Σελίδα 1 από 4 1 2 3 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 10 από 36

Θέμα: Παράλληλη σύνδεση 2 θερμοστατών

  1. #1
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Αδνάν
    Εγγραφή
    Nov 2016
    Περιοχή
    Ξάνθη
    Μηνύματα
    23

    Προεπιλογή Παράλληλη σύνδεση 2 θερμοστατών

    Παιδιά ήθελα την βοήθεια σας.
    Έχω έναν λέβητα της σατούρν με δικό της θερμοστάτη (DR-2 ND). Έχει κουμπί για ΖΝΧ το οποίο δεν χρησιμοποιώ και ένδειξη βλάβης που ανάβει ένα κόκκινο λαμπάκι. Αλλά το θέμα είναι ότι έχει απόκλιση 1.5 με 2 βαθμούς απο πραγματική.
    Τώρα αυτο που θέλω είναι να βάλω έναν παράλληλα να μετράει θερμοκρασία (siemens rev 13 )να ανοίγω κλείνει καυστήρα και να μείνει αυτό της σατούρν μόνο για ένδειξη βλαβών.
    Τρεις ηλεκτρολόγους που ρώτησα οι 2 μου είπαν ότι δε γίνεται, ενώ αυτός που είπε ότι γίνεται δεν προλαβαίνει να έρθει.
    Κάθε βοήθεια πολύτιμη.
    Ευχαριστώ.

    0 Not allowed! Not allowed!

  2. #2
    Μέλος Το avatar του χρήστη IRF
    Όνομα
    Γιώργος
    Εγγραφή
    Mar 2014
    Περιοχή
    .
    Μηνύματα
    1.533

    Προεπιλογή

    Θα ρυθμίσεις τον έναν να είναι πάντα ΟΝ και ο δεύτερος, που είναι αξιόπιστος κατά τη γνώμη σου, θα είναι σε σειρά όχι παράλληλα.Και οι δύο μαζί θα γίνει χαμός από αναβοσβυσίματα σε μικρότερους-μεγαλύτερους χρόνους καταπόνηση λέβητα αύξηση καυσίμων ζέσταμα νερού χωρίς επαρκή κυκλοφορία σε σώματα

    1 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη IRF : 15-11-16 στις 16:00

  3. #3
    Μέλος Το avatar του χρήστη IRF
    Όνομα
    Γιώργος
    Εγγραφή
    Mar 2014
    Περιοχή
    .
    Μηνύματα
    1.533

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από dandalos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Παιδιά ήθελα την βοήθεια σας.
    Αλλά το θέμα είναι ότι έχει απόκλιση 1.5 με 2 βαθμούς απο πραγματική.
    Αν έχει μόνο 1.5 με 2 βαθμούς απόκλιση είναι μια χαρά ποιο κάτω θέλει βιομηχανικά υλικά με ρύθμισεις διαφορικού Δθ

    1 Not allowed! Not allowed!

  4. #4
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Αδνάν
    Εγγραφή
    Nov 2016
    Περιοχή
    Ξάνθη
    Μηνύματα
    23

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από IRF Εμφάνιση μηνυμάτων
    Θα ρυθμίσεις τον έναν να είναι πάντα ΟΝ και ο δεύτερος, που είναι αξιόπιστος κατά τη γνώμη σου, θα είναι σε σειρά όχι παράλληλα.Και οι δύο μαζί θα γίνει χαμός από αναβοσβυσίματα σε μικρότερους-μεγαλύτερους χρόνους καταπόνηση λέβητα αύξηση καυσίμων ζέσταμα νερού χωρίς επαρκή κυκλοφορία σε σώματα
    Τον θερμοστάτη της σατούρν τον θέλω μόνο για ένδειξη βλαβών και όχι να δίνει εντολή. Αν δε γίνεται, να τον καταργήσω τελείως.
    Απλά οι 2 ηλεκτρολόγοι μου είπαν ότι επειδή ο λέβητα έχει εγκέφαλο δουλεύει μόνο με τον δικό του θερμοστάτη.

    0 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη dandalos : 15-11-16 στις 20:24

  5. #5
    Μέλος Το avatar του χρήστη IRF
    Όνομα
    Γιώργος
    Εγγραφή
    Mar 2014
    Περιοχή
    .
    Μηνύματα
    1.533

    Προεπιλογή

    Δεν πρέπει να καταργήσεις τον σατούρν για λόγους ασφαλείας αφού δουλεύει. Βάλε απλώς και δεύτερο χώρου. Την απόκλιση πως την εντόπισες με υδραργυρικό θερμόμετρο;

    0 Not allowed! Not allowed!

  6. #6
    Μέλος
    Όνομα
    Βασίλης
    Εγγραφή
    Sep 2011
    Περιοχή
    Κερατσίνι
    Μηνύματα
    8.775

    Προεπιλογή

    Εγω απο μια προχειρη ματια που εριξα http://www.saturn.gr/dyn/rec/12021480119_gr.pdf φαινεται οτι η συνδεση του γινεται με bus.Δεν μπορω να σκεφτω και αλλον τροπο ωστε να κανει ελεγχο βλαβων συνδεση με τηλ κλπ με δυο καλωδια.
    Δεν μπορω να καταλαβω πως θα τον συνδεσει τον αλλον θερμοστατη.
    Φιλε μου πως μετρησες οτι εχει 2 βαθμους αποκλιση και ως προς τι εχει δυο βαθμους?Στην εναυση η στο σβησιμο?

    0 Not allowed! Not allowed!
    Δυο πράγματα είναι άπειρα, το σύμπαν και η ανθρώπινη βλακεία, αλλά για το σύμπαν δεν είμαι εντελώς σίγουρος

  7. #7
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Αδνάν
    Εγγραφή
    Nov 2016
    Περιοχή
    Ξάνθη
    Μηνύματα
    23

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από IRF Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν πρέπει να καταργήσεις τον σατούρν για λόγους ασφαλείας αφού δουλεύει. Βάλε απλώς και δεύτερο χώρου. Την απόκλιση πως την εντόπισες με υδραργυρικό θερμόμετρο;
    Με θερμόμετρο υδραργύρου και έναν ψηφιακό της Siemens που έχω από την παλιά κεντρική θέρμανση το οποίο δείχνει ίδιο με του υδραργύρου.

    0 Not allowed! Not allowed!

  8. #8
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Αδνάν
    Εγγραφή
    Nov 2016
    Περιοχή
    Ξάνθη
    Μηνύματα
    23

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από vasilimertzani Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εγω απο μια προχειρη ματια που εριξα http://www.saturn.gr/dyn/rec/12021480119_gr.pdf φαινεται οτι η συνδεση του γινεται με bus.Δεν μπορω να σκεφτω και αλλον τροπο ωστε να κανει ελεγχο βλαβων συνδεση με τηλ κλπ με δυο καλωδια.
    Δεν μπορω να καταλαβω πως θα τον συνδεσει τον αλλον θερμοστατη.
    Φιλε μου πως μετρησες οτι εχει 2 βαθμους αποκλιση και ως προς τι εχει δυο βαθμους?Στην εναυση η στο σβησιμο?
    Για σύνδεση τηλ. έχει άλλες 2 υποδοχές πίσω ο θερμοστάτης αλλά δεν με ενδιαφέρει αυτό. Όταν βάλω π.χ 23 βαθμούς τους πιάνει και σβήνει ο λέβητα. 23 βαθμούς δείχνουν και τα άλλα θερμόμετρα , για να ξαναπάρει μπροστά όμως ο ψηφιακός της sieemens πέφτει στους 21.5 και αυτό της σατούρν μετά από κάποιο δύορω πέφτει στους 22 και βάζει μπρος. Της Siemens δηλαδή μόλις πριν πιάσει τους 21 , αυτό πέφτει στους 22.

    0 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη dandalos : 16-11-16 στις 14:08

  9. #9
    Μέλος
    Όνομα
    Βασίλης
    Εγγραφή
    Sep 2011
    Περιοχή
    Κερατσίνι
    Μηνύματα
    8.775

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από dandalos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Για σύνδεση τηλ. έχει άλλες 2 υποδοχές πίσω ο θερμοστάτης αλλά δεν με ενδιαφέρει αυτό. Όταν βάλω π.χ 23 βαθμούς τους πιάνει και σβήνει ο λέβητα. 23 βαθμούς δείχνουν και τα άλλα θερμόμετρα , για να ξαναπάρει μπροστά όμως ο ψηφιακός της sieemens πέφτει στους 21.5 και αυτό της σατούρν μετά από κάποιο δύορω πέφτει στους 22 και βάζει μπρος. Της Siemens δηλαδή μόλις πριν πιάσει τους 21 , αυτό πέφτει στους 22.
    Προφανως ομως δεν μπορεις να
    βαλεις αλλον θερμοστατη

    0 Not allowed! Not allowed!
    Δυο πράγματα είναι άπειρα, το σύμπαν και η ανθρώπινη βλακεία, αλλά για το σύμπαν δεν είμαι εντελώς σίγουρος

  10. #10
    Μέλος
    Όνομα
    ΖΑΧΑΡΙΑΣ
    Εγγραφή
    Jan 2010
    Περιοχή
    ΑΘΗΝΑ
    Μηνύματα
    169

    Προεπιλογή

    οι ψυφιακοι της siemens που δουλευουν με μπαταριες, εχουν εναν ρελε μικρο και αυτος δινει την εντολη 220 στην ηλεκτροβανα και αυτη στον πινακα αυτονομιας για να δουλεψει ο λεβητας.
    ο λεβητας που εχεις εσυ εχει πλακετα και δεν ειναι καθολου ευκολο να γινει αυτο που λες με τον siemens.
    απο ηλεκτρολογο παντως οχι.

    0 Not allowed! Not allowed!

Σελίδα 1 από 4 1 2 3 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Παράλληλη σύνδεση Φωτοβολταικών πάνελ
    By Notis4 in forum Ενέργεια: Εξοικονόμιση, Άλλες Μορφές Παραγωγής
    Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 24-09-14, 15:58
  2. Παράλληλη σύνδεση δύο παλμοτροφοδοτικών Η/Υ
    By ba99297 in forum Ερωτήσεις Αρχάριων
    Απαντήσεις: 7
    Τελευταίο Μήνυμα: 19-03-13, 21:30
  3. Παράλληλη σύνδεση μπαταριών
    By triton21 in forum Ερωτήσεις Αρχάριων
    Απαντήσεις: 17
    Τελευταίο Μήνυμα: 08-07-12, 09:13
  4. παράλληλη σύνδεση παλμοτροφοδοτικων
    By tzitzikas in forum Κυκλώματα Τροφοδοτικών
    Απαντήσεις: 7
    Τελευταίο Μήνυμα: 28-05-10, 19:46
  5. Παράλληλη σύνδεση σε κύκλωμα..
    By JimKarvo in forum Ερωτήσεις Αρχάριων
    Απαντήσεις: 13
    Τελευταίο Μήνυμα: 14-04-10, 14:46

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας