Σελίδα 2 από 3 ΠρώτηΠρώτη 1 2 3 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 11 έως 20 από 27

Θέμα: Σύνδεση θερμοστάτη siemens RDH10

  1. #11
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Σπύρος
    Εγγραφή
    Mar 2016
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    11

    Προεπιλογή

    Πως θα καταλάβω ότι δεν δουλεύει?...τα καλώδια που δεν θα συνδέσω θα τα μονώσω όλα με ταινία

    0 Not allowed! Not allowed!

  2. #12
    Μέλος Το avatar του χρήστη JOUN
    Όνομα
    Γιωργος
    Εγγραφή
    Feb 2007
    Περιοχή
    Σταυρός Θεσσαλονίκης
    Μηνύματα
    2.996

    Προεπιλογή

    Αν δινεις εντολη απο τον θερμοστατη και δεν γυρναει η ηλεκτροβανα ουτε παιρνει μπροστα ο καυστηρας παει να πει οτι δεν δουλευει οποτε κανεις την αλλαγη που σου ειπα.

    0 Not allowed! Not allowed!
    Ηλεκτρολόγος Μηχανικός Τ.Ε

  3. #13
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Σπύρος
    Εγγραφή
    Mar 2016
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    11

    Προεπιλογή

    Δούλεψε μία χαρά παιδιά...σας ευχαριστώ πολύ για την βοήθεια

    0 Not allowed! Not allowed!

  4. #14
    KATSO001
    Guest

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από spyroskam Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δούλεψε μία χαρά παιδιά...σας ευχαριστώ πολύ για την βοήθεια
    Λαμπάκι ενδεικτικό έβαλες?

    0 Not allowed! Not allowed!

  5. #15
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    ΗΛΙΑΣ
    Εγγραφή
    Nov 2016
    Περιοχή
    ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
    Μηνύματα
    13

    Προεπιλογή

    Αγαπητέ Σπύρο, έχω ένα προβληματάκι: Προσφάτως αντικατέστησα έναν θερμοστάτη με έναν άλλο σαν το παλιό δικό σου SIEMENS RAA30-16 και έχω το εξής θέμα: όταν φτάσει η θερμοκρασία χώρου στην επιθυμητή, ναι μεν φεύγει εντολή απ' τον θερμοστάτη και κλείνει ο καυστήρας, ταυτόχρονα όμως πέφτει το ρελέ. Το ίδιο συμβαίνει και όταν κλείσω τον καυστήρα από το “ροδάκι” ή από το διακοπτάκι του θερμοστάτη ενόσω το λαμπάκι είναι αναμμένο, δηλαδή ο καυστήρας βρίσκεται σε λειτουργία. Οταν όμως το λαμπάκι είναι σβηστό, δηλαδή ο καυστήρας δεν είναι σε λειτουργία διότι η θερμοκρασία νερού στον λέβητα έχει φτάσει τη θερμοκρασία που έχω ορίσει, και κλείσω με οποιοδήποτε τρόπο το θερμοστάτη χώρου, τότε δεν πέφτει το ρελέ. Στη δική σου περίπτωση πρόκειται για αυτόνομη θέρμανση ή κοινόχρηστη; Προσπαθώ να διαπιστώσω εάν το πρόβλημα σχετίζεται με το καλώδιο επιστροφής προς και από καυστήρα ή εάν είναι θέμα του ηλεκτρονικού ή κάτι άλλο. Η συνδεσμολογία του θερμοστάτη SIEMENS RAA30-16 είναι:
    Φάση στο L (καφέ)
    Ουδέτερο στο Ν (μπλε) ήταν μονωμένο στον ηλεκτρ. θερμοστάτη
    επιστροφή στο Υ1 (καφέ) ήταν στη θέση ΝΟ
    γέφυρα Υ1 με L4

    Ευχαριστώ προκαταβολικώς!

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από spyroskam Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλησπέρα παιδιά,
    θέλω να αλλάξω έναν παλιό θερμοστάτη siemens με έναν καινούριο siemens RDH10.
    Από τον τοίχο φεύγουν 3 καλώδια , Μπλέ,Καφέ,Κιτρινοπράσινο.
    Στην πρώτη φωτογραφία είναι συνδεδεμένος ο παλιός θερμοστάτης(δεν τον έχω βγάλει ακόμα για να σιγουρευτώ ότι δεν θα κάνω καμιά βλακεία).
    Στην δεύτερη φωτό είναι ο καινούριος.
    Στην τρίτη φωτό είναι το καλώδιο του θερμοστάτη που βγαίνει εξω από το σπίτι...μάλλον δεν είναι συνδεδεμένο στο πίνακα μου.
    Εγώ συνδέω LΧ το καφέ, L1 το κιτρινοπρασινο και το μπλε απλά το μονώνω με μία ταινία όπως διάβασα σε παλιό post που είχατε.
    Ευχαριστώ.Συνημμένο Αρχείο 67480Συνημμένο Αρχείο 67481Συνημμένο Αρχείο 67482

    0 Not allowed! Not allowed!

  6. #16
    Μέλος Το avatar του χρήστη JOUN
    Όνομα
    Γιωργος
    Εγγραφή
    Feb 2007
    Περιοχή
    Σταυρός Θεσσαλονίκης
    Μηνύματα
    2.996

    Προεπιλογή

    Αποσυνδεσε το μπλε απο το λαμπακι και δες αν συνεχιζει να το ριχνει.

    0 Not allowed! Not allowed!
    Ηλεκτρολόγος Μηχανικός Τ.Ε

  7. #17
    KATSO001
    Guest

    Προεπιλογή

    Το πιο πιθανο ειναι σου εχει συνδεσει ουδετερο απο διαφορετικο πινακα στο λεβητοστασιο και στον θερμοστατη. Αφου το τσεκαρεις αυτο με τον τροπο που ειπε ο Γιωργος αλλαξε θερμοστατη και βαλε εναν με μπαταρια χωρις ουδετερο και το προβλημα θα λυθει...

    0 Not allowed! Not allowed!

  8. #18
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    ΗΛΙΑΣ
    Εγγραφή
    Nov 2016
    Περιοχή
    ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
    Μηνύματα
    13

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από spyroskam Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλησπέρα παιδιά,
    θέλω να αλλάξω έναν παλιό θερμοστάτη siemens με έναν καινούριο siemens RDH10.
    Από τον τοίχο φεύγουν 3 καλώδια , Μπλέ,Καφέ,Κιτρινοπράσινο.
    Στην πρώτη φωτογραφία είναι συνδεδεμένος ο παλιός θερμοστάτης(δεν τον έχω βγάλει ακόμα για να σιγουρευτώ ότι δεν θα κάνω καμιά βλακεία).
    Στην δεύτερη φωτό είναι ο καινούριος.
    Στην τρίτη φωτό είναι το καλώδιο του θερμοστάτη που βγαίνει εξω από το σπίτι...μάλλον δεν είναι συνδεδεμένο στο πίνακα μου.
    Εγώ συνδέω LΧ το καφέ, L1 το κιτρινοπρασινο και το μπλε απλά το μονώνω με μία ταινία όπως διάβασα σε παλιό post που είχατε.
    Ευχαριστώ.Συνημμένο Αρχείο 67480Συνημμένο Αρχείο 67481Συνημμένο Αρχείο 67482
    Σπύρο, μια επιβεβαίωση παρακαλώ εάν πρόκειται για κοινόχρηστη θέρμανση με ξεχωριστές ηλεκτροβάνες.

    0 Not allowed! Not allowed!

  9. #19
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Αγγελος
    Εγγραφή
    Dec 2016
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    2

    Προεπιλογή

    Καλησπέρα και εκανα αντικατασταση θερμοστάτη παλιού με siemens rdh10 βάζω τα καλώδια όπως έχει γράψει ο φίλος παραπανω καφέ lx και κιτριπρασινο L1 αλλά ο καυστηρας δεν δουλεύει

    0 Not allowed! Not allowed!

  10. #20
    Μέλος
    Όνομα
    Ανδρέας
    Εγγραφή
    Oct 2008
    Περιοχή
    Πάτρα
    Μηνύματα
    519

    Προεπιλογή

    ΚΙΤΡΟΝΟΠΡΑΣΙΝΟ στο L1?!?!?!?!?!?!?!?!?!?! Η κατι παει ΠΟΛΥ στραβα εδω, ή οποιος περασε τα καλωδια στην εγκατασταση δεν ειχε ιδεα τι εκανε... Κιτρινοπρασινο καλωδιο ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΟΥΜΕ ΜΟΝΟ ΓΙΑ ΤΗ ΓΕΙΩΣΗ και το ονομα της επαφης L1 παραπεμπει σε φαση... Εαν χρησιμοποιειται το κιτρινοπρασινο καλωδιο για την επιστροφη φασης στην εγκατασταση και γνωριζεις ΑΚΡΙΒΩΣ που καταληγει το συγκεκριμενο καλωδιο, τοτε οκ, αλλα εισαι σιγουρος οτι θα το γνωριζει και ο επομενος ανθρωπος που θα παει να βαλει "χερι" στην εγκατασταση?.....

    EDIT: Τωρα ειδα οτι το καλωδιο που χρησιμοποιηθηκε για το θερμοστατη προσθεθηκε αργοτερα και ειναι απλο τριπολικο με γειωση και εξου και το κιτρινοπρασινο, αλλα αυτο δεν αναιρει οτι το κιτρινοπρασινο καλωδιο δεν θα πρεπει να χρησιμοποιειται για τιποτα αλλο εκτος απο γειωσεις!

    0 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη andrewsweet4 : 08-12-16 στις 09:52

Σελίδα 2 από 3 ΠρώτηΠρώτη 1 2 3 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Σύνδεση θερμοστάτη Siemens RAA30.16
    By legned in forum Ηλεκτρολογικά
    Απαντήσεις: 48
    Τελευταίο Μήνυμα: 03-12-16, 12:28
  2. θερμοστατης Siemens rdh10
    By spiros24ath in forum Ηλεκτρολογικά
    Απαντήσεις: 17
    Τελευταίο Μήνυμα: 30-10-15, 19:08
  3. Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 29-04-15, 11:26
  4. Σύνδεση θερμοστάτη Siemens RDJ10rf/set
    By Marakiana in forum Ηλεκτρολογικά
    Απαντήσεις: 7
    Τελευταίο Μήνυμα: 12-12-12, 02:38
  5. Σύνδεση θερμοστάτη siemens RDE 10.1 DHW
    By Markon in forum Ηλεκτρολογικά
    Απαντήσεις: 17
    Τελευταίο Μήνυμα: 10-12-12, 11:04

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας