Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 8 από 8

Θέμα: Κατασκευή κουτιών ηχείων και ενισχυτή με το TDA1552Q

Threaded View

Προηγούμενο μήνυμα Προηγούμενο μήνυμα   Επόμενο Μήνυμα Επόμενο Μήνυμα
  1. #1
    Μέλος
    Όνομα
    ΑΝΔΡΕΑΣ
    Εγγραφή
    Sep 2013
    Περιοχή
    ΑΡΤΑ
    Μηνύματα
    112

    Προεπιλογή Κατασκευή κουτιών ηχείων και ενισχυτή με το TDA1552Q

    Καλησπέρα σε όλους σας, μετά από πολύ καιρό και αρκετές προσπάθειες, είπα να σας δείξω την ταπεινή μου κατασκευή, η οποία είναι και η πρώτη.... που δουλεύει φυσικά.
    Να ευχαριστήσω όλα τα παιδιά από το σχετικό νήμα ( http://www.hlektronika.gr/forum/showthread.php?t=85179) που με βοήθησαν πολύ στην κατασκευή της πλακέτας του ενισχυτή.

    Λοιπόν, έχοντας δύο ηχεία αυτοκινήτου στην αποθήκη και επειδή μου αρέσουν γενικά τα μαστορέματα, είπα να φτιάξω δύο ηχειάκια!! με ενισχυτή για τον υπολογιστή μου....
    κατασκευάστηκαν τα κουτιά των ηχείων με mdf και τοποθετήθηκε επένδυση από βάτα αν θυμάμαι καλά εσωτερικά.
    Στη συνέχεια φτιάχτηκε το ξύλινο μέρος για τον ενισχυτή. η βάση του είναι λαμαρίνα από κουτί παλιού υπολογιστή, η οποία κόπηκε με σέγα, τρίφτηκε με τριβείο και βάφτηκε με διαφανές σπρέι.
    Το κύκλωμα του ενισχυτή με την παραπάνω βοήθεια φτιάχθηκε και αυτό ενώ το κύκλωμα της μετατροπής ac/dc το έφτιαξα μόνος μου αφού διάβασα μερικά άρθρα στο διαδίκτυο.
    Το μεσαίο κύκλωμα για τον έλεγχο του ανεμιστήρα το είχα βρει κάπου εδώ στο hlektronika (συγνώμη άλλά δεν θυμάμαι ποιος έχει τα πνευματικά δικαιώματα....) και το έφτιαξα μόνο και μόνο για να δω τη λειτουργία του. Δεν χρειάζεται καθόλου γιατί η ψύκτρα δεν ζεσταίνεται και είναι υπεραρκετή.
    Μια και η όλη κατασκευή είναι απλή για εσάς, δε νομίζω να χρειάζεται να κάνω περαιτέρω ανάλυση των κυκλωμάτων. Αν κάποιος θέλει, ευχαρίστως να σας ανεβάσω και τα σχέδια για τις πλακέτες.

    Α και για το ακουστικό κομμάτι, έχω ανεβάσει και βίντεο : https://www.youtube.com/watch?v=Buj_fwejRPk

    Υ.Γ. που να δείτε τη χαρά έκανε το "αφεντικό" όταν είδε πόσο χώρο πιάνουν.........
    Συνημμένα Thumbnails Συνημμένα Thumbnails Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση Όνομα:  backside.jpg Εμφανίσεις:  826 Μέγεθος:  148,1 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση Όνομα:  tdapcb.jpg Εμφανίσεις:  730 Μέγεθος:  133,1 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση Όνομα:  dcpcb.jpg Εμφανίσεις:  633 Μέγεθος:  148,0 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση Όνομα:  project.jpg Εμφανίσεις:  710 Μέγεθος:  131,7 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση Όνομα:  IMG_20161116_173226.jpg Εμφανίσεις:  939 Μέγεθος:  145,0 KB  

    16 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη gRooV : 25-12-16 στις 10:59

  2. 2 μέλη ευχαρίστησαν τον andrew321 για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    AKHS (18-11-16), vasilllis (18-11-16)

Παρόμοια Θέματα

  1. Πρόβλημα ήχου σε ενισχυτή με TDA1552q
    By andrew321 in forum Κυκλώματα Εικόνας-'Ηχου & Φωτισμού
    Απαντήσεις: 101
    Τελευταίο Μήνυμα: 19-06-16, 17:10
  2. Απαντήσεις: 26
    Τελευταίο Μήνυμα: 10-06-14, 23:02
  3. κατασκευή απλού και εύκολου ενισχυτή
    By ninolas in forum Κυκλώματα Εικόνας-'Ηχου & Φωτισμού
    Απαντήσεις: 22
    Τελευταίο Μήνυμα: 29-07-13, 13:07
  4. Κατασκευή ενισχυτή & ηχείων - συμβουλές και προτάσεις
    By gnt in forum Κυκλώματα Εικόνας-'Ηχου & Φωτισμού
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 29-07-11, 01:56
  5. Κατασκευή ενισχυτή!
    By power of sound in forum Κυκλώματα Εικόνας-'Ηχου & Φωτισμού
    Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο Μήνυμα: 18-02-09, 05:52

Tags for this Thread

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας