Σελίδα 1 από 2 1 2 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 10 από 18

Θέμα: Θερμοσυστελλομενο που να αντεχει στη βενζινη.

  1. #1
    Μέλος Το avatar του χρήστη dant3
    Όνομα
    Γιώργος
    Εγγραφή
    Jan 2011
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    552

    Προεπιλογή Θερμοσυστελλομενο που να αντεχει στη βενζινη.

    Επειδη εχω κανει σε ντεποζιτο μηχανης μια πατεντα με τη τρομπα,εν ολιγοις εχω κανει κολληση στα καλωδια και θελω να τα μονωσω.
    Ειχα βαλει απλο θερμοσυστελλομενο και 3 μηνες μετα που το εβγαλα φαινοταν οκ,αλλα μιας και αυριο θα το ξανα ανοιξω λεω επι της ευκαιριας να το αντικαταστησω εαν υπαρχει κατι πιο σιγουρο.
    Το απλο θερμοσυστελλομενο αντεχει μεσα στη βενζινη?
    Αν οχι,υπαρχει καποιο που να αντεχει και που μπορω να βρω στην αθηνα?
    Θελω μικρο κομματι,ζητημα να ειναι 20 εκατοστα.

    0 Not allowed! Not allowed!

  2. #2
    KATSO001
    Guest

    Προεπιλογή

    θα πας στον ΑΣΗΜΑΚΟΠΟΥΛΟ , ΠΛΑΤΕΙΑ ΚΑΡΥΤΣΗ 11 (ΧΡΗΣΤΟΥ ΛΑΔΑ ΑΠΟ ΠΙΣΩ) θα του πεις τι θες και θα σου δώσει το κατάλληλο. Έχει τα πάντα από τέτοια είδη λέμε

    0 Not allowed! Not allowed!

  3. Ένα μέλος ευχαρίστησε τον KATSO001 για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    CybEng (15-11-16)

  4. #3
    Μέλος
    Όνομα
    Βασίλης
    Εγγραφή
    Sep 2011
    Περιοχή
    Κερατσίνι
    Μηνύματα
    8.779

    Προεπιλογή

    Ετσι απο περιεργεια μια και δεν ςχω ασχοληθει καθολου με το σπορ.ροτορας και στατορας απο το μοτερακι ειναι μεσα σε πλαστικο κελυφος ωστε αν καποτε βραχυκύκλωσει να μην βγαλει σπινθηρες προς τα εξω.στην συνδεση που εχει γινει εχει εξασφαλιστει αυτο;

    0 Not allowed! Not allowed!
    Δυο πράγματα είναι άπειρα, το σύμπαν και η ανθρώπινη βλακεία, αλλά για το σύμπαν δεν είμαι εντελώς σίγουρος

  5. #4
    Μέλος Το avatar του χρήστη dant3
    Όνομα
    Γιώργος
    Εγγραφή
    Jan 2011
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    552

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από vasilimertzani Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ετσι απο περιεργεια μια και δεν ςχω ασχοληθει καθολου με το σπορ.ροτορας και στατορας απο το μοτερακι ειναι μεσα σε πλαστικο κελυφος ωστε αν καποτε βραχυκύκλωσει να μην βγαλει σπινθηρες προς τα εξω.στην συνδεση που εχει γινει εχει εξασφαλιστει αυτο;
    Το μοτερακι ειναι κλειστο τελειως,δεν εχει θεμα.
    Η φισα ομως δεν εκανε(αλλαξα μοτερακι γιατι χαλασα το παλιο απο απροσεξια μου) οποτε αναγκαστικα επεσε ραψε κοψε.
    Η γειωση ιδιαιτερα δεν με ενδιαφερει,αφου ετσι και αλλιως εχει εκτεθειμενη γειωση μεσα στη βενζινη απο μαμα.
    Απλα εκει που κουμπωνουν τα δυο φις στη τρομπα,ειναι σχετικα κοντα και θελω να μονωσω το +.Μαμα εκει ειχε φισα και δεν εβλεπε το ενα το αλλο,αλλα εγω αναγκαστηκα και εβγαλα τελειως ολο το πλαστικο καλυμμα και εχουν μεινει μονο τα ποδαρακια για να μπει το + και -.
    Φαντασου οτι τα καλωδια μετα δενουν πανω στο μεταλλικο σωμα του συνολου της τρομπας και εκει απο μαμα τα εχει εκτεθειμενα παλι.

    0 Not allowed! Not allowed!

  6. #5
    Μέλος Το avatar του χρήστη dant3
    Όνομα
    Γιώργος
    Εγγραφή
    Jan 2011
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    552

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από KATSO001 Εμφάνιση μηνυμάτων
    θα πας στον ΑΣΗΜΑΚΟΠΟΥΛΟ , ΠΛΑΤΕΙΑ ΚΑΡΥΤΣΗ 11 (ΧΡΗΣΤΟΥ ΛΑΔΑ ΑΠΟ ΠΙΣΩ) θα του πεις τι θες και θα σου δώσει το κατάλληλο. Έχει τα πάντα από τέτοια είδη λέμε
    Δυστυχως το κεντρο θα ειναι κλειστο αυριο.
    Εχει νομιζω αμπελοκηπους(που ειναι κοντα μου) ενα με ηλεκτρολογικα-ηλεκτρονικα,θα εχει εκει αραγε?Γενικα σε τι καταστηματα να κοιταξω?

    0 Not allowed! Not allowed!

  7. #6
    KATSO001
    Guest

    Προεπιλογή

    Με ηλεκτρονικά κατά προτίμηση ή ηλεκτρικά είδη....

    0 Not allowed! Not allowed!

  8. #7
    Μέλος Το avatar του χρήστη vasilisd
    Όνομα
    Βασίλης
    Εγγραφή
    Jan 2012
    Περιοχή
    Ρέθυμνο
    Μηνύματα
    355

    Προεπιλογή

    Βάλε απλό θερμοσυστελλόμενο, και πέρνα το με γομαλάκα..

    0 Not allowed! Not allowed!

  9. #8
    Μέλος
    Όνομα
    Χρήστος
    Εγγραφή
    Sep 2012
    Περιοχή
    Χολαργός
    Μηνύματα
    1.907

    Προεπιλογή

    Αν λέτε για αντλία βενζίνης 12V DC , εμβαπτισμένη μέσα στο ντεπόζιτο αυτοκινητου , μηχανη κλπ
    η εργοστασιακή αντλία του αυτοκινητου μου ( BOSCH ) δεν είχε καμμία μόνωση σε απλούς πρεσσαριστους ακροδέκτες

    Εσυ αναφέρεσαι να μην βραχυκυκλώσουν τα καλώδια λόγω καποιας προχειρης προέκτασης που έκανες ;
    Το πιο ασφαλές θα ήταν να βάλεις μεγαλύτερα καλώδια , χωρις διακοπές .

    Βασίλη metzani , η αντλία ειναι σε ενα βαθούλωμα της δεξαμενής ώστε να ψύχεται πάντα απο το υγρο της βενζίνης ,
    δεν υπάρχει αέρας για τόξα

    0 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη aktis : 15-11-16 στις 12:40

  10. Ένα μέλος ευχαρίστησε τον aktis για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    vasilllis (15-11-16)

  11. #9
    Μέλος Το avatar του χρήστη dant3
    Όνομα
    Γιώργος
    Εγγραφή
    Jan 2011
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    552

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από aktis Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αν λέτε για αντλία βενζίνης 12V DC , εμβαπτισμένη μέσα στο ντεπόζιτο αυτοκινητου , μηχανη κλπ
    η εργοστασιακή αντλία του αυτοκινητου μου ( BOSCH ) δεν είχε καμμία μόνωση σε απλούς πρεσσαριστους ακροδέκτες

    Εσυ αναφέρεσαι να μην βραχυκυκλώσουν τα καλώδια λόγω καποιας προχειρης προέκτασης που έκανες ;
    Το πιο ασφαλές θα ήταν να βάλεις μεγαλύτερα καλώδια , χωρις διακοπές .

    Βασίλη metzani , η αντλία ειναι σε ενα βαθούλωμα της δεξαμενής ώστε να ψύχεται πάντα απο το υγρο της βενζίνης ,
    δεν υπάρχει αέρας για τόξα
    Τελικα αυτο εκανα.
    Εκοψα το καλωδιο ,επειδη ακριβως ειχα κανει μια προχειρη προεκταση και του εβαλα φισα στην μια ακρη και το κολλησα στην αλλη ακρη ,αλλα ειναι σε σημειο που δεν εχει κινδυνο(μιας και πιανει πανω σε βυσματακι γυμνο παλι)
    Τωρα η κολληση δε μου γεμισε το ματι αλλα ηταν γερη.Εβαλα και λιγο θερμοσυστελλομενο για καλο και για κακο μιας και υπηρχε.
    Παντως και το απλο θερμοσυστελλομενο μετα απο σχεδον 6 μηνες(αυτο που ειχα βαλει τη πρωτη φορα που ειχα κανει τη πατεντα),τη παλευε και δεν ειχε διαλυθει.
    Οντως η τρομπα ειναι τελειως χαμηλα και για να παει αερας πρεπει να το αφησεις να αδειασει τελειως το ντεποζιτο(η τουλαχιστον να μεινει κατω απο 1 λιτρο)
    Αλλα και παλι δε νομιζω να εχει προβλημα μιας και δε νομιζω να επαρκει και ο αερας μεσα για να γινει κατι.
    Σε ολες τις τρομπες που εχω δει,ετσι τα εχουν.Απλα ηθελα να ειμαι 100% σιγουρος.

    0 Not allowed! Not allowed!

  12. #10
    Banned
    Όνομα
    Δημήτρης
    Εγγραφή
    Nov 2007
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    1.379

    Προεπιλογή

    για να το καταλαβουμε ...... το κλασικο θερμοσυστελομενο μαυρο που ειναι απο PVC δεν αντεχει στην βενζινα ?

    1 Not allowed! Not allowed!

Σελίδα 1 από 2 1 2 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Θορυβος στον ενισχυτη κιθαρας που σταματαει αν ακουμπησω το βυσμα
    By personaldrummer in forum Κυκλώματα Εικόνας-'Ηχου & Φωτισμού
    Απαντήσεις: 8
    Τελευταίο Μήνυμα: 19-12-16, 10:39
  2. Απαντήσεις: 7
    Τελευταίο Μήνυμα: 20-11-12, 16:04
  3. Απαντήσεις: 17
    Τελευταίο Μήνυμα: 06-07-10, 21:29
  4. Που θα βρω φτηνά cooler fan στη Σαλόνικα?
    By Ulysses in forum Γενική Συζήτηση
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 14-04-10, 00:21
  5. Απαντήσεις: 14
    Τελευταίο Μήνυμα: 17-06-08, 12:32

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας