Σελίδα 1 από 2 1 2 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 10 από 12

Θέμα: Πρόβλημα σύνδεσης μοτέρ

  1. #1
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Stavros
    Εγγραφή
    Jan 2014
    Περιοχή
    Ηράκλειο
    Μηνύματα
    19

    Προεπιλογή Πρόβλημα σύνδεσης μοτέρ

    Γεια σας!!! Θα ηθελα να μου πει καποιος αν γνωριζει πως μπορω να τροφοδοτισω το παρακατω μοτερ.Το εχω βγαλει εδω και μερικα χρονια απο ενα μιξερ της μανας μου και ειπα να το εκμεταλευτω.Προσπαθησα να το συνδεσω απευθειας στα 220v αλλα αρχισε να μυριζει και το εβγαλα.Ναι μεν δουλευει στα 220v αλλα δεν ξερω πως πρεπει να συνδεσω τα καλωδια.Οταν το συνδεσα χρησιμοποιησα τους ακροδεκτες που ειναι τα καρβουνακια.Το θεμα ειναι οτι οταν το εβγαλα απο την συσκευη δεν κρατησα την συνδεσμολογια που ειχε παρα μονο το μοτερ και τωρα δεν ξερω πως πρεπει να συνδεθει.Στις 2 απο τις 3 φωτογραφιες που υπαρχουν καλωδια ειναι απο ενα παρεμφερες μοτερ που βρηκα το οποιο ειναι το ιδιο με το δικο μου(φωτογραφια χωρις καλωδια).Δυστιχως αυτος που το εχει ανεβασει το πουλαει και δεν αναφερει τιποτα για συνδεσμολογια.Το μοντελο απο το οποιο το εβγαλα ειναι το moulinex food processor masterchef 500.
    φωτογραφία0109.jpg85249860_3_644x461_motor-motoras-400w-robot-bucatarie-si-storcator-moulinex-alte-electrocasnice-.jpg85249860_1_644x461_motor-motoras-400w-robot-bucatarie-si-storcator-moulinex-suceava.jpg

    0 Not allowed! Not allowed!

  2. #2
    Συντονιστής Το avatar του χρήστη nestoras
    Όνομα
    Παναγιώτης
    Εγγραφή
    Feb 2006
    Περιοχή
    Ξάνθη
    Μηνύματα
    4.615

    Προεπιλογή

    Νομίζω είναι universal motor οπότε ακολουθείς αυτό (την πρώτη εικόνα):

    http://yourelectrichome.blogspot.gr/...sal-motor.html

    Πριν κάνεις συνδεσμολογία περίμενε να απαντήσει ακόμη κανείς γιατί είναι λίγο βιαστική η απάντησή μου!

    0 Not allowed! Not allowed!
    FreeBsD For Ever

  3. 2 μέλη ευχαρίστησαν τον nestoras για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    FILMAN (10-11-16), Stdragon (10-11-16)

  4. #3
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Stavros
    Εγγραφή
    Jan 2014
    Περιοχή
    Ηράκλειο
    Μηνύματα
    19

    Προεπιλογή

    Αν καταλαβα σωστα θα συνδεσω στο καθε καρβουνακι μια απο τις αλλες 2 επαφες και οι επαφες που μενουν πανε στο ρευμα?

    0 Not allowed! Not allowed!

  5. #4
    Μέλος Το avatar του χρήστη FILMAN
    Όνομα
    Φίλιππος
    Εγγραφή
    Dec 2009
    Περιοχή
    Δάφνη, Αθήνα
    Μηνύματα
    11.991

    Προεπιλογή

    Είσαι λίγο χύμα ή μου φαίνεται; Από πού κι ως πού σκέφτηκες να δώσεις 220V μόνο στα καρβουνάκια; Τα άλλα πηνία φαντάστηκες ότι τα έχει για διακόσμηση; Αν με αυτό που έκανες δεν κατέστρεψες ήδη τον ρώτορα, τότε πρέπει να συνδέσεις ΟΛΑ τα πηνία σε σειρά, και να δώσεις τροφοδοσία. Πόσα καλώδια βγαίνουν, 4 ή 6; Αν βγαίνουν 6 πρέπει να προσέξεις τη φορά σύνδεσης των δυο πηνίων του στάτορα!

    0 Not allowed! Not allowed!

  6. #5
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Stavros
    Εγγραφή
    Jan 2014
    Περιοχή
    Ηράκλειο
    Μηνύματα
    19

    Προεπιλογή

    Ναι ηταν λαθος μου να συνδεσω μονο στα καρβουνακια...με την σελιδα που μου εδωσε ο nestoras παραπανω διορθωσα την συνδεση και βρηκα και το αναστροφο.Τα καλωδια ειναι 6.Συνδεσα το καθε καρβουνακι με ενα απο τα αλλα 2 καλωδια που εχει απο καθε πλευρα και αυτα που εμειναν τους εβαλα ταση.Αντιστρεφοντας την συνδεση στα καρβουνακια βρηκα και την αναστροφη φορα.Το δοκιμασα και σε 12v DC αλλα στρεφετε παρα πολυ αργα.Στο site που μου εδωσε ο nestoras δειχνει 3 τροπους για ελεγχο στροφων.Ο τροπος με την αντισταση, ηθελα να ρωτησω ποση θα πρεπει να ειναι η αντισταση που θα χρησιμοποιησω η αν μπορω με ποτενσιομετρο να ελεγξω τις στροφες.

    0 Not allowed! Not allowed!

  7. #6
    Μέλος
    Όνομα
    Γεώργιος
    Εγγραφή
    Jul 2016
    Περιοχή
    Καρδίτσα
    Μηνύματα
    101

    Προεπιλογή

    Γειά σας,
    Αφου λοιπόν καταφέρατε, με την βοήθεια των φίλων του Forum, να συνδέσετε τον κινητήρα, τώρα που θέλετε να ρυθμίσετε τις στροφές του θα πέπει να χρησιμοποιήσετε κάποιο σύστημα Phase control και να αποφύγετε την ρύθμιση με αντίσταση, διότι θα είναι βαττική και θα ζεστένεται πολύ....

    0 Not allowed! Not allowed!

  8. Ένα μέλος ευχαρίστησε τον gchal για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    FILMAN (11-11-16)

  9. #7
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Stavros
    Εγγραφή
    Jan 2014
    Περιοχή
    Ηράκλειο
    Μηνύματα
    19

    Προεπιλογή

    Αν στην αντισταση εβαζα μια ψυχτρα και ενα ανεμιστηρα για να ριξω την θερμοκρασια δεν θα ηταν αρκετο??Κατι τετοιο αν τελικα το δοκιμασω τι αντισταση να βαλω???Ποσα ωμ και ποσα βαττ θα πρεπει να ειναι??Ο λογος που επιμενω με την αντισταση ειανι γιατι το Phase control δεν γνωριζω πως θα το κανω αλλα και γιατι δεν θελω κατι συνθετο.Ετσι και αλλιος πανω στο μοτερ θα υπαρχει βαρος κατι που θα το κανει ετσι και αλλιος να κινηται λιγακι πιο αργα.

    0 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Stdragon : 10-11-16 στις 22:46

  10. #8
    Μέλος Το avatar του χρήστη FILMAN
    Όνομα
    Φίλιππος
    Εγγραφή
    Dec 2009
    Περιοχή
    Δάφνη, Αθήνα
    Μηνύματα
    11.991

    Προεπιλογή

    Τελικά θέλεις ρύθμιση στροφών ή απλά μια σταθερή χαμηλή ταχύτητα;

    Τη φορά των 2 πηνίων του στάτορα την πρόσεξες ή τα έβαλες όπως νά 'ναι;

    0 Not allowed! Not allowed!

  11. #9
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Stavros
    Εγγραφή
    Jan 2014
    Περιοχή
    Ηράκλειο
    Μηνύματα
    19

    Προεπιλογή

    Την πρωτη φορα το συνδεσα λαθος αλλα βρηκα μετα την σωστη φορα.Με το να κανω αλλαγες στην συνδεσμολογια βρηκα και την αντιστροφη φορα οπως ειπα και παραπανω.Χθες το ανοιξα κιολας για να ελεγξω τα καρβουνακια τα οποια ευτυχως ειναι μια χαρα.Ακομα και μετα απο την πρωτη φορα που ειχα συνδεσει μονο τα καρβουνακια δεν τα κατεστρεψα.Και για να απαντησω σε αυτο που ρωτας για την ταχυτητα, θα προτυμουσα να μειωσω λιγο την ταχυτητα.Δεν με απασχολει να την αυξομειωνω.Απλα να εχω μια γρηγορη και μια λιγο πιο αργη.Το πιθανοτερο την γρηγορη να χρειαστω μια και σκεφτομαι να το κανω τριβειο αλλα και μια εναλλακτικη δεν βλαπτει.

    0 Not allowed! Not allowed!

  12. #10
    Μέλος Το avatar του χρήστη FILMAN
    Όνομα
    Φίλιππος
    Εγγραφή
    Dec 2009
    Περιοχή
    Δάφνη, Αθήνα
    Μηνύματα
    11.991

    Προεπιλογή

    Αν είχες διαβάσει πριν τις δοκιμές, θα ήξερες και πώς να το συνδέσεις σωστά εξαρχής, και πώς αλλάζει η φορά.

    0 Not allowed! Not allowed!

Σελίδα 1 από 2 1 2 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Θερμοστάτης Siemens REV24 - πρόβλημα σύνδεσης
    By hipath in forum Ερωτήσεις Αρχάριων
    Απαντήσεις: 7
    Τελευταίο Μήνυμα: 13-08-14, 00:49
  2. Πρόβλημα σύνδεσης wifi κεραίας Q-TECH
    By electrostef in forum Ερωτήσεις Αρχάριων
    Απαντήσεις: 10
    Τελευταίο Μήνυμα: 02-08-13, 19:54
  3. Πρόβλημα σύνδεσης wifi κεραίας Q-TECH
    By electrostef in forum Hardware Η/Υ
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 02-08-13, 18:47
  4. Πρόβλημα σύνδεσης μαγνητικών επαφών
    By gorge in forum Συστήματα Ασφαλείας
    Απαντήσεις: 16
    Τελευταίο Μήνυμα: 27-12-11, 21:12
  5. Πρόβλημα σύνδεσης PC me TV με καλώδιο VGA 5 m.
    By MrSat in forum Συσκευές Εικόνας-Ήχου
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 05-03-11, 13:35

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας