Σελίδα 2 από 4 ΠρώτηΠρώτη 1 2 3 4 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 11 έως 20 από 34

Θέμα: ΞΥΔΙ........

  1. #11
    Banned
    Όνομα
    Δημήτρης
    Εγγραφή
    Nov 2007
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    1.379

    Προεπιλογή

    βαλε τσιπουρο ανεφ καλης ποιοτητας και τελος


    το ξυδι το βαζουμε στην φακη

    2 Not allowed! Not allowed!

  2. Ένα μέλος ευχαρίστησε τον street για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    DGeorge (10-11-16)

  3. #12
    Μέλος Το avatar του χρήστη DGeorge
    Όνομα
    Γιώργος
    Εγγραφή
    Oct 2012
    Περιοχή
    Καλλιθέα - Αθήνα
    Μηνύματα
    1.381

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από IRF Εμφάνιση μηνυμάτων
    ...Γιατί να είναι συμπυκνωμένο το ξίδι;;;;;;χημική αντίδραση θα κάνεις;
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από aporiess Εμφάνιση μηνυμάτων
    ΚΑΛΗΜΕΡΑ
    εχουμε ενα απλο ξυδι πως μπορουμε να αυξησουμε τα οξεα του? υπαρχει τροπος?.....
    Φίλε, συνονόματε, IRF, υποψιάζομαι, ότι είτε αγόρασε (ποσότητα), είτε του χάρισαν (ποσότητα) πολύ αραιωμένου ξυδιού, κι έτσι ο φίλος "απορίες" ρωτάει μπας και το 'φέρει στα ίσια του', χωρίς να του χαλάσει τη γεύση, ή την ποιότητα...
    Από την άλλη μεριά, μπορεί στα σπλάχνα του Site, να υπάρχει ένας αναπτυσσόμενος/αναδυόμενος Boyle, ένας Lavoisier. ή ένας Mendeleev
    Ποτέ δεν ξέρεις...

    0 Not allowed! Not allowed!

  4. #13
    Μέλος
    Όνομα
    αποριες
    Εγγραφή
    Nov 2015
    Περιοχή
    πατρα
    Μηνύματα
    140

    Προεπιλογή

    xaxaxa κανω ενα πειραμα και μια σκεψη πανω σε αυτο το οποιο το θελω οικολογικο. Δεν μπορω να πω πριν το κανω. Δεν ειναι για κατι κακο παντως αλλα ουτε και με ενδιαφερει η γευση του.
    Αν προσθεσω ξινο στο ξυδι θα αυξηθει η οξυτητα του?

    1 Not allowed! Not allowed!

  5. #14
    Μέλος Το avatar του χρήστη p.gabr
    Όνομα
    Παναγιώτης
    Εγγραφή
    Feb 2011
    Περιοχή
    Aχαρναί
    Μηνύματα
    3.867

    Προεπιλογή

    Όσο απλό ακούγεται ,το ξύδι είναι πολύ δύσκολο να γίνει καλό εάν δεν πέσει χημεία.
    Και εγώ χρόνια τώρα κάνω αλλά λίγες φορές πετυχαίνει και εκτός αυτού και πολύ γρήγορα χαλάει.
    Τώρα φέτος τι θα μου κάτσει θα δείξει, από μυρωδιά καλά πάω πάντως.

    1 Not allowed! Not allowed!

  6. #15
    ΥπερΣυντονιστής Το avatar του χρήστη leosedf
    Όνομα
    Κωνσταντίνος
    Εγγραφή
    Jan 2004
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    11.088

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από aporiess Εμφάνιση μηνυμάτων
    xaxaxa κανω ενα πειραμα και μια σκεψη πανω σε αυτο το οποιο το θελω οικολογικο. Δεν μπορω να πω πριν το κανω. Δεν ειναι για κατι κακο παντως αλλα ουτε και με ενδιαφερει η γευση του.
    Αν προσθεσω ξινο στο ξυδι θα αυξηθει η οξυτητα του?
    Το ξινό είναι κιτρικό οξύ, θα αυξηθεί αλλά εξαρτάτε αν θέλεις οξικό η κιτρικό κλπ.
    Μπορείς να βάλεις και άλλα οξέα αλλά πρέπει να ξέρεις τι θέλεις.

    1 Not allowed! Not allowed!

  7. #16
    Μέλος Το avatar του χρήστη DGeorge
    Όνομα
    Γιώργος
    Εγγραφή
    Oct 2012
    Περιοχή
    Καλλιθέα - Αθήνα
    Μηνύματα
    1.381

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από leosedf Εμφάνιση μηνυμάτων
    ....Μπορείς να βάλεις και άλλα οξέα αλλά πρέπει να ξέρεις τι θέλεις.
    Φίλε απορίες, αυτόν από τα Βόρεια, να τον προσέχεις!! Έχει πολύ δίκιο! Προς Θεού, με Θειικό, Υδροχλωρικό, και Νιτρικό (καθαρά) οξέα δεν 'παίζουμε', αν δεν έχουμε καλές γνώσεις Ανόργανης Χημείας!
    Υπάρχει κίνδυνος αυταναφλέξεων, εκρήξεων κλπ.
    Δεν διανοούμεθα, καν, να ρίξουμε λίγο νεράκι σε πολύ θειικό οξύ!! Πολύ ΜΠΟΥΜ!!! Το αντίθετο γίνεται!! Ρίχνουμε (και πάλι σιγά-σιγά Θειικό οξύ σε πολύ νερό!!
    Εννοείται, ότι όλα αυτά τα οξέα, κατάλληλα αραιωμένα, έχουν γεύση λεμονιού, ξυδιού, κλπ.
    Όμως αυτό το 'ζητούμενο' θα πάει σταδιακά, βήμα-βήμα, και δοκιμάζοντας το αποτέλεσμα του κάθε σταδίου. Αν, για παράδειγμα, ρίξεις μιαν ελάχιστη σταγονίτσα, από το προϊόν του όποιου σταδίου σου, πάνω σε πολύ λεπτό χαρτομάνδηλο, θα καταλάβεις -αμέσως- αν μπορεί να σου κάψει τη γλώσσα, ή όχι! Όταν γίνει ακίνδυνο, τότε μπορείς (και πάλι 'με σεβασμό', και σε ελάχιστη ποσότητα, θα μπορέσεις να 'γευτείς' το αποτέλεσμα του έργου σου.
    Με αυτό το σύστημα, θα συνιστούσα να προχωρήσεις, μέχρι να φτάσεις στο 'ποθούμενο αποτέλεσμα'!
    Στο μεταξύ, μπορείς να μαθαίνεις και από το Internet τι υλικό είναι αυτό που χρησιμοποιείς (Τι ιδιότητες, τι δυνατότητες καλές ή κακές έχει) και ανάλογα να προχωράς.
    ...Ξέρεις... Η Φύση δεν ρίχνει και πολλές προειδοποιητικές βολές... Η τρίτη; ...Η τέταρτη μπορεί να είνα 'στο ψαχνό'
    Σ'τα λέει Φυσικός, ο οποίος -κι ο ίδιος- αδιαφόρησε για τις προειδοποιήσεις της Φύσης (πήραν φωτιά όλα μου τα ρούχα! ), όπως επίσης έχει δει κι άλλους να δέχονται τα αντίποινα για την αντίστοιχη/ανάλογη αδιαφορία.
    Εννοείται, ότι είμαι στη διάθεσή σου, αν, όταν, και όπου μπορέσω να βοηθήσω!

    0 Not allowed! Not allowed!

  8. #17
    ΥπερΣυντονιστής Το avatar του χρήστη leosedf
    Όνομα
    Κωνσταντίνος
    Εγγραφή
    Jan 2004
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    11.088

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από DGeorge Εμφάνιση μηνυμάτων
    ΦΠρος Θεού, με Θειικό, Υδροχλωρικό, και Νιτρικό (καθαρά) οξέα δεν 'παίζουμε', αν δεν έχουμε καλές γνώσεις Ανόργανης Χημείας!
    Υπάρχει κίνδυνος αυταναφλέξεων, εκρήξεων κλπ.
    Έχω Θειικό 98% σε μπουκάλα μέσα και δυο λίτρα 70% νιτρικό.. Άσχετοι...

    2 Not allowed! Not allowed!

  9. #18
    Μέλος Το avatar του χρήστη p.gabr
    Όνομα
    Παναγιώτης
    Εγγραφή
    Feb 2011
    Περιοχή
    Aχαρναί
    Μηνύματα
    3.867

    Προεπιλογή

    Και κάτι άλλο δεν ξέρω αν είναι αλήθεια ή ψέματα
    Η χημικός που πηγαίνω το κρασί, σε ερώτηση μου για μαγιά ξυδιού μου είπε ότι είναι δύσκολο να βρεθεί και την έχουν λίγοι και ειδικοί.
    Πληροφοριακά τώρα , είχα δει σε ένα εργοστάσιο και να σας πω πως ήταν.
    Ήταν μικρά ρολά από φλούδα ξύλου πέντε έξι σπείρες , στο μέγεθος παλάμης κλειστής. !!!!
    Τον ρώτησα να πάρω λίγα απ αυτά που πετούσαν και μου είπε ότι έχει ψοφήσει ο μύκητας δεν κάνει για τίποτα.
    Ότι και να λέμε το ξύδι είναι ένα ζωντανό πράγμα που κάθε μέρα είναι διαφορετικό. Τώρα αυτοί που το συσκευάζουν για να παραμένει ίδιο κάτι θα πρέπει να ρίχνουν στο τέλος για να ψοφάει η ζύμωση.

    0 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη p.gabr : 10-11-16 στις 20:47

  10. #19
    Μέλος Το avatar του χρήστη agis68
    Όνομα
    Αγις
    Εγγραφή
    Mar 2009
    Περιοχή
    ΑθΗΝΑ Πατήσσια
    Μηνύματα
    2.579

    Προεπιλογή

    εγώ φτιάνω ξύδι από κρασί χρόνια τώρα. Απλά μαζεύω κρασιά καλά γύρω στους 14 βαθμούς (δικής μου πάλι παραγωγής -αρωματικά) και κατεβάζω τους βαθμούς με αραίωση με νερό. Μια λυση είναι η χρήση άβραστων μακαρωνιών ώστε να πάρει τη μαγιά που θέλουμε. Αν έχουμε από παλία κρασιά κατακάθια σε βαρέλι τα παίρνουμε και φτιάχνουμε πάλι τη μάνα...βασική προυπόθεση καλός αερισμός και το νερό όχι βρύσης αλλά πηγής χωρίς χλώριο....

    3 Not allowed! Not allowed!
    "Την Άνοιξη αν δεν τη βρεις τη φτιάχνεις!"
    Οδ.Ελύτης

  11. #20
    Μέλος Το avatar του χρήστη DGeorge
    Όνομα
    Γιώργος
    Εγγραφή
    Oct 2012
    Περιοχή
    Καλλιθέα - Αθήνα
    Μηνύματα
    1.381

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από leosedf Εμφάνιση μηνυμάτων
    Έχω Θειικό 98% σε μπουκάλα μέσα και δυο λίτρα 70% νιτρικό.. Άσχετοι...
    Κωνσταντίνε μου, αυτά, που μας παραθέτεις, δεν κάνουν ban-boom όπως από το 'όπλο' του Γιάννη Λέπουρα. ...Αυτά κάνουν κανονικό bam-boom!
    Ξέρεις, φαντάζομαι, πόσο εύκολα φτιάχνεις νιτρογλυκερίνη (Νιτρικό οξύ και γλυκερίνη)! Φαντάζομαι πως θα γνωρίζεις πόσο εύκολα εκρήγνυται κάνοντάς τα, όλα γύρω πτνα!!!! Οπότε, θέλω να φαντάζομαι, ότι έχεις αρκετές γνώσεις, για τον χειρισμό τόσο επικίνδυνων υλικών!
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από p.gabr Εμφάνιση μηνυμάτων
    ...Ότι και να λέμε το ξύδι είναι ένα ζωντανό πράγμα που κάθε μέρα είναι διαφορετικό. Τώρα αυτοί που το συσκευάζουν για να παραμένει ίδιο κάτι θα πρέπει να ρίχνουν στο τέλος για να ψοφάει η ζύμωση.
    Φυσικά και είναι ζωντανό πράγμα το Ξύδι, όσο είναι το Κρασί, η Μπύρα, το Ψωμί, και ό,τι -γενικά- παράγεται από κάποιου είδους μύκητα... Διότι, απλώς, ο ίδιος ο (κάποιου είδους) μύκητας είναι ζωντανός οργανισμός!

    0 Not allowed! Not allowed!

Σελίδα 2 από 4 ΠρώτηΠρώτη 1 2 3 4 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Αποχαλκωση με ξυδι , h202 και αλατι
    By cloud_constructor in forum PCB & Κουτιά Κατασκευών
    Απαντήσεις: 12
    Τελευταίο Μήνυμα: 09-09-14, 21:59

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας