Σελίδα 3 από 3 ΠρώτηΠρώτη 1 2 3
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 21 έως 26 από 26

Θέμα: Arduino - RS485 επικ/νια για διάβασμα PT100 sensor

  1. #21
    ΥπερΣυντονιστής Το avatar του χρήστη gsmaster
    Όνομα
    Γιάννης
    Εγγραφή
    Aug 2003
    Περιοχή
    Γιάννενα
    Μηνύματα
    4.444

    Προεπιλογή

    κατι λεει ο συνάδελφος εδώ
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από mikemtb Εμφάνιση μηνυμάτων
    ...... Επισεις για απόλυτη προστασία από παρεμβολές, η θωράκιση συνδέεται μόνο στην Master συσκευή, και σε κάθε slave συσκευή απλώς δίνουμε συνέχεια.

    ....
    Συνημένες Εικόνες Συνημένες Εικόνες

    0 Not allowed! Not allowed!
    Πριν γράψετε ένα νέο θέμα στο φόρουμ, ψάξτε ->εδώ<-, κάτι θα βρείτε που δεν ξέρατε.

  2. Ένα μέλος ευχαρίστησε τον gsmaster για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    mikemtb (08-12-16)

  3. #22
    Μέλος
    Όνομα
    pavlos
    Εγγραφή
    Nov 2016
    Περιοχή
    thessaloniki
    Μηνύματα
    30

    Προεπιλογή

    την παραπανω εικονα που ανεβασα, την εφτιαξα βαση αυτης της εικονας που βρηκα στο datasheet του TLK31 που δειχνει να γειωνεις καθε slave. Αυτο που θελω να μ πει καποιος αν ξερει, είναι αν έκανα στην εικονα σωστα τη συνδεση, δηλαδη απο τον εναν slave πάω στον αλλον? ουσιαστικα δλδ στα pins τους εχω 2 καλωδια, ενα που ερχεται και ενα που φευγει?
    παρακατω η εικονα απτο datasheet και αυτη που ειχα ανεβασει και πιο πριν

    datasheet:
    234.jpg

    δικια μου:
    sd34.jpg

    0 Not allowed! Not allowed!

  4. #23
    Μέλος Το avatar του χρήστη FILMAN
    Όνομα
    Φίλιππος
    Εγγραφή
    Dec 2009
    Περιοχή
    Δάφνη, Αθήνα
    Μηνύματα
    11.982

    Προεπιλογή

    Σωστό είναι.

    0 Not allowed! Not allowed!

  5. #24
    Μέλος
    Όνομα
    pavlos
    Εγγραφή
    Nov 2016
    Περιοχή
    thessaloniki
    Μηνύματα
    30

    Προεπιλογή

    Το δοκιμασα με 2 slaves και πετυχε κατευθειαν. Χρησιμοποιησα μια βιβλιοθηκη simple modbus master οπου ξοδεψα βεβαια αρκετη μελετη ωστε να καταλαβω το πως δομω τα πακετα που θα στελνω, πως θα χρησιμοποιω τις συναρτησεις της, πως λειτουργει γενικα η βιβλιοθηκη κλπ, παντως εν τελει στεφθηκε με επιτυχια. Τωρα θελω να ρωτησω τα εξης:

    1) υπαρχει περιπτωση να "υπερφορτωθει" καπως ο διαδρομος δεδομενων και αρα να μην λαμβανω τις τωρινες τιμες?

    2) στη βιβλιοθηκη που χρησιμοποιησα μεταξυ αλλων οριζω δυο παραμετρους μεσα στον κωδικα μου, το timeout value και το polling delay.

    Η πρωτη λεει πως ειναι
    "the time allowed for a slave to respond in. Common values are 1000ms – 5000ms "

    και η δευτερη λεει πως ειναι
    "the resting period between requests from the master to allow a slave to enter its idle state. This is because a
    slave also runs on an FSM and can only start responding to a request once the idle state is reached.
    Some quick acting slaves will revert to the idle state within 10ms but the usual slave will take around
    100ms – 200ms.
    The polling delay can be reduced as the amount of slaves increase on the bus line due to the inherent
    delays when polling more than 2 or 3 slaves. The polling delay can also be used as a β€œscan rate” between
    packets. I.e. increasing the polling delay allows more time to pass before the next packet is fetched"

    Εγω ωστοσο εχω βαλει delay στην loop του arduino καθε 2 second. Πως αλληλεπιδρα το delay αυτο με τα παραπανω? Θελω να πω, πως αφου εγω στελνω πακετα απτο arduino καθε 2 second, τι ρολο παιζουν τα δυο παραπανω? (timeout value και polling delay)

    0 Not allowed! Not allowed!

  6. #25
    Μέλος Το avatar του χρήστη picdev
    Όνομα
    akis
    Εγγραφή
    Jul 2007
    Περιοχή
    ____
    Μηνύματα
    7.381

    Προεπιλογή

    Το polling ειναι ο χρόνος μεταξύ 2 ερωτήσεων της θερμοκρασίας πχ. Αν το βάλεις 200msec θα ρωτάει κάθε 200ms, έτσι νομίζω.
    Θα πρέπει να μας πεις αν τρέχεις στη main function τη βιβλιοθήκη η μέσα σε κάποιο ιντεραπτ .
    Αν την τρέχεις μέσα στο ιντεραπτ δεν επιτρέπεται από το delay στη main

    0 Not allowed! Not allowed!

  7. #26
    Μέλος
    Όνομα
    pavlos
    Εγγραφή
    Nov 2016
    Περιοχή
    thessaloniki
    Μηνύματα
    30

    Προεπιλογή

    Την βιβλιοθηκη την κανω include στην αρχη πανω πανω, πριν την setup και την loop. και μετα χρησιμοποιω τις συναρτησεις της.
    σε ενα σημειο μεσα στην setup, αφου εχω δομησει τα πακετα, τους πινακες κλπ κανω αυτο:

    modbus_configure(&Serial, baud, SERIAL_8N2, timeout, polling, retry_count, TxEnablePin, packets,TOTAL_NO_OF_PACKETS, regs);
    με το οποιο οριζω τις παραμετρους που χρειαζεται η βιβλιοθηκη για να κανει την επικοινωνια

    Eπειτα με την εντολη modbus_update(); ΜΕΣΑ στην loop στελνω ουσιαστικα τα πακετα, δηλαδη καθε που κανω update, στελνονται. Αυτο εγω το κανω καθε 2 second, αφου εβαλα στην loop, delay 2 δευτερολεπτων. Εχω μπερδευτει καπως με αυτο το θεμα

    0 Not allowed! Not allowed!

Σελίδα 3 από 3 ΠρώτηΠρώτη 1 2 3

Παρόμοια Θέματα

  1. PT100 και ενίσχυση για να μπει σε Arduino
    By pavel in forum Ηλεκτρονικά
    Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο Μήνυμα: 28-11-16, 10:04
  2. 2 Weight Sensor in Arduino - help
    By hackertom in forum Μικροελεγκτές
    Απαντήσεις: 12
    Τελευταίο Μήνυμα: 11-04-16, 17:42
  3. Driver για USB to RS485
    By Kokshare in forum Software Η/Υ
    Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 18-10-13, 23:35

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας