Σελίδα 4 από 4 ΠρώτηΠρώτη ... 2 3 4
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 31 έως 38 από 38

Θέμα: Ηλεκτρικό Ρεύμα (Υψηλή Συχνότητα)

  1. #31
    Μέλος Το avatar του χρήστη GiwrgosTH
    Όνομα
    Γιώργος
    Εγγραφή
    Apr 2005
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    1.304

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από FILMAN Εμφάνιση μηνυμάτων
    Τώρα πες μας εσύ τον πολύ απλούστερο τρόπο με τον οποίο έκανες το 1W να γίνει δύο. Περιμένω...
    ...επίσης αφού μπορεί το 1 watt να το κάνει 2, με κάποιο τρόπο που δεν έχει σημασία πως, μήπως με τον ίδιο τρόπο μπορεί να κάνει τα 2 watt 4, τα 4 8 κοκ?
    Για να μην ψάχνεται το λέω, αφού έχει τρόπο για τον αρχικό διπλασιασμό, ας πάει με την ίδια λογική.

    0 Not allowed! Not allowed!
    Δυστυχώς τα Watt είναι σαν τα λεφτά, δε βγαίνουν εύκολα...
    GiwrgosTH
    (C) 2014

  2. #32
    Συντονιστής Το avatar του χρήστη nestoras
    Όνομα
    Παναγιώτης
    Εγγραφή
    Feb 2006
    Περιοχή
    Ξάνθη
    Μηνύματα
    4.616

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Arxagelos7 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Όλοι εσείς που κάνετε τους έξυπνους και έγω είμαι ο χαζός όπως είπατε, δεν είδα κανένα να λέει πως κατασκευάζουμε αυτό το κύκλωμα που ανεβάζει τη συχνότητα, άσχετα με το τι έχω εγώ στο μυαλό μου να κάνω μετά γίνεται δε γίνεται.

    Όλοι κολλήσατε στο διπλασιασμό, το θέμα ήταν η συχνότητα από την αρχή αυτό ζήτησα να με βοηθήσετε.

    Και ναι γνωρίζω για το αεικίνητο ότι δε γίνεται.

    Όποιος θέλει και έχει πραγματική γνώση επί του θέματος συχνότητας μπορεί να μου πει (γίνεται έτσι με αυτό το τρόπο).... Να κάτσω να το φτιάξω ή να το αγοράσω αν υπαρχει έτοιμο.
    Ούτε καν ανέφερες τι είδους 100Khz θες... Ημιτονοειδή; Τετράγωνο; Σε τι πλάτος; 5V; 230V; Να είναι κεντραρισμένα στο 0; Να είναι θετικοί παλμοί;

    Ζωγράφισε σε ένα χαρτί αυτό που θες με όλα τα στοιχεία πάνω και δείξτο μας για να καταλάβουμε τι χρειάζεσαι.

    Προφανώς δεν έχεις συνειδητοποιήσει ότι και μόνο η κουβέντα που είπες:

    Προσπαθώ πχ να παίρνω 1watt και να μετατρέπεται σε 4watt. Αυτό που μου λείπει είναι η υψηλή συχνότητα. Γιατί με τα 50Hz έχω πετύχει το διπλασιασμό και κάτι παραπάνω.
    Αρκεί για να σε πάρει στο "ψιλό" όλος ο κόσμος που γνωρίζει την Αρχή Διατήρησης της Ενέργειας...
    Υπάρχει περίπτωση να έχεις μπερδέψει τις μονάδες μέτρησης (πχ να διπλασίασες τα volts αντι για τα watts και ταυτόχρονα να σου μειώθηκε το ρεύμα (amperes)) ??

    2)Πως γίνεται να αυξήσουμε την ένταση(αμπέρ) χωρίς να αυξήσουμε την τάση(βολτ);

    0 Not allowed! Not allowed!
    FreeBsD For Ever

  3. #33
    Μέλος Το avatar του χρήστη FreeEnergy
    Όνομα
    Κώστας
    Εγγραφή
    Feb 2016
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    850

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Arxagelos7 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Όλοι εσείς που κάνετε τους έξυπνους και έγω είμαι ο χαζός όπως είπατε, δεν είδα κανένα να λέει πως κατασκευάζουμε αυτό το κύκλωμα που ανεβάζει τη συχνότητα, άσχετα με το τι έχω εγώ στο μυαλό μου να κάνω μετά γίνεται δε γίνεται.

    Όλοι κολλήσατε στο διπλασιασμό, το θέμα ήταν η συχνότητα από την αρχή αυτό ζήτησα να με βοηθήσετε.

    Και ναι γνωρίζω για το αεικίνητο ότι δε γίνεται.

    Όποιος θέλει και έχει πραγματική γνώση επί του θέματος συχνότητας μπορεί να μου πει (γίνεται έτσι με αυτό το τρόπο).... Να κάτσω να το φτιάξω ή να το αγοράσω αν υπαρχει έτοιμο.
    Γιατί ( όσες φορές κι αν τα ξαναδιάβασα ) δεν είδα πουθενά και κανέναν να σε λέει χαζό;
    Γιατί υποθέτεις μόνος σου πράγματα ( ότι σε κοροϊδεύουν κάποιοι ) και μετά τα πιστεύεις κιόλας;

    Ναι διέκρινα ειρωνία ( ακόμη και σε ότι έγραψα εγώ ) αλλά δεν είναι μικρότερη ειρωνία από το "'ιξεις αφίξεις" το δικό σου. Για βοήθα με λίγο με αυτή την εξίσωση παρακαλώ:

    "να του δώσω μια φορά ρέυμα από τη ΔΕΗ και μετά να δουλεύει μόνο του" + "Και ναι γνωρίζω για το αεικίνητο ότι δε γίνεται." = ;

    ( δικά σου λόγια όλα. Απλή αντιγραφή - επικόληση είναι... )

    Το καλύτερο που έχει να κάνει όποιος δεν είναι σίγουρος για τον εαυτό του είναι να σωπαίνει.
    (Λα Ροσφουκώ, 1613-1680, Γάλλος συγγραφέας)-1-


    -1- http://www.gnomikologikon.gr/catquotes.php?categ=2500




    1 Not allowed! Not allowed!
    Δεν έχει σημασία πόσο ωραία είναι η θεωρία σου ή πόσο έξυπνος είσαι. Αν δεν επαληθεύεται πειραματικά, είναι λάθος.
    ( Richard Feynman )

  4. Ένα μέλος ευχαρίστησε τον FreeEnergy για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    FILMAN (10-11-16)

  5. #34
    Μέλος Το avatar του χρήστη finos
    Όνομα
    Βαγγελης
    Εγγραφή
    Feb 2013
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    1.775

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Arxagelos7 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Προσπαθώ πχ να παίρνω 1watt και να μετατρέπεται σε 4watt. Αυτό που μου λείπει είναι η υψηλή συχνότητα. Γιατί με τα 50Hz έχω πετύχει το διπλασιασμό και κάτι παραπάνω.
    troll detected

    0 Not allowed! Not allowed!

  6. #35
    Μέλος
    Όνομα
    _
    Εγγραφή
    Jan 2015
    Περιοχή
    _
    Μηνύματα
    1.762

    Προεπιλογή

    δεν καταλαβαινω γιατί ασχολείστε
    ο γιωργος πήρε απάντηση για το ερωτημα που έθεσε -πως θα ρυθμίζει την συχνότητα σε ενα ινβερτερ, ας το φτιάξει και εαν εχει απορια εδω ειμαστε.

    http://www.hlektronika.gr/forum/showthread.php?t=87252&p=788321&viewfull=1#post788 321



    0 Not allowed! Not allowed!

  7. #36
    Μέλος Το avatar του χρήστη FreeEnergy
    Όνομα
    Κώστας
    Εγγραφή
    Feb 2016
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    850

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Spark Εμφάνιση μηνυμάτων
    δεν καταλαβαινω γιατί ασχολείστε
    ο γιωργος πήρε απάντηση για το ερωτημα που έθεσε -πως θα ρυθμίζει την συχνότητα σε ενα ινβερτερ, ας το φτιάξει και εαν εχει απορια εδω ειμαστε.

    http://www.hlektronika.gr/forum/showthread.php?t=87252&p=788321&viewfull=1#post788 321



    Αυτός ...ασχολείται μαζί μας! Προκαλεί γράφοντας ότι τον λέμε χαζό. Προκαλεί λέγοντας την μια πως θέλει αεικίνητο κι αμέσως μετά όχι άλλαξα γνώμη... Το ερώτημα που έθεσε δεν ήταν μόνο οι συχνότητες! Ξεκάθαρα έθεσε θέμα αεικίνητου. Αν δεν αντιδράσω εγώ και του εξηγήσω πως να αυξήσει την συχνότητα δεν παραδέχομαι ( έμεσα ) ότι μπορεί να κάνει το αεικίνητο όταν λέει: "να θέλω υψηλή συχνότητα για να μην χρειάζομαι ρεύμα από τη ΔΕΗ" ;
    Η τοποθέτησή του ήταν πολύπλευρη κι ας είχε ερωτηματικό μόνο στις συχνότητες!

    0 Not allowed! Not allowed!
    Δεν έχει σημασία πόσο ωραία είναι η θεωρία σου ή πόσο έξυπνος είσαι. Αν δεν επαληθεύεται πειραματικά, είναι λάθος.
    ( Richard Feynman )

  8. #37
    Μέλος Το avatar του χρήστη Fire Doger
    Όνομα
    Στέφανος
    Εγγραφή
    Jan 2015
    Περιοχή
    .
    Μηνύματα
    1.519

    Προεπιλογή

    Επίσης το ότι είναι σίγουρος ότι μετράει διπλάσια έξοδο απ' ότι είσοδο δείχνει μεγάλη πιθανότητα ότι κάτι πάει λάθος (σε συνδυασμό και με το ότι είναι άλλου κλάδου και οι γνώσεις είναι περιορισμένες), μπορεί να είναι από λάθος συνδεσμολογία οργάνων, προβληματικά όργανα ή κάτι άλλο...
    Αν δεν μπορεί να συνδέσει ένα πολύμετρο ή αν το πολύμετρό του χάνει λάδια είναι σωστό να του πεις "κάνε αυτό το κύκλωμα inverter" ή να συνεχίζει να χρησιμοποιεί ένα πολύμετρο που δεν λειτουργεί?
    Εγώ το τελευταίο που έχω να πω είναι να πάει πρώτα από τον Σπύρο μια βόλτα να του δείξει ότι δεν έχει εφεύρει το αεικίνητο και έχω την συνείδησή μου καθαρή.

    0 Not allowed! Not allowed!

  9. #38
    Μέλος
    Όνομα
    _
    Εγγραφή
    Jan 2015
    Περιοχή
    _
    Μηνύματα
    1.762

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Fire Doger Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εγώ το τελευταίο που έχω να πω είναι να πάει πρώτα από τον Σπύρο μια βόλτα να του δείξει ότι δεν έχει εφεύρει το αεικίνητο και έχω την συνείδησή μου καθαρή.
    ας ερθει και αυτος, έχω πολλες κατασκευές που γυρίζουν με ελεύθερη ενέργεια που παιρνουν απο τα φωτοβολταϊκα και την ανεμογεννητρια μου.
    οι επαγωγικοι κινητηρες ειναι αεικίνητοι μέχρι να τα φτύσουν απο μηχανική βλάβη ή μέχρι να χαλάσουν τα Α.Π.Ε. και η μπαταρία τους.
    τα αεικίνητα ειναι ωραιο παραμυθι, όπως και οι ιστορίες με το κρυμμένο χρυσάφι-θησαυροι.
    το σημαντικό ειναι να μην πλερωνεις δεη, τα αλλα ειναι καλλιτεχνίες

    0 Not allowed! Not allowed!

Σελίδα 4 από 4 ΠρώτηΠρώτη ... 2 3 4

Παρόμοια Θέματα

  1. Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο Μήνυμα: 22-05-13, 10:21
  2. Υψηλή τάση
    By tek1 in forum Κυκλώματα Τροφοδοτικών
    Απαντήσεις: 24
    Τελευταίο Μήνυμα: 06-05-12, 00:57
  3. Περίφραξη με ηλεκτρικό ρεύμα
    By tigiakou in forum Ηλεκτρολογικά
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 22-01-11, 02:46
  4. Υψηλή Κατανάλωση
    By tinapo in forum Ερωτήσεις Αρχάριων
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 07-12-10, 14:13
  5. flash και υψηλή τάση
    By darthtony in forum Ερωτήσεις Αρχάριων
    Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 16-03-08, 18:41

Tags for this Thread

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας