.gr και πές του να το προσθέσει στα προιόντα του για να το παραγείλεις (σε 1-2 ώρες θα το έχει βάλει)
    Φυσικά αν έχεις κάποια προτίμηση σε κάποιο άλλο κατάστημα μπορείς να το ζητήσεις ανάλογα και εκεί....

    επίσης αν είσαι Θεσσαλονική μπορείς να ρωτήσεις τον αγαπητό συμφορουμίτη street μήπως έχει να κάνει κάποια παραγγελία στην tme για να στο φέρει....


    *βέβαια στο παραπάνω Link υπάρχουν οι εκδόσεις Α και D. H έκδοση D είναι πιο κοντά σε αυτό που δείχνεις αν και έχεις μικρότερο μέγιστο ρεύμα για το led του optocoupler. Από το να βάλεις ένα οποιοδήποτε άλλο optocoupler καλύτερα βάλε το 2561D.

    ίδιο ακριβώς έχει εδώ
    http://gr.mouser.com/ProductDetail/C...DLc8RbpQ%3D%3D
    τουλάχιστον ο Φανός θα μπορεί να στο φέρει... (φυσικά αν σε βολεύει κάποιος άλλος ρωτάς...)

    0 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη chip : 02-11-16 στις 13:13

  3. Ένα μέλος ευχαρίστησε τον chip για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    SAMSONIC (02-11-16)

  4. #3
    Μέλος Το avatar του χρήστη FILMAN
    Όνομα
    Φίλιππος
    Εγγραφή
    Dec 2009
    Περιοχή
    Δάφνη, Αθήνα
    Μηνύματα
    11.991

    Προεπιλογή

    Καταρχήν όπως πολύ σωστά είπε και ο Θανάσης αυτό το πράγμα δεν έχει καμία σχέση με regulator, είναι οπτοζεύκτης (= οπτοαπομονωτής = photocoupler = optocoupler = optoisolator), και ο κωδικός του δεν είναι NEC2561 αλλά PS2561. NEC είναι η εταιρεία κατασκευής του. Ποιον ρώτησες και το βρήκε "πολύ εξειδικευμένο"; Μέχρι και εγώ έχω μερικά. Το άλλο που δείχνεις από την ΤΟΡ είναι ένα απλό PC817 που πωλείται και στα περίπτερα, προς τί η ελάχιστη ποσότητα των 100 τεμαχίων;

    To φωτοτρανζίστορ του PC817 αντέχει τάσεις ως 35V, αυτό του PS2561 αντέχει ως 80V. Άρα δεν μπορεί να πει κανείς με βεβαιότητα ότι κάνει να το βάλεις στη θέση του. Βλέπω στη φωτο δύο κομμάτια πλάτη με πλάτη, προφανώς μιλάμε για το κομμάτι επικοινωνίας εσωτερικής - εξωτερικής πλακέτας σε inverter μηχάνημα σωστά; Πώς έχεις καταλήξει ότι φταίει κάποιος από τους δυο οπτοζεύκτες;

    Η σειρά "CEL" που λες, δεν κατάλαβα τί είναι...

    0 Not allowed! Not allowed!

  5. Ένα μέλος ευχαρίστησε τον FILMAN για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    SAMSONIC (02-11-16)

  6. #4
    Νέο Μέλος
    Εγγραφή
    Dec 2007
    Μηνύματα
    18

    Προεπιλογή

    Κατ' αρχήν ευχαριστώ πολύ για τις κατατοπιστικότατες και γρήγορες απαντήσεις σας!

    Chip

    Έστειλα μήνυμα σε acdcshop και μου απάντησαν σε 10 λεπτά με αυτό το οποίο θα είναι σε 2-3 μέρες με παραγγελία. Πείρα και Φανό τηλέφωνο και θα μου απαντήσουν σε κανά μισάωρο...
    Τι λες να κάνω; Να το βάλω από acdcshop είναι ok ή να περιμένω τον Φανό;


    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από FILMAN Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καταρχήν όπως πολύ σωστά είπε και ο Θανάσης αυτό το πράγμα δεν έχει καμία σχέση με regulator, είναι οπτοζεύκτης (= οπτοαπομονωτής = photocoupler = optocoupler = optoisolator), και ο κωδικός του δεν είναι NEC2561 αλλά PS2561. NEC είναι η εταιρεία κατασκευής του. Ποιον ρώτησες και το βρήκε "πολύ εξειδικευμένο"; Μέχρι και εγώ έχω μερικά. Το άλλο που δείχνεις από την ΤΟΡ είναι ένα απλό PC817 που πωλείται και στα περίπτερα, προς τί η ελάχιστη ποσότητα των 100 τεμαχίων;

    To φωτοτρανζίστορ του PC817 αντέχει τάσεις ως 35V, αυτό του PS2561 αντέχει ως 80V. Άρα δεν μπορεί να πει κανείς με βεβαιότητα ότι κάνει να το βάλεις στη θέση του. Βλέπω στη φωτο δύο κομμάτια πλάτη με πλάτη, προφανώς μιλάμε για το κομμάτι επικοινωνίας εσωτερικής - εξωτερικής πλακέτας σε inverter μηχάνημα σωστά; Πώς έχεις καταλήξει ότι φταίει κάποιος από τους δυο οπτοζεύκτες;

    Η σειρά "CEL" που λες, δεν κατάλαβα τί είναι...
    Ρώτησα σε τοπικά εδώ καθώς και στον Βενιέρη.

    Εννοώ πως εκτός από της NEC βρήκα και από την CEL όπως αυτό που έδωσε ο Chip από την mouser είναι CEL.


    Αυτά που είναι στην φωτογραφία βλέπω από την πλακέτα ότι οδηγούν σε Fan Motor, είναι μια χαρά. αυτό που ψάχνω έσκασε και είναι από την μεριά του κυκλώματος τροφοδοσίας πριν από ασφάλεια.

    Το παιδί που μου το έφερε είχε και το σχεδιάγραμμα του κυκλώματος και είδα πως είναι το ίδιο με αυτά της φωτογραφίας. Δεν το έχω ξανα δεί σαν κύκλωμα βλέπω ότι εκτός των άλλων έχει κάτι σαν ηλεκτρόδιο υγρασίας πάνω καθώς και ένα ρελεδάκι ίδιο με αυτό.

    0 Not allowed! Not allowed!

  7. #5
    Μέλος Το avatar του χρήστη FILMAN
    Όνομα
    Φίλιππος
    Εγγραφή
    Dec 2009
    Περιοχή
    Δάφνη, Αθήνα
    Μηνύματα
    11.991

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από SAMSONIC Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ρώτησα σε τοπικά εδώ καθώς και στον Βενιέρη.
    Το "τοπικά" δεν ξέρω πού είναι, ο Βενιέρης δεν έχει βασικά πράγματα των σημερινών ηλεκτρονικών.
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από SAMSONIC Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αυτά που είναι στην φωτογραφία βλέπω από την πλακέτα ότι οδηγούν σε Fan Motor, είναι μια χαρά. αυτό που ψάχνω έσκασε και είναι από την μεριά του κυκλώματος τροφοδοσίας πριν από ασφάλεια.

    Το παιδί που μου το έφερε είχε και το σχεδιάγραμμα του κυκλώματος και είδα πως είναι το ίδιο με αυτά της φωτογραφίας. Δεν το έχω ξανα δεί σαν κύκλωμα βλέπω ότι εκτός των άλλων έχει κάτι σαν ηλεκτρόδιο υγρασίας πάνω καθώς και ένα ρελεδάκι ίδιο με αυτό.
    Στο αρχικό σου μήνυμα έλεγες για τροφοδοτικό κλιματιστικού. Εγώ στη φωτο έτσι όπως τους βλέπω, πιστεύω ότι πρόκειται για κομμάτι επικοινωνίας εσωτερικής - εξωτερικής πλακέτας κλιματιστικού, και όχι για τμήμα τροφοδοσίας. Να τροφοδοτούν ανεμιστήρα όπως λες, απλά αποκλείεται. Επίσης αποκλείεται αυτό που λες, δηλαδή αυτό που έσκασε να είχε απλώς μια ασφάλεια για αυτό και μόνο.

    Τί εννοείς δεν το έχεις "ξαναδεί σαν κύκλωμα"; Τί ηλεκτρόδιο υγρασίας λες; Το ρελέ που δείχνεις είναι το ρελέ που τροφοδοτεί την εξωτερική μονάδα αν το μηχάνημα είναι inverter, ή τον συμπιεστή αν το μηχάνημα είναι συμβατικό.

    Βάλε μια φωτο να φαίνονται όσα λες, δηλ. μια μεγαλύτερη φωτο που να περιλαμβάνει τους οπτοζεύκτες που έβαλες αρχικά για να δω σε ποιο τμήμα του κυκλώματος είναι, επίσης αυτόν που λες ότι έσκασε, την ασφάλεια, το μεγάλο ρελέ και αυτό που είπες "αισθητήριο υγρασίας" να δω τί στο καλό βλέπεις, γιατί θα μας τρελάνεις.

    0 Not allowed! Not allowed!

  8. #6
    Νέο Μέλος
    Εγγραφή
    Dec 2007
    Μηνύματα
    18

    Προεπιλογή

    Συγνώμη για την αναστάτωση, αλλά να σημειώσω δεν είναι είμαι ηλεκτρονικός (πληροφορικός με υποτυπώδεις γνώσεις ψηφιακών κυκλωμάτων) και πάω να βοηθήσω ένα φίλο

    Στην φωτο βλέπεις και το σκασμένο πάνω από το ρελεδάκι.
    Συνημένες Εικόνες Συνημένες Εικόνες
    • Τύπος Αρχείου: jpg pcb.jpg (135,8 KB, 64 εμφανίσεις)

    0 Not allowed! Not allowed!

  9. #7
    Μέλος
    Εγγραφή
    Apr 2006
    Περιοχή
    Κέρκυρα
    Μηνύματα
    5.956

    Προεπιλογή

    προσωπικά θα επέλεγα να βάλω αυτό που είναι ακριβώς ίδιο (από Φανό) εφόσον είναι δυνατόν, ώστε αν τελικά η βλάβη είναι αλλού και δεν αποκατασταθεί να μην έχω αμφιβολίες για το αν φταίει οτι δεν αντικαταστάθηκε με το ακριβώς ίδιο εξάρτημα.
    Η CEL είναι κομάτι του group της renesas που ανήκει και η NEC. Αν θυμάμαι καλά είναι κομάτι της NEC τουλάχιστον από τις αρχες της δεκαετίας του 90.... θέλω να πω το ίδιο πράγμα είναι από το Αμερικάνικο μπλοκ επιχειρήσεων του Ιαπωνικού Ομίλου....

    0 Not allowed! Not allowed!

  10. #8
    Μέλος Το avatar του χρήστη FILMAN
    Όνομα
    Φίλιππος
    Εγγραφή
    Dec 2009
    Περιοχή
    Δάφνη, Αθήνα
    Μηνύματα
    11.991

    Προεπιλογή

    Μπορείς να βάλεις και μια φωτο της πλακέτας από κάτω; Εκεί που είναι το σκασμένο πρέπει να είναι για zero cross sensing.

    0 Not allowed! Not allowed!

  11. #9
    Μέλος
    Όνομα
    Γεώργιος
    Εγγραφή
    Jul 2016
    Περιοχή
    Καρδίτσα
    Μηνύματα
    101

    Προεπιλογή NEC2561

    Φίλε μην τρέχεις και ψάχνεις διάφορα, σε κατάστημα ηλεκτρονικών εξαρτημάτων ζήτα το PCF 817 ή το PC817 και η ταλαιπωρία σου έληξε...

    0 Not allowed! Not allowed!

  12. #10
    Νέο Μέλος
    Εγγραφή
    Dec 2007
    Μηνύματα
    18

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από chip Εμφάνιση μηνυμάτων
    προσωπικά θα επέλεγα να βάλω αυτό που είναι ακριβώς ίδιο (από Φανό) εφόσον είναι δυνατόν, ώστε αν τελικά η βλάβη είναι αλλού και δεν αποκατασταθεί να μην έχω αμφιβολίες για το αν φταίει οτι δεν αντικαταστάθηκε με το ακριβώς ίδιο εξάρτημα.
    Η CEL είναι κομάτι του group της renesas που ανήκει και η NEC. Αν θυμάμαι καλά είναι κομάτι της NEC τουλάχιστον από τις αρχες της δεκαετίας του 90.... θέλω να πω το ίδιο πράγμα είναι από το Αμερικάνικο μπλοκ επιχειρήσεων του Ιαπωνικού Ομίλου....
    Ο Φανός μου είπε έχει το πιο κλασικό PS2561 που το χρησιμοποιούν χρόνια χωρίς πρόβλημα.... άσχετο αλλά γίνεται πανικός όποτε μιλάμε στο τηλέφωνο και συνεννοούμαστε με το ζόρι, ούτε το site σκέφτονται να ανεβάσουν γιατί δεν θα προλαβαίνει κανείς να το δουλεύει.... τι να πω χαζομάρες...


    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από FILMAN Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μπορείς να βάλεις και μια φωτο της πλακέτας από κάτω; Εκεί που είναι το σκασμένο πρέπει να είναι για zero cross sensing.
    σου κύκλωσα με κόκκινο το IC11 που είναι το optocoupler και με μπλε το ρελεδάκι. το παιδί που μου το έφερε μου είπε πως το ρεύμα στην πλακέτα πάει κατευθείαν με καλώδιο από την πρίζα στο ρελε και στο κουτάκι που προεξέχει στην φωτογραφία (λογικά η φάση κουμπώνει στο ρελέ και ουδέτερο και γείωση στο κουτάκι, σωστά? ).


    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από gchal Εμφάνιση μηνυμάτων
    Φίλε μην τρέχεις και ψάχνεις διάφορα, σε κατάστημα ηλεκτρονικών εξαρτημάτων ζήτα το PCF 817 ή το PC817 και η ταλαιπωρία σου έληξε...
    Μπράβο αυτό της Sharp το έχω ξαναδεί σε playstation όπου αντικαθιστά ένα άλλο της NEC αλλά βρήκα το PC817 μόνο στα 35V.
    Συνημένες Εικόνες Συνημένες Εικόνες

    0 Not allowed! Not allowed!

Σελίδα 1 από 3 1 2 3 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Αναζήτηση Φίσας
    By arnestis in forum PCB & Κουτιά Κατασκευών
    Απαντήσεις: 9
    Τελευταίο Μήνυμα: 31-01-14, 17:47
  2. Αναζήτηση σπιράλ
    By θοδωρης ποντιος in forum Εξαρτήματα & Datasheets
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 26-01-14, 13:56
  3. Αναζήτηση διακόπτη
    By angel_grig in forum Εξαρτήματα & Datasheets
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 15-10-13, 06:51
  4. Αναζήτηση τρανζιστορ
    By Alxnks in forum Εξαρτήματα & Datasheets
    Απαντήσεις: 11
    Τελευταίο Μήνυμα: 29-09-13, 05:14
  5. Αναζήτηση transistor!Help
    By kavala26 in forum Εξαρτήματα & Datasheets
    Απαντήσεις: 17
    Τελευταίο Μήνυμα: 05-06-10, 13:05

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας