Σελίδα 3 από 4 ΠρώτηΠρώτη 1 2 3 4 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 21 έως 30 από 38

Θέμα: Ηλεκτρικό Ρεύμα (Υψηλή Συχνότητα)

  1. #21
    Μέλος Το avatar του χρήστη FreeEnergy
    Όνομα
    Κώστας
    Εγγραφή
    Feb 2016
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    850

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Arxagelos7 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εγώ αυτό που θέλω να κανώ είναι να μπορώ να επιστρέφω ένα μέρος της ενέργειας στη συσκευή που φτιάχνω, ώστε να του δώσω μια φορά ρέυμα από τη ΔΕΗ και μετά να δουλεύει μόνο του.
    Τώρα το μόνο που έχω κάνει είναι ο διπλασιασμός αλλά παίρνει ρεύμα από τη ΔΕΗ, στα αρχεία λέει για High Frequency.
    Προγραμματιστής είμαι, δεν είμαι ηλεκτρολόγος και δεν γνωρίζω πολλά πράγματα (κάθομαι και διαβάζω για να μάθω περισσότερα) και δε μπήκα εδώ μέσα να το παίξω κάποιος.
    Μπορεί να κοροιδέψετε αλλά δε σας ζήτησα κάτι τρομερό μια βοήθεια.
    Πώς μπορώ να αλάξω τη συχνότητα από 50Hz σε υψηλότερη και εσείς το κάνατε ολόκληρο θέμα. Τώρα αν δουλεύει αυτό που θέλω να κάνω, θέλω να το δω στη πράξη.
    Είσαι μορφωμένος άνθρωπος ( "Προγραμματιστής είμαι..." δικά σου λόγια! ) και επιμένεις να ψάχνεις το αεικίνητο ( "να του δώσω μια φορά ρέυμα από τη ΔΕΗ και μετά να δουλεύει μόνο του" ). Καλά κάνεις! Πολύ καλά μάλιστα θα έλεγα! Αλλά ρωτάς λάθος ερωτήσεις... Ή να το πω διαφορετικά: διατυπώνεις λάθος τις ερωτήσεις σου. Αν ερχόσουν κι έλεγες: "Πώς θα κάνω τα 50HZ 100ΜΗΖ;" θα σου απαντούσαν τόσοι ειδικοί εδώ ( αρκετοί με ειδίκευση στις υψηλές συχνότητες κιόλας! ). Αλλά εσύ επιμένεις με πράγματα που ...δεν γίνονται. Λογικό είναι όταν ρωτάς χαζά πράγματα να παίρνεις χαζές απαντήσεις...

    0 Not allowed! Not allowed!
    Δεν έχει σημασία πόσο ωραία είναι η θεωρία σου ή πόσο έξυπνος είσαι. Αν δεν επαληθεύεται πειραματικά, είναι λάθος.
    ( Richard Feynman )

  2. #22
    Νέο Μέλος Το avatar του χρήστη Arxagelos7
    Όνομα
    Γιώργος
    Εγγραφή
    Nov 2016
    Περιοχή
    Athens
    Μηνύματα
    11

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από FreeEnergy Εμφάνιση μηνυμάτων
    Είσαι μορφωμένος άνθρωπος ( "Προγραμματιστής είμαι..." δικά σου λόγια! ) και επιμένεις να ψάχνεις το αεικίνητο ( "να του δώσω μια φορά ρέυμα από τη ΔΕΗ και μετά να δουλεύει μόνο του" ). Καλά κάνεις! Πολύ καλά μάλιστα θα έλεγα! Αλλά ρωτάς λάθος ερωτήσεις... Ή να το πω διαφορετικά: διατυπώνεις λάθος τις ερωτήσεις σου. Αν ερχόσουν κι έλεγες: "Πώς θα κάνω τα 50HZ 100ΜΗΖ;" θα σου απαντούσαν τόσοι ειδικοί εδώ ( αρκετοί με ειδίκευση στις υψηλές συχνότητες κιόλας! ). Αλλά εσύ επιμένεις με πράγματα που ...δεν γίνονται. Λογικό είναι όταν ρωτάς χαζά πράγματα να παίρνεις χαζές απαντήσεις...
    Εγώ το μόνο που ζήτησα από το πρώτο post είναι (Πως γίνεται να μεταβάλλουμε τη συχνότητα 50Hz σε υψηλότερη συχνότητα).
    Το χαζό που είναι;

    Και εγώ είχα κάνει εδώ το post:
    Ερωτήσεις Αρχάριων

    Μην φοβάστε να ρωτήσετε όσο χαζό και αν ακούγεται!!

    Κάποιος το μετακινησε.

    0 Not allowed! Not allowed!

  3. #23
    Μέλος Το avatar του χρήστη FreeEnergy
    Όνομα
    Κώστας
    Εγγραφή
    Feb 2016
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    850

    Προεπιλογή

    Δεν καταλαβαινόμαστε!
    Η ερώτησή σου για τις υψηλές συχνότητες είναι μια χαρά! Το αεικίνητο τι το ήθελες; Ή τον διπλασιασμό της ισχύος; Εδώ είναι το χαζό! Ακόμη και σαν ερώτηση ...αρχάριου.

    0 Not allowed! Not allowed!
    Δεν έχει σημασία πόσο ωραία είναι η θεωρία σου ή πόσο έξυπνος είσαι. Αν δεν επαληθεύεται πειραματικά, είναι λάθος.
    ( Richard Feynman )

  4. #24
    Συντονιστής Το avatar του χρήστη lepouras
    Όνομα
    Γιανννης
    Εγγραφή
    Jan 2011
    Περιοχή
    ΚΑΙΣΑΡΙΑΝΗ
    Μηνύματα
    7.017

    Προεπιλογή

    το ότι έχεις το δικαίωμα να ρωτήσεις κάτι όσο χαζό και να είναι δεν σημαίνει ότι δεν έχουν και οι άλλοι το δικαίωμα να απαντήσουν με βάσει αυτό που ρωτάς.
    η μετακίνηση έγινε από εμενα μιας και βλέποντας που πάει το πράγμα μπήκε στην κατάλληλη ενότητα για αυτούς που ρισκάρουν την ζωή τους........ και καμιά φορά το στομάχι των άλλων..... φιλικά πάντα.

    0 Not allowed! Not allowed!
    «Η Ιστορία διδάσκει πως ουδείς διδάσκεται απ’ αυτήν».
    Ποτέ δεν νικάς έναν ηλίθιο ,θα σε ρίξει στο επίπεδό του και θα σε κερδίσει λόγω πείρας.

    www.drakotrypa.gr Να σκέφτεσαι σαν άνθρωπος της δράσης,και να δρας σαν άνθρωπος της σκέψης...

  5. #25
    Μέλος Το avatar του χρήστη MacGyver
    Όνομα
    Steve
    Εγγραφή
    May 2009
    Περιοχή
    SKG
    Μηνύματα
    2.215

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Arxagelos7 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Η ΔΕΗ μας δίνει εναλλασσόμενο ρεύμα με συχνότητα 50Hz.

    1)Πως γίνεται να μεταβάλλουμε τη συχνότητα 50Hz σε υψηλότερη συχνότητα άνω των 100.000Hz(0,1MHz);

    2)Πως γίνεται να αυξήσουμε την ένταση(αμπέρ) χωρίς να αυξήσουμε την τάση(βολτ);
    Τα πράγματα δεν είναι τόσο απλά όσο τα φαντάζεσαι.
    Τα 50hz από ένα σημείο και μετά δεν μας ενδιαφέρουν και δεν παίζουν κανένα ρόλο στο αποτέλεσμα .
    Άρα δεν υπάρχει καμία συσχέτιση αυτού που μπαίνει με αυτό που βγαίνει στην έξοδο.

    Η ερώτηση είναι λάθος διατυπωμένη. Θα μπορούσες να ζητήσεις: πώς μπορούμε να παράγουμε 100Κhz, σε ισχύ 1W !

    Στο δια ταύτα, δεν υπάρχει ένας "μετασχηματιστής" που να σου κάνει έτσι απλά αυτό που ζητάς.
    Για να παράγεις τους 100Khz χρειάζεται κάποιο ηλεκτρονικό κύκλωμα , κάποια κατασκευή.

    Όσο για τα υπόλοιπα, τα περί διπλασιασμού της ισχύος....εκείνα είναι εντελώς ακατόρθωτα!
    Αν νομίζεις ότι θα τα καταφέρεις, να ξέρεις ότι θα σε ευγνωμονεί όλη η ανθρωπότητα !

    1 Not allowed! Not allowed!

  6. #26
    Νέο Μέλος Το avatar του χρήστη Arxagelos7
    Όνομα
    Γιώργος
    Εγγραφή
    Nov 2016
    Περιοχή
    Athens
    Μηνύματα
    11

    Προεπιλογή

    Όλοι εσείς που κάνετε τους έξυπνους και έγω είμαι ο χαζός όπως είπατε, δεν είδα κανένα να λέει πως κατασκευάζουμε αυτό το κύκλωμα που ανεβάζει τη συχνότητα, άσχετα με το τι έχω εγώ στο μυαλό μου να κάνω μετά γίνεται δε γίνεται.

    Όλοι κολλήσατε στο διπλασιασμό, το θέμα ήταν η συχνότητα από την αρχή αυτό ζήτησα να με βοηθήσετε.

    Και ναι γνωρίζω για το αεικίνητο ότι δε γίνεται.

    Όποιος θέλει και έχει πραγματική γνώση επί του θέματος συχνότητας μπορεί να μου πει (γίνεται έτσι με αυτό το τρόπο).... Να κάτσω να το φτιάξω ή να το αγοράσω αν υπαρχει έτοιμο.

    0 Not allowed! Not allowed!

  7. #27
    Μέλος Το avatar του χρήστη GiwrgosTH
    Όνομα
    Γιώργος
    Εγγραφή
    Apr 2005
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    1.304

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Arxagelos7 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Όλοι εσείς που κάνετε τους έξυπνους και έγω είμαι ο χαζός όπως είπατε, δεν είδα κανένα να λέει πως κατασκευάζουμε αυτό το κύκλωμα που ανεβάζει τη συχνότητα, άσχετα με το τι έχω εγώ στο μυαλό μου να κάνω μετά γίνεται δε γίνεται.

    Όλοι κολλήσατε στο διπλασιασμό, το θέμα ήταν η συχνότητα από την αρχή αυτό ζήτησα να με βοηθήσετε.

    Και ναι γνωρίζω για το αεικίνητο ότι δε γίνεται.

    Όποιος θέλει και έχει πραγματική γνώση επί του θέματος συχνότητας μπορεί να μου πει (γίνεται έτσι με αυτό το τρόπο).... Να κάτσω να το φτιάξω ή να το αγοράσω αν υπαρχει έτοιμο.
    Η παραπάνω απάντηση του Steve σε καλύπτει.
    Ρωτάς κάτι αόριστο, σαν να λες "φαγητό" και να ζητάς συνταγή, ενώ δεν ξέρουμε με τι υλικά το θες.
    Πες μας ισχύ, τάση και συχνότητα και θα τα βρούμε.

    0 Not allowed! Not allowed!
    Δυστυχώς τα Watt είναι σαν τα λεφτά, δε βγαίνουν εύκολα...
    GiwrgosTH
    (C) 2014

  8. #28
    Μέλος Το avatar του χρήστη rama
    Όνομα
    Αγγελος
    Εγγραφή
    Oct 2012
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    1.070

    Προεπιλογή

    Μην κολλάτε στα περί αεικίνητου της εφαρμογής πάνω στην οποία εργάζεται.
    Υποδείξτε του ένα κύκλωμα για μεταβολή της συχνότητας του ρεύματος, κι αφήστε τον να πειραματιστεί ελεύθερα.

    0 Not allowed! Not allowed!
    The Ramans do everything in threes...
    Arthur C. Clarke

  9. #29
    Μέλος
    Όνομα
    μιχαλης
    Εγγραφή
    Aug 2007
    Περιοχή
    γλυφαδα
    Μηνύματα
    3.335

    Προεπιλογή

    Φίλε αρχαγγελε, θα πω μια ιδέα, κατέβασε το πρόγραμμα function generator για Android, συνδέσεις το κινητό σου με ένα ενισχυτή σπιτιού, βάλε την συχνότητα που θες, και θα έχεις ημιτονοειδες ρεύμα στην έξοδο των ηχείων, μπορείς να πειραματιστεις έτσι για αρχή! ( ελπίζω μην καεί ο ενισχυτής λόγω επαγωγικων ρευμάτων/χαμηλής αντίστασης)

    στάλθηκε με Tapatalk

    0 Not allowed! Not allowed!

  10. #30
    Μέλος Το avatar του χρήστη FILMAN
    Όνομα
    Φίλιππος
    Εγγραφή
    Dec 2009
    Περιοχή
    Δάφνη, Αθήνα
    Μηνύματα
    11.991

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Arxagelos7 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Όλοι εσείς που κάνετε τους έξυπνους και έγω είμαι ο χαζός όπως είπατε, δεν είδα κανένα να λέει πως κατασκευάζουμε αυτό το κύκλωμα που ανεβάζει τη συχνότητα, άσχετα με το τι έχω εγώ στο μυαλό μου να κάνω μετά γίνεται δε γίνεται.

    Όλοι κολλήσατε στο διπλασιασμό, το θέμα ήταν η συχνότητα από την αρχή αυτό ζήτησα να με βοηθήσετε.

    Και ναι γνωρίζω για το αεικίνητο ότι δε γίνεται.

    Όποιος θέλει και έχει πραγματική γνώση επί του θέματος συχνότητας μπορεί να μου πει (γίνεται έτσι με αυτό το τρόπο).... Να κάτσω να το φτιάξω ή να το αγοράσω αν υπαρχει έτοιμο.
    Γνωρίζεις ότι δεν γίνεται το αεικίνητο, αλλά θέλεις και να δοκιμάσεις το σύστημα διπλασιασμού που λες μήπως και δουλέψει.

    Ο.Κ. λοιπόν, αφού το να δίνεις 1W και να παίρνεις 2W είναι το απλό πράγμα και το έχεις, αλλά το να πάρεις 50Hz και να τα κάνεις 100kHz είναι που σε δυσκολεύει, πάρε τα 50Hz ανόρθωσέ τα, εξομάλυνέ τα να τα κάνεις DC (μπορείς να βάλεις και σταθεροποίηση), μετά φτιάξε ένα ημιτονοειδή ταλαντωτή στα 100kHz (π.χ. phase shift με opamp και RC, ή Wien bridge, κ.ά.) και βάλτον να οδηγεί μια H bridge που τροφοδοτείται από το DC που έκανες πριν. Τόσο απλά.

    Τώρα πες μας εσύ τον πολύ απλούστερο τρόπο με τον οποίο έκανες το 1W να γίνει δύο. Περιμένω...

    4 Not allowed! Not allowed!

Σελίδα 3 από 4 ΠρώτηΠρώτη 1 2 3 4 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο Μήνυμα: 22-05-13, 10:21
  2. Υψηλή τάση
    By tek1 in forum Κυκλώματα Τροφοδοτικών
    Απαντήσεις: 24
    Τελευταίο Μήνυμα: 06-05-12, 00:57
  3. Περίφραξη με ηλεκτρικό ρεύμα
    By tigiakou in forum Ηλεκτρολογικά
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 22-01-11, 02:46
  4. Υψηλή Κατανάλωση
    By tinapo in forum Ερωτήσεις Αρχάριων
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 07-12-10, 14:13
  5. flash και υψηλή τάση
    By darthtony in forum Ερωτήσεις Αρχάριων
    Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 16-03-08, 18:41

Tags for this Thread

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας