Σελίδα 1 από 3 1 2 3 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 10 από 23

Θέμα: Φ/Β off grid ασφάλεια, γείωση και ότι άλλο προκύψει.

  1. #1
    Μέλος Το avatar του χρήστη Songoku
    Όνομα
    Γιώργος
    Εγγραφή
    Jan 2013
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    213

    Προεπιλογή Φ/Β off grid ασφάλεια, γείωση και ότι άλλο προκύψει.

    Καλησπέρα.
    Ανοίγοντας θέμα με τη σύνδεση δύο μπαταριών προέκυψε το θέμα ασφάλειας και ψάχνοντας στο interweb γρήγορα κατάλαβα ότι μάλλον δεν είμαι και τόσο ασφαλείς όσο νόμιζα.
    Λοιπόν για αρχή να πω πως όλα έχουν γίνει πρόχειρα δηλαδή δεν έχει συνδεθεί κάποιος πίνακας ούτε καλωδίωση μέσα στο σπίτι.Το μόνο που έχει γίνει είναι να μπεί το καλώδιο που συνδέεται με την μπαταρία εντός οικίας από μία τρύπα.
    Προσωρινά δεν με ενδιαφέρει η εγκατάσταση να μεγαλώσει ώστε να καλύψει όλο το σπίτι από τις πρίζες.
    Η χρήση εντός οικίας είναι μικρό συσκευές 5-12volt και μία στο τόσο μπαίνει το inverter για να ανοίξει ένα λάπτοπ.
    Ανώτερος μου σκοπός είναι να καλυψω μέχρι το καλοκαίρι ένα ψυγείο τύπου minibar.
    Έχω κάνει ένα σχεδιάγραμμα για δική σας αλλά και δική μου ευκολία για την κατανόηση των παραπάνω αλλά και γιαυτα που θα ειπωθούν.

    Η οικία έχει γείωση όσο ήταν με τη δεη αλλά προφανώς δεν ξέρω που είναι (δεν εψαξα ακόμη να πω την αλήθεια μιας κ δεν ξέρω που να κοιτάξω).
    Θα ήθελα να ξέρω στο σύστημα μου και με τον τρόπο που το χρησιμοποιώ τι θα πρέπει να προσθέσω/αφαιρεσω και αν κινδυνεύω αυτή τη στιγμή από κατι.
    Δεν έχει μπεί καμιά ασφάλεια στο σύστημα μέχρι τώρα ότι ασφάλεια υπάρχει είναι στο pwm και στο inverter πάντα εσωτερικά και μόνο σε δύο πρίζες αυτοκινήτου από κει ζητάω πάντα ρεύμα.
    Για άλλη μία φορά ευχαριστώ προκαταβολικά μέχρι τώρα με έχετε βοηθήσει παρά πολύ να κάνω την καθημερινότητα μου λιγότερο δύσκολη.

    0 Not allowed! Not allowed!

  2. #2
    Συντονιστής Το avatar του χρήστη lepouras
    Όνομα
    Γιανννης
    Εγγραφή
    Jan 2011
    Περιοχή
    ΚΑΙΣΑΡΙΑΝΗ
    Μηνύματα
    7.017

    Προεπιλογή

    να ξέρεις ποιο πολύ ώρα μου πήρε να το σχεδιάσω παρά να το κάναμε.
    το σημαντικό είναι στον τρόπο και την συνδεσμολογία των (-) από τις μπαταρίες και από ποια παίρνεις έξοδο όπως και στην F1 F2 (που είναι οι ασφάλειες) από τις ασφάλειες στις μπαταρίες ίδια μήκη καλώδια και όσο κοντά γίνετε, και αντίθετη φορά που συνδέονται μεταξύ τους μετά τις ασφάλειες από ότι τα πλην(-) πχ φαίνεται ότι το πλην από την μπατ1 πάει στην μπατ 2 και από εκεί παίρνεις έξοδο ενώ στις ασφάλειες από την F2 πας στην F1 και από εκεί παίρνεις έξοδο.
    οπότε μετά τον φορτιστή έχεις μια ασφάλεια( F3) και από εκεί φορτίζεις τις μπαταρίες με τις F1 F2. ανάμεσα από αυτά όπως βλέπεις θα παίρνεις για όλα τα άλλα. το ινβερτερ έχει ενσωματωμένες ασφαλείς γιαυτό δεν του έχω βάλει και θα πρέπει να είναι κοντά στην σύνδεση αυτή (εντάξει άλλο 0,5 με 1 μέτρο και άλλο 5 και 10 μέτρα μακριά) άλλωστε σου βγάζει 220 βολτ οπότε καλύτερα να μεταφέρεις τα 220 μακριά παρά τα 12.
    οι ασφάλειες F4 F5 F6 κλπ κλπ (θα μπορούσαν να είναι άλλες 10 ασφάλειες) είναι αναχωρήσεις για τις διάφορε μικροσυσκευές σου που λογικά πας ποιο μακριά και με αρκετά λεπτότερα καλώδια οπότε ασφαλίζεις πρώτα και μετά φεύγεις. αν είναι μικρά φορτία μπορείς να βάλεις και ασφαλειοθήκες σαν του αυτοκινήτου πχ
    http://www.accessories-eshop.gr/shop...odos-6-exodous
    https://www.emimikos.gr/CAR-FH10510/
    http://www.autoparts-batteries.gr/pr...=2302&extLang=
    και έτσι προστατεύεις τα καλώδια σου σε περίπτωση βραχυκυκλώματος κλπ κλπ με μικρότερες ασφάλειες (πχ 2Α-5Α-7Α-10Α κλπ κλπ)τα είπαμε και την άλλη φορά.
    οπότε η F3 θα είναι μαχαιρωτή σαν αυτές που σου έδειξα στο άλλο θέμα (η βάση της έχει τρύπες και παξιμάδια οπότε δεν χρειάζεται τρύπημα) στα 50Α.
    η F1 και F2 θα είναι 63Α για τώρα. στο πολύ μέλλων βλέπεις. ξεκουμπώνει και βάζεις και παραπάνω.
    αυτά για την ώρα δεν νομίζω να χρειάζεται τίποτε άλλο. θα μας πει και ο Κώστας (genesis) αν συμφωνεί και προχωράς.

    ΦΒΟΛΤΑΙΚΑ.jpg

    2 Not allowed! Not allowed!
    «Η Ιστορία διδάσκει πως ουδείς διδάσκεται απ’ αυτήν».
    Ποτέ δεν νικάς έναν ηλίθιο ,θα σε ρίξει στο επίπεδό του και θα σε κερδίσει λόγω πείρας.

    www.drakotrypa.gr Να σκέφτεσαι σαν άνθρωπος της δράσης,και να δρας σαν άνθρωπος της σκέψης...

  3. Ένα μέλος ευχαρίστησε τον lepouras για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    Songoku (16-11-16)

  4. #3
    Μέλος Το avatar του χρήστη genesis
    Όνομα
    Κώστας
    Εγγραφή
    Apr 2005
    Περιοχή
    Κερατσίνι
    Μηνύματα
    1.033

    Προεπιλογή

    Γιάννη, το σχέδιό σου είναι πλήρες και σωστό κατά την άποψή μου στην πλευρά του DC.
    Για να υπάρχει στοιχειώδης ασφάλεια μετά τον inverter (230V AC) θα πρέπει να ακολουθεί σχετικός πίνακας με τα απαραίτητα υλικά (διακόπτης, ασφάλεια, ενδεικτικό), όπου για να υπάρχει προστασία κατά ηλεκτροπληξίας χρειάζεται ΔΔΕ και ουδετερογείωση. Έχει γίνει λόγος σε άλλα νήματα για το θέμα.
    Αν υπάρχει πίνακας στο σπίτι ο οποίος είναι ανενεργός αλλά περιέχει όλα τα παραπάνω, ίσως είναι σκόπιμο να συνδεθεί εκεί ο inverter με μία αλλαγή της γενικής ασφάλειας ώστε να είναι πιο κοντά στο ονομαστικό ρεύμα που μπορεί να δώσει ο inverter.

    0 Not allowed! Not allowed!
    Τύχη είναι το σημείο που η προετοιμασία συναντά την ευκαιρία.

  5. Ένα μέλος ευχαρίστησε τον genesis για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    Songoku (16-11-16)

  6. #4
    Μέλος
    Όνομα
    Χρήστος
    Εγγραφή
    Sep 2012
    Περιοχή
    Χολαργός
    Μηνύματα
    1.907

    Προεπιλογή

    Γιώργο , προκειται για το πάνελ σου των 100 watt με charger για 12V μπαταρία ; Εβαλες και δευτερο πάνελ ;
    Σε τοσο μικρά συστήματα θεωρώ οτι οι ασφαλειες θα ειναι μεσα στο charger kai sto inverter ,
    δεν εχουν αυτα ασφάλειες ; Αυτα τα συστηματακια καίγονται συνήθως πριν καν βγάλουν αυτα που λεει ο κατασκευαστης ...

    Περιέγραψε αναλυτικά το σύστημα σου .

    0 Not allowed! Not allowed!

  7. Ένα μέλος ευχαρίστησε τον aktis για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    Songoku (16-11-16)

  8. #5
    Μέλος Το avatar του χρήστη Songoku
    Όνομα
    Γιώργος
    Εγγραφή
    Jan 2013
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    213

    Προεπιλογή

    !Γιάννη ευχαριστώ πολύ.Μια απορία μόνο οι f1 και f2 ασφάλειες κουμπωνουν πάνω στους πόλους ή πάνω στο καλώδιο;ίσως προκύψει και άλλη αργότερα πάνω στο σχεδιάγραμμα σου.Και πάλι ευχαριστώ
    Κώστα το ΔΔΕ τι είναι;Τώρα στο ινβερτερ βάζω μόνο το λάπτοπ με βυσμα αυτοκινήτου που τραβάω από τον φορτιστή pwm.Τα καλώδια έχουν ασφάλειες φυσίγγια των 10Α αν θυμάμαι καλά.
    Αργότερα θέλω να πάρω ένα ψυγείο minibar και λογικά θα είναι μεταλλικό το περίβλημα του οπότε θα υπάρχει λογικά θέμα ηλεκτροπληξίας.Εκει θα χρειαστεί γείωση οπωσδήποτε;Ή υπάρχει άλλος τρόπος αποφυγής; Αν όχι θα πρέπει να φέρω κάποιον πριν την αγορά και τοποθέτηση του ψυγείου.Αλλα θα ήθελα να το αποφυγω μιας και δεν έχει γίνει μόνιμη εγκατάσταση ούτε σε μέγεθος ώστε να δικαιολογήσει το κόστος ενός τεχνικού.Ε να ψυγειακι θέλω και ένα λάπτοπ μέσω ινβερτερ όλα τα άλλα είναι σε DC 5-12 volt.

    0 Not allowed! Not allowed!

  9. #6
    Μέλος Το avatar του χρήστη Songoku
    Όνομα
    Γιώργος
    Εγγραφή
    Jan 2013
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    213

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από aktis Εμφάνιση μηνυμάτων
    Γιώργο , προκειται για το πάνελ σου των 100 watt με charger για 12V μπαταρία ; Εβαλες και δευτερο πάνελ ;
    Σε τοσο μικρά συστήματα θεωρώ οτι οι ασφαλειες θα ειναι μεσα στο charger kai sto inverter ,
    δεν εχουν αυτα ασφάλειες ; Αυτα τα συστηματακια καίγονται συνήθως πριν καν βγάλουν αυτα που λεει ο κατασκευαστης ...

    Περιέγραψε αναλυτικά το σύστημα σου .
    Τώρα έχω 2 x 100watt στον ίδιο charger και μία μπαταρία των 12volt.
    Ο charger έχει ασφάλεια εσωτερική βάση του manual και στα καλώδια πρίν το inverter υπάρχει μία των 10A.
    Στην τελευταία πρόταση σου μπορείς να γίνεις λίγο πιο αναλυτικός;

    0 Not allowed! Not allowed!

  10. #7
    Μέλος Το avatar του χρήστη genesis
    Όνομα
    Κώστας
    Εγγραφή
    Apr 2005
    Περιοχή
    Κερατσίνι
    Μηνύματα
    1.033

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Songoku Εμφάνιση μηνυμάτων
    Κώστα το ΔΔΕ τι είναι;.
    https://www.google.gr/webhp?sourceid...84%CE%B7%CF%82

    0 Not allowed! Not allowed!
    Τύχη είναι το σημείο που η προετοιμασία συναντά την ευκαιρία.

  11. Ένα μέλος ευχαρίστησε τον genesis για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    Songoku (16-11-16)

  12. #8
    Μέλος
    Όνομα
    Χρήστος
    Εγγραφή
    Sep 2012
    Περιοχή
    Χολαργός
    Μηνύματα
    1.907

    Προεπιλογή

    Γιώργο , αφού το σύστημα προορίζεται για παροχή ενέργειας σε σπιτι που δεν εχει πλέον ρεύμα , εγω θα εβαζα εναν διακόπτη 3 θέσεων μεταγωγης απο ΔΕΗ σε UPS ( ΔΕΗ -ΤΙΠΟΤΑ - BACKUP ) , όπως ειπε και ο Κώστας παραπάνω , πρίν τον πίνακα που υπάρχει ήδη , και θα συνέδεα εκει την έξοδο απο το inverter .

    Ο ηλεκτρολόγος που θα βαλει το πινακακι αυτό θα ελέγξει λογικά και τη γείωση σου

    Ρώτησα για το σύστημα σου ( λεπτομέρειες ) για να σιγουρευτω οτι ειναι αυτο που ειχες πει παλαιότερα ( Φ/Β κρίσης ) για μικρό PWM inverter 20A και δυο πανελ των 100W


    Οσο μεγαλώνει το σύστημα , οι απώλειες ειναι περισσότερες καί επομένως επιβάλλεται να έχεις καλύτερα υλικά και σωστη σχεδίαση .

    0 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη aktis : 17-11-16 στις 13:21

  13. #9
    Μέλος Το avatar του χρήστη Songoku
    Όνομα
    Γιώργος
    Εγγραφή
    Jan 2013
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    213

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από aktis Εμφάνιση μηνυμάτων
    Γιώργο , αφού το σύστημα προορίζεται για παροχή ενέργειας σε σπιτι που δεν εχει πλέον ρεύμα , εγω θα εβαζα εναν διακόπτη 3 θέσεων μεταγωγης απο ΔΕΗ σε UPS ( ΔΕΗ -ΤΙΠΟΤΑ - BACKUP ) , όπως ειπε και ο Κώστας παραπάνω , πρίν τον πίνακα που υπάρχει ήδη , και θα συνέδεα εκει την έξοδο απο το inverter .

    Ο ηλεκτρολόγος που θα βαλει το πινακακι αυτό θα ελέγξει λογικά και τη γείωση σου

    Ρώτησα για το σύστημα σου ( λεπτομέρειες ) για να σιγουρευτω οτι ειναι αυτο που ειχες πει παλαιότερα ( Φ/Β κρίσης ) για μικρό PWM inverter 20A και δυο πανελ των 100W


    Οσο μεγαλώνει το σύστημα , οι απώλειες ειναι περισσότερες καί επομένως επιβάλλεται να έχεις καλύτερα υλικά και σωστη σχεδίαση .
    Ναι το ίδιο σύστημα είναι και το καλοκαίρι θέλω να βάλω μόνο ένα mini bar.Δεν με ενδιαφέρει να έχω ρεύμα στις πρίζες του σπιτιού.Τ ο σύστημα παραμένει σύστημα επιβίωσης δηλαδή.
    Σε περίπτωση που δεν θελησω να κάνω καμιά μετατροπή στο πίνακα του σπιτιού πως θα περάσω την γείωση; Ασφάλειες κλπ με καλυψατε.
    Μπορώ να παθω ηλεκτροπληξία από ένα inverter 300watt? Μηχανική προστασία από ηλεκτροπληξία στο ψυγείο υπάρχει;
    Όλο το πρόβλημα είναι το ψυγείο ή υπάρχει σημαντικός κίνδυνος για γείωση και από τις 5v-12v συσκευές; Κινητό/tablet/φορτιστής μπαταριών 18650?

    0 Not allowed! Not allowed!

  14. #10
    Μέλος Το avatar του χρήστη Songoku
    Όνομα
    Γιώργος
    Εγγραφή
    Jan 2013
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    213

    Προεπιλογή

    Καλησπερα κ χρονια πολλα κ απο δω.
    Εβγαλα δυο φωτογραφίες μιας και ψαχνω την γείωση. Θελω να γειωσω την μπαταρια ρυθμιστή φόρτισης και γενικα να ειναι γειωμενο το συστημα μου.
    Ευχαριστώ προκαταβολικά κ παλι.


    Sent from my LG-H815 using Tapatalk

    0 Not allowed! Not allowed!

Σελίδα 1 από 3 1 2 3 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Απαντήσεις: 21
    Τελευταίο Μήνυμα: 16-12-13, 12:03
  2. Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 25-11-13, 17:56
  3. Inverters ( grid connected και stand alone)
    By sigalas in forum Ερωτήσεις Θεωρίας
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 10-04-09, 20:48
  4. Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 12-02-07, 03:35

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας