Σελίδα 1 από 2 1 2 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 10 από 11

Θέμα: Προστασία στην έξοδο τροφοδοτικού;

  1. #1
    Μέλος Το avatar του χρήστη FreeEnergy
    Όνομα
    Κώστας
    Εγγραφή
    Feb 2016
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    850

    Προεπιλογή Προστασία στην έξοδο τροφοδοτικού;

    Κατ' αρχήν να σας πληροφορήσω ότι δεν είμαι ηλεκτρονικός - ηλεκτρολόγος ή γενικά κάτι σχετικό. Ασχολούμαι πάρα πολύ ερασιτεχνικά με ηλεκτρονικές κατασκευές ( λίγο Arduino και Rasp. Pi ). Θα ήθελα να ρωτήσω αν μπορεί να γίνει μετατροπή στο παρακάτω τροφοδότικο:
    έτσι ώστε να μπορεί κάποιος να ενεργοποιήσει το τροφοδοτικό ακόμη και χωρίς φορτίο στην έξοδο ( αυτό ενεργοποιεί το συναγερμό που έχει και κλείνει ) και να κάνει ότι επιλογή θέλει με τα ρυθμιστικά χωρίς φυσικά να πηγαίνει ρεύμα στην έξοδο. Όταν συνδέεται κάποιο φορτίο στην έξοδο τότε να ...επιτρέπεται στο ρεύμα να περάσει. Δηλαδή αντί το buzzer που έχει τώρα και το κλείσιμο απλά να μην στέλνει ρεύμα στην έξοδο και παρόλο που θα έχει ενεργοποιηθεί η προστασία να μην κλείνει να περιμένει απλώς μέχρι να συνδεθούν και τα δυο καλώδια σε μια από τις τρεις εξόδους και ανάλογα να ενεργοποιείται.
    Να εξηγήσω λίγο παραπάνω. Το τροφοδοτικό αυτό χρησιμοποιείται σε περιβάλλον στο οποίο κυκλοφορούν και πολλοί άσχετοι ( είμαι κι εγώ μέσα σε αυτούς! ). Λογικά πιστεύω ότι μπορεί και να το καταστρέψουμε αν το ανοίγουμε χωρίς φορτίο. Μπορεί να γίνει κάτι για αυτό;

    0 Not allowed! Not allowed!
    Δεν έχει σημασία πόσο ωραία είναι η θεωρία σου ή πόσο έξυπνος είσαι. Αν δεν επαληθεύεται πειραματικά, είναι λάθος.
    ( Richard Feynman )

  2. #2
    Μέλος Το avatar του χρήστη MacGyver
    Όνομα
    Steve
    Εγγραφή
    May 2009
    Περιοχή
    SKG
    Μηνύματα
    2.215

    Προεπιλογή

    Προσωπικά δεν κατάλαβα ακριβώς ποια είναι η παρούσα κατάσταση. Το buzzer τι κάνει;
    Δεν υπάρχει κίνδυνος να χαλάσει όταν δεν υπάρχει φορτίο. Πώς προέκυψε ότι κινδυνεύει, λέει κάτι το manual;

    0 Not allowed! Not allowed!

  3. #3
    Μέλος Το avatar του χρήστη FreeEnergy
    Όνομα
    Κώστας
    Εγγραφή
    Feb 2016
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    850

    Προεπιλογή

    Αν το ανοίξεις χωρίς φορτίο στην έξοδο ένα buzzer ( με πολύ ενοχλητικό ήχο... ) βαράει και μετά από ( περίπου ) 10-15 δευτερόλεπτα δεν έχει ρεύμα στην έξοδο. Αυτό μπορεί να αλλάξει; Το ότι κινδυνεύει το τροφοδοτικό είναι δικιά μου υπόθεση ( δεν υπάρχει manual και είμαι άσχετος... ). Αυτό που θέλουμε είναι να μην ξεκινά το buzzer και να μην κλείνει χωρίς φορτίο στην έξοδο.

    0 Not allowed! Not allowed!
    Δεν έχει σημασία πόσο ωραία είναι η θεωρία σου ή πόσο έξυπνος είσαι. Αν δεν επαληθεύεται πειραματικά, είναι λάθος.
    ( Richard Feynman )

  4. #4
    Μέλος Το avatar του χρήστη MacGyver
    Όνομα
    Steve
    Εγγραφή
    May 2009
    Περιοχή
    SKG
    Μηνύματα
    2.215

    Προεπιλογή

    Ιδιόμορφο, αν είναι έτσι. Δεν καταλαβαίνω το λόγο. Μήπως είναι κάτι άλλο;
    Μήπως έπαθε ζημία και ανεβαίνει η τάση στο μέγιστο;
    Το βολτόμετρο τι δείχνει τη στιγμή που ανοίγει;
    Όταν δουλεύει με κατανάλωση, η τάση ρυθμίζει κανονικά; Συμφωνεί με την ένδειξη (περίπου) των ρυθμιστικών;

    Αν όντως είναι έτσι, μία κατανάλωση εσωτερικά (μια αντίσταση) θα λύσει το πρόβλημα.

    0 Not allowed! Not allowed!

  5. #5
    Μέλος Το avatar του χρήστη FreeEnergy
    Όνομα
    Κώστας
    Εγγραφή
    Feb 2016
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    850

    Προεπιλογή

    Το τροφοδοτικό αυτό βρίσκεται σε εργαστήριο μέσα και δεν έχει χρησιμοποιηθεί ( από όσο γνωρίζω εγώ ) εδώ και πολύ καιρό. Στη θέση του έχει αγοραστεί ένα καλύτερο ( έτσι είπαν οι ειδικοί ). Όσες φορές το άνοιξα εγώ χωρίς φορτίο έκλεισε μετά από 15 δευτερόλεπτα σφυρίζοντας. Πώς ξέρω ότι κλείνει; Αφού σταματά το buzzer ότι και να συνδέσεις στην έξοδο είναι "νεκρό". Όχι δεν έχω μετρήσει τίποτα. Να το ξεκινήσω δηλαδή ( το τροφοδοτικό ) με ένα πολύμετρο συνδεμένο; Να δηλώσω ξανά ότι είμαι άσχετος και αν είναι όντως χαλασμένο δεν υπάρχει περίπτωση να του ...βάλω χέρι εγώ. Θα πάει σε ειδικό. Δεν είναι δηλαδή λογικό να κλείνει χωρίς φορτίο;

    0 Not allowed! Not allowed!
    Δεν έχει σημασία πόσο ωραία είναι η θεωρία σου ή πόσο έξυπνος είσαι. Αν δεν επαληθεύεται πειραματικά, είναι λάθος.
    ( Richard Feynman )

  6. #6
    Μέλος
    Όνομα
    Μάρκος
    Εγγραφή
    Mar 2012
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    2.945

    Προεπιλογή

    Με φορτίο στην έξοδο δουλεύει κανονικά;

    0 Not allowed! Not allowed!
    Όταν όλα τα άλλα έχουν αποτύχει..... RTFM.
    Short instructions: >>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>> >>>> Good Luck!
    https://diyelectronics-gr.blogspot.gr https://www.facebook.com/groups/872041030200567

  7. #7
    Μέλος Το avatar του χρήστη eleCtroAsxetos
    Όνομα
    Δημητρης
    Εγγραφή
    Aug 2010
    Περιοχή
    Ηράκλειο
    Μηνύματα
    829

    Προεπιλογή

    Λοιπον θα πω μια χαζη ιδεα αλλα και εφοσον δεν εχουμε σχηματικό τι να σου πουμε ακριβως...Αυτο εστω οτι εχει ενα κυκλωμα και αισθανεται οτι δεν εχει φορτιο δίνει με ενα τρανζιστορ ηχο στο buzzer και μετα κλεινει τελειως...Αν το κλεισιμο το πετυχαινει με ρελε που αποκοπτει τη φάση απο το τύλιγμα του πρωτευοντος (ή του δευτερευοντος) του μετασχηματιστη μπορεις ισως να κανεις το εξης. Βγαζεις το ρελε βραχυκυκλωνεις τους βροχους που πριν ανοιγοκλεινε. Προσεξε μην βραχυκυκλωσεις AC ταση δικτυου με την εισοδο-ελεγχο τροφοδοσια του γιατι θα γινει μπαμ μεγαλο!
    Βγαζεις το ρελε και οπως ειναι το μεταφερεις στην εξοδο +DC αλλα πλεον με το ιδιο σημα απο το ιδιο κυκλωμα ελεγχου και buzzer με πριν πλεον θα αποκοπτει το ρευμα απευθειας πισω απο τις μπορνες αλλα το τροφοδοτικο θα μενει ανοιχτο...
    Αν σε ενοχλει ο ηχος του buzzer καντο desoldering και βαλτο στη συλλογη με τα εξαρτηματα σου αν τυχον εχεις. Και στη θεση του βαλε ενα λεντ με το καταλληλο resistor.

    Ολα τα παραπανω ειναι θεωρητικα και βασιζονται πανω στις μηδενικες πληροφοριες για το τροφοδοτικο και το σχηματικο του.

    0 Not allowed! Not allowed!

  8. #8
    Μέλος Το avatar του χρήστη FreeEnergy
    Όνομα
    Κώστας
    Εγγραφή
    Feb 2016
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    850

    Προεπιλογή

    Δευτέρα πρωί ( είναι σε εργαστήριο ) θα δω αν λειτουργεί σωστά βάζοντας φορτίο στην έξοδο πριν το ανοίξουμε καν. Θα μετρήσω και τι δείχνει στην έξοδο όταν αλλάζουμε τιμές με τα ποτενσιόμετρα. Θα το ανοίξω για να βγάλω και φωτογραφίες από μέσα. Εγώ μόλις άκουγα το buzzer ή το έκλεινα αμέσως από φόβο ότι κάτι δεν πάει καλά ή περίμενα να σταματήσει το buzzer και πάλι δεν δούλευε...

    Ευχαριστώ για τη βοήθεια έστω και με τις τόσο λίγες πληροφορίες που σας έδωσα. Τα λέμε τη Δευτέρα!

    0 Not allowed! Not allowed!
    Δεν έχει σημασία πόσο ωραία είναι η θεωρία σου ή πόσο έξυπνος είσαι. Αν δεν επαληθεύεται πειραματικά, είναι λάθος.
    ( Richard Feynman )

  9. #9
    Μέλος Το avatar του χρήστη FreeEnergy
    Όνομα
    Κώστας
    Εγγραφή
    Feb 2016
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    850

    Προεπιλογή

    Το τροφοδοτικό είναι χαλασμένο. Ακόμη και με φορτίο στην έξοδο απλά ανάβει ένα λαμπάκι για 10 δευτερόλεπτα, σφυράει ένα buzzer και μετά σβήνει και το φωτάκι. Μόνο αυτό κάνει. Πουθενά ρεύμα. Καμιά έξοδος δεν δείχνει τίποτα. Πηγαίνει για επισκευή!

    Σας ευχαριστώ όλους!

    0 Not allowed! Not allowed!
    Δεν έχει σημασία πόσο ωραία είναι η θεωρία σου ή πόσο έξυπνος είσαι. Αν δεν επαληθεύεται πειραματικά, είναι λάθος.
    ( Richard Feynman )

  10. #10
    Μέλος
    Όνομα
    Μάρκος
    Εγγραφή
    Mar 2012
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    2.945

    Προεπιλογή

    Κώστα το τροφοδοτικό φαίνεται πολύ απλό και μπορούμε να σε βοηθήσουμε να το προσπαθήσεις αν θέλεις. Αν έχεις την δικαιοδοσία να το "σκαλίσεις" άνοιξε το και βγάλε καμιά φωτογραφία από το κύκλωμα. Μπορεί να είναι κάτι πολύ απλό, π.χ. καρβουνιασμένο εξάρτημα ή κάποιο βραχυκύκλωμα.

    0 Not allowed! Not allowed!
    Όταν όλα τα άλλα έχουν αποτύχει..... RTFM.
    Short instructions: >>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>> >>>> Good Luck!
    https://diyelectronics-gr.blogspot.gr https://www.facebook.com/groups/872041030200567

Σελίδα 1 από 2 1 2 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Κύκλωμα για προστασία τροφοδοτικού από βραχυκύκλωμα!!!!
    By andreasmon in forum Κυκλώματα Τροφοδοτικών
    Απαντήσεις: 7
    Τελευταίο Μήνυμα: 12-10-16, 14:07
  2. Προστασία από υπέρταση τροφοδοτικού με τον MC3423
    By SV1HAG in forum Παρουσίαση Ολοκληρωμένων Κατασκευών
    Απαντήσεις: 7
    Τελευταίο Μήνυμα: 10-01-13, 23:35
  3. Απαντήσεις: 22
    Τελευταίο Μήνυμα: 15-07-11, 23:31

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας