Καλησπέρα.
Ανοίγοντας θέμα με τη σύνδεση δύο μπαταριών προέκυψε το θέμα ασφάλειας και ψάχνοντας στο interweb γρήγορα κατάλαβα ότι μάλλον δεν είμαι και τόσο ασφαλείς όσο νόμιζα.
Λοιπόν για αρχή να πω πως όλα έχουν γίνει πρόχειρα δηλαδή δεν έχει συνδεθεί κάποιος πίνακας ούτε καλωδίωση μέσα στο σπίτι.Το μόνο που έχει γίνει είναι να μπεί το καλώδιο που συνδέεται με την μπαταρία εντός οικίας από μία τρύπα.
Προσωρινά δεν με ενδιαφέρει η εγκατάσταση να μεγαλώσει ώστε να καλύψει όλο το σπίτι από τις πρίζες.
Η χρήση εντός οικίας είναι μικρό συσκευές 5-12volt και μία στο τόσο μπαίνει το inverter για να ανοίξει ένα λάπτοπ.
Ανώτερος μου σκοπός είναι να καλυψω μέχρι το καλοκαίρι ένα ψυγείο τύπου minibar.
Έχω κάνει ένα σχεδιάγραμμα για δική σας αλλά και δική μου ευκολία για την κατανόηση των παραπάνω αλλά και γιαυτα που θα ειπωθούν.

Η οικία έχει γείωση όσο ήταν με τη δεη αλλά προφανώς δεν ξέρω που είναι (δεν εψαξα ακόμη να πω την αλήθεια μιας κ δεν ξέρω που να κοιτάξω).
Θα ήθελα να ξέρω στο σύστημα μου και με τον τρόπο που το χρησιμοποιώ τι θα πρέπει να προσθέσω/αφαιρεσω και αν κινδυνεύω αυτή τη στιγμή από κατι.
Δεν έχει μπεί καμιά ασφάλεια στο σύστημα μέχρι τώρα ότι ασφάλεια υπάρχει είναι στο pwm και στο inverter πάντα εσωτερικά και μόνο σε δύο πρίζες αυτοκινήτου από κει ζητάω πάντα ρεύμα.
Για άλλη μία φορά ευχαριστώ προκαταβολικά μέχρι τώρα με έχετε βοηθήσει παρά πολύ να κάνω την καθημερινότητα μου λιγότερο δύσκολη.