Σελίδα 1 από 3 1 2 3 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 10 από 26

Θέμα: Arduino - RS485 επικ/νια για διάβασμα PT100 sensor

  1. #1
    Μέλος
    Όνομα
    pavlos
    Εγγραφή
    Nov 2016
    Περιοχή
    thessaloniki
    Μηνύματα
    30

    Προεπιλογή Arduino - RS485 επικ/νια για διάβασμα PT100 sensor

    Καλησπέρα,

    Το πρόβλημα που αντιμετωπίζω είναι το εξής.
    Θέλω από έναν αισθητήρα θερμ/σιας PT100 που είναι ήδη συνδεμένος σε ένα TLK31 (controller με display για να δείχνει την θερμ/σια), να πάρω την πληροφορία και να την στείλω σε Arduino χωρίς να ενοχλήσω τη σύνδεση του PT100 με το TLK31. Έπειτα απο αρκετό ψάξιμο διαπίστωσα/έμαθα πως δεν γίνεται να συνδέσω παράλληλα τον αισθητήρα στο Arduino και στο TLK31 έτσι κατευθείαν διότι θα επηρεαστεί η μέτρηση, δεν κάνει με λίγα λόγια. Η λύση που υπάρχει είναι η εξής. Το TLK31 έχει 3 pins που γράφουν πως είναι για επικοινωνία RS485, άρα μάλλον από εκεί θα μιλήσει το TLK31 στο Arduino ώστε να του στείλει την πληροφορία.
    Αφού διάβασα κάποια πράγματα σχετικά με το RS485 θέλω λοιπόν να ρωτήσω:

    1) Θα χρειαστεί το RS485 module για Arduino?
    2) Η σύνδεση θα γίνει με 3 απλά καλώδια?
    3) Κώδικα θα γράψω μόνο στο Arduino? Και ο κώδικάς μου ουσιαστικά θα "ζητάει" απ'τον TLK31 να "μιλήσει"?
    4) Παραθέστε οποιαδήποτε πληροφορία σχετικά με το θέμα, την RS485 επικοινωνία κλπ

    Δεν έχω ασχοληθεί με αυτή την σειριακή επικοινωνία, ωστόσο διάβασα και σε βιβλιογραφία και στο internet κάποια πράγματα. Θέλω τώρα να την υλοποιήσω.
    Το manual του TLK31 που περιέχει παράγραφο για το RS485 υπάρχει παντού στο διαδίκτυο, μπορείτε να το δείτε όσοι ενδιαφέρεστε για βοήθεια.

    Ευχαριστώ πολύ, καλό απόγευμα!

    0 Not allowed! Not allowed!

  2. #2
    Μέλος
    Όνομα
    Χρήστος
    Εγγραφή
    Sep 2012
    Περιοχή
    Χολαργός
    Μηνύματα
    1.907

    Προεπιλογή

    Εχεις σιγουρα το μοντελλο με το σειριακο interface ? TLK 31 S ?
    το 485 ειναι extra ( στοιχίζει , αρα δεν το εχει το βασικο μοντελλο , και ας εχει την επιγραφη ΑΒ απ εξω )

    http://www.t-uk.co.uk/guides/MTLK31ENG2.pdf

    Εγω θα δοκίμαζα πρώτα με μια καρτα 485 για pc να δω οτι λειτουργει και μετα θα εμπλεκα με arduino.

    Οσο για τα καλωδια που ρωτας , δεν διαβασες το παραπάνω pdf ; Τα δείχνει στη σελίδα 9 και 10 ( η παράγραφος μαλλον που λες ... )
    Ο host θα ρωταει και το θερμόμετρο θα απαντάει ( ανάλογα με την ταυτότητα που του εχεις ορίσει )
    Η επικοινωνία θα ειναι τυπου MODBUS RTU , λεπτομέρειες θα βρεις απο τον κατασκευαστη

    TLKseries protocol manual is available on request

    0 Not allowed! Not allowed!

  3. #3
    Μέλος
    Όνομα
    pavlos
    Εγγραφή
    Nov 2016
    Περιοχή
    thessaloniki
    Μηνύματα
    30

    Προεπιλογή

    Πρεπει να χρησιμοποιησω arduino γιατι μετα εχει και αλλους τομεις το project (πχ θα μαζευει την θερμοκρασια απο 4 pt100 και θα του στελνει με κεραια σε pc)
    Το προβλημα ειναι πως θα επεμβω για να παρω την μετρηση απο τον PT100.
    Θεωρησα οτι ειναι το μοντελο που υποστηριζει αυτου του ειδους την επικοινωνια διοτι ειδα πως στα pin του TLK31 που ειναι για RS485 υπαρχουν ηδη καποια καλωδια με μια αντισταση, οποτε ηδη μαλλον τα χρησιμοποιουνε (οποιος το εφτιαξε δηλαδη).
    Nαι το διαβασα το σημειο εκεινο, το ιδιο λεμε.

    βρηκα στο ιντερνετ και αυτο που λεει οτι ειναι το TLK 31 series communication protocol
    http://www.ascontecnologic.com/image..._CP_ENG-V3.pdf

    Το διαβασα λιγο, ωστοσο επειδη δεν ειχα εμπειρα μεχρι τωρα σε αυτο το πεδιο εχω αποριες.
    ξεκαθαριζει οτι η αλλη συσκευη θα ειναι η Master, οτι το TLK31 θα ειναι ο slave, οτι απανταει μετα απο μηνυμα που στελνεις κλπ.
    Ωστοσο δεν μου ειναι ξεκαθαρο οτι αναφορα στον κωδικα (πχ για το Arduino, υπαρχουν βιβλιοθηκες?), πως θα υλοποιηθει δηλαδη η επικοινωνια στα πλαισια του MODBUS RTU.

    0 Not allowed! Not allowed!

  4. #4
    Μέλος
    Όνομα
    Χρήστος
    Εγγραφή
    Sep 2012
    Περιοχή
    Χολαργός
    Μηνύματα
    1.907

    Προεπιλογή

    Στην ουσια υπαρχει ενας πίνακας με τιμές , και εσυ με τις εντολές ζητάς απο μια διεύθυνση ( ή διαδοχικές ) να διαβάσεις η να γράψεις τα περιεχόμενα τους .

    Στέλνεις λοιπόν 4 5 bytes ερώτηση και περιμένεις την απάντηση , ειναι σχετικά ευκολο πρωτοκολο ,
    το μόνο δύσκολο ειναι να υπολογίσεις σωστά το crc

    Φαντάζομαι θα υπαρχει και καμμια ετοιμη βιβλιοθηκη για arduino ...

    http://www.camillebauer.com/src/down...s%20Basics.pdf

    0 Not allowed! Not allowed!

  5. #5
    Μέλος
    Όνομα
    pavlos
    Εγγραφή
    Nov 2016
    Περιοχή
    thessaloniki
    Μηνύματα
    30

    Προεπιλογή

    Σε ευχαριστω πολυ aktis.
    Διαβασα το pdf που εστειλες και ειδα και ενα πολυ χρησιμο Video σχετικα με RS485 - MODBUS RTU. Καταλαβα την λογικη, δεν ειναι τοσο δυσκολη.
    Οντως βρηκα και βιβλιοθηκες για Arduino.
    3 ερωτησεις:

    1) στο pdf που ανεβασα πιο πανω για τη σειριακη επικοινωνια του TLK31. Στη σελιδα 13, 0200 ειναι η διευθυνση που θελω να διαβασω εγω? Εκει που λεει measuredvariable(signedinteger) ειναι που αποθηκευεται και η τιμη του αισθητηρα?

    2) Η υλοποιηση οχι σε επιπεδο κωδικα (υπαρχουν οντως βιβλιοθηκες), αλλα σε επιπεδο hardware, θα γινει με αυτο το module για Arduino? https://arduino-info.wikispaces.com/RS485-Modules

    3) πως ξερω ποιο ειναι το ID καθε slave (καθε TLK31), ωστε να απευθυνομαι συγκεκριμενα σε οποιο θελω?

    0 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη redoom : 08-11-16 στις 19:33

  6. #6
    Μέλος
    Όνομα
    Χρήστος
    Εγγραφή
    Sep 2012
    Περιοχή
    Χολαργός
    Μηνύματα
    1.907

    Προεπιλογή

    Τα ID στα slave τα προγραμματίζεις εσυ ( απο την πρόσοψη , παραμετροι ) , εχουν καποια default αρχικη τιμη απο το εργοστάσιο

    Για το hardware , θελεις απλως ενα 485 tranceiver ( ttl to 485 σαν το max485 , οπως για το συνηθισμένο σειριακο θελεις ttl το 232, σαν το ftdi ft232r ) , υπάρχουν και σε shield για ευκολία πχ https://www.sparkfun.com/products/12965

    Οσο για την διευθυνση , δεν διαβασα ολο το manual , μια δοκιμη θα σε πεισει .

    υ/γ
    ΝΑΙ η διευθυνση ειναι 0200 hex

    0 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη aktis : 09-11-16 στις 08:51

  7. #7
    Μέλος
    Όνομα
    pavlos
    Εγγραφή
    Nov 2016
    Περιοχή
    thessaloniki
    Μηνύματα
    30

    Προεπιλογή

    Με το συγκεκριμενο shiled μπορω να εχω δηλαδη παραπανω απο 1 slave συνδεμενα με το arduino? Αυτο το 32 που λεει δηλαδη, ειναι μονο απο ενα shiled? Επισης εχω την εντυπωση πως δεσμευει παμπολλα pins απ'το Arduino ή οχι? (διοτι θα χρειαστω καποια pins και για αλλες δουλειες). Τελος ποια η διαφορα του με αυτο: http://www.dx.com/p/ttl-to-rs485-mod...9#.WCM8uNWLSM8

    0 Not allowed! Not allowed!

  8. #8
    Μέλος
    Όνομα
    Βασίλης
    Εγγραφή
    Sep 2011
    Περιοχή
    Κερατσίνι
    Μηνύματα
    8.778

    Προεπιλογή

    να τοποθετησεις αλλο ενα αισθητηριο αποκλειστικα για την δουλεια που το θες δεν γινεται?

    0 Not allowed! Not allowed!
    Δυο πράγματα είναι άπειρα, το σύμπαν και η ανθρώπινη βλακεία, αλλά για το σύμπαν δεν είμαι εντελώς σίγουρος

  9. #9
    Μέλος
    Όνομα
    Χρήστος
    Εγγραφή
    Sep 2012
    Περιοχή
    Χολαργός
    Μηνύματα
    1.907

    Προεπιλογή

    Παυλο , το 485 ειναι multidrop , με οποιαδήποτε καρτα ρωτας πχ 32 slave , αυτος που ρωτας θα σου απαντησει , οι αλλοι θα σιωπάσουν ,
    γι αυτο υπαρχει και το id στο πρωτοκολο

    Σου εβαλα το shield για ευκολία . ( εχει και εναν επιπλέον διαυλο , αχρηστο για σενα )

    0 Not allowed! Not allowed!

  10. #10
    Μέλος
    Όνομα
    pavlos
    Εγγραφή
    Nov 2016
    Περιοχή
    thessaloniki
    Μηνύματα
    30

    Προεπιλογή

    Επομενως κατι τετοιο θα ειναι περιπου χοντρικα σε μπλοκ - σχεδιο η συνδεση που θελω:

    test485.jpg

    vasilismertzani οχι φιλε δυστυχως δε γινεται, πρεπει απο τους υπαρχοντες αισθητηρες που ειναι συνδεμενοι με τα tlk31 να παρω την πληροφορια

    0 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη redoom : 10-11-16 στις 15:48

Σελίδα 1 από 3 1 2 3 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. PT100 και ενίσχυση για να μπει σε Arduino
    By pavel in forum Ηλεκτρονικά
    Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο Μήνυμα: 28-11-16, 10:04
  2. 2 Weight Sensor in Arduino - help
    By hackertom in forum Μικροελεγκτές
    Απαντήσεις: 12
    Τελευταίο Μήνυμα: 11-04-16, 17:42
  3. Driver για USB to RS485
    By Kokshare in forum Software Η/Υ
    Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 18-10-13, 23:35

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας