Σελίδα 1 από 2 1 2 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 10 από 14

Θέμα: Πρόβλημα με συνδεσμολογία

  1. #1
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Ηλίας
    Εγγραφή
    Nov 2016
    Περιοχή
    Περιστέρι
    Μηνύματα
    19

    Προεπιλογή Πρόβλημα με συνδεσμολογία

    Καλημέρα παιδιά,
    Το καλοκαίρι στο χωρίο μου άλλαξα τον πίνακα μιας και αυτός που είχαμε ήταν της δεκαετίας του '60 (ποιος ξέρει). Στο σπίτι η μόνη γείωση υπάρχει στο θερμοσίφωνα που συνδέεται με το δίκτυο του νερού που οι σωλήνες είναι ακόμα σιδερένιοι. Στις πρίζες του υπόλοιπου σπιτιού η γείωση είναι συνδεδεμένη μαζί με τον ουδέτερο. Το πρόβλημά μου είναι ότι ενώ σε ένα κουτί διακλάδωσης επέκτεινα ένα καλώδιο, όταν είχα συνδέσει μόνο το καλωδιάκι της φάσης ενώ τα άλλα 2 ήταν στον αέρα (και δεν ακουμπούσαν μεταξύ τους) με μια δοκιμή με το δοκιμαστικό ακούμπησα τον ουδέτερο και είχε μια τάση κάπου στα 100V που το μέτρησα μετά. Το ίδιο έγινε και όταν ακούμπησα και τη γείωση (ένα πράμα σαν να μεταφέρεται η ενέργεια ασύρματα). Πάντως μια λάμπα άναβε όταν την ένωσα στο το συγκεκριμένο καλώδιο και ας είχε μια τάση και ο ουδέτερος. Αυτό δε το είχα δοκιμάσει με τον παλιό πίνακα οπότε δεν είμαι σίγουρος αν είναι λάθος της εγκατάστασης. Εάν έχει τύχει σε κανέναν αυτό ας μου απαντήσει.
    Ευχαριστώ!

    0 Not allowed! Not allowed!

  2. #2
    KATSO001
    Guest

    Προεπιλογή

    Καταρχήν το γεγονός ότι οι δικοί σου σωλήνες είναι σιδερένιοι δεν συμβαίνει το ίδιο πια με τους σωλήνες της ΕΥΔΑΠ, άρα η "γειωσή" του θερμοσίφωνα έχει πρόβλημα. Μου κάνει μεγάλη εντύπωση που το υπόλοιπο σπίτι δεν έχει γείωση. Εγώ δεν τον έχω ξανκούσει ποτέ. Προφανώς αυτό είναι επικίνδυνο. Ακόμα πιο επικίνδυνο θα είναι αν ο ουδέτερος σου διακόπτεται σε σημεία πΧ με διπολικούς διακόπτες. Η μεταφερόμενη τάση (ασύρματα όπως λες) πολύ πιθανό να είναι από επαγωγή μεταξύ καλωδίων. Εμένα δεν θα με ανησυχούσε αυτό. Αλλά θα έφτιαχνα σωστή ηλεκτρολογική εγκατασταση με γείωση και ΔΔΡ. Αυτό θα έπρεπε να σε προβληματίζει....,

    Μια επιφύλαξη μόνο. Μήπως η ηλεκ. εγκατ. σου λειτουργεί με μετασχηματιστη απομόνωσης 230/230 γιατί στην περίπτωση αυτή δεν χρειάζεται γείωση. Μπορεί να το ξέρεις αυτό?

    0 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη KATSO001 : 15-11-16 στις 21:03

  3. #3
    Μέλος Το avatar του χρήστη IRF
    Όνομα
    Γιώργος
    Εγγραφή
    Mar 2014
    Περιοχή
    .
    Μηνύματα
    1.533

    Προεπιλογή

    Τα 100 βόλτ πως μετρήθηκαν με το δοκιμαστικό;;;;;;;;;;;;;;;;;; ή με πολύμετρο;;;;;;;;;;

    0 Not allowed! Not allowed!

  4. #4
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Ηλίας
    Εγγραφή
    Nov 2016
    Περιοχή
    Περιστέρι
    Μηνύματα
    19

    Προεπιλογή

    Νίκο το σπίτι είναι σε ένα χωρίο κοντά στη Θήβα οπότε δεν πιστεύω να έχουν αλλάξει τους σωλήνες ακόμα. Η ηλεκτρολογική εγκατάσταση έγινε τόσο παλιά που τότε για λόγους οικονομίας δε βάζαν γείωση. Στη χελώνα ο ουδέτερος συνδέεται με μια μπάρα που έχουν βάλει κάπως απο τη δεή για γείωση οπότε δε ξέρω αν αυτό λέγεται 'γείωση'. ΔΔΡ έβαλα φέτος για πρώτη φορά και σκέφτομαι να κοτσάρω καμιά βέργα και αν τραβήξω καινούριο καλώδιο παντού για γείωση. Δε ξέρω καθόλου για μετασχηματιστή απομόνωσης αλλά θα ρωτήσω.

    0 Not allowed! Not allowed!

  5. #5
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Ηλίας
    Εγγραφή
    Nov 2016
    Περιοχή
    Περιστέρι
    Μηνύματα
    19

    Προεπιλογή

    Γιώργο με πολύμετρο το μέτρησα.

    0 Not allowed! Not allowed!

  6. #6
    KATSO001
    Guest

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Elias97 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Νίκο το σπίτι είναι σε ένα χωρίο κοντά στη Θήβα οπότε δεν πιστεύω να έχουν αλλάξει τους σωλήνες ακόμα. Η ηλεκτρολογική εγκατάσταση έγινε τόσο παλιά που τότε για λόγους οικονομίας δε βάζαν γείωση. Στη χελώνα ο ουδέτερος συνδέεται με μια μπάρα που έχουν βάλει κάπως απο τη δεή για γείωση οπότε δε ξέρω αν αυτό λέγεται 'γείωση'. ΔΔΡ έβαλα φέτος για πρώτη φορά και σκέφτομαι να κοτσάρω καμιά βέργα και αν τραβήξω καινούριο καλώδιο παντού για γείωση. Δε ξέρω καθόλου για μετασχηματιστή απομόνωσης αλλά θα ρωτήσω.
    Δεν είναι τόσο απλά τα πραγματα. θεωρείς για παράδειγμα πως η Ευδαπ δεν άλλαξε τους σωλήνες και άρα λες πως έχεις και γείωση. Ο μόνος τρόπος να το διαπιστώσης αυτό είναι με μέτρηση. Επειτα περνάς στο χαλαρό πως το υπόλοιπο σπιτι για λόγους οικονομίας όταν φτιάχτηκε δεν έχει γείωση. Και μετά λες θα κοτσάρω καμιά βέργα κοκ. Σε σπίτι με σύστημα ουδετερογείωσης που αυτό πολύ απλά απαγορεύεται. Είναι προφανές ότι δεν έχεις καταλάβει τους κινδύνους. Πάντως αν θες να δεις αν έχει μ/σ 230/230 θα έβλεπες το μ/ς στον πίνακα. Αλλά δεν το νομίζω. Και αφού έβαλες και ρελέ όπως λες τότε σίγουρα δεν έχεις...

    0 Not allowed! Not allowed!

  7. #7
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Ηλίας
    Εγγραφή
    Nov 2016
    Περιοχή
    Περιστέρι
    Μηνύματα
    19

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από KATSO001 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν είναι τόσο απλά τα πραγματα. θεωρείς για παράδειγμα πως η Ευδαπ δεν άλλαξε τους σωλήνες και άρα λες πως έχεις και γείωση. Ο μόνος τρόπος να το διαπιστώσης αυτό είναι με μέτρηση. Επειτα περνάς στο χαλαρό πως το υπόλοιπο σπιτι για λόγους οικονομίας όταν φτιάχτηκε δεν έχει γείωση. Και μετά λες θα κοτσάρω καμιά βέργα κοκ. Σε σπίτι με σύστημα ουδετερογείωσης που αυτό πολύ απλά απαγορεύεται. Είναι προφανές ότι δεν έχεις καταλάβει τους κινδύνους. Πάντως αν θες να δεις αν έχει μ/σ 230/230 θα έβλεπες το μ/ς στον πίνακα. Αλλά δεν το νομίζω. Και αφού έβαλες και ρελέ όπως λες τότε σίγουρα δεν έχεις...
    Δεν ξέρω αν τους έχει αλλάξει η ευδαπ, πάντως εγώ τα απο τότε που θυμάμαι να πηγαίνω εκεί έργα δεν έχουν κάνει για το νερό. Ναί είναι γεγονός ότι στο υπόλοιπο σπίτι σε κάθε πρίζα το ουδέτερο είναι συνδεδεμένο και πάνω στη γείωση ( απο τη χελώνα στο σπίτι έρχονται μόνο 2 καλώδια φάση-ουδέτερο) που δεν ευθύνομαι εγώ γι'αυτό αλλα ή δεη). Γι'αυτό λέω να βάλω μια βέργα ξεχωριστή και να τραβήξω καλώδιο ξεχωριστό για γείωση που θα καταλήγει στη βέργα. Τους κινδύνους τους ξέρω απλά αν δεν πάθεις δε θα μάθεις (ελπίζω να μην πάθω) και γι'αυτό το λόγο ρωτάω εδώ επειδή δεν είμαι εξειδικευμένος. μ/σ 230/230 για σιγουριά θα το δώ όταν θα ξαναπάω.

    0 Not allowed! Not allowed!

  8. #8
    Μέλος Το avatar του χρήστη FILMAN
    Όνομα
    Φίλιππος
    Εγγραφή
    Dec 2009
    Περιοχή
    Δάφνη, Αθήνα
    Μηνύματα
    11.964

    Προεπιλογή

    Πόσο πιθανό είναι να έχει μ/ς που να τροφοδοτεί το σπίτι ολόκληρο; Το να έχει τάση στους ασύνδετους κλώνους του καλωδίου που ο άλλος κλώνος ήταν ενωμένος στη φάση είναι ΦΥΣΙΟΛΟΓΙΚΟ ειδικά όσο πιο μακρύ είναι το καλώδιο, διότι οι μονωμένοι κλώνοι του καλωδίου που τρέχουν παράλληλα για αρκετά μέτρα σχηματίζουν ΠΥΚΝΩΤΗ οπότε το φαινόμενο είναι ΧΩΡΗΤΙΚΟ ΚΑΙ OXI ΕΠΑΓΩΓΙΚΟ ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ. Και φυσικά αν έπαιρνες ένα πυκνωτή και έβαζες το ένα του πόδι στη φάση δεν θα περίμενες στο ελεύθερο πόδι να μην ανάβει το δοκιμαστικό ή να έχεις 0V ως προς γη, έτσι δεν είναι;

    0 Not allowed! Not allowed!

  9. #9
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Ηλίας
    Εγγραφή
    Nov 2016
    Περιοχή
    Περιστέρι
    Μηνύματα
    19

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από FILMAN Εμφάνιση μηνυμάτων
    Πόσο πιθανό είναι να έχει μ/ς που να τροφοδοτεί το σπίτι ολόκληρο; Το να έχει τάση στους ασύνδετους κλώνους του καλωδίου που ο άλλος κλώνος ήταν ενωμένος στη φάση είναι ΦΥΣΙΟΛΟΓΙΚΟ ειδικά όσο πιο μακρύ είναι το καλώδιο, διότι οι μονωμένοι κλώνοι του καλωδίου που τρέχουν παράλληλα για αρκετά μέτρα σχηματίζουν ΠΥΚΝΩΤΗ οπότε το φαινόμενο είναι ΧΩΡΗΤΙΚΟ ΚΑΙ OXI ΕΠΑΓΩΓΙΚΟ ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ. Και φυσικά αν έπαιρνες ένα πυκνωτή και έβαζες το ένα του πόδι στη φάση δεν θα περίμενες στο ελεύθερο πόδι να μην ανάβει το δοκιμαστικό ή να έχεις 0V ως προς γη, έτσι δεν είναι;
    Φίλιππε, επειδή δεν είμαι τόσο διαβασμένος δεν είχα ιδέα γενικά γι'αυτό το φαινόμενο αλλά με όλες τις απαντήσεις των φίλων τώρα το κατάλαβα. Δε ξέρω καθόλου αν έχω μ/σ στο σπίτι.

    0 Not allowed! Not allowed!

  10. #10
    Μέλος
    Όνομα
    Βασίλης
    Εγγραφή
    Sep 2011
    Περιοχή
    Κερατσίνι
    Μηνύματα
    8.777

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από KATSO001 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν είναι τόσο απλά τα πραγματα. θεωρείς για παράδειγμα πως η Ευδαπ δεν άλλαξε τους σωλήνες και άρα λες πως έχεις και γείωση. Ο μόνος τρόπος να το διαπιστώσης αυτό είναι με μέτρηση. Επειτα περνάς στο χαλαρό πως το υπόλοιπο σπιτι για λόγους οικονομίας όταν φτιάχτηκε δεν έχει γείωση. Και μετά λες θα κοτσάρω καμιά βέργα κοκ. Σε σπίτι με σύστημα ουδετερογείωσης που αυτό πολύ απλά απαγορεύεται. Είναι προφανές ότι δεν έχεις καταλάβει τους κινδύνους. Πάντως αν θες να δεις αν έχει μ/σ 230/230 θα έβλεπες το μ/ς στον πίνακα. Αλλά δεν το νομίζω. Και αφού έβαλες και ρελέ όπως λες τότε σίγουρα δεν έχεις...
    Γιατι απαγορευετε να κανει γειωση στο σπιτι του?


    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Elias97 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν ξέρω αν τους έχει αλλάξει η ευδαπ, πάντως εγώ τα απο τότε που θυμάμαι να πηγαίνω εκεί έργα δεν έχουν κάνει για το νερό. Ναί είναι γεγονός ότι στο υπόλοιπο σπίτι σε κάθε πρίζα το ουδέτερο είναι συνδεδεμένο και πάνω στη γείωση ( απο τη χελώνα στο σπίτι έρχονται μόνο 2 καλώδια φάση-ουδέτερο) που δεν ευθύνομαι εγώ γι'αυτό αλλα ή δεη). Γι'αυτό λέω να βάλω μια βέργα ξεχωριστή και να τραβήξω καλώδιο ξεχωριστό για γείωση που θα καταλήγει στη βέργα. Τους κινδύνους τους ξέρω απλά αν δεν πάθεις δε θα μάθεις (ελπίζω να μην πάθω) και γι'αυτό το λόγο ρωτάω εδώ επειδή δεν είμαι εξειδικευμένος. μ/σ 230/230 για σιγουριά θα το δώ όταν θα ξαναπάω.
    Ηλια δεν ειναι παιχνιδι η δουλεια που θες και που εχεις κανει.Επισης ξερεις αν η εταιρια υδρευσης εχει σωληνα γαλβανιζε η πλαστικη?
    Πιστεψε με επισης το να παθεις για να μαθεις δεν νομιζω να ισχυσει στην περιπτωση σου γιατι οταν παθεις τις περισσοτερες φορες δεν ζεις για να μαθεις.
    Η γειωση που λες ειναι η αρχη αλλα μονο με αυτη δεν θα κανεις τιποτα.

    0 Not allowed! Not allowed!
    Δυο πράγματα είναι άπειρα, το σύμπαν και η ανθρώπινη βλακεία, αλλά για το σύμπαν δεν είμαι εντελώς σίγουρος

Σελίδα 1 από 2 1 2 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. συνδεσμολογία
    By alfadex in forum Ερωτήσεις Αρχάριων
    Απαντήσεις: 26
    Τελευταίο Μήνυμα: 12-08-15, 20:16
  2. Συνδεσμολογία κομιτατερ
    By fortisimo in forum Ηλεκτρολογικά
    Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 11-05-15, 01:26
  3. ΜΟΤΕΡ AC . Συνδεσμολογία ?
    By Επιστήμων in forum Ηλεκτρονικά
    Απαντήσεις: 23
    Τελευταίο Μήνυμα: 28-03-12, 23:00
  4. Συνδεσμολογία led help
    By karkavitsas i in forum Ερωτήσεις Αρχάριων
    Απαντήσεις: 7
    Τελευταίο Μήνυμα: 23-09-11, 14:16
  5. Συνδεσμολογία ηχοσυστήματος
    By spyridonas19 in forum Car Audio & Theater
    Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο Μήνυμα: 14-04-11, 21:01

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας